Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στην Κυβερνοασφαλεια χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις στον κλαδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,  ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος τυγχάνει να έχει παρακολουθήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών πχ στο ΠΑΠΕΙ  για να μπορεί να μου με πει εάν χρειάζεται να έχει καποιος πολυ ισχυρές βάσεις πληροφορικης από πριν . Ακολουθησα τις ανθρωπιστικες σπουδες αλλά γνωρίζω μετρια προς καλά  Html και Css , λίγο Python και έχω ECDL advance. Αντιλαμβάνομαι πως το συγκεκριμένο πιστοποιητικό ακούγεται αρκετά αστείο για τα άτομα του κλάδου, απλά θέλω να τονισω πως δεν είμαι εξωφρενικά άσχετη. 😅

Ειμαι διαβαστερη επομένως βάζω τον πισινό μου κάτω να το παλέψω. Ωστοσο δεν ημουν ιδιαίτερα ξύπνια στις θετικές επιστήμες στο σχολείο, και το past trauma με κάνει να έχω τις αμφιβολίες μου.

Επεξ/σία από tinachichi20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η  πολιτικα ορθη απαντηση ειναι οτι μια χαρα μπορεις φτανει να υπαρχει θεληση.Ομως δεν ειναι αληθινη.
Κυβερνοασφαλεια ειναι η θωράκιση ενός συστήματος απέναντι σε κακόβουλα λογισμικά ,απόπειρες διεισδυσης στα δεδομένα και γενικά σέ κάθε προσπάθεια  να γίνει χρήση ενός συστήματος η των πληροφοριών που περιέχει απο μη εξουσιοδοτημενα ατομα.Είναι αυτονόητο ότι όποιος προστατεύει κάτι πρέπει να το γνωρίζει τό ίδιο καλα η ακόμα καλύτερα από οποιον προσπαθέι να το παραβιάσει.Ερασιτεχνικη γνώση  χωρις εις βάθος αντίληψη σε τέτοια πράγματα δεν γίνεται.Ειναι σαν να θες να είσαι μηχανικος αυτοκινήτων χωρίς να ξέρεις να οδηγείς η χειρουργός ενώ δέν αντέχεις το αίμα.Και εγω θεωρητικαριος ειμαι αλλα οπως πιστευω οτι οι μηχανικοι δεν εχουν καμια δουλεια με τα νομικα η τα οικονομικα ετσι  και οι των ανθρωπιστικων δεν εχουν υποβαθρο για τεχνολογικη σπουδη.Οσο πιθανο ειναι να ασχοληθει σοβαρα  ενας κομπιουτερας με τους μεταπλατωνικους φιλοσοφους τοσο πιθανο ειναι να ειναι επιτυχημενος ενας θεωρητικαριος στην εφαρμοσμενη πληροφορικη .Εδω μιλαμε οχι απλα για καποια γνωση υπολογιστων αλλα για σχεδιασμο  συστηματων  ασφαλειας και προστασια απο επιθεσεις χακερ.Ποσο πιθανο ειναι στα πλαισια ενος μονοετους η διετους μαστερ να αποκτησεις αυτες τις γνωσεις?Ασε δε που κανενα σοβαρο μαστερ σε κυβερνοασφαλεια δεν θα παρει εναν θεωρητικαριο οπως ακριβως κανενα μαστερ της νομικης δεν θα παρει μαθηματικο.

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στη χωρα μας ολα λειτουργουν στο περιπου.Βλεπω μηχανικους να εκφραζουν αποψη για νομικα ζητηματα απλα και μονο γιατι σε καποιες αντιπαροχες διαβασαν 5 συμβολαια,η χημικους μηχανικους να ειναι σε τραπεζες και να παιρνουν οικονομικες αποφασεις με τα γνωστα εξαιρετικα  αποτελεσματα για την οικονομια!!!!!Στα σοβαρα πανεπιστημια πριν σε παρουν για μεταπτυχιακο βλεπουν το πρωτο πτυχιο,τι ξερεις και ποσο μπορεις να προχωρησεις με τις γνωσεις αυτες .Το μεταπτυχιακο στοχευει σε εμβαθυνση ηδη υπαρχουσων γνωσεων και οχι σε αλλαγη ειδικοτητας.Σεβομαι απολυτως  την επιθυμια σου για να μαθεις κατι νεο.Μπραβο ειλικρινα.Αλλα αλλο πραγμα να ξερεις μερικα πραγματα απο υπολογιστες και αλλο να ασχοληθεις χωρις να εχεις την αναλογη βαση με εφαρμοσμενη πληροφορικη.Και ναι ειναι εφαρμοσμενη διοτι για να προστατευσεις κατι πρεπει αφενως να το γνωριζεις καλα αλλα και να μπορεις να προβλεπεις τι μαιμουδια θα κανει ο πονηρος μαυρος πιτ και να βαλεις φραγμο .

