Προς το περιεχόμενο

Μεταβιβαση αυτοκινητου


nikos121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιος γνωριζει μια μικρη διευκρινηση..

Για να ολοκληρωθει η μεταβιβαση του αυτοκινητου μου πρεπει να παω στην αρμοδια υπηρεσια μεταφορων εκει στη Μεσογειων με την αδεια μου υπογεγραμενη στα πεδία κατω κατω απο αγοραστη και πωλητη. Ετσι λενε οι οδηγιες δηλαδη.

Εγω ομως απο το 2014 που εγινε η μετατροπη σε υγραεριο, για αδεια εχω απλα ενα χαρτι Α4 το οποιο εχει σφραγιδα και αναφερει οτι επεχει αδεια κυκλοφοριας κλπ κλπ

Σε αυτο το χαρτι βεβαια δεν υπαρχουν θεσεις για υπογραφες... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το χαρτί δεν είναι η κανονική άδεια, προσωρινό είναι, από το 2014 έπρεπε να είχες πάει στη διεύθυνση μεταφορών για να σου βγάλει την κανονική άδεια σε πράσινο χαρτί. Πήγαινε κάντο τώρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαδικασια πως την κανατε?? Μεσω Gov ή δια ζωσης?? Την Τριτη εκανα μεταβιβαση παλιας βεσπας και η αδεια ηταν σε υπηρεσιακο απο το 2014. Την εκανα δια ζωσης με εξουσιοδοτηση απο τον παππου που την ειχε, γτ δεν ειχε καμμια επαφη με Taxis, Gov, κτλ. και δεν ηθελε να μπλεξει με τον λογιστη. Δεν βαζεις καμμια υπογραφη πουθενα απο πριν, αν χρειαστει βαζουν σφραγιδα στην πισω πλευρα και θα υπογραψεις εκει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Την διαδικασια πως την κανατε?? Μεσω Gov ή δια ζωσης?? 

Μεσω gov.

7 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Δεν βαζεις καμμια υπογραφη πουθενα απο πριν, αν χρειαστει βαζουν σφραγιδα στην πισω πλευρα και θα υπογραψεις εκει…

Ε πως δεν βαζω; οι οδηγιες άλλα λενε

Ο αγοραστής προσέρχεται στη Διεύθυνση Μεταφορών της Περιφέρειας που δηλώθηκε στην αίτηση για την παραλαβή της νέας άδειας κυκλοφορίας προσκομίζοντας:
-Την τρέχουσα άδεια κυκλοφορίας του οχήματος (συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη και από τους δύο)

-Το αποδεικτικό εξόφλησης των τελών αδείας και μεταβίβασης του οχήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγιες προϋποθετουν ομως κανονικη αδεια οπου υπαρχει το σχετικο πεδιο για υπογραφες. Στο υπηρεσιακο εμενα μου εβαλε σφραγιδα για αυτον τον λογο και επειδη ειχα εξουσιοδοτηση υπεγραψα και για τους δυο…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ενημέρωσω πως δεν ισχύει αυτό που αναφέρει το gov. Δυστυχώς πας και σου δίνουν να κάνεις νέα αίτηση χειρόγραφη.

Ασχέτως αν έχεις ολοκληρώσει την διαδικασία ηλεκτρονικά.

Μετά περιμένεις 2 γραπτά μηνύματα. Το πρώτο πως σε βρήκαν και ολοκληρώθηκε η διαδικασία και το δεύτερο για να παραλάβεις.

Να σημειώσω όμως πως οι 30 μέρες που αναφέρονται δεν ισχύουν. Εγώ πήγα στις 25 και γέλαγαν. "Είναι πολύ νωρίς κύριε".

Ξαναπήγα στο δίμηνο και μου έδωσαν την αίτηση αυτή.

Γελάνε και τα τσιμέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2023 στις 4:42 ΜΜ, AccelDrag είπε

Να ενημέρωσω πως δεν ισχύει αυτό που αναφέρει το gov. Δυστυχώς πας και σου δίνουν να κάνεις νέα αίτηση χειρόγραφη.

Ασχέτως αν έχεις ολοκληρώσει την διαδικασία ηλεκτρονικά.

Μετά περιμένεις 2 γραπτά μηνύματα. Το πρώτο πως σε βρήκαν και ολοκληρώθηκε η διαδικασία και το δεύτερο για να παραλάβεις.

