Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό στην Κυβερνοασφαλεια χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις στον κλαδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Όλες αυτές οι συζητήσεις είναι εντελώς υποκειμενικές, αλλά αντικειμενικά όπως όλοι είπαν η σίγουρη απίτηση είναι μια, να έχεις ένα καλό υπόβαθρο στα δίκτυα. Αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί.

Νομίζω πάνω κάτω συμφωνούμε διότι κι εγώ σε αυτό στήριξα την άποψη μου

13 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

Τώρα, στο θέμα μας, ακόμα δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις με το ότι κάποιος πρέπει να γνωρίζει από ανάπτυξη διαδικτυακών εφαρμογών. Ακόμα και στο CCSP (μιας και αναφέρεις το cloud), δεν είναι απαραίτητο για κάποιον να ξέρει από ανάπτυξη ήτοι να γράφει κώδικα αλλά κάποιες βασικές αρχές και τα σχετικά threats. Επίσης, στο application layer είναι και τα API calls ενός malware, εγώ που ξέρω κάτι λίγα από αυτά αλλά δεν γράφω web εφαρμογές με κάνει λιγότερο ή περισσότερο ειδικό;

Ωραία, μου φαίνεται πως είμαστε στον ίδιο δρόμο. Τώρα για να κλείσει το θέμα σε κάτι που θα βοηθήσει όσους διαβάσουν το θέμα και για να εξηγήσω που θέλω να καταλήξω με αυτό που είπα

Αν προσέξεις ξανά την απάντηση μου θα δεις πως αυτό το είπα στην αναφορά περί γνώσεως HTML + CSS + JS. Όπως επίσης θα δεις στην επόμενη γραμμή έγραψα πως "από εκεί ξεκινά η κυβερνοασφάλεια". Που θέλω λοιπόν να καταλήξω;

  • Άλλο για σένα ή για μένα ή για κάποιον που έχει ένα υπόβαθρο στην Πληροφορική ή στα δίκτυα. Δεν θα έλεγα σε κάποιον με τέτοιο υπόβαθρο να μάθει να αναπτύσσει εφαρμογές αλλιώς δεν θα είναι καλός στην κυβερνοασφάλεια. Ούτε το έχω γράψει ως ένα requirement για αυτούς που θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό στην κυβερνοασφάλεια γενικά.
  • Είναι διαφορετικό όμως για κάποιον όμως που δεν έχει ακουμπήσει αυτό το κομμάτι. Αν δεν γνωρίζει κάποια βασικά για το πως λειτουργούν οι servers για παράδειγμα... ε τότε πως θα μπορέσει να ειδικευτεί στην κυβερνοασφάλεια; Αν προσέξεις, είχα πει πως "από εκεί ξεκινά η κυβερνοασφάλεια". Αναφέρωντας αυτό εξήγησα μετά πως κάτι τέτοιο περιλαμβάνει διάφορα πρωτόκολλα επικοινωνίας και άλλα πολλά τα οποία κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την κυβερνοασφάλεια θα πρέπει να γνωρίζει. Όταν έγραψα αυτό, κατέληξα στην σημασία του να γνωρίζει κάποιος διάφορα πρωτόκολλα επικοινωνίας (μεταξύ άλλων)... όχι στο αν είναι απαραίτητο να αναπτύσσεις εφαρμογές
    • Ανέφερες για παράδειγμα το ΑPI call. Ναι! Αυτό είναι κάτι το οποίο κάποιος θα πρέπει να γνωρίζει αν θέλει να ασχοληθεί με την κυβερνοασφάλεια.
    • Παρεπιπτώντος, δεν είχα πει πως πρέπει να γνωρίζεις να φτιάχνεις εφαρμογές, αλλά να γνωρίζεις πάνω κάτω πως αναπτύσσονται οι εφαρμογές. Έχει διαφορά
      • 14 ώρες πριν, MiKe-Dee είπε

        εγώ που ξέρω κάτι λίγα από αυτά

        Ναι, πρέπει να τα γνωρίζεις όμως αυτά τα κάτι λίγα. Με αυτό σου το παράδειγμα νομίζω συμφωνείς κι εσύ μαζί μου.

Στο ερώτημα που τέθηκε, ανέφερε πως έχει γνώσεις σε html + css + js και λίγη python. Δεν υποτιμώ την πρόοδο κανενός ούτε την προσπάθεια. Αλλά δεν μπορώ να πω πως τέτοιο υπόβαθρο είναι αρκετό... καθώς μετά βίας ακούμπησε το κομμάτι της ασφάλειας. Αν πας απευθείας στο κομμάτι της ασφάλειας με λίγες γνώσεις στο front-end.. θεωρώ πως θα υπάρχει ένα τεράστιο κενό. Να γνωρίζει λίγο πολύ που κάθεται η κυβερνοασφαλεια είπα, όχι να γίνει senior developer πριν κάνει το μεταπτυχιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...