Εν πασει περιπτωσει αυτη ειναι η καθαρα προσωπικη μου αποψη,εαν εχεις κουραγιο και διαθεση να αλλαξεις κατευθυνση κανενας δεν μπορει να σου πει οχι.

Καλη δυναμη και μην θεωρησεις ουτε μια στιγμη οτι οι ανθρωπιστικες και θεωρητικες σπουδες ειναι αχρηστες.Υπαρχει το σχετικο ανεκδοτο οπου στο ταμειο  εξπρες για 10 τεμαχια του κειμπριτζ της βοστωνης δεν γραφει <μονο 10 τμχ> γιατι οι του χαρβαρτ δεν ξερουν να μετρανε οι δε τού ΜΙΤ να διαβαζουν.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Θα μου κανει μεγαλη εντυπωση να γινεις δεκτη χωρις background θετικων επιστημων.

συμφωνω απολυτα. Βεβαια δεν ειχα ιδεα οτι δημιουργηθηκαν στην Ελλαδα τετοια προγραμματα, ωστοσο στο εξωτερικο αν δεν εχεις ασχοληθει με linux, λιγο προγραμματισμο και βεβαια να ξερεις καποιες βασικες εννοιες πληροφορικης θα τα βρεις δυσκολα.

Υπαρχουν προγραμματα που ειναι τελειως θεωρητικουρες που βεβαια οι αποφοιτοι αν βγουν στη παραγωγη ισως τα βρουν σκουρα.

Αυτο που θα προτεινα ειναι αντι να ρωτας απο εδω και εκει, μπες στο τμημα, διαβασε με προσοχη τον οδηγο σπουδων και τα μαθηματα, και αν δεις οτι μπορεις να ακολουθησεις ή οτι σε ενδιαφερουν πολυ τοτε τολμα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 11:17 ΜΜ, Okakiasmenos είπε

Η  πολιτικα ορθη απαντηση ειναι οτι μια χαρα μπορεις φτανει να υπαρχει θεληση.Ομως δεν ειναι αληθινη.
Κυβερνοασφαλεια ειναι η θωράκιση ενός συστήματος απέναντι σε κακόβουλα λογισμικά ,απόπειρες διεισδυσης στα δεδομένα και γενικά σέ κάθε προσπάθεια  να γίνει χρήση ενός συστήματος η των πληροφοριών που περιέχει απο μη εξουσιοδοτημενα ατομα.Είναι αυτονόητο ότι όποιος προστατεύει κάτι πρέπει να το γνωρίζει τό ίδιο καλα η ακόμα καλύτερα από οποιον προσπαθέι να το παραβιάσει.Ερασιτεχνικη γνώση  χωρις εις βάθος αντίληψη σε τέτοια πράγματα δεν γίνεται.Ειναι σαν να θες να είσαι μηχανικος αυτοκινήτων χωρίς να ξέρεις να οδηγείς η χειρουργός ενώ δέν αντέχεις το αίμα.Και εγω θεωρητικαριος ειμαι αλλα οπως πιστευω οτι οι μηχανικοι δεν εχουν καμια δουλεια με τα νομικα η τα οικονομικα ετσι  και οι των ανθρωπιστικων δεν εχουν υποβαθρο για τεχνολογικη σπουδη.Οσο πιθανο ειναι να ασχοληθει σοβαρα  ενας κομπιουτερας με τους μεταπλατωνικους φιλοσοφους τοσο πιθανο ειναι να ειναι επιτυχημενος ενας θεωρητικαριος στην εφαρμοσμενη πληροφορικη .Εδω μιλαμε οχι απλα για καποια γνωση υπολογιστων αλλα για σχεδιασμο  συστηματων  ασφαλειας και προστασια απο επιθεσεις χακερ.Ποσο πιθανο ειναι στα πλαισια ενος μονοετους η διετους μαστερ να αποκτησεις αυτες τις γνωσεις?Ασε δε που κανενα σοβαρο μαστερ σε κυβερνοασφαλεια δεν θα παρει εναν θεωρητικαριο οπως ακριβως κανενα μαστερ της νομικης δεν θα παρει μαθηματικο.

