Προς το περιεχόμενο

GPU Vram και οι επιπτώσεις στα Games.


Od1sseas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 minutes ago, Tambas91 said:

επίσης όποιος έχει να πει κάτι (αρνητικό κατά προτίμηση) για amd να το πει τώρα αλλιώς να σιωπήσει για πάντα...

για πέτσινο δε μας επιτρέπεται να μιλήσουμε άλλο από το νόμο :( 

To θέμα είνια ότι οι fans συγκεκριμένης εταιρείας είναι πιο επιδέξιοι από επαγγελματίες μπαλαρίνες. Όταν είναι μπροστά η συγκεκριμένη εταιρεία στο Χ, μόνο το Χ μετράει. Όταν μείνει πίσω στο Χ, ποιός νοιάζεται για το Χ. Μιλάμε για αμισθοί οπαδούς μιας πολυεθνικής, με πιάνει αναγούλα :P 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι παλικάρια που γράφανε τότε για να χλευάσουν τον 7700k "10% πάνω σε games, 50% πίσω σε multithreaded, δύσκολη επιλογή". Ξέρεις τι CPU αγοράσαν αυτά τα παλικάρια? 5800x 3d, γιατί πλέον είναι σημαντικό το 10% σε games και φυσικά ασήμαντο το 50% σε multithread. Όπου φυσάει ο άνεμος. Να δείς πόσα likes μάζευα τότε που έκραζα την Intel γιατί έδινε τους μισούς πυρήνες από την amd, χαμός, team atenra κλπα με είχαν φλομώσει στα likes. Τώρα που κάνει η amd το ίδιο "Ε ναι αλλά ο 3d είναι 2.5% πάνω σε games". Ξεδιάντροποι τύποι. 

Και εδώ σε 4k, έδωσε πόνο η VRAM

 

relative-performance-3840-2160.png

Kαι εδώ σε RT 4k, παίζει μεγάλη μπάλα η  7600, για 30€ εννοείται ότι την προτιμάς από την 4060 που βγάζει διπλάσιες επιδόσεις

 

relative-performance-rt-3840-2160.png

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Herald είπε

To θέμα είνια ότι οι fans συγκεκριμένης εταιρείας είναι πιο επιδέξιοι από επαγγελματίες μπαλαρίνες. Όταν είναι μπροστά η συγκεκριμένη εταιρεία στο Χ, μόνο το Χ μετράει. Όταν μείνει πίσω στο Χ, ποιός νοιάζεται για το Χ. Μιλάμε για αμισθοί οπαδούς μιας πολυεθνικής, με πιάνει αναγούλα :P 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι παλικάρια που γράφανε τότε για να χλευάσουν τον 7700k "10% πάνω σε games, 50% πίσω σε multithreaded, δύσκολη επιλογή". Ξέρεις τι CPU αγοράσαν αυτά τα παλικάρια? 5800x 3d, γιατί πλέον είναι σημαντικό το 10% σε games και φυσικά ασήμαντο το 50% σε multithread. Όπου φυσάει ο άνεμος. Να δείς πόσα likes μάζευα τότε που έκραζα την Intel γιατί έδινε τους μισούς πυρήνες από την amd, χαμός, team atenra κλπα με είχαν φλομώσει στα likes. Τώρα που κάνει η amd το ίδιο "Ε ναι αλλά ο 3d είναι 2.5% πάνω σε games". Ξεδιάντροποι τύποι. 

