Προς το περιεχόμενο

Το Steam τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7 και 8 από τη 1η Ιανουαρίου του 2024


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, Retromaniac said:

  

Μαζί σας, δεν διαφωνώ. Απλά με εντυπωσίασε λόγω της κλάψας που διάβαζα εδώ μέσα.

Η κλάψα για οτιδήποτε αφορά τεχνολογική εξέλιξη, είναι κύριο χαρακτηριστικό των φίλων της τεχνολογίας στο παρών φόρουμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εξω απο ολα αυτα που λεμε εδω ειναι ξεκαθαρο οτι δεν σε πιεζουν να αλλαξεις λειτουργικο και κατα συνεπεια hardware .

και νομιζω δεν εχει καμια σχεση με τα τελευταια νεα περι πτωσης του hardware αρα πως να το ανεβασουμε λιγο.

 

βεβαια ποιος νοιαζεται αν στα 11 ειναι δραμα ο χειρισμος για επαγγελματικη χρηση οπως και τα 10 αλλα εκει οκ εστρωσε εμαθες καπως περασαν τοσα χρονια αλλα παρα μενουν τα ιδια βλαμμενα θεματα .

 

αλλα σορρυ ειμαι περιεργος μαλλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Silverage είπε

Άλλαξα από τα 7 στα 10 αναγκαστικά γιατί σταμάτησαν να υποστηρίζεται παιχνίδια. Από τα 10 μάλλον για τα 12 με βλέπω αν δεν είναι χάλια σαν τα 11.

Πέρασα και εγώ 10άρια (ακόμα έχω τα 7άρια βέβαια) γιατί ήθελα να τρέξω μερικά πράγματα για δουλειά, ακόμα μου φαίνονται άθλια. Το UI το έχουνε κάνει dumb down αρκετά και για να κάνεις "βασικά" πράγματα θες extra κινήσεις άσε που ακόμα δεν βρίσκω τα πάντα χωρίς online ψάξιμο :P Fun times.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Silverage είπε

Άλλαξα από τα 7 στα 10 αναγκαστικά γιατί σταμάτησαν να υποστηρίζεται παιχνίδια. Από τα 10 μάλλον για τα 12 με βλέπω αν δεν είναι χάλια σαν τα 11.

τα 7 είναι πολύ καλύτερα για παιχνίδια όπως και τα XP γιατί μπορείς να απενεργοποιησεις το dwm που σημαίνει χαμηλότερο input latency. 

τα w10 ήταν πισωγύρισμα ως προς αυτό και σαν αποτέλεσμα είχαν αυξημένες απαιτήσεις στο σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Με εντυπωσιάζει πάντως ότι τα windows 11 έχουν ήδη 32%

Τι έχουν τα Windows 11;; 😂

Δεν ξέρω σε ποια άκυρη σελίδα το διάβασες, αλλά το μερίδιο αγοράς είναι μεταξύ 18% με 23%, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται ΚΑΙ όσοι τα εγκατέστησαν σε μη συμβατούς υπολογιστές! Φαντάσου λοιπόν αν αφαιρέσουμε κι αυτούς, ποιο είναι το πραγματικό μερίδιο αγοράς.

Που σημαίνει ότι μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας, το ποσοστό τους είναι υπερβολικά χαμηλό και θυμίζει την εμπορική αποτυχία των Windows Vista & Windows 8/8.1, ΑΣΧΕΤΑ από το αν αξίζουν τα 11 ή όχι.

Ό,τι και να γράφουμε εμείς με θεωρίες, οι αριθμοί δεν λένε ψέματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ntg1980 said:

Τι έχουν τα Windows 11;; 😂

Δεν ξέρω σε ποια άκυρη σελίδα το διάβασες, αλλά το μερίδιο αγοράς είναι μεταξύ 18% με 23%, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται ΚΑΙ όσοι τα εγκατέστησαν σε μη συμβατούς υπολογιστές! Φαντάσου λοιπόν αν αφαιρέσουμε κι αυτούς, ποιο είναι το πραγματικό μερίδιο αγοράς.

Που σημαίνει ότι μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας, το ποσοστό τους είναι υπερβολικά χαμηλό και θυμίζει την εμπορική αποτυχία των Windows Vista & Windows 8/8.1, ΑΣΧΕΤΑ από το αν αξίζουν τα 11 ή όχι.

Ό,τι και να γράφουμε εμείς με θεωρίες, οι αριθμοί δεν λένε ψέματα!

Αφορα τους steam users. 1 φωτο ειχε το αρθρο στο οποιο σχολιαζεις…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aληθευει οτι για να παιξεις ενα παιχνιδι που  ειχες αγορασει παλιοτερα, πχ. το Ηalf Life 2, τωρα πλεον χρειαζεσαι πληρωμενο λογ/σμο στη Steam?

