Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 12 ενδέχεται να αυξήσουν τις ελάχιστες απαιτήσεις ενός συστήματος


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη φορά που αισθάνομαι τυχερός που επένδυσα σε ps5 για gaming και εχω το pc στην άκρη με τα ενσωματωμένα γραφικά και Windows 10 να παίζει κάνα youtube 😏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, giorgosmcmc είπε

Πρώτη φορά που αισθάνομαι τυχερός που επένδυσα σε ps5 για gaming και εχω το pc στην άκρη με τα ενσωματωμένα γραφικά και Windows 10 να παίζει κάνα youtube 😏

Είναι μια καλή λύση για οικονομικό και ξεγνοιαστο gaming, αλλά χωρίς ποντίκι και πληκτρολόγιο δε μπορώ να παίξω τίποτα εκτός από 3rd person.

Ειδικά 1st person μου έρχεται να πετάξω το gamepad από το μπαλκόνι... Ο λόγος που πούλησα το ps4 pro. Την τελευταία κονσόλα που αγόρασα. Μάλλον δε θα ξαναπάω σε κονσόλα, εκτός και αν αποφασίσουν να υποστηρίξουν πληκτρολόγιο και ποντίκι στα περισσότερα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kata_tixi είπε

με 4gb RAM οριακα τρεχει ο chrome. Οι εταιριες το γνωριζουν αυτο αλλα για αν σου δειχνουν εσενα τιμη 499 και οχι 559-599 σου πουλανε λαπτοπ σκουπιδια. οποτε ναι δεν ειναι θεμα windows αλλα κατασκευαστων. οπως και στα κινητα εκτος απο τα κινητα 1κ+ ολα τα αλλα 1-2 χρονια αναβαθμισεις και μετα γεια σας.

Για τις εταιρείες συμφωνώ. Είναι γνωστό πρόβλημα και τεχνητά δημιουργημένο.

Να το πάρουμε, όμως, αντικειμενικά: 

Έχεις ένα laptop με 4GB RAM. Του βάζεις Windows, σέρνεται (κυριολεκτικά, σε παρακαλάει για έλεος). 

Του βάζεις ChromeOS, όλα καλά, όλα ανθηρά.

Του βάζεις οποιοδήποτε Linux distro, ακόμα και τα βαρύτερα όπως Ubuntu, όλα καλά, όλα ανθηρά.

Το MacOS δεν μπορώ να το συγκρίνω απευθειας λόγω της "κλειστής" φύσης τους. Τα Mac, όμως, με M1 τρέχουν σφαίρα με 8GB RAM (τα Windows σου καβατζωνουν τα 3.5 με το καλημέρα, χωρίς τίποτα ανοιχτό και μόλις ανοίξεις κάμποσες καρτέλες, το swap πάει σύννεφο).

Android δε συγκρίνονται, είναι φτιαγμένα για κινητά. Ακόμα κι εκεί, με 4GB RAM δεν έχεις προβλήματα.

Οπότε, θέμα λειτουργικού είναι.

Κάπου εδώ να πω, ότι δεν είναι "σκουπίδι" ένα laptop από τα specs και μόνο. Σκουπίδι είναι ο συνδυασμός λειτουργικού και apps που τρέχει κάποιος. Ακόμα και ένα Thinkpad T240, με SSD και 4GB RAM, με το σωστό λειτουργικό, είναι υπεραρκετό για το 80% των χρηστών.

Είχα βγάλει διπλωματική πριν μερικά χρόνια σε dual core Latitude E6400 του 2008 (με μαγνητικό σκληρό δίσκο παρακαλώ). Και πήγαινε ταχύτατα. 

Απλώς στηρίζονται όλοι (οι εταιρείες που ανέφερες, χεράκι χεράκι με την MS) στο planned obsolescence, και αυτό συζητάμε.

Αλλά είναι απαράδεκτο να σου πουλάει σήμερα η ίδια η MS Surface laptop στα 600$ που αύριο (σε ένα χρόνο) θα είναι τέρμα low end με τα δικά τους δεδομένα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν βγάζεις περισσότερα χρήματα, γιατί η οποια καθυστέρηση δεν οφείλεται στον υπολογιστή συνήθως. Τα 20€ είναι σπατάλη αν δεν σου αυξάνουν την παραγωγικότητα. Προτιμώ να τα κρατήσω και να τα χρησιμοποιήσω σε ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση, η οποία θα έκανε και πιο ουσιαστική διαφορά. Πχόταν χρειαστεί να αναβαθμίσω σε Windows 12, και οι εταιρείες των λογιστικών προγραμμάτων με διαβεβαιώσουν ότι τα προγράμματά τους θα τρέχουν σωστά, θα δώσω αυτά τα 20€ και όσα άλλα χρειαστούν για να κάνω τη δουλειά μου.

