Προς το περιεχόμενο

Windows 10 Error


bonjovi344
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από micos000,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Πρόσφατα, έβαλα τα Windows 10 στον υπολογιστή μου μέσω του media creation tool, και δυστυχώς τις τελευταίες μέρες έχω κάποια θέματα...

1) Στην εκκίνηση, όταν πάω να βάλω τo pin, αλλά και αφού μπω στα Windows, η οθόνη αναβοσβήνει γίνεται μαύρη για 1 δευτερόλεπτο και επανέρχεται. Το κάνει 2-3 φορές, αλλά μόνο τότε.

2) Σήμερα ενώ άνοιξα τον υπολογιστή, και ενώ βγήκε το μπλε εικονίδιο των Windows, μου βγήκε μπλε οθόνη, με ntfs file system error, έκανε επανεκκίνηση μόνο του, μου έβγαλε προετοιμασία αυτόματης επιδιόρθωσης, και αφού ολοκληρώθηκε αυτό, μαύρη οθόνη, και δεν βγαίνει τίποτα.

Τι μου προτείνετε να κάνω? Ευχαριστώ πολύ :)

*Το PC μου έχει Intel i7 920, NVIDIA GeForce GTX 750 Ti, 3GB RAM. Και τους 531.41 drivers με GeForce experience. 

*Και κάτι που ξέχασα χτες αν βοηθάει. Τις προηγούμενες ημέρες μου έβγαινε άλλη μπλε οθόνη με nvlddmkm.sys error...

Επεξ/σία από bonjovi344
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω να κατεβάσω τα windows 10, και να τα κάνω burn σ' ένα cd, μήπως γίνει κάτι. Γιατί δεν γίνεται boot, loop με την αυτόματη επιδιόρθωση συνέχεια, και bsod..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέξε memtest κ διαγνωστικά του δίσκου. Αν έχεις άλλο δίσκο κάνε νέα καθαρή εγκατάσταση 

επίσης, εγώ προτιμώ slayer, με bonjovi λογικό να "αυτοκτονεί" το σύστημα !    

 

 

 

 

 

μη φορτώνεις, λέμε κ καμια *** να περνάει η ώρα, ε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2023 στις 8:22 ΜΜ, Kthulhou είπε

τρέξε memtest κ διαγνωστικά του δίσκου. Αν έχεις άλλο δίσκο κάνε νέα καθαρή εγκατάσταση 

επίσης, εγώ προτιμώ slayer, με bonjovi λογικό να "αυτοκτονεί" το σύστημα !    

 

 

 

 

 

μη φορτώνεις, λέμε κ καμια *** να περνάει η ώρα, ε?

 

Χαχαχαχαχα μην αγχώνεσαι...

Έκαψα τα Windows 10, σε ένα cd, από το media creation tool, το έβαλα στο PC, το άνοιξα, αλλά δυστυχώς μάλλον δεν το αναγνωρίζει... Πάει στο Windows logo, και η ίδια κατάσταση... Ίσως έχει πρόβλημα η RAM ή ο δίσκος, γιατί τις τελευταίες μέρες, ήταν πάρα πολύ αργό δυστυχώς...

Και το θέμα είναι ότι όταν το ανοίγω, πατάω κουμπιά (F2, F4, F8, F12 κλπ), για να πάω στα BIOS, να μπω έστω από safe mode, αλλά ούτε αυτό πιάνει... Το καθάρισα κιόλας την προηγούμενη μέρα με ένα πιστολάκι μαλλιών με κρύο αέρα για την σκόνη, δεν πιστεύω ότι ευθύνεται αυτό.

 

Επεξ/σία από bonjovi344
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σφάλμα στο sys αρχείο πάντως παραθέτει σε πρόβλημα από vga μεριά, hardware ή software. Ποια υλοποίηση είναι η κάρτα (κατασκευαστής);

Καθάρισε πρώτα τους drivers με το ddu (δωρεάν) και μετά την επανεκκίνηση θα έλαγα να το αφήσεις να κατεβάσει μόνο του τους drivers που θέλει. Όταν τελειώσει δες πως θα πάει και αν σταματήσουν τα προβλήματα κατέβασε και στήσε τους τελευταίους drivers.