4 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Πέρασα και εγώ 10άρια (ακόμα έχω τα 7άρια βέβαια) γιατί ήθελα να τρέξω μερικά πράγματα για δουλειά, ακόμα μου φαίνονται άθλια. Το UI το έχουνε κάνει dumb down αρκετά και για να κάνεις "βασικά" πράγματα θες extra κινήσεις άσε που ακόμα δεν βρίσκω τα πάντα χωρίς online ψάξιμο :P Fun times.

Τα 10 σε συγκριση με τα 7 ειναι τενεκες😄

25 λεπτά πριν, ntg1980 είπε

.......το μερίδιο αγοράς είναι μεταξύ 18% με 23%, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται ΚΑΙ όσοι τα εγκατέστησαν σε μη συμβατούς υπολογιστές! Φαντάσου λοιπόν αν αφαιρέσουμε κι αυτούς, ποιο είναι το πραγματικό μερίδιο αγοράς.

Που σημαίνει ότι μετά από 2 χρόνια κυκλοφορίας, το ποσοστό τους είναι υπερβολικά χαμηλό και θυμίζει την εμπορική αποτυχία των Windows Vista & Windows 8/8.1,

Οταν λες μεριδιο αγορας εννοεις την αγορα των λειτουργικων ή την αγορα των ετοιμων υπολογιστων? Στη δευτερη περιπτωση εχουμε αποκλειστικα Win 11, ενω στη πρωτη δεν πωλουνται τα λειτουργικα που εχουν λήξει.

To θεμα ειναι στους users τι γινεται, και ιδιαιτερα στους home. Τι λενε εκει τα στοιχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, rus είπε

Aληθευει οτι για να παιξεις ενα παιχνιδι που  ειχες αγορασει παλιοτερα, πχ. το Ηalf Life 2, τωρα πλεον χρειαζεσαι πληρωμενο λογ/σμο στη Steam?

Τα 10 σε συγκριση με τα 7 ειναι τενεκες😄

Οταν λες μεριδιο αγορας εννοεις την αγορα των λειτουργικων ή την αγορα των ετοιμων υπολογιστων? Στη δευτερη περιπτωση εχουμε αποκλειστικα Win 11, ενω στη πρωτη δεν πωλουνται τα λειτουργικα που εχουν λήξει.

To θεμα ειναι στους users τι γινεται, και ιδιαιτερα στους home. Τι λενε εκει τα στοιχεια?

Μερίδιο αγοράς σημαίνει «σε πόσους υπολογιστές είναι εγκατεστημένα και ενεργοποιημένα». Είτε προεγκατεστημένα σε νέους υπολογιστές που αγοράστηκαν, είτε εγκατεστημένα σε παλιότερους υπολογιστές. Κοινώς… σε μια κλίματα από το 0% έως το 100% των Windows Users, μόλις 18%-23% είναι όσοι χρησιμοποιούν 11!

Google “Market Share Windows 11” και θα δεις τα αποτελέσματα 

Επεξ/σία από ntg1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ntg1980 είπε

Μερίδιο αγοράς σημαίνει σε πόσους υπολογιστές είναι εγκατεστημένα και ενεργοποιημένα! Είτε προεγκατεστημένα σε νέους υπολογιστές που αγοράστηκαν, είτε εγκατεστημένα σε παλιότερους υπολογιστές.

"Μεριδιο αγορας" ακουγεται σαν αγορα, οχι σαν χρηση.

25 λεπτά πριν, ntg1980 είπε

 σε μια κλίματα από το 0% έως το 100% των Windows Users, μόλις 18%-23% είναι όσοι χρησιμοποιούν 11!

Πόσοι χρησιμοποιουν τα 7? τα στοιχεια απο που αντλουνται?

25 λεπτά πριν, ntg1980 είπε

Google “Market Share Windows 11” και θα δεις τα αποτελέσματα

Εγω δε μιλησα για τα 11, με μπερδευεις με τον αλλο φιλο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Silverage είπε

Άλλαξα από τα 7 στα 10 αναγκαστικά γιατί σταμάτησαν να υποστηρίζεται παιχνίδια. Από τα 10 μάλλον για τα 12 με βλέπω αν δεν είναι χάλια σαν τα 11.

Εμένα παίζουν όλα πένα στα 11 22h2 έκδοση δεν ξέρω τι λέτε μερικοί.z690 asus extreme,12900k.a data xpg 6000mhz 32gb 40cas,asus 6950xt tuf παρόλο που κάποιοι κράζουν για drivers,εγώ μια χαρά τους βλέπω για gaming που την έχω.

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, filip123go είπε

Ναι. Εάν θέλεις να πληρώνουν οι εταιρείες support για συστήματα 10τιας, για εσένα και αλλούς 5 που τα χρησιμοποιείτε, να πληρώσετε συνδρομή. Δεν θα πληρώνει η MS (και η κάθε MS) 10k το μήνα developers για να σας κάνει το χατίρι. Σου βγάζει security updates για να σε προστατεύει από κακόβουλο λογισμικό αυτό φτανει. 