Έτσι σκέφτονται και οι επιχειρήσεις. Το "έλα μωρέ, σιγά τα 20€" δεν υπάρχει.

Δεν ξέρω τι επιχείρηση είναι αυτή που αν υποθέσουμε ότι έχει 5 PC τσιγκουνευεται τα 100 ευρώ για ανταλλακτικά και άλλα 100 πες για εργασία ώστε να δουλευει πιο αποδοτικά ο κάθε εργαζόμενος. Αλλά για μένα κάπου πάσχει. Για μένα και πιστεύω για κάθε άνθρωπο που ξέρει να δουλευει υπολογιστή και να εκμεταλλεύεται πχ. πάνω από 1 παράθυρο ανοικτό η απόδοση φέρνει παραγωγικότητα. Ακόμα κι αν πεις ότι το κάνεις μόνο για να μην εκνευρίζεται ο χρήστης περιμένοντας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είναι μια καλή λύση για οικονομικό και ξεγνοιαστο gaming, αλλά χωρίς ποντίκι και πληκτρολόγιο δε μπορώ να παίξω τίποτα εκτός από 3rd person.

Ειδικά 1st person μου έρχεται να πετάξω το gamepad από το μπαλκόνι... Ο λόγος που πούλησα το ps4 pro. Την τελευταία κονσόλα που αγόρασα. Μάλλον δε θα ξαναπάω σε κονσόλα, εκτός και αν αποφασίσουν να υποστηρίξουν πληκτρολόγιο και ποντίκι στα περισσότερα παιχνίδια.

Φίλε μου έτσι έλεγα κι εγώ όσο είχα το μόνιτορ, όταν πήρα 50αρα 4k με επιδόσεις gaming και 144 hz έπαθα τέτοια πλάκα που μου έπεσαν τα σαγόνια και αλήθεια μου είναι 100% αδύνατον να επιστρέψω πίσω σε οτιδήποτε λιγότερο και μικρότερη οθόνη.

0 input lag και 120hz στο call of duty σε 50 ίντσες 4K είναι μια εμπειρία που πρέπει να τη ζήσουν όλοι όσοι το αντέχουν οικονομικά φυσικά γιατί τέτοιες τηλεοράσεις κοστίζουν σχεδόν όσο ένα αυτοκίνητο.

Και 4090 να μου έκαναν δώρο σε 27αρι μόνιτορ σαν την cinematic εμπειρία της 50αρας 4K σε συνδιασμο με την ευκολία του plug and play της κονσολας χωρίς να ρυθμίσεις το παραμικρό απλά δεν υπάρχει επιστροφή εγγυημένα.

Δεν νομίζω να ξανά επιστρέψω σε pc για πολλά χρόνια δε θα πω για πάντα γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cghera είπε

Συμφωνούμε. Δε λέω ότι δεν ανοίγουν και με 2GB. Αλλά τι εμπειρία χρήσης έχεις. Εγώ σε ό,τι μηχάνημα έχω δει με 4GB με το που δεις το desktop έχει φάει 3,5GB. Και δεν είναι λύση το να έχεις SSD ώστε να κάνει swap.

η πληοψηφια των χρηστων δεν εχουν τις γνωσεις ενος IT. Απο την αποκτηση του PC και μετα συνεχεια εγκαθιστουν πληθος εφαρμογων και ταυτοχρονα ολα στο auto - πατανε συνεχεια next και πληθος απο κρυφα services τρεχουν στο συστημα. Ειτε ειναι ενας στο σπιτι, ειτε οικογεινεια

Αυτα, τι λλο να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι οι ίδιες π@π@ριες που κανουν συνήθως οι εταιρίες! 

Κάνουν επίτηδες πιο βαρύ το software για να απαρχαιωνουν το παλιό hardware.... Όπως και τα νέα παιχνίδια που γινονται πιο βαριά για να αλλάζουμε συνέχεια Gpu! 

