Προς το περιεχόμενο

Mini Pc - ACEMAGICIAN AM06 Pro (Ryzen 5 5600U, 16GB DDR4 (2x8GB) 3200Mhz, 512GB M2 2280 SSD, Windows 11 Pro) 264 € [ΤΕΛΟΣ]


venuets

Προτεινόμενες αναρτήσεις

How to change amount of VRAM (GPU memory):

  • Advanced --> AMD CBS --> NBIO Common Options --> GFX Configuration --> iGPU configuration (select UMA_SPECIFIED) --> UMA Frame buffer Size --> select option that you need, my advice don't go lower than 512MB or higher than 8G

https://minipcunion.com/viewtopic.php?p=8839

(αφορά το AMR5, αλλά είναι το ίδιο στο bios)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 236
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, specre είπε

How to change amount of VRAM (GPU memory):

  • Advanced --> AMD CBS --> NBIO Common Options --> GFX Configuration --> iGPU configuration (select UMA_SPECIFIED) --> UMA Frame buffer Size --> select option that you need, my advice don't go lower than 512MB or higher than 8G

https://minipcunion.com/viewtopic.php?p=8839

(αφορά το AMR5, αλλά είναι το ίδιο στο bios)

ευχαριστω πολυ φιλε.καλη ανασταση σε σενα και ολους τους υπολοιπους φιλους εδω μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προφανως το μηχανάκι ειναι πολυ καλό για τα λεφτα του.

Ως media player επαρκει για normal αναλύσεις έως 4k. Απο κει και περα κι επειδη εγω ψάχνω τα οριά του προφανώς και έχει ορια. Πάνω απο 4κ με υψηλά birtrate γονατίζει. Σε 8κ βλέπεις απλα slide show. Ειχα μια ελπίδα να τα παει καλύτερα απο το tablet μου αλλα τα πάει πολύ χειρότερα.

Εγω το θελω σα γενικων καθηκόντων media server ανοιχτο 24ωρες το 24ωρο σε αντικατάσταση ενος παλιου nuc που αποδειχθηκε σκυλι. Δεν ξέρω αν ειναι αξιόπιστο να λειτουργήσει κι αυτο έτσι με την ποιοτητα δισκου και μνημών που έχει μέσα. Σιγουρα σημαντικα αρχεια δε θα του βάλω ουτως ή αλλως.

Ζητησα να μου στειλουν και την αποδειξη να μη μας περνάνε και για προβατα. Να δουμε τι θα απαντησουν και γιατι δεν την έδωσαν εξαρχης.

 

(*) boot απο 2ο πλο SSD συνδεδεμένο με την καλωδιοταινία καταφερε κανεις να κάνει? Ενω τα βλέπουν τα windows, απο το bios δεν τον βλέπει και δεν με αφήνει να βαλω κάτι αλλο απο τον default κινέζικο για boot. Δοκιμασα να βγάλω τον κινέζικο τελειως και με απλο sata με την καλωδιοταινια δεν bootαρει. Με 2 διαφορετικους samsung δοκιμη

 

Επεξ/σία από Feigen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Feigen είπε

(*) boot απο 2ο πλο