Η ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στη χωρα μας ολα λειτουργουν στο περιπου.Βλεπω μηχανικους να εκφραζουν αποψη για νομικα ζητηματα απλα και μονο γιατι σε καποιες αντιπαροχες διαβασαν 5 συμβολαια,η χημικους μηχανικους να ειναι σε τραπεζες και να παιρνουν οικονομικες αποφασεις με τα γνωστα εξαιρετικα  αποτελεσματα για την οικονομια!!!!!Στα σοβαρα πανεπιστημια πριν σε παρουν για μεταπτυχιακο βλεπουν το πρωτο πτυχιο,τι ξερεις και ποσο μπορεις να προχωρησεις με τις γνωσεις αυτες .Το μεταπτυχιακο στοχευει σε εμβαθυνση ηδη υπαρχουσων γνωσεων και οχι σε αλλαγη ειδικοτητας.Σεβομαι απολυτως  την επιθυμια σου για να μαθεις κατι νεο.Μπραβο ειλικρινα.Αλλα αλλο πραγμα να ξερεις μερικα πραγματα απο υπολογιστες και αλλο να ασχοληθεις χωρις να εχεις την αναλογη βαση με εφαρμοσμενη πληροφορικη.Και ναι ειναι εφαρμοσμενη διοτι για να προστατευσεις κατι πρεπει αφενως να το γνωριζεις καλα αλλα και να μπορεις να προβλεπεις τι μαιμουδια θα κανει ο πονηρος μαυρος πιτ και να βαλεις φραγμο .

Εν πασει περιπτωσει αυτη ειναι η καθαρα προσωπικη μου αποψη,εαν εχεις κουραγιο και διαθεση να αλλαξεις κατευθυνση κανενας δεν μπορει να σου πει οχι.

Καλη δυναμη και μην θεωρησεις ουτε μια στιγμη οτι οι ανθρωπιστικες και θεωρητικες σπουδες ειναι αχρηστες.Υπαρχει το σχετικο ανεκδοτο οπου στο ταμειο  εξπρες για 10 τεμαχια του κειμπριτζ της βοστωνης δεν γραφει <μονο 10 τμχ> γιατι οι του χαρβαρτ δεν ξερουν να μετρανε οι δε τού ΜΙΤ να διαβαζουν.

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που επένδυσες, για την γείωση και για την ενημέρωση. Είχα δει αρκετά δωρεάν διαδικτυακά προγράμματα που προσέφεραν υλικό, κυρίως ως προς το ethical hacking , και μου φάνηκε αρκετά βατό , και ισχυρίζονταν πως πάνω κάτω αυτό είναι όλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μή μέ παρεξηγείς,σέ καμιά περίπτωση δέν είχα σκοπό νά σέ απογοητεύσω,άλλωστε γιατί νά τό κάνω.Εγώ προσωπικά ξέρω πολυ  λιγότερα από εσένα στούς υπολογιστές.Κοινη λογική όμως μέ οδηγεί σέ κάποιες σκέψεις.

α)εάν κάποια μαθήματα τα παρέχει δωρεάν μιά πλατφόρμα προφανώς είναι εισαγωγικά άρα παντελώς ανεπαρκή.Και στο διαδικτυο μπορεις να βρείς πρακτικές συμβουλές γιά ιατρικά θέματα η παρακολούθηση όμως δέν σε κάνει γιατρό.

β)κάθε μέρα ακούμε για κυβερνοεπιθέσεις σε δημόσιους οργανισμούς,τράπεζες,ακόμα και στρατιωτικές υπηρεσιες.Ολοι αυτοί έχουν συστήματα φτιαγμένα από επαγγελματίες καί ομως άλλοι ακόμα πιό ικανοί σπάνε τα συστήματα αυτα,.Ειναι προφανές ότι οί ανθρωποι αυτοί έχουν τεράστιες γνώσεις καί εμπειρία στους υπολογιστές.Αυτό τό συνολο γνωσεων δέν το ξεπερνας με ενα μάστερ και μάλλιστα εάν έχεις τελείως διαφορετικό αρχικό γνωστικό αντικείμενο.Οι απαιτήσεις πού έχει ένας οργανισμός γιά ασφάλεια είναι ιδιαίτερα υψηλές εάν σκεφτέις ότι πιθανως θά κληθεί να πληρώσει τεράστια ποσά σε αποζημιώσεις η διαφυγοντα κέρση σέ περίπτωση διαροής στοιχείων απο το σύστημα.Σκέψου μιά τράπεζα πού κάποιος σπάει το συστημά της,πόσα χρήματα μπορεί νά χαθούν καί τι αποζημιώσεις θα ζητάνε οι πελάτες.Ασφαλως λοιπόν ο κάθε οργανισμός ζητάει ειδικό κυβερνοασφάλειας πού ξέρει τούς υπολογιστές καί τα συστήματα  σε τρομερό βάθος και πληρότητα

γ)τα πανεπιστήμια τουλαχιστον τα σοβαρα, πρίν σέ κάνουν δεκτό σου ζητούν τί μαθήματα έχεις διδαχτει,τί γνωστικό αντικείμενο εχεις,ακόμα και τι βαθμούς είχες στο πρώτο πτυχίο.Εάν τώρα κάνουν δεκτούς ανθρώπους άσχετους μέ το αντικείμενο αυτό γίνεται μόνο γιά εισπρακτικούς λόγους διότι ουτε οι άσχετοι θά μάθουν ούτε οι σχετικοί θά εμβαθυνουν..