Μπορεί όμως να είναι και hardware το πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, micos000 είπε

Το σφάλμα στο sys αρχείο πάντως παραθέτει σε πρόβλημα από vga μεριά, hardware ή software. Ποια υλοποίηση είναι η κάρτα (κατασκευαστής);

Καθάρισε πρώτα τους drivers με το ddu (δωρεάν) και μετά την επανεκκίνηση θα έλαγα να το αφήσεις να κατεβάσει μόνο του τους drivers που θέλει. Όταν τελειώσει δες πως θα πάει και αν σταματήσουν τα προβλήματα κατέβασε και στήσε τους τελευταίους drivers.

Μπορεί όμως να είναι και hardware το πρόβλημα στην κάρτα γραφικών.

Nvidia GeForce GTX 750 Ti είναι η κάρτα γραφικών, την έχω κάποια χρόνια...

Δυστυχώς, δεν μπορώ να μπω στα Windows για να κάνω την διεργασία με το DDU... Μπλε οθόνη, αυτόματη επιδιόρθωση, μαύρη οθόνη και τέλος. Πρώτη φορά το παθαίνω αυτό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν καταφέρει να μπουταρει το σύστημα δύο φορές θα πρέπει να σε βγάλει στο recovery system απ όπου θα μπορείς να πας για προχωρημένους, επιλογές εκκίνησης και μετά να πατήσεις για ασφαλή λειτουργία. Αν καταφέρει και μπει έτσι κάνε από εκεί την απεγκατασταση με το ddu. 

Αν δεν σε βγάζει κλείνε το pc με το που βγαίνει η σημαία. Καντο δύο φορές και την τρίτη θα σε βγάλει σε recovery. 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αν δεν καταφέρει να μπουταρει το σύστημα δύο φορές θα πρέπει να σε βγάλει στο recovery system απ όπου θα μπορείς να πας για προχωρημένους, επιλογές εκκίνησης και μετά να πατήσεις για ασφαλή λειτουργία. Αν καταφέρει και μπει έτσι κάνε από εκεί την απεγκατασταση με το ddu. 

Αν δεν σε βγάζει κλείνε το pc με το που βγαίνει η σημαία. Καντο δύο φορές και την τρίτη θα σε βγάλει σε recovery. 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Το δοκίμασα, με το κλείσιμο, αλλά δεν πιάνει.  Ολο με βγάζει στο προετοιμασία αυτόματης επιδιόρθωσης και δεν γίνεται τίποτα. Το κλείνω, φορτώνουν τα windows, το κλείνω, επιδιόρθωση and it goes on. Loop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην το αφήσεις να φορτώσει μετα την επιδιόρθωση. 

Αν έχει η μητρική σου κάρτα γραφικών αποσύνδεσε την gf και δοκίμασε με αυτήν ή βρες καμία μεταχειρισμένη φθηνή να δεις αν μετά δουλεύει. 

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/3/2023 στις 1:02 ΜΜ, bonjovi344 είπε

Έκαψα τα Windows 10, σε ένα cd, από το media creation tool, το έβαλα στο PC, το άνοιξα, αλλά δυστυχώς μάλλον δεν το αναγνωρίζει... Πάει στο Windows logo, και η ίδια κατάσταση...

Θέλει 3-4 λεπτά για να συνεχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, συγνώμη για την απουσία μου αυτούς τους μήνες, αλλά ένα μικρό πρόβλημα υγείας με κράτησε μακριά από τα πάντα. Τώρα είμαι μια χαρά ευτυχώς.

Άνοιξα το κάλυμμα του υπολογιστή σήμερα, και όταν ανοίγει, κάνει ένα μπιπ που ενεργοποιείται πάντα, και μετά συνεχόμενος ήχος από τον σκληρό δίσκο με μαύρη οθόνη, χωρίς να εμφανίζεται τίποτα. Λέτε να τα έφτυσε?

Είχα το προηγούμενο πρόβλημα με το NTFS File System BSOD, και μου έπεσε κάτω δυστυχώς όταν προσπαθούσα να το καθαρίσω, και ξεκίνησε το παραπάνω πρόβλημα. 

Όλα τα καλώδια είναι εκεί που πρέπει, και ούτε σκόνη έχει. Ξέρετε κάτι που μπορώ να κάνω παρακαλώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον και περαστικά σου.

