Προς το περιεχόμενο

Το Steam τερματίζει την υποστήριξη των Windows 7 και 8 από τη 1η Ιανουαρίου του 2024


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Valve προειδοποίησε πρόσφατα ότι από την 1η Ιανουαρίου του 2024 θα τερματιστεί από το Steam η υποστήριξη των λειτουργικών συστημάτων Windows 7, Windows 8 ή Windows 8.1.

Τα τελευταία χαρακτηριστικά του game client της Valve αξιοποιούν μία embedded έκδοση του browser της Google, Chrome, που σταμάτησε την υποστήριξη των λειτουργικών συστημάτων που αναφέρονται παραπάνω τον Φεβρουάριο. Οι επόμενες εκδόσεις του Steam για Windows θα απαιτεί ενημερώσεις/αναβαθμίσεις OS που είναι διαθέσιμες στα Windows 10 ή σε νεότερες εκδόσεις των Windows σύμφωνα με τη Valve.

Όπως επισημαίνει η ιστοσελίδα PC Gamer, ο τερματισμός της υποστήριξης των λειτουργικών συστημάτων Windows 7 και Windows 8 ή Windows 8.1 δεν πρόκειται να επηρεάσει ιδιαίτερα το Steam. Μόλις το 1,9% του κοινού του Steam χρησιμοποιεί κάποια από τις παραπάνω εκδόσεις των Windows σύμφωνα με την τελευταία έκθεση της Valve. Αυτό δεν σημαίνει ωστόσο ότι αυτό το ποσοστό είναι αμελητέο και ότι δεν αφορά σημαντικό αριθμό χρηστών. Δυστυχώς, οι συγκεκριμένοι χρήστες δεν θα έχουν άλλη επιλογή από το να αναβαθμίσουν το λειτουργικό τους σύστημα ή να αγοράσουν κάποιον νέο υπολογιστή με λειτουργικό σύστημα που να υποστηρίζεται από την υπηρεσία. Το τέλος υποστήριξης επίσης ενδέχεται να προκαλέσει προβλήματα σε όσους χρειάζονται να «τρέχουν» ένα παλαιότερης γενιάς λειτουργικό σύστημα λόγω δουλειάς ή χρειάζονται ένα παλαιότερο σύστημα για retro gaming.

CleanShot2023-03-29at17_30.18@2x.jpg.c1b0cac866e089abfa1c61ec76985da0.jpg

 

Γενικότερα πάντως φαίνεται να υπάρχει πρόσθετη πίεση για να μετακινηθούν οι χρήστες σε νεότερης τεχνολογίας λειτουργικά συστήματα. Η Microsoft σταμάτησε να υποστηρίζει τα Windows 7 τον Ιανουάριο του 2020 και τα Windows 8.1 στις αρχές του 2023. Η Epic Games δεν υποστηρίζει πλέον αυτές τις πλατφόρμες αν θέλετε να τρέξετε το Fortnite πάντως.  


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αναμενόμενο, με τέτοια ποσοστά χρήσης, τσάμπα χρόνο ξόδευαν...

Με εντυπωσιάζει πάντως ότι τα windows 11 έχουν ήδη 32%

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το σύστημα δεν σηκώνει τα 10 και σαν επακόλουθο ούτε τα 11 θα υποστηρίζει, αναγκαστικά θα πρέπει να παρακαμψουν το drm, που σημαίνει καθόλου achievements, chat, online play, streaming, workshop κλπ

Θα μπαίνουν μόνο στο forum για υπoστήριξη και guides

Δε χάθηκαν όλα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Με εντυπωσιάζει πάντως ότι τα windows 11 έχουν ήδη 32%

αφου ειναι οτι καλυτερο αν εχεις pc της προκοπης κι οχι κανα σαπακι και μετα κλαιγεσαι για προβληματα εγω τα εχω απ το καλοκαρι του 21 κανενα προβλημα μεχρι και σημερα

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, val1990 είπε

αφου ειναι οτι καλυτερο αν εχεις pc της προκοπης κι οχι κανα σαπακι και μετα κλαιγεσαι για προβληματα εγω τα εχω απ το καλοκαρι του 21 κανενα προβλημα μεχρι και σημερα

  

38 λεπτά πριν, Thresh είπε

Gamers, δεν είναι παράλογο.

Μαζί σας, δεν διαφωνώ. Απλά με εντυπωσίασε λόγω της κλάψας που διάβαζα εδώ μέσα.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, val1990 είπε

αφου ειναι οτι καλυτερο αν εχεις pc της προκοπης κι οχι κανα σαπακι και μετα κλαιγεσαι για προβληματα εγω τα εχω απ το καλοκαρι του 21 κανενα προβλημα μεχρι και σημερα

Spoiler

Σσσσςςςς μην τα λες αυτά. Εδώ θέλουν να τρέχουν το latest os με hardware 10ετιας.! 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, val1990 είπε

αφου ειναι οτι καλυτερο αν εχεις pc της προκοπης κι οχι κανα σαπακι και μετα κλαιγεσαι για προβληματα εγω τα εχω απ το καλοκαρι του 21 κανενα προβλημα μεχρι και σημερα

Ποιο είναι το pc της προκοπής και ποιο το σαπακι.Μιλα συγκεκριμένα σε παρακαλω. 

24 λεπτά πριν, filip123go είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σσσσςςςς μην τα λες αυτά. Εδώ θέλουν να τρέχουν το latest os με hardware 10ετιας.! 

Αμα το hardware 10ετιας είναι ικανό να τρέξει,για την χρήση που το χρειάζεσαι,το latest os γιατί όχι ρε φίλε;Πρέπει όλος ο κόσμος να αναβαθμίζει κάθε Χ χρονικό διάστημα υποχρεωτικά;

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, bonorov είπε

Ποιο είναι το pc της προκοπής και ποιο το σαπακι.Μιλα συγκεκριμένα σε παρακαλω. 

Αμα το hardware 10ετιας είναι ικανό να τρέξει,για την χρήση που το χρειάζεσαι,το latest os γιατί όχι ρε φίλε;Πρέπει όλος ο κόσμος να αναβαθμίζει κάθε Χ χρονικό διάστημα υποχρεωτικά;

Βάλε linux

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Silverage είπε

Άλλαξα από τα 7 στα 10 αναγκαστικά γιατί σταμάτησαν να υποστηρίζεται παιχνίδια. Από τα 10 μάλλον για τα 12 με βλέπω αν δεν είναι χάλια σαν τα 11.

το χάλια που το στηρίζεις; είναι όσο σταθερά είναι και τα 10 με ωραιότερη εμφάνιση. αν φτιάξουν το μενού στο δεξί κλικ τα τοποθετώ στα καλύτερα windows μέχρι τώρα

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Gamers, δεν είναι παράλογο.

Θα περιμενα ο gamer να θελει να μεινει στα 10 προς το παρον. Πιο ελαφρια και υποστηριζουν τα παντα ενω κατα καιρους εχουμε διαβασει για slowdowns σε σεγκεκριμενα παιχνιδια που παρατηρουνται ειδικα στα 11.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...