Σου ζητώ συγνώμη εάν δημιούργησα τήν εντύπωση ότι αμβισβήτησα την ικανότητα σου η τήν ζέση σου.Εκείνο πού θέλω νά πω είναι ότι η εμβάθυνση γνώσεων είναι σάν τίς οικοδομές,δέν είναι συνετό να επενδύσεις χρήματα για να σηκώσεις τριόροφο εάν το ισόγειο δέν έχει πρόβλεψη στά ανάλογα στατικά.Ασφαλώς μπορέι να γίνουν υποστηλώσεις καί εξωτερικη ενίσχυση του φέροντος οπλισμού,εσύ όμως θα αγόραζες διαμέρισμα στην πολυκατοικία αυτη?

Μιά χαρά είναι οι ανθρωπιστικές σπουδές καί εμβάθυνση μπορεις να επιδιώξεις και επιπλέον σπουδές  σέ σχετικούς τομείς.Για παραδειγμα πολιτικες επιστημες με οικονομικα ή ψυχολογια με μαθησιακες διαταραχες ή  κοινωνιολογια με εγκληματολογια κλπ.Εάν τώρα μισείς τό αντικείμενο σου καί οπωσδήποτε θές αλλαγή εκ βάθρων καντη σωστά  και πλήρως.Καλη τύχη και καλο κουράγιο

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


<Θα θέσω το εξής ερώτημα: Είναι καλύτερα κάποιος χωρίς μεταπτυχιακό ή με μεταπτυχιακό ?>

 

Το ερώτημα είναι γιατί κάνεις το μεταπτυχιακό.Υπαρχουν κατηγορίες αυτών πού το κάνουν

α) Για  τα μόρια.Εντάξει αλλά νομίζω ότι μετράει μόνο σέ συναφείς στήν εργασία τομείις

β)Επειδη  δέν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις.Υπάρχουν ασχολίες λιγότερο κουραστικές και περισσότερο ευχάριστες

γ)Δεν σου  αρέσει η αρχική ειδικότητα  καί θέλεις να αλλαξεις αντικείμενο.Εδω να ξέρεις οτι συνήθως τό αρχικό πτυχίο σού δίνει ειδικότητα  καί οχι το μεταπτυχιακό.Σε κάποιες λίγες περιπτώσεις όπως το mba μπορεί να συνδιαστει μέ άλλες άσχετες ειδικότητες.Σέ καμιά όμως περίιπτωση εάν είμαι γλωσσολογος και κανω μαστερ στην  νομικη δέν γράφομαι στον δικηγορικο συλλογο άρα δέν μπορώ νά ασκήσω επαγγελμα.Δέν υποκαθιστά λοιπόν τό βασικό πτυχίιο

δ) Επιθυμια  γία αυξηση πιθανοτήτων εξεύρεσης εργασίας.Βοηθάει εάν είναι συνέχεια των βασικών σπουδών ή σε σχετικό αντικείμενο η  μπορεί να δουλέψει συνδιαστικά πχ οικονομολογος με μαστερ σε χρηματοοικονομικά

ε)Για μούρη στούς φίλους η να καμαρώνει η μαμα στο κομμωτήριο.Πάρε καλύτερα καλό αυτοκίνητο.

στ) Αγάπη  στό αντικείμενο σου και επιθυμία για περισσότερες γνωσεις.Μπραβο και ΝΑΙ  με τά χίλια.

Επεξ/σία από Okakiasmenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 1:56 ΠΜ, tinachichi20 είπε

Καλησπέρα,  ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος τυγχάνει να έχει παρακολουθήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών πχ στο ΠΑΠΕΙ  για να μπορεί να μου με πει εάν χρειάζεται να έχει καποιος πολυ ισχυρές βάσεις πληροφορικης από πριν . Ακολουθησα τις ανθρωπιστικες σπουδες αλλά γνωρίζω μετρια προς καλά  Html και Css , λίγο Python και έχω ECDL advance. Αντιλαμβάνομαι πως το συγκεκριμένο πιστοποιητικό ακούγεται αρκετά αστείο για τα άτομα του κλάδου, απλά θέλω να τονισω πως δεν είμαι εξωφρενικά άσχετη. 😅

Ειμαι διαβαστερη επομένως βάζω τον πισινό μου κάτω να το παλέψω. Ωστοσο δεν ημουν ιδιαίτερα ξύπνια στις θετικές επιστήμες στο σχολείο, και το past trauma με κάνει να έχω τις αμφιβολίες μου.

