Προς το περιεχόμενο

USB-C to Ethernet adaptor για Mac


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάρω έναν USB-C to Εthernet adaptor για έναν MBPro. Στην ουσία τον θέλω για να μπορώ να συνδέω το καλώδιο Ethernet  από το Router, για ναμ πορώ να έχω στο MBPro internet και να μην χρησιμοποιώ το wifi.
Έχετε χρησιμοποιήσει κάτι αντίστοιχο; Υπάρχουν κάποια πρότυπα που πρέπει να ακολουθεί ο κάθε αντάπτορας;

 

Επεξ/σία από zoranb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
50 λεπτά πριν, zoranb είπε

Εχω βρει έναν αντάπτορα που μπορεί να συνδεθεί μέχρι 2.5Gbps κ έναν άλλο έως 1Gbps. Πώς ξέρω ποιός μου κάνει από τους δύο;

και τα 2 κανουν. Ακομα και 10, 20 , 50, 100, 1000, να αγορασεις, ολα κανουν. Τα μεταγενεστερα προτυπα υποστηριζουν τα πιο αργα. Η τιμη αγορας ειναι το προβλημα σε μερικους ανθρωπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, zoranb είπε

Και τα δύο μπορεί να κάνουν αλλά κάποιο από τα δύο ίσως είναι overkill

ο καθενας οπως τα βλεπει τα πραγματα. Lan port 1Gbps ειχαν τα motherboard το 2007. Σημερα εχουν 2,5 ή 10

κατι ακομα ... οταν λες " κάποιο από τα δύο ίσως είναι overkill " μπορει να ειναι το 1Gbps ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με απλα λογια, το γρηγορο hardware σε μια αλυσιδα συσκευων του κατοχου καλο θα ειναι να "αντεξει" σε βαθος χρονου σε επιδοσεις, αν αλλαξουν καποια απο τα μηχανηματα που αυτος θα εχει. Εκτος να θελει να αγοραζει καθε 3-5 χρονια, ολα ξανα απο την αρχη. Νομιζω πως το apple που εχεις κοστιζει 2Κ ή και περισσοτερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oπότε παίζει ρόλο τι ταχύτητα σύνδεσης internet έχει κανείς κ αναλόγως αγοράζει αντίστοιχο αντάπτορα;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zoranb είπε

Oπότε παίζει ρόλο τι ταχύτητα σύνδεσης internet έχει κανείς κ αναλόγως αγοράζει αντίστοιχο αντάπτορα;

ΟΧΙ

συνηθως το ιντερνετ ειναι adsl (24Mbits) ή VDSL (50 / 100 Mbits). Οι καρτες δικτυου ειναι 1024 Mbits (1Gbits) και η αλλη 2560 Mbits (2.5Gbits). Μεσα απο τις καρτες δικτυου μπορουν να περασουν ολα τα δεδομενα του χρηστη πχ μεταφορα αναμεσα σε 2 pc που θελουν να ανταλλαξουν αρχεια απο τους τοπικους δισκους. Εκει θα δεις την διαφορα και οχι στο ιντερνετ

εκτος και εχεις ιντερνετ με οπτικες ινες .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε εάν δεν κάνω στο τοπικό δίκτυο πράγματα, δεν υπάρχει λόγος να χρειάζεται να πάρω αντάπτορα που να υποστηρίζει 2,5Gbps, και με το 1Gbps θα είμαι εντάξει... σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...