Προς το περιεχόμενο

Speed Home Wifi - Mesh Repeater


JailbrokenDiesel
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από nikos_k1,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολους, ελπίζω να γράφω στο σωστό section, εχω ένα speedport plus 2 και ταχύτητα 50αρα, οπου δουλεύει όντως στο 50, χωρίς απώλειες. 

Έχω καλωδίωση σε κάθε δωμάτιο, οπότε σκέφτηκα για mesh για να πιάσω τα 2 τελευταία δωμάτια οπου δεν έρχεται δυνατό το wifi σήμα. 

πριν μπλέξω με αγορές κλπ, μου εδωσε ο αδελφος μου να δοκιμάσω το Speed Home wifi που εχει, το οποιο και δεν χρησιμοποιεί. γνωρίζετε αν μπορώ να συνδέσω αυτά τα 2 μεταξύ τους;
Δοκίμασα χτες, (οι οδηγίες ήταν για σύνδεση Speedport Smart + Speed Home wifi) αλλά οι ενδείξεις "mesh" & "repeater" του speed home δεν έλεγαν να ανάψουν κ να συγχρωνίσουν με τίποτα.. πριν καταλήξω στο τεχνικό τμήμα της cosmote, και έπειτα κάποια αγορά της tp-link, εχει κανεις καμία πρόταση;; 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλημέρα φίλε μου.

Το συγκεκριμένο μπορεί να πραγματοποιήσει ζεύξη με το Speedport Smart μέσω Wifi.

Με το Plus 2 μπορείς να το συνδέσεις μόνο μέσω καλωδίου Ethernet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, JailbrokenDiesel said:

καλημέρα @nikos_k1,
αυτό έκανα αφού μίλησα και με το τεχνικό τμήμα cosmote για επιβεβαίωση. είχα spare καλώδιο ethernet και τα σύνδεσα. 

και παντα ειναι καλυτερο να παιζεις access point mode παρα  repeater mode

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, poulinos είπε

και παντα ειναι καλυτερο να παιζεις access point mode παρα  repeater mode

σαφως, το ειχα ξεκαθαρο οτι ηθελα να δουλέψω σαν access point μέσω ethernet καλωδιωσης. 
η απορια μου ειναι, οταν συνδεεται το κινητο στο extender δίκτυο, το εμφανιζει με την υποσημειωση Unsecured Network.. ειναι κατι που μπορω να τσεκάρω;; 

άκυρο, απλως τον κωδικό έπρεπε να μεταφέρω κ στο 2ο μηχάνημα, όλα κομπλέ

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2023 at 23:46, JailbrokenDiesel said:

σαφως, το ειχα ξεκαθαρο οτι ηθελα να δουλέψω σαν access point μέσω ethernet καλωδιωσης. 
η απορια μου ειναι, οταν συνδεεται το κινητο στο extender δίκτυο, το εμφανιζει με την υποσημειωση Unsecured Network.. ειναι κατι που μπορω να τσεκάρω;; 

άκυρο, απλως τον κωδικό έπρεπε να μεταφέρω κ στο 2ο μηχάνημα, όλα κομπλέ

δεν ειχες βαλει κωδικο στο wifi. αν επαιζες Mesh και το ειχες κανει με το wps button θα επαιρνε τα στοιχεια αυτοματα για το wifi. αλλα εφοσον το εβαλες απλα σαν access point πρεπει να μπεις να του δωσεις εσυ το ονομα δικτυου που θες και τον κωδικο. εσενα ηταν ανοιχτο απο την αρχη για αυτο σου εβγαλε unsecured. απλα δεν ξερω αν θα παιζουν ως Mesh αυτα τα δυο. το πιο πιθανο μαλλον ειναι οχι αλλα λιγο σε πειραζει.θα χασεις το roaming που αυτος ειναι που νοιαζει τους περισσοτερους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, JailbrokenDiesel said:

σωστά, προς το παρόν δεν είχα στο μυαλό να δουλέψω mesh, απλώς σαν access point. 
ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια @poulinos

oti χρειαστεις Just ask

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Εχω και εγω το speedport plus 2 arc και ενα καινουργιο speed home wifi , θελω να του δωσω με ethernet ιντερνετ και να μου δωσει wifi σε αλλον χωρο μακρια, γινεται αυτο? και αν ναι πως?

τωρα το εχω ανοικτο του συνεδεσα μια ethernet απο το ρουτερ και μου ειναι πορτοκαλι το repeater αλλα δεν μπορω να συνδεθω σε αυτο δεν ξερω πως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Jimbont said:

Εχω και εγω το speedport plus 2 arc και ενα καινουργιο speed home wifi , θελω να του δωσω με ethernet ιντερνετ και να μου δωσει wifi σε αλλον χωρο μακρια, γινεται αυτο? και αν ναι πως?

τωρα το εχω ανοικτο του συνεδεσα μια ethernet απο το ρουτερ και μου ειναι πορτοκαλι το repeater αλλα δεν μπορω να συνδεθω σε αυτο δεν ξερω πως..

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/Speed Home WiFi_GR_HR.pdf

Και ναι γινεται να παιξει με ethernet οπως αναφερει το Manual.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, poulinos είπε

https://help.cosmote.gr/system/templates/selfservice/gnosisgr/Files2/Speed Home WiFi_GR_HR.pdf

Και ναι γινεται να παιξει με ethernet οπως αναφερει το Manual.

Ευχαριστω παρα πολυ!  ειχα ενα manual αλλα δεν ηταν τοσο αναλυτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Jimbont said:

Ευχαριστω παρα πολυ!  ειχα ενα manual αλλα δεν ηταν τοσο αναλυτικο

Δεν το εχω σεταρει ποτε οποτε το manual θα ειναι πιο ευκολο να σου απαντησει την ερωτηση σου απο οτι εγω.δεν θα ειναι κατι δυσκολο βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ηταν πιο ευκολο απο οσο νομιζα. Συνεδεσα το speedhome στο speedport plus 2 arc με ethernet και στο ρευμα. Μπηκα στην σελιδα του ρουτερ και ειδα την ip του speedhome το οποιο αναφεροταν ως smartwifi-d98 στις συνδεδεμενες συσκευες,  επειτα μπηκα στην σελιδα του εφτιαξα τις ρυθμισεις του wifi του και αυτο ηταν

Επεξ/σία από Jimbont
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Jimbont said:

Λοιπον ηταν πιο ευκολο απο οσο νομιζα. Συνεδεσα το speedhome στο speedport plus 2 arc με ethernet και στο ρευμα. Μπηκα στην σελιδα του ρουτερ και ειδα την ip του speedhome το οποιο αναφεροταν ως smartwifi-d98 στις συνδεδεμενες συσκευες,  επειτα μπηκα στην σελιδα του εφτιαξα τις ρυθμισεις του wifi του και αυτο ηταν

μια χαρα.τελος καλα ολα καλα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σας, βρήκα από ένα φίλο μου smart home wifi, αλλά έχω αυτή την ερώτηση εγώ που είμαι στο πάροχο Nova μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη συσκευή μέσω καλώδιο ethernet;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...