Ειναι απόλυτα σίγουρο ότι κάποιος που θέλει το PC για οποιαδήποτε άλλη δουλειά εκτός gaming δεν θα μπει καν στον κόπο να αναβαθμίσει μόνο και μόνο για να μπορεί να έχει τα Windows 12!

Απλά θα κυκλοφορησουν οι light εκδόσεις, αλλά και η παράκαμψη ελάχιστων απαιτήσεων (βλέπε rufus) και μετά θα μπαίνουν ακόμα και σε λαπτοπ 15ετιας....

Και βέβαια τα Windows δεν είναι το μόνο λειτουργικό... Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.... (Linux κλπ) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Φίλε μου έτσι έλεγα κι εγώ όσο είχα το μόνιτορ, όταν πήρα 50αρα 4k με επιδόσεις gaming έπαθα τέτοια πλάκα που μου έπεσαν τα σαγόνια και αλήθεια μου είναι 100% αδύνατον να επιστρέψω πίσω σε οτιδήποτε λιγότερο και μικρότερη οθόνη. 

Και 4090 να μου έκαναν δώρο σε 27αρι μόνιτορ σαν την cinematic εμπειρία της 50αρας 4K σε συνδιασμο με την ευκολία του plug and play της κονσας απλά δεν υπάρχει επιστροφή εγγυημένα.

Έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Εσύ αναφέρεις τα πλεονεκτήματα μόνο και συμφωνώ, αλλά έχει και μειονεκτήματα. Το θέμα εδώ δεν είναι οι κονσόλες...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Εσύ αναφέρεις τα πλεονεκτήματα μόνο και συμφωνώ, αλλά έχει και μειονεκτήματα. Το θέμα εδώ δεν είναι οι κονσόλες...

Δε διαφωνώ σαφώς παντού υπάρχουν κακά και καλά, απλά είπα τη γνώμη μου και πως το βλέπω απ τη σκοπιά μου, δε θα το αναλύσω περισσότερο για να μην ειμαστε και offtopic.

Τώρα όσο αφορά τα Windows θεωρώ πως είναι το χειρότερο και πιο δύσχρηστο λειτουργικό και πως δε κάνει ούτε για gaming ούτε για άλλες εργασίες, δεν ειμουν ποτέ φαν απλώς τα τελευταία χρόνια τα απεχθάνομαι όλο και περισσότερο αν δεν ήταν η δουλειά μου θα έβαζα εύκολα linux. Οι λόγοι είναι πολλοί που θα πρέπει να γράφω ολόκληρα σεντόνια αν αναφερθώ.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δύσκολο. Τα λογιστικά προγράμματα δεν εγγυώνται συμβατότητα με την τελευταία έκδοση Windows. 5 excel ταυτόχρονα είναι λίγο δύσκολο να χρειάζεσαι.

Δε σε καταλαβαίνω τι εννοείς δύσκολο. Δε μίλησα για λογιστικά προγράμματα (που και αυτά κάποια στιγμή τρέχουν και στα τελευταία λειτουργικά) είπα κάτι συγκεκριμένο. 

Βασικά 5 excel έχω εγώ ανοιχτά που δεν είμαι λογιστής και 7 vms αυτή τη στιγμή που μιλάμε και δεν είναι σαβούρες που τρέχουν... Και ναι κάποια excel είναι ανοιχτά επειδή τα χρειάζομαι συχνά, άλλα όχι και τόσο.

Αναφορά σε κείμενο

Το μυστικό είναι να μην έχεις σαβούρες να τρέχουν. Βάζεις ότι χρειάζεται και κάνεις ότι χρειάζεται για να κάνεις τη δουλειά σου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Το λιγότερο είναι ανεπαρκές για να κάνεις τη δουλειά σου, το παραπάνω είναι σπατάλη.