εντάξει πάντα γινόταν αυτό και πάντα θα γίνετε... κάποιοι τα περνούν όλα πολύ σοβαρά όπως πχ με ομάδες κτλπ γνώμη μου τσάμπα χαλάς τη ζαχαρένια σου

έχω περάσει απ όλα τα στάδια intel cpu, amd cpu, amd gpu, nvidia gpu με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς...  τα amd cpu δε μου αρέσουν από αυτά που είδα.. οποτε είμαι intel fanboy, ο blu και ο armoral με λέγαν κοκκινοφρουρο... ο άλλος στο άλλο νήμα με έλεγε πρασινοφρουρό επειδή έχω 4090 με εσένα νομίζω μάλωνα πριν κάνα 2 χρόνια όταν έλεγα ότι η 6800xt είναι καρταρα και πολύ καλύτερο vfm από την 3080

και κομπλέ να γίνετε λίγο καζούρα όπως κάνουμε καλή ώρα με εσένα κάπου συμφωνούμε κάπου διαφωνούμε... αλλα όταν βλέπω απόλυτες εκφράσεις για το τη πρέπει να γράφουμε, χωρίς επιχειρήματα εν μέσο καλοκαιριού γιατί κάποιοι δε μπορούν να δεχτούν την κριτική πραγματικά αναρωτιέμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

To θέμα είνια ότι οι fans συγκεκριμένης εταιρείας είναι πιο επιδέξιοι από επαγγελματίες μπαλαρίνες. Όταν είναι μπροστά η συγκεκριμένη εταιρεία στο Χ, μόνο το Χ μετράει. Όταν μείνει πίσω στο Χ, ποιός νοιάζεται για το Χ. Μιλάμε για αμισθοί οπαδούς μιας πολυεθνικής, με πιάνει αναγούλα :P 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι παλικάρια που γράφανε τότε για να χλευάσουν τον 7700k "10% πάνω σε games, 50% πίσω σε multithreaded, δύσκολη επιλογή". Ξέρεις τι CPU αγοράσαν αυτά τα παλικάρια? 5800x 3d, γιατί πλέον είναι σημαντικό το 10% σε games και φυσικά ασήμαντο το 50% σε multithread. Όπου φυσάει ο άνεμος. Να δείς πόσα likes μάζευα τότε που έκραζα την Intel γιατί έδινε τους μισούς πυρήνες από την amd, χαμός, team atenra κλπα με είχαν φλομώσει στα likes. Τώρα που κάνει η amd το ίδιο "Ε ναι αλλά ο 3d είναι 2.5% πάνω σε games". Ξεδιάντροποι τύποι. 

Και εδώ σε 4k, έδωσε πόνο η VRAM

 

relative-performance-3840-2160.png

Kαι εδώ σε RT 4k, παίζει μεγάλη μπάλα η  7600, για 30€ εννοείται ότι την προτιμάς από την 4060 που βγάζει διπλάσιες επιδόσεις

 

relative-performance-rt-3840-2160.png

 

Είδα το review του TechpowerUp για την RTX 4060 Ti 16 GB. Σε ΟΛΑ τα benchmarks είχε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες επιδόσεις με αυτή των 8 GB. Ακόμα και στο DOOM. Πως εξηγείται αυτό; Έρχεται σε αντιπαράθεση με αυτό που λέει ο Steve του Hardware Unboxed, ότι δηλαδή η έκδοση των 8 GB κατακρημνίζεται σε παιχνίδια που θέλουν πολύ VRAM σε Ultra settings. 

Προφανώς κάποιος από τους δύο λέει μπούρδες ή ψέμματα. Ποιος όμως;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Είδα το review του TechpowerUp για την RTX 4060 Ti 16 GB. Σε ΟΛΑ τα benchmarks είχε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες επιδόσεις με αυτή των 8 GB. Ακόμα και στο DOOM. Πως εξηγείται αυτό; Έρχεται σε αντιπαράθεση με αυτό που λέει ο Steve του Hardware Unboxed, ότι δηλαδή η έκδοση των 8 GB κατακρημνίζεται σε παιχνίδια που θέλουν πολύ VRAM σε Ultra settings. 

Προφανώς κάποιος από τους δύο λέει μπούρδες ή ψέμματα. Ποιος όμως;;

Ξαναδες το hu review, το video, όχι τα γραφήματα μόνο, θα καταλάβεις.