Μπράβο σου για την επιλογή και για το branch out από τις ανθρωπιστικές επιστήμες!

Αυτό που παρατηρώ είναι πως αρκετοί από το αντίστοιχο background με το δικό σου δεν επιλέγουν τόσο specific masters. Για παράδειγμα, επιλέγουν περισσότερο γενικά approaches, όπως ένα masters in Information Systems, όπου αποκτάς τα fundamentals των Πληροφοριακών Συστημάτων και θεωρητικά έχεις μια βάση που βασίζεται μερικώς με πληροφορική.

Εάν δεν έχεις ξεκάθαρο στόχο στο που θα αξιοποιήσεις το masters σου in cybersecurity ίσως να βρεις κάποιο masters της πληροφορικής που δέχεται άτομα από τις δικές σου επιστήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάνω κάτω συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν, θα προσθέσω μόνο κάποια πιο συγκεκριμένα στοιχεία καθώς έχω επαφή με το συγκεκριμένο θέμα στην αγορά εργασίας

  • Θεωρητικά μπορείς να κάνεις οποιοδήποτε μεταπτυχιακό. Ίσως με κάποιους περιορισμούς τύπου "κάνε τα μαθήματα Α', Β', Γ' ως μέρος του προ-μεταπτυχιακού". Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο κι από το πρόγραμμα που προσφέρει. Είναι εφικτό όμως και είναι πολλοί που έχω δει να φεύγουν από τις ανθρωπιστικές επιστήμες και να καταλήγουν σε κάποιο κομμάτι της Πληροφορικής
  • Το μεταπτυχιακό που αναφέρεις όμως είναι πολύ στοχευμένο σε μια περιοχή της Πληροφορικής που εσύ δεν έχεις ακουμπήσει. Η κυβερνοασφάλεια απαιτεί γνώσεις σε πολύ περισσότερα από html + css (άντε και λίγη python). Πρέπει να είσαι σε θέση να γνωρίζεις πάνω κάτω πως αναπτύσεται μια διαδικτυακή εφαρμογή (web application), και το deployment γιατί από εκεί θα ξεκινήσει πλέον η κυβερνοασφάλεια.
    • Από το κομμάτι που ξεκινά η επικοινωνία μεταξύ των συσκευών, των διακομιστών (servers), τα όλα πρωτόκολλα που βρίσκονται ενδιάμεσα, το πως ανταποκρίνεται το λειτουργικό σύστημα κτλπ... είναι που λαμβάνει θέση η κυβερνοασφάλεια. Όλα αυτά είναι προαπαιτούμενα για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την κυβερνοασφάλεια. Ίσως πρέπει να κοιτάξεις αυτά πρώτα προτού αναλογιστείς αυτό το μεταπτυχιακό.
    • Από εκεί και πέρα έχε υπόψη σου πως ο συγκεκριμένος τομέας χρειάζεται πολύ δουλειά στο IT κομμάτι (ό,τι κι αν είναι αυτό, application, department, business...). Είναι κάτι που όντως σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς μετά το μεταπτυχιακό
      • Το μεταπτυχιακό είναι μια καλή αρχή, η κυβερνοασφάλεια όμως είναι ένας χώρος που χρειάζεται συνεχή ενημέρωση
  • Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ίσως να μην είναι αρκετό για τον συγκεκριμένο τομέα
    • Υπάρχουν διάφορες συζητήσεις κατά πόσο ένα μεταπτυχιακό στην κυβερνοασφάλεια μπορεί να βοηθήσει στην καριέρα κάποιου που θέλει να ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι.... ή αν είναι καλύτερα να παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια και να πιάσει κάποια certificates
    • Προσωπική μου άποψη, ένας σωστός συνδυασμός και των δύο ίσως είναι πιο αποτελεσματικός. (Απλά για να δικαιολογήσω την άποψη μου, το θεωρώ αυτό γιατί το μεταπτυχιακό θα σου δώσει την ευκαιρία να δεις το θέμα πιο ερευνητικά ενώ τα certificates να τα δεις στην πράξη).
      • Επομένως στην περίπτωση σου, για πιο λόγο είναι τόσο σημαντικό το μεταπτυχιακό αυτό;
Στις 29/3/2023 στις 12:56 ΠΜ, tinachichi20 είπε