Το μυστικό είναι να μη σου επιβάλουν πως να δουλέψεις. To αν είναι κάτι σπατάλη ή ανεπαρκές δεν είναι δουλειά του λειτουργικού να το κρίνει (ούτε δική σου φαντάζομαι). Ένα λειτουργικό οφείλει να είναι... λειτουργικό για να κάνεις όσο γίνεται πιο απρόσκοπτα τη δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cghera είπε

Δεν ξέρω τι επιχείρηση είναι αυτή που αν υποθέσουμε ότι έχει 5 PC τσιγκουνευεται τα 100 ευρώ για ανταλλακτικά και άλλα 100 πες για εργασία ώστε να δουλευει πιο αποδοτικά ο κάθε εργαζόμενος. Αλλά για μένα κάπου πάσχει. Για μένα και πιστεύω για κάθε άνθρωπο που ξέρει να δουλευει υπολογιστή και να εκμεταλλεύεται πχ. πάνω από 1 παράθυρο ανοικτό η απόδοση φέρνει παραγωγικότητα. Ακόμα κι αν πεις ότι το κάνεις μόνο για να μην εκνευρίζεται ο χρήστης περιμένοντας.

Δεν το βλέπεις σωστά.

Οι επιχειρήσεις αναβαθμίζουν υπολογιστές όταν δεν κάνουν τη δουλειά τους και μόνο τότε.

Δεν είναι τσιγκουνιά. Η αγορά της επιπλέον RAM, που δεν επηρρεάζει την παραγωγικότητα, είναι σπατάλη. Τα λογιστικά γραφεία μπορούν να δουλέψουν ακόμα και με core2duo, 3GB RAM και windows 7 (έχω δει και τέτοια...το 2023). Δεν κάνουν βαριά χρήση. Βάζεις και ένα SSD και είσαι έτοιμος.

Μη μπερδεύεις τον υπολογιστή που θα αγοράσεις για το σπίτι με αυτόν που έχεις για δουλειά. Άλλη λογική, άλλη φιλοσοφία.

Η ταχυτητα δουλειάς εξαρτάται και από άλλα πράγματα που σε καθυστερούν έτσι κι αλλιώς. Πχ δοκίμασε να μπεις στον ΑΣΕΠ να κάνεις αίτηση ώρα αιχμής. Είτε Intel 13900K, είτε core2Duo 6400, ίδια ταχύτητα...

Δε βλέπουμε youtube και δε μπαίνουμε σε site με βαριές σελίδες. Υπηρεσίες δημοσίου, site με λογιστικές υπηρεσίες, ΑΣΕΠ και μερικές άλλες. Δεν θελουμε πολλές σελίδες ανοικτές.

Επιπλέον, δεν ανοίγουμε πχ 10 excel, δεν έχει νόημα. Δε μπορείς να διαχειριστείς καν την πληροφορία ανάμεσα σε 10 excel.

O εκνευρισμός του χρήστη δεν οφείλεται στο pc, όταν μιλάμε για λογιστικά... Πίστεψέ με... Είναι το μόνο που ΔΕΝ φταίει... 

9 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Δε διαφωνώ σαφώς παντού υπάρχουν κακά και καλά, απλά είπα τη γνώμη μου και πως το βλέπω απ τη σκοπιά μου, δε θα το αναλύσω περισσότερο για να μην ειμαστε και offtopic.

Τώρα όσο αφορά τα Windows θεωρώ πως είναι το χειρότερο και πιο δύσχρηστο λειτουργικό και πως δε κάνει ούτε για gaming ούτε για άλλες εργασίες, δεν ειμουν ποτέ φαν απλώς τα τελευταία χρόνια τα απεχθάνομαι όλο και περισσότερο αν δεν ήταν η δουλειά μου θα έβαζα εύκολα linux. Οι λόγοι είναι πολλοί που θα πρέπει να γράφω ολόκληρα σεντόνια αν αναφερθώ.

Ομοίως. Συμφωνώ, αλλά στα λογιστικά που ασχολούμαι, μόνο τα Windows υπάρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Φίλε μου έτσι έλεγα κι εγώ όσο είχα το μόνιτορ, όταν πήρα 50αρα 4k με επιδόσεις gaming και 144 hz έπαθα τέτοια πλάκα που μου έπεσαν τα σαγόνια και αλήθεια μου είναι 100% αδύνατον να επιστρέψω πίσω σε οτιδήποτε λιγότερο και μικρότερη οθόνη. 

Και 4090 να μου έκαναν δώρο σε 27αρι μόνιτορ σαν την cinematic εμπειρία της 50αρας 4K σε συνδιασμο με την ευκολία του plug and play της κονσολας χωρίς να ρυθμίσεις το παραμικρό απλά δεν υπάρχει επιστροφή εγγυημένα.

Δεν νομίζω να ξανά επιστρέψω σε pc για πολλά χρόνια δε θα πω για πάντα γιατί είναι μεγάλη κουβέντα.