53 λεπτά πριν, Herald είπε

To θέμα είνια ότι οι fans συγκεκριμένης εταιρείας είναι πιο επιδέξιοι από επαγγελματίες μπαλαρίνες. Όταν είναι μπροστά η συγκεκριμένη εταιρεία στο Χ, μόνο το Χ μετράει. Όταν μείνει πίσω στο Χ, ποιός νοιάζεται για το Χ. Μιλάμε για αμισθοί οπαδούς μιας πολυεθνικής, με πιάνει αναγούλα :P 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά κάτι παλικάρια που γράφανε τότε για να χλευάσουν τον 7700k "10% πάνω σε games, 50% πίσω σε multithreaded, δύσκολη επιλογή". Ξέρεις τι CPU αγοράσαν αυτά τα παλικάρια? 5800x 3d, γιατί πλέον είναι σημαντικό το 10% σε games και φυσικά ασήμαντο το 50% σε multithread. Όπου φυσάει ο άνεμος. Να δείς πόσα likes μάζευα τότε που έκραζα την Intel γιατί έδινε τους μισούς πυρήνες από την amd, χαμός, team atenra κλπα με είχαν φλομώσει στα likes. Τώρα που κάνει η amd το ίδιο "Ε ναι αλλά ο 3d είναι 2.5% πάνω σε games". Ξεδιάντροποι τύποι. 

Και εδώ σε 4k, έδωσε πόνο η VRAM

 

relative-performance-3840-2160.png

Kαι εδώ σε RT 4k, παίζει μεγάλη μπάλα η  7600, για 30€ εννοείται ότι την προτιμάς από την 4060 που βγάζει διπλάσιες επιδόσεις

 

relative-performance-rt-3840-2160.png

Για ακόμα μια φορά, κερασομάζωμα at it's finest.

4K και τα μυαλά στα κάγκελα, ξερά νούμερα και κάνουμε ότι δεν βλέπουμε/καταλαβαίνουμε.

Α, και ολίγη από μηδενική εξέλιξη στα 4/8 σε σχέση με τα  8/16, βάζουμε και 3δ μέσα σε 4Κ και μετά βάζουμε και τα υβριδικά και βγήκε η σούπα πάλι.

Ξέρω, τώρα θα μπει στο παιγνίδι και η τιμή και τα "στοκ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο μέτρα, δύο σταθμά + όπου φυσάει ο άνεμος + δεν ξέρω, δεν είδα, δεν άκουσα = "Είμαι αντικειμενικός και αμερόληπτος" starter pack

Ακόμα και μέσα από τις υπερβολές που γράφονται, καταλαβαίνεις ποιος όντως είναι αντικειμενικός, ποιος απλά τρολάρει και ποιος έχει δόλο ή bias. Το "πλασάρομαι ως αντικειμενικός" δεν κρύβεται. Ο καθένας βέβαια κρίνει με τα δικά του κριτήρια.

Επεξ/σία από AlexandrosKle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

αλλα όταν βλέπω απόλυτες εκφράσεις για το τη πρέπει να γράφουμε, χωρίς επιχειρήματα εν μέσο καλοκαιριού γιατί κάποιοι δε μπορούν να δεχτούν την κριτική πραγματικά αναρωτιέμαι...

Ποια κριτική να δεχτούμε συμφορουμίτη? Οτι τα 8gb Vram της 4060ti ή των 3060ti/3070/3070ti δεν είναι πολλά?

Γιατι ποιος και που έγραψε το αντίθετο και πρέπει να το λέμε ξανα και ξανά και ξανά και ξανά εδώ και πόσο καιρό, πόσο μάλλον να ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα για αυτές όπως αυτό???

Για την δε 3070 πχ εχουμε σπαμάρισμα εδώ και 3χρόνια από το launch της για την μη επαρκή Vram της, λές και day one βάραγε παλαμάκια ο κόσμος με τα 8gb και δεν ήξερε τι αγόραζε.