Σαπακι λέμε , οτιδήποτε ήταν mid range πριν από 4-5 χρόνια.

Αλλιώς Linux που είναι και free και μπορείς να το παραμετροποιήσεις 100% στα μέτρα σου.

Για την ιστορία,εμίρη του Κατάρ,δεν χρησιμοποιώ συστημα 10ετιας και μια χαρα υποστηρίζουν τα windows 11 και ο υπολογιστής μου και το λάπτοπ μου. 

Το προβλημα μου είναι οι πολιτικες των εταιρειών που προσπαθουν να αχρηστευσουν ικανά μηχανήματα 5-6 ετων,τα οποία χρησιμοποιεί ένας σωρό κόσμος για να κάνει τη δουλειά του και όχι 5 άτομα όπως εσυ νομίζεις,και το ακόμα χειρότερο είναι ότι βρίσκουν καταναλωτές υποστηρικτές σαν εσένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, bonorov είπε

Για την ιστορία,εμίρη του Κατάρ,δεν χρησιμοποιώ συστημα 10ετιας και μια χαρα υποστηρίζουν τα windows 11 και ο υπολογιστής μου και το λάπτοπ μου. 

Το προβλημα μου είναι οι πολιτικες των εταιρειών που προσπαθουν να αχρηστευσουν ικανά μηχανήματα 5-6 ετων,τα οποία χρησιμοποιεί ένας σωρό κόσμος για να κάνει τη δουλειά του και όχι 5 άτομα όπως εσυ νομίζεις,και το ακόμα χειρότερο είναι ότι βρίσκουν καταναλωτές υποστηρικτές σαν εσένα. 

Για ποιο λόγο  οι εταιρείες software θέλουν να αχρηστεύσουν τα μηχανήματα; κάποια παγκόσμια συνομωσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας προσθεσω και εγω το δικο μου ontopic post, μηπως και γινουν 5 συνολικα :D

Στην παραπανω σελιδα του steam support υπαρχει αυτο το κομματακι

After that date, the Steam Client will no longer run on those versions of Windows.

Απο 1/1/24 δηλαδη, το steam, ειτε ειναι up to date ειτε οχι, θα σταματησει να τρεχει σε 7 και 8. Ο ορισμος του planned obsolesence. Και οποιος θελει να παιξει τα παιχνιδια του στο παλιο συστημα/λειτουργικο του τι θα κανει? Θα παει στην πειρατεια.

Και ολα αυτα απο μια εφαρμογη που οι devs της τη φτιαχνουν αποκλειστικα 32αρα (σε windows και λινουξ) εν ετει 2023. 

(70)

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bonorov είπε

Για την ιστορία,εμίρη του Κατάρ,δεν χρησιμοποιώ συστημα 10ετιας και μια χαρα υποστηρίζουν τα windows 11 και ο υπολογιστής μου και το λάπτοπ μου. 

Το προβλημα μου είναι οι πολιτικες των εταιρειών που προσπαθουν να αχρηστευσουν ικανά μηχανήματα 5-6 ετων,τα οποία χρησιμοποιεί ένας σωρό κόσμος για να κάνει τη δουλειά του και όχι 5 άτομα όπως εσυ νομίζεις,και το ακόμα χειρότερο είναι ότι βρίσκουν καταναλωτές υποστηρικτές σαν εσένα. 

Πώς στο καλό προσπαθουν να τα αχρηστεψουν;;; Αφού σου κάνουν support για πολλά χρόνια ακόμα. Θα καταλάβαινα τον συλλογισμό σου, εάν έλεγε η MS ότι από αύριο σταματάει να κάνει support windows 10. 

Επίσης, τελείως ρεαλιστικά εάν το δούμε το θέμα, δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να αναβαθμίσει κάποιος από win 10, εάν το pc του δουλεύει. Ειδικά εάν είναι επαγγελματίας. Δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω τα win 11...

6 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ας προσθεσω και εγω το δικο μου ontopic post, μηπως και γινουν 5 συνολικα :D

Στην παραπανω σελιδα του steam support υπαρχει αυτο το κομματακι

After that date, the Steam Client will no longer run on those versions of Windows.

Απο 1/1/24 δηλαδη, το steam, ειτε ειναι up to date ειτε οχι, θα σταματησει να τρεχει σε 7 και 8. Ο ορισμος του planned obsolesence. Και οποιος θελει να παιξει τα παιχνιδια του στο παλιο συστημα/λειτουργικο του τι θα κανει? Θα παει στην πειρατεια.

Και ολα αυτα απο μια εφαρμογη που οι devs της τη φτιαχνουν αποκλειστικα 32αρα (σε windows και λινουξ) εν ετει 2023. 

(70)

Αυτό είναι μεγάλη μλκια. Υπάρχουν  πολλοί retro gamers που παίζουν σε τέτοια pc. Επίσης πολλά games δεν μπορούν να τρέξουν σε windows πάνω από τα 7.

Ελπίζω να αλλάξει γνώμη η Valve...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...