Ωστοσο δεν ημουν ιδιαίτερα ξύπνια στις θετικές επιστήμες στο σχολείο

Λίγα μαθηματικά (και ίσως φυσική) να τα χρειαστείς. Συγκριτικά με άλλους κλάδους της Πληροφορικής (π.χ. Τεχνητή Νοημοσύνη ή Γραφικά), τα μαθηματικά είναι λίγα και στις περισσότερες περιπτώσεις οι τύποι θα δίνονται ή θα είναι αυτοεπεξηγηματικοί. Επειδή όμως ψάχνεις μεταπτυχιακό και όχι δουλειά, εκτιμώ πως θα τα βρεις μπροστά σου (έστω και σε μικρό βαθμό) γιατί συνήθως τα μεταπτυχιακά είναι πιο ερευνητικά. Δεν εκτιμώ πως θα σε βάλουν να λύνεις εξισώσεις όπως το λύκειο όμως. Δεν νομίζω να σε δυσκολέψουν αν το παλέψεις

9 ώρες πριν, tinachichi20 είπε

πως πάνω κάτω αυτό είναι όλο

Κοίτα, εξαρτάται πάντα και ποιοι είναι οι στόχοι σου και μέχρι που θες να φτάσεις. Αν ενδιαφέρεσαι να ειδικευτείς σε αυτό το θέμα σημαίνει πως το βλέπεις σοβαρά και θες κάτι περισσότερο από αυτό

Επεξ/σία από Ponous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2023 στις 11:17 ΜΜ, Okakiasmenos είπε

Η  πολιτικα ορθη απαντηση ειναι οτι μια χαρα μπορεις φτανει να υπαρχει θεληση.Ομως δεν ειναι αληθινη.
Κυβερνοασφαλεια ειναι η θωράκιση ενός συστήματος απέναντι σε κακόβουλα λογισμικά ,απόπειρες διεισδυσης στα δεδομένα και γενικά σέ κάθε προσπάθεια  να γίνει χρήση ενός συστήματος η των πληροφοριών που περιέχει απο μη εξουσιοδοτημενα ατομα.Είναι αυτονόητο ότι όποιος προστατεύει κάτι πρέπει να το γνωρίζει τό ίδιο καλα η ακόμα καλύτερα από οποιον προσπαθέι να το παραβιάσει.

Sorry, αλλά αυτή η διατύπωση είναι ultra narrow-minded. Η κυβερνοασφάλεια έχει πολλά domain και μάλιστα σε κάποια από αυτά, δεν χρειάζεται να είσαι super ειδήμων για να ανταπεξέλθεις. Βλέπε ανθρώπους που ασχολούνται με Governance, ρίσκα, πολιτικές κ.α. Άλλο να μιλάμε για security operations, incident response, pentest κ.λπ. όπου η εμπειρία (και όχι απαραίτητα ένα μεταπτυχιακό) είναι απαραίτητη. Cyber security δεν είναι μόνο οι αναλυτές.

Στις 31/3/2023 στις 10:24 ΜΜ, Ponous είπε

Πρέπει να είσαι σε θέση να γνωρίζεις πάνω κάτω πως αναπτύσεται μια διαδικτυακή εφαρμογή (web application), και το deployment γιατί από εκεί θα ξεκινήσει πλέον η κυβερνοασφάλεια.

Επίσης πολύ narrow διατύπωση, τι σχέση έχει μια διαδικτυακή εφαρμογή με ένα malware-άκι που έρχεται μέσω email και ότι μπορεί να επιφέρει αυτό σε threat hunting, attack surface management κ.λπ.; 

Κοίτα @tinachichi20, αρχικά μπορείς να κάνεις ΟΤΙ ΘΕΣ, σημασία έχει να ξέρεις ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ(;). Ήμουν θεωρητική, πέρασα σε τεχνολογικό ΤΕΙ αλλά με ένα μεταπτυχιακό στα δίκτυα και αρκετές πιστοποιήσεις σήμερα ασχολούμαι αποκλειστικά με cyber. Τα έκανα μούτι στην αρχή, αλλά τα κατάφερα. Η κυβερνοασφάλεια έχει πλέον ένα ευρύ πεδίο εφαρμογής με πολλές κατευθύνσεις. Με τι θα ήθελες να ασχοληθείς; Security Analyst; Governance; Security Engineer; Για κάθε τι, θα πρέπει να χτίσεις μια στρατηγική. Παράλληλα, έχεις επιλέξει ένα από τα πιο γνωστά και απαιτητικά προγράμματα για cyber το οποίο απ' ότι ακούγεται έχει και ορισμένους "καβαλημένους" καθηγητές. Άλλα προγράμματα, όπως του ΔΙΠΑΕ και του Αιγαίου, ακούγεται ότι είναι ολίγον πιο "εύπεπτα".