Αλλά όπως λές και εσύ, κακώς γκρινιάζουμε οι υπόλοιποι. Ας καθήσουμε να απολαύσουμε για τα επόμενα χρόνια την εδώ κουβέντα για την ανεπαρκή Vram της 4060ti ή και της 3070 φυσικά, που τόσο πολύ ενδιαφέρει πραγματικά τους περισσότερους :)

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ειναι τα προβληματα που προκυπτουν,το πρωτο οταν γεμισει η vram τα frames απο 70 να πεσουνε στα 30 για 5-6 second και μετα να ξαναπιασεις τα 70 αν ειναι καλογραμμενο το παιχνιδι,τωρα αν ειναι κακο port απλα οταν γεμισει η vram δεν τραβαει απο το υπολοιπο συστημα και crash to desktop.

Απαραδεκτη η πρασινη στην 4000 σειρα ,η μονη καρτα που αξιζει για 4κ ειναι 4090,για 1440p και τα 12gb της 4070ti λιγα ειναι καθως ουτε τα 16της 4080 πειθουνε πλεον,τωρα που εβαλε στην 4060ti 16vram ειναι να γελανε και οι πετρες,εκτος αν την θες για επαγγελματικη χρηση.

Μακραν η χειροτερη σειρα της nvidia και της amd που δεν δικαιολογειται να ανοιγεις RT και τα frames πανε στα ταρταρα,ειπε θα το φτιαξει με το Rdna4 αντε να δουμε,παντως γενικως ασχημη χρονια και απο τις 2 εταιρεις για αγορα καρτας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Πέτρος said:

Για ακόμα μια φορά, κερασομάζωμα at it's finest.

4K και τα μυαλά στα κάγκελα, ξερά νούμερα και κάνουμε ότι δεν βλέπουμε/καταλαβαίνουμε.

Α, και ολίγη από μηδενική εξέλιξη στα 4/8 σε σχέση με τα  8/16, βάζουμε και 3δ μέσα σε 4Κ και μετά βάζουμε και τα υβριδικά και βγήκε η σούπα πάλι.

Ξέρω, τώρα θα μπει στο παιγνίδι και η τιμή και τα "στοκ".

Σε 4k δεν θα χρειάζεται παραπάνω vram και άρα  θα φανεί πιο έντονα το πρόβλημα? Τι κερασομάζωμα λες πάλι, το χειρότερο σενάριο έβαλα, lol ρε συ......

9 hours ago, Tambas91 said:

εντάξει πάντα γινόταν αυτό και πάντα θα γίνετε... κάποιοι τα περνούν όλα πολύ σοβαρά όπως πχ με ομάδες κτλπ γνώμη μου τσάμπα χαλάς τη ζαχαρένια σου

έχω περάσει απ όλα τα στάδια intel cpu, amd cpu, amd gpu, nvidia gpu με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς...  τα amd cpu δε μου αρέσουν από αυτά που είδα.. οποτε είμαι intel fanboy, ο blu και ο armoral με λέγαν κοκκινοφρουρο... ο άλλος στο άλλο νήμα με έλεγε πρασινοφρουρό επειδή έχω 4090 με εσένα νομίζω μάλωνα πριν κάνα 2 χρόνια όταν έλεγα ότι η 6800xt είναι καρταρα και πολύ καλύτερο vfm από την 3080

και κομπλέ να γίνετε λίγο καζούρα όπως κάνουμε καλή ώρα με εσένα κάπου συμφωνούμε κάπου διαφωνούμε... αλλα όταν βλέπω απόλυτες εκφράσεις για το τη πρέπει να γράφουμε, χωρίς επιχειρήματα εν μέσο καλοκαιριού γιατί κάποιοι δε μπορούν να δεχτούν την κριτική πραγματικά αναρωτιέμαι...

