Προς το περιεχόμενο

Συνέχεια λήψης αρχείου μετά από τερματισμό λειτουργίας windows


whosethere

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(disclaimer: δεν ξέρω την τύφλα μου)
Κατεβάζω αρχείο sqlite3 μεσω firefox και κινείται σα σαλιγκάρι μέσω μεσοποταμίας (100 kb/s) σε windows 10 με σταθερή σύνδεση fiber100. Δεν είδα άλλο εμφανή τρόπο για να το κατεβάσω και επειδή το λάπτοπ μου έχει μια ηλικία δεν θέλω να το αφήσω ανοικτό όλο το βράδυ (εάν μείνει, ίσως παραδώσει πνεύμα). Υπάρχει τρόπος να διακόψω την λήψη και να την συνεχίσω αύριο; Έχω κατεβάσει τα 2/3, μπορώ να το κανονίσω κάπως να συνεχίσει από αυτό το σημείο; Ευχαριστώ.

(disclaimer2: μεταξύ software και windows είπα να επιλέξω ως θέμα το πρότερο, ελπίζω να ταιριάζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα αν υποστηρίζεται download resuming εξαρτάτε αποκλειστικά από τον server που σου στέλνει το αρχείο και για να το καταλάβεις αν το υποστηρίζει πρέπει να σταματήσεις την λήψη και να την ξαναρχίσεις. Έπρεπε να το κάνεις στην αρχή για να έβλεπες αν στο ξαναξεκινούσε.

Τώρα, θα έλεγα να ξεκινήσεις πάλι την λήψη από άλλον browser (σε άλλον φάκελο καλύτερα) και αφού κατεβάσει κανά MB σταμάτα το και δεν αν στο συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε.

Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιούσες κάποιον download manager όπως το fdm (δωρεάν) που μπορεί να σπάσει την λήψη σε κομμάτια και να τα κατεβάζει ταυτόχρονα πιάνοντας έτσι μεγαλύτερες ταχύτητες. Και αυτό όμως εξαρτάτε πάλι από τον server, αν δηλαδή επιτρέπει παράλληλο downloading από την ίδια ip (κάποιοι ftp server δεν το επιτρέπουν). Δοκίμασε να βάλεις τον fdm και να του δώσεις το λινκ. Αν δεις ότι το σπάει και πιάνει ταχύτητες άστο να στο κατεβάσει αυτός.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, micos000 είπε

Τώρα, θα έλεγα να ξεκινήσεις πάλι την λήψη από άλλον browser (σε άλλον φάκελο καλύτερα) και αφού κατεβάσει κανά MB σταμάτα το και δεν αν στο συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε.

Εννοείς με τερματισμό windows ή πάυση λήψης/κλεισιμο από browser να το δοκιμάσω? Πάντως, επειδή αναρωτήθηκα μήπως ο firefox ήταν το πρόβλημα της ταχύτητας, το είχα ξεκινήσει και στον opera (δεν υπήρξε καμία αλλαγή) σε άλλο φάκελο όπου άφησε αρχείο και τώρα που τον ξανάνοιξα μου επέτρεψε να συνεχίσω τη λήψη από εκείνο το σημείο, δεν ξέρω εάν αναφέρεσαι σε αυτό.

14 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μια άλλη λύση είναι να χρησιμοποιούσες κάποιον download manager όπως το fdm (δωρεάν) που μπορεί να σπάσει την λήψη σε κομμάτια και να τα κατεβάζει ταυτόχρονα πιάνοντας έτσι μεγαλύτερες ταχύτητες. Και αυτό όμως εξαρτάτε πάλι από τον server, αν δηλαδή επιτρέπει παράλληλο downloading από την ίδια ip (κάποιοι ftp server δεν το επιτρέπουν). Δοκίμασε να βάλεις τον fdm και να του δώσεις το λινκ. Αν δεις ότι το σπάει και πιάνει ταχύτητες άστο να στο κατεβάσει αυτός.

θα το δοκιμάσω, σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, whosethere είπε

το είχα ξεκινήσει και στον opera (δεν υπήρξε καμία αλλαγή) σε άλλο φάκελο όπου άφησε αρχείο και τώρα που τον ξανάνοιξα μου επέτρεψε να συνεχίσω τη λήψη από εκείνο το σημείο, δεν ξέρω εάν αναφέρεσαι σε αυτό.

Αυτό εννοώ. Αν το συνέχισε από εκεί που το άφησες τότε υποστηρίζεται το resuming.

28 λεπτά πριν, whosethere είπε

θα το δοκιμάσω, σε ευχαριστώ.

Αν δεν θέλεις να στήνεις έξτρα προγράμματα για μια μόνο χρήση μπορείς να δοκιμάσεις την portable έκδοση.

https://portableapps.com/apps/internet/free-download-manager-portable

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, micos000 είπε

Αυτό εννοώ. Αν το συνέχισε από εκεί που το άφησες τότε υποστηρίζεται το resuming.

θα λειτουργήσει το ίδιο με firefox; επειδή έχει αφήσει αρχείο .part ενώ o opera δεν έκανε κάποιο διαχωρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, micos000 είπε

Έτσι κάνει ο firefox. Πριν 1 ώρα όμως είπες ότι ήταν στα 2/3, δεν τελείωσε ακόμα;

Δοκίμασε και με το fdm να δεις τι ταχύτητες θα πιάσει.

κάνει 2+ ωρες να κατεβάσει 1gb παράνοια και μου μένει 1 ακόμα.

θα ταφήσω όσο πάει και μετά αύριο -να συνεργαστεί ο firefox, και το fdm για τότε θα πάει, θα το ξαναχρειαστώ μάλλον.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Update: Συνέχισε η λήψη από το σημείο που σταμάτησε 👍 thankfckinggod

 

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...