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ κάτοχος κονσολών παλιότερα ασχολήθηκα μετά με το PC κυρίως λόγω κόστους παιχνιδιών αλλά και επειδή μεγάλωσα και δεν κυνηγούσα πλέον κονσόλες μετά το ps4... Στην αρχή δοκίμασα να παίξω με ποντίκι /πληκτρολόγιο, αλλά δεν... Ετσι κι αλλιώς έπαιζα παιχνίδια κονσολών κυρίως με gamepad. Στο pc μονιτορ. 

Αλλά μόλις το σύνδεσα με 55αρα 4Κ....επαθα πλάκα... Δεν ξαναγυριζω σε μικρή οθόνη. Και παίζω 1080p να φανταστείς... Και πάλι η εικόνα είναι πεντακάθαρη. Που να έστελνα και native 4K!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Δε διαφωνώ σαφώς παντού υπάρχουν κακά και καλά, απλά είπα τη γνώμη μου και πως το βλέπω απ τη σκοπιά μου, δε θα το αναλύσω περισσότερο για να μην ειμαστε και offtopic.

Τώρα όσο αφορά τα Windows θεωρώ πως είναι το χειρότερο και πιο δύσχρηστο λειτουργικό και πως δε κάνει ούτε για gaming ούτε για άλλες εργασίες, δεν ειμουν ποτέ φαν απλώς τα τελευταία χρόνια τα απεχθάνομαι όλο και περισσότερο αν δεν ήταν η δουλειά μου θα έβαζα εύκολα linux. Οι λόγοι είναι πολλοί που θα πρέπει να γράφω ολόκληρα σεντόνια αν αναφερθώ.

Αν ήταν το χειρότερο και πιο δύσχρηστο λειτουργικό δε θα ήταν αυτό που είναι. Μέχρι και η μάνα μου τα δουλεύει.

Τις προάλλες έβαλα πάλι Ubuntu... δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα εύχρηστα. Φυσικά έχουν dock με icons και όχι taskbar... αυτός ο καρκίνος από ios

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mordred είπε

Δε σε καταλαβαίνω τι εννοείς δύσκολο. Δε μίλησα για λογιστικά προγράμματα (που και αυτά κάποια στιγμή τρέχουν και στα τελευταία λειτουργικά) είπα κάτι συγκεκριμένο. 

Βασικά 5 excel έχω εγώ ανοιχτά που δεν είμαι λογιστής και 7 vms αυτή τη στιγμή που μιλάμε και δεν είναι σαβούρες που τρέχουν... Και ναι κάποια excel είναι ανοιχτά επειδή τα χρειάζομαι συχνά, άλλα όχι και τόσο.

Το "τρέχουν" είναι σχετικό. Επισήμως οι εταιρείες δε σου δίνουν εγγύηση για κάτι τέτοιο. Επειδή μιλάμε για φορολογικά, με ότι αυτό συνεπάγεται (προστιμα...) κανείς συνάδελφος (και εγώ μαζί) δεν το ρισκάρει...

Στη δεύτερη φράση σου δε διαφωνώ. Απλά, μιλάω για μία περίπτωση, τους λογιστές, όπου και τα 4GB είναι αρκετά. Απλά ήθελα να καταλήξω στο ότι όλα εξαρτώνται από τον τρόπο και το λόγο που χρησιμοποιείς τον υπολογιστή και δεν είναι απλά μία φράση "με 4GB τα windows σερνονται" ή "με 4GB θέλεις να πεθάνεις στα Windows". Απλά δεν ισχύει. μετράει το τί θέλεις να κάνεις. Δεν είναι κανονας.

22 ώρες πριν, mordred είπε

Το μυστικό είναι να μη σου επιβάλουν πως να δουλέψεις. To αν είναι κάτι σπατάλη ή ανεπαρκές δεν είναι δουλειά του λειτουργικού να το κρίνει (ούτε δική σου φαντάζομαι). Ένα λειτουργικό οφείλει να είναι... λειτουργικό για να κάνεις όσο γίνεται πιο απρόσκοπτα τη δουλειά σου. 

Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι της εργασία εξαρτημένης σχέσης (πχ μισθωτή εργασία). Κατά το νόμο η εργασία εξαρτημένης σχέσης είναι αυτή όπου ο εργοδότης καθορίζει το τόπο, τον τρόπο και το χρόνο της εκτέλεσής της. Δεν το λέω εγώ, το λέει ο νόμος.

https://www.hli.gov.gr/ergasiakes-scheseis/nomothesia-ergasiakes-scheseis/atomikes-symvaseis/genikes-ennoies/exartimeni-ergasia-kai-alla-eidi-symvaseon/

"Το κριτήριο που χαρακτηρίζει μία σύμβαση ως σύμβαση εξαρτημένης εργασίας είναι η προσωπική εξάρτηση, η οποία εκδηλώνεται με το δικαίωμα του εργοδότη να δίνει οδηγίες στον εργαζόμενο, αναφορικά με τον τρόπο, τόπο και χρόνο παροχής των υπηρεσιών του και να ασκεί εποπτεία και έλεγχο για τη διαπίστωση της συμμορφώσεως του εργαζομένου προς τις οδηγίες του, άσχετα με το εάν ο εργοδότης ασκεί έμπρακτα το δικαίωμα αυτό ή αφήνει περιθώριο πρωτοβουλιών στον εργαζόμενο."

Σαν ιδιοκτήτης λογιστικού γραφείου με υπαλλήλους είναι δουλειά μου να κρίνω αν κάνει το κάθε pc αυτό που πρέπει.

Συμφωνώ στην τελευταία φράση, αλλά στα λογιστικά το μόνο συμβατό λειτουργικό είναι τα Windows και είναι ... αυτά που είναι. Πρέπει να κάνω τη δουλειά μου με αυτά και αυτό κάνω. Δεν θεωρώ ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό, αλλά δεν έχω και επιλογή.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Andy_gr είπε

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ κάτοχος κονσολών παλιότερα ασχολήθηκα μετά με το PC κυρίως λόγω κόστους παιχνιδιών αλλά και επειδή μεγάλωσα και δεν κυνηγούσα πλέον κονσόλες μετά το ps4... Στην αρχή δοκίμασα να παίξω με ποντίκι /πληκτρολόγιο, αλλά δεν... Ετσι κι αλλιώς έπαιζα παιχνίδια κονσολών κυρίως με gamepad. Στο pc μονιτορ. 

Αλλά μόλις το σύνδεσα με 55αρα 4Κ....επαθα πλάκα... Δεν ξαναγυριζω σε μικρή οθόνη. Και παίζω 1080p να φανταστείς... Και πάλι η εικόνα είναι πεντακάθαρη. Που να έστελνα και native 4K!

Κρίνετε με τις δικές σας εμπειρίες. Φαντάζομαι τις τηλεοράσεις σας δεν τις έχετε στην απόσταση των οθονών σας

5 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Δεν ξέρω πως αντιλαμβάνεσαι της εργασία εξαρτημένης σχέσης (πχ μισθωτή εργασία). Κατά το νόμο η εργασία εξαρτημένης σχέσης είναι αυτή όπου ο εργοδότης καθορίζει το τόπο, τον τρόπο και το χρόνο της εκτέλεσής της. Δεν το λέω εγώ, το λέει ο νόμος.

Σαν ιδιοκτήτης λογιστικού γραφείου με υπαλλήλους είναι δουλειά μου να κρίνω αν κάνει το κάθε pc αυτό που πρέπει.

Συμφωνώ στην τελευταία φράση, αλλά στα λογιστικά το μόνο συμβατό λειτουργικό είναι τα Windows και είναι ... αυτά που είναι. Πρέπει να κάνω τη δουλειά μου με αυτά και αυτό κάνω. Δεν θεωρώ ότι είναι το καλύτερο λειτουργικό, αλλά δεν έχω και επιλογή.

Δεν ξέρω αν πιστεύεις ότι είμαι εισοδηματίας ή κάτι διαφορετικό. Και δεν είσαι δικός μου εργοδότης γι αρχή. Οπότε ξέρω γω,  θα μου πεις πως θα δουλέψω;  Και ειλικρινά,Τον τρόπο που θα δουλέψει κάποιος δε ξέρω πως το εννοείς. Πας στο λογιστή και του λες "δε θέλω να δουλεύεις με ungrouped και labeled εφαρμογές στη taskbar αλλά μόνο με εικονίδια";  Επιβάλεις στους εγαζόμενους σου πως θα χειρίζονται ένα λειτουργικό;

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...