Ο ήχος είναι λίγο δύσκολο να προέρχεται από τον σκληρό δισκο, μάλλον από το ηχείο της μονάδας θα έρχεται. Μπορείς να το καταλάβεις όμως από που προέρχεται αν αποσυνδέσεις τελείως τον δίσκο και να δεις αν μετά ανοίγει. Αν πάλι ακούγεται αυτός ο συνεχόμενος ήχος, τότε κάποιο πρόβλημα έχεις με το hardware, ίσως επεξεργαστής ή μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update 19:07 Φόρτωσε η αυτόματη επιδιόρθωση, πήγα σε επιδιόρθωση, και ο υπολογιστής δούλεψε επιτέλους... Μπήκα κανονικά στα Windows. Problem solved ☺️☺️☺️Γράψτε όταν μπορέσετε οι mods Solved πάνω στον τίτλο παρακαλώ...

MIcos000 σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την λύση που μου πρότεινες παραπάνω, ήταν η σωστή και την παρέθεσα ως λύση. Να είσαι καλά 🙂

 

Επεξ/σία από bonjovi344
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας, συγγνώμη που ξανά γράφω στο topic, αλλά ο υπολογιστής μου τρελάθηκε.

Έκανα επαναφορά των Windows, γιατί ξεκίνησε να κλείνει μόνο του πριν πάω στην login screen, και είχα μπλε οθόνες ξανά δυστυχώς (ntfs file system ξανά...)

Είχα κρατήσει τα αρχεία που θέλω στο στικάκι, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα απώλειας δεδομένων.

Μπήκα με safe mode, μου βγήκε μήνυμα ότι ο κάδος ανακύκλωσης είναι κατεστραμμένος, θέλετε να τον αδειάσετε κάτι τέτοιο και πάτησα ναι.

Σήμερα, μπήκα στον υπολογιστή, και μου βγήκαν 2 χρήστες, στην login screen, administrator και defaultuser0. Στον δεύτερο χρήστη, δεν μπορώ να μπω καν, στον πρώτο ξέρω τον κωδικό, τον πάτησα, μπήκε μετά από λίγες προσπάθειες, μαύρη οθόνη, χωρίς να μπορώ να κάνω κάτι, και με την taskbar κάτω να αναβοσβήνει, και να σταματάει μόλις κλείσω τον explorer.exe από την διαχείριση εργασιών.

Προσπαθώ μια εβδομάδα, έχω δοκιμάσει τα πάντα, για να μην σας ζαλίζω εδώ, και σήμερα δοκίμασα να μπω στο boot menu της μητρικής μου (Gigabyte GA-EX58-UD3R, F12 πατάω), ούτε εκεί μπορώ να πάω... Είμαι σε τέλμα, και έχω CD με τα 10άρια για εγκατάσταση... Ξέρετε τι μπορώ να κάνω παρακαλώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε bonjovi344. Γενικά καταλαβαίνω ότι έχουν γίνει πολλά για να παρουσιάζονται αυτά τα προβλήματα. Ανεξάρτητα από τις αιτίες πάμε για τα βασικά. 

A. BIOS

Καταρχήν το πιο σοβαρό (που δεν καταλαβαίνω από αυτά που περιγράφεις ποια είναι η αιτία) είναι ότι δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση στο BIOS. 

Οπότε πρώτα θα πας να κάνεις reset το BIOS. Τον τρόπο στο περιγράφει η μητρική σου στο σχετικό manual. Ανάλογα με τη μητρική, είτε υπάρχει διακόπτης (στο πίσω μέρος του κουτιού - back panel) που θα λέει "Clear CMOS", ή βγάζεις την μπαταρία της μητρικής και την αφήνεις εκτός για 10-15 δευτερόλεπτα ή βραχυκλώνεις κάποια jumpers η τοποθεσία των οποίων φαίνεται από τη μητρική (παίρνεις π.χ. έναν συνδετήρα τον ακουμπας στα pins που σου λέει η μητρική και κάνεις reset το BIOS).

B. Windows

Το επόμενο βήμα τα Windows (εκτός εάν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα με κάποιο άλλο υποσύστημα).   

Λές ότι έχεις CD εγκατάστασης των Windows και τα αρχεία σου (που είναι το σημαντικό για εσένα) τα έχεις σε έχει USB stick. Έχεις CD συσκευή;

Εάν ναι γιατί δε ξεκινάς να κάνεις νέα εγκατάσταση των Windows 10;  

Εναλλακτικά κατεβάζεις από Microsoft ένα image των Windows 10 και φτιάχνεις ένα Windows 10 USB για να κάνεις την εγκατάσταση. Μπορείς να το κάνεις σε ένα οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή (εφόσον προφανώς στο δικό σου δεν μπορείς). Οδηγίες εδώ.  

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...