Το πιο σωστό που γράφτηκε έως τώρα στο thread, είναι αυτό:

Στις 31/3/2023 στις 10:24 ΜΜ, Ponous είπε
  • Υπάρχουν διάφορες συζητήσεις κατά πόσο ένα μεταπτυχιακό στην κυβερνοασφάλεια μπορεί να βοηθήσει στην καριέρα κάποιου που θέλει να ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι.... ή αν είναι καλύτερα να παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια και να πιάσει κάποια certificates
  • Προσωπική μου άποψη, ένας σωστός συνδυασμός και των δύο ίσως είναι πιο αποτελεσματικός. (Απλά για να δικαιολογήσω την άποψη μου, το θεωρώ αυτό γιατί το μεταπτυχιακό θα σου δώσει την ευκαιρία να δεις το θέμα πιο ερευνητικά ενώ τα certificates να τα δεις στην πράξη).
    • Επομένως στην περίπτωση σου, για πιο λόγο είναι τόσο σημαντικό το μεταπτυχιακό αυτό;

Αδιαμφισβήτητα θα πρέπει να χτίσεις ένα υπόβαθρο ότι και αν επιλέξεις να κάνεις. Εγώ στη θέση σου, θα έβαζα το MSc λίγο πιο πέρα και θα αφιέρωνα χρόνο για να καταλάβω το ευρύτερο πλαίσιο. Η πιο πολύτιμη γνώση για όποιον θέλει να ασχοληθεί με το πεδίο του ΙΤ (και cyber security εντός) είναι τα δίκτυα, αν δεν έχεις την δυνατότητα να παρακολουθήσεις ένα πρόγραμμα CCNA (έχε το νου σου στα Κε.Δι.Βι.Μ των πανεπιστημίων όπως Θεσσαλίας και Μεσογειακό τα δίνουν μισή τιμή από ότι σε σχολες) τότε δες το Networking Essentials της Cisco NetAcademy (https://www.netacad.com/courses/networking).

Μετά ρίξε μια ματιά και σε άλλα trainings της Cisco NetAcademy, έχει Introduction to Cybersecurity και το Cybersecurity Essentials (https://www.netacad.com/courses/cybersecurity).

Έδαφος για νεοεισερχόμενους στον κλάδο κερδίζει και το CC της ISC2 (https://www.isc2.org/certified-in-cybersecurity).

Αν θες να πάρεις μια γεύση από το "πεδίο της μάχης", υπάρχουν διάφορες πλατφόρμες με εύκολες και προχωρημένες ασκήσεις όπως το Blue Team Labs Online (https://blueteamlabs.online/).

Τέλος, αν θες να δεις και το cyber security σε cloud, η Microsoft διοργανώνει trainings για την πιστοποίηση SC-900 και δίνει και το σχετικό voucher (https://www.microsoft.com/el-gr/trainingdays?wt.mc_id=AID3049426_QSG_SEM_609238&wt.srch=1#coreui-imageintro-hf9zggr)

Όλα τα παραπάνω δωρεάν.

Εκτός από αυτό που ανέφερα πως είναι το πιο σωστό που διάβασα στο thread, να προσθέσω πως θέλει και λίγη τύχη. Αν και με τόση έλλειψη στην αγορά, όποιος ασχολείται και έχει ισχυρή θέληση, μια χαρά καταλήγει και πετυχαίνει στο cyber security.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Επίσης πολύ narrow διατύπωση, τι σχέση έχει μια διαδικτυακή εφαρμογή με ένα malware-άκι που έρχεται μέσω email και ότι μπορεί να επιφέρει αυτό σε threat hunting, attack surface management κ.λπ.; 

Επειδή κάποιος που θέλει να ειδικευτεί στην ασφάλεια ηλεκτρονικών εφαρμογών θα ήταν καλό να γνωρίζει πάνω κάτω πιθανές επιθέσεις που σχετίζονται με αυτό. Αν δουλέψεις σε ένα ΙT κομμάτι για την ασφάλεια των συστημάτων μιας εταιρείας ή ενός οργανισμού, θα πρέπει να είσαι σε θέση έστω να κατευθύνεις τους προγραμματιστές σε πρακτικές που δεν θα φέρουν το σύστημα εκτεθειμένο.

