Προς το περιεχόμενο

Mesh Wi-Fi για χρήση σε AirBNB;


Justhavocman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο Forum, τώρα πλέον που ήρθε και στις γειτονίες μας η Cosmote FIber λέω να φτιάξω ένα Mesh Network να καλύπτω όλο το σπίτι με Wi-Fi 6, έχω ένα ερώτημα όμως. Το κάτω διαμέρισμα είναι AirBNB και για να γλιτώσω την δεύτερη σύνδεση έλεγα να δώσω πρόσβαση σε ένα από τα δύο Mesh Routers με κλειδωμένη ταχύτητα τύπου 50mbps, απλά τίθεται λίγο θέμα ασφάλειας, δεν θέλω να δώσω σε άγνωστους πλήρη πρόσβαση στο τοπικό μου δίκτυο, οπότε η ερώτηση μου είναι εάν υπάρχει κάποιος τρόπος/ρύθμιση ώστε να μπορώ να "κλειδώσω" το ένα από τα δύο routers του mesh και να λειτουργεί μόνο "upstream". Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την εμπειρία μου, σε Asus AiMesh επιλογές, αλλά και σε Ubiquiti προϊόντα, υπάρχει η δυνατότητα να σετάρεις Guest Networks, τα οποία by default είναι απομονωμένα από το κεντρικό δίκτυο και να κλειδώσεις την ταχύτητα.

Έχεις ήδη κάποιο Mesh setup στο νου σου; Έχεις αγοράσει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε frirtzbox mesh σύστημα (που ειναι supported και από OTE αν δε θες να πας κατι άλλο που να απαιτεί χωριστό modem από router κτλπ) υπάρχει επιλογή για guest network (εγω έχω ένα mesh με fritzbox 7590ax και fritz repeater σε mesh και έχω κατά καιρούς guest network που το ανοιγω και το κλεινω).

Μπορεις να κάνεις apply τις ρυθμίσεις του box (είτε να φτιάξεις άλλο guest network μόνο για το repeater / ap).

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...