Να σημειώσω όμως πως οι 30 μέρες που αναφέρονται δεν ισχύουν. Εγώ πήγα στις 25 και γέλαγαν. "Είναι πολύ νωρίς κύριε".

Ξαναπήγα στο δίμηνο και μου έδωσαν την αίτηση αυτή.

Γελάνε και τα τσιμέντα...

Εγώ προ 2 εβδομάδων το έκανα ηλεκτρονικά με τον πωλητή (αυτός αίτηση εγώ αποδοχή), την επόμενη προσκόμισα τα έγγραφα μόνος μου στο μηχανολογικό χωρίς ραντεβού (μεταβίβαση, αντίγραφο εξόφλησης, βεβαίωση μη οφειλής, υπογεγραμμένη άδεια) , σε 1 μέρα είχα SMS επιβεβαίωσης (Παρασκευή) και την Δευτέρα πήγα και παρέλαβα την άδεια μου. Επίσης απ' όσο κοίταξα στο gov οι 30 μέρες που αναφέρονται είναι το περιθώριο μέχρι να πας να καταθέσεις, μετά ακυρώνεται το "υπό μεταβίβαση" στο mycar. Οι μόνες αιτήσεις που μου έδωσαν είναι για την αγοραπωλησία και δεν θέλουν καν θεώρηση από τα ΚΕΠ, είναι μόνο μεταξύ πωλητή-αγοραστή, κι αυτό επειδή το ζήτησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Μεσω ΚΕΠ μια δήλωση από τον πωλητή, έλαβα τόσα και μια από τον αγοραστή έδωσα τόσα;

Μετρητά 2,5 k παίζει ή πρέπει μέσω τράπεζας;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα,

Μεσω ΚΕΠ μια δήλωση από τον πωλητή, έλαβα τόσα και μια από τον αγοραστή έδωσα τόσα;

Μετρητά 2,5 k παίζει ή πρέπει μέσω τράπεζας;

Ευχαριστώ

Δεν εχεις προβλημα σε μεταβιβαση σε ιδιωτη.Σε εμπορο θα επρεπε να γινει μεσω Τραπεζας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 12/5/2023 στις 11:41 ΜΜ, Kastriot είπε

Εγώ προ 2 εβδομάδων το έκανα ηλεκτρονικά με τον πωλητή (αυτός αίτηση εγώ αποδοχή), την επόμενη προσκόμισα τα έγγραφα μόνος μου στο μηχανολογικό χωρίς ραντεβού (μεταβίβαση, αντίγραφο εξόφλησης, βεβαίωση μη οφειλής, υπογεγραμμένη άδεια) , σε 1 μέρα είχα SMS επιβεβαίωσης (Παρασκευή) και την Δευτέρα πήγα και παρέλαβα την άδεια μου. Επίσης απ' όσο κοίταξα στο gov οι 30 μέρες που αναφέρονται είναι το περιθώριο μέχρι να πας να καταθέσεις, μετά ακυρώνεται το "υπό μεταβίβαση" στο mycar. Οι μόνες αιτήσεις που μου έδωσαν είναι για την αγοραπωλησία και δεν θέλουν καν θεώρηση από τα ΚΕΠ, είναι μόνο μεταξύ πωλητή-αγοραστή, κι αυτό επειδή το ζήτησα.

Τελικά παρέλαβα πριν μια εβδομάδα. Δυστυχώς μου επιβεβαίωσαν όσα έγραψα. Όταν ανάφερα πως άλλα διαβάζω γενικά, μου είπαν πως δεν ξέρουν. Όταν δε τους είπα, μήπως δεν ξέρετε εσείς, ξεκίνησε μανούρα και δεν καταλήξαμε κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AccelDrag είπε

Τελικά παρέλαβα πριν μια εβδομάδα. Δυστυχώς μου επιβεβαίωσαν όσα έγραψα. Όταν ανάφερα πως άλλα διαβάζω γενικά, μου είπαν πως δεν ξέρουν. Όταν δε τους είπα, μήπως δεν ξέρετε εσείς, ξεκίνησε μανούρα και δεν καταλήξαμε κάπου.

Μήπως μένεις σε κάνα χωριό με υπηρεσίες 20 χρόνια πίσω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...