Δεν λέω πως όλα σχετίζονται με διαδικτυακές εφαρμογές και πως χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις στο θέμα... αλλά πες μου σοβαρά τώρα. Θεωρείς όντως πως κάποιος που θέλει να θεωρεί τον εαυτό του ειδικό στην κυβερνοασφάλεια δεν πρέπει να γνωρίζει κάποια βασικά θέματα στην λειτουργία των διαδικτυακών εφαρμογών επειδή τα phishing attacks δεν λειτουργούν έτσι; Προσωπικά διαφωνώ και θεωρώ πως ειδικά τώρα με την άνοδο των cloud computing, distributed systems κτλπ δεν είπα κάτι ξεπερασμένο ή "narrowed" όπως χαρακτηρίζεις. Από την στιγμή που την ενδιαφέρει η κυβερνοασφάλεια και όχι απλά η ασφάλεια συστημάτων θεωρώ πως οι γνώσεις σε HTML-CSS-JS δεν ειναι αρκετές. Κατ'αρχάς το network έχει τουλάχιστον 5 layers. Ε δεν μπορείς να λέγεσαι ειδικός χωρίς καμιά γνώση του application layer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ponous είπε

Επειδή κάποιος που θέλει να ειδικευτεί στην ασφάλεια ηλεκτρονικών εφαρμογών θα ήταν καλό να γνωρίζει πάνω κάτω πιθανές επιθέσεις που σχετίζονται με αυτό. Αν δουλέψεις σε ένα ΙT κομμάτι για την ασφάλεια των συστημάτων μιας εταιρείας ή ενός οργανισμού, θα πρέπει να είσαι σε θέση έστω να κατευθύνεις τους προγραμματιστές σε πρακτικές που δεν θα φέρουν το σύστημα εκτεθειμένο.

Δεν λέω πως όλα σχετίζονται με διαδικτυακές εφαρμογές και πως χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις στο θέμα... αλλά πες μου σοβαρά τώρα. Θεωρείς όντως πως κάποιος που θέλει να θεωρεί τον εαυτό του ειδικό στην κυβερνοασφάλεια δεν πρέπει να γνωρίζει κάποια βασικά θέματα στην λειτουργία των διαδικτυακών εφαρμογών επειδή τα phishing attacks δεν λειτουργούν έτσι; Προσωπικά διαφωνώ και θεωρώ πως ειδικά τώρα με την άνοδο των cloud computing, distributed systems κτλπ δεν είπα κάτι ξεπερασμένο ή "narrowed" όπως χαρακτηρίζεις. Από την στιγμή που την ενδιαφέρει η κυβερνοασφάλεια και όχι απλά η ασφάλεια συστημάτων θεωρώ πως οι γνώσεις σε HTML-CSS-JS δεν ειναι αρκετές. Κατ'αρχάς το network έχει τουλάχιστον 5 layers. Ε δεν μπορείς να λέγεσαι ειδικός χωρίς καμιά γνώση του application layer.

Από όσο γνωρίζω, αυτοί που θεωρούν τους εαυτούς τους ειδικούς στην κυβερνοασφάλεια τους φιλοξενεί η τηλεόραση, ανεβάζουν stories στο instagram ωσάν influencers, κάνουν αναρτήσεις στο linkedin με φατσούλες λες και είναι έφηβοι και άλλα που σημαίνει πως για μένα τουλάχιστον, μόνο ειδικοί στην κυβερνοασφάλεια δεν είναι.

Τώρα, στο θέμα μας, ακόμα δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις με το ότι κάποιος πρέπει να γνωρίζει από ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών. Ακόμα και στο CCSP (μιας και αναφέρεις το cloud), δεν είναι απαραίτητο για κάποιον να ξέρει από ανάπτυξη ήτοι να γράφει κώδικα αλλά κάποιες βασικές αρχές και τα σχετικά threats. Επίσης, στο application layer είναι και τα API calls ενός malware, εγώ που ξέρω κάτι λίγα από αυτά αλλά δεν γράφω web εφαρμογές με κάνει λιγότερο ή περισσότερο ειδικό;

Όλες αυτές οι συζητήσεις είναι εντελώς υποκειμενικές, αλλά αντικειμενικά όπως όλοι είπαν η σίγουρη απίτηση είναι μια, να έχεις ένα καλό υπόβαθρο στα δίκτυα. Αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί.

Και επανέρχομαι σε αυτό που έγραψα παραπάνω, ανάλογα με το τι ασχολείται ο καθένας, επιδιώκει την αντίστοιχη εκπαίδευση και εξειδίκευση. Πάρε μια γεύση: https://pauljerimy.com/security-certification-roadmap/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...