To να διαφωνούμε δεν είναι πρόβλημα. Αν πιστευείς ότι είναι σημαντική η vram και γιαυτό 6800xt > 3080, εσύ το ίδιο θα κάνεις και όταν βγάλει η nvidia κάρτα με περισσότερη vram από την amd, δηλαδή θα λές nvidia > amd.. Το πρόβλήμα είναι οι χρήστες που θα σταματήσει να τους νοιάζει η vram μόλις δώσει η nvidia παραπάνω, όπως σταμάτησαν να τους νοιάζουν οι πυρήνες, το MT performance. Kαι ο pirmen intel μέχρι την πέτσα είναι αλλά τουλάχιστονν διαπιστώνω πλέον ότι ο άνθρωπος δεν κάνει ρυθμική γυμναστική, το 10% gaming advantage τον έννοιαζε το 2017, αυτό τον νοιάζει και τώρα. Οι άλλοι οι αντικειμενικοί είναι σαν την φωτιά, όπου φυσήξει η amd πάνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Herald said:

Kαι εδώ σε RT 4k, παίζει μεγάλη μπάλα η  7600, για 30€ εννοείται ότι την προτιμάς από την 4060 που βγάζει διπλάσιες επιδόσεις

 

relative-performance-rt-3840-2160.png

Πες τα ρε φίλε, για 4Κ RT θα δώσεις τα 30-40 ευρώ παραπάνω να πάρεις στην 4060 για διπλάσιες επιδόσεις.

…………….. μην μας ακούσει κανείς αλλά δεν βγάζει πάνω από 20-25fps στα 4κ RT η 4060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, Aten-Ra said:

Πες τα ρε φίλε, για 4Κ RT θα δώσεις τα 30-40 ευρώ παραπάνω να πάρεις στην 4060 για διπλάσιες επιδόσεις.

…………….. μην μας ακούσει κανείς αλλά δεν βγάζει πάνω από 20-25fps στα 4κ RT η 4060.

rt-hogwarts-legacy-3840-2160.png


Το 2.0 εκεί κάτω είναι έκδοση ή τα FPS? 

Για την vram συζητάμε σε αυτό το νήμα, δεν μας νοιάζουνν τα fps

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Herald said:

 



Για την vram συζητάμε σε αυτό το νήμα, δεν μας νοιάζουνν τα fps

 

10 hours ago, Herald said:

 

Kαι εδώ σε RT 4k, παίζει μεγάλη μπάλα η  7600, για 30€ εννοείται ότι την προτιμάς από την 4060 που βγάζει διπλάσιες επιδόσεις

Εσύ αναφέρθηκες σε διπλάσιες επιδόσεις όχι εγώ, 15fps vs 2fps εξακολουθεί να είναι unplayable και στις δυο παρόλο που το ένα είναι 7.5 φορές παραπάνω από το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Aten-Ra said:

 

Εσύ αναφέρθηκες σε διπλάσιες επιδόσεις όχι εγώ, 15fps vs 2fps εξακολουθεί να είναι unplayable και στις δυο παρόλο που το ένα είναι 7.5 φορές παραπάνω από το άλλο.

40 fps στο spiderman η 4060 σε 4k μια χαρά playable, ειδικά σε single player games που δεν σε νοιαζουν τα πολλά fps. Από την άλλη στα 20 η 7600.

 

Το διπλάσιες επιδόσεις το αναφέρω για την Vram, γιατί προφανώς αυτό την κόβει την 7600 και βγάζει 2 fps εκεί πέρα.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Aten-Ra said:

 

AMD Sponsored game , από αυτά που ζητάνε παραπάνω Vram χωρίς λόγο.

Ίδιες κάρτες, 16GB vs 8GB  (για να μην έχουμε τα AMD card vs NVIDIA card)

Plaque-Tale-Reguiem-1080p-Ultra-RT.jpg

 

……… oups NVIDIA sponsored είναι.

Είναι προφανές ότι είναι nvidia Sponsored. Χωρις RT ζητάει 5 gb vram. Το amd sponsorship ζυγει κάπου 5-7 gb vram extra. 😂😂😂

Nvidia sponsored = 9-10gb με RT

AMD Sponsored = 12-14 gb χωρίς RT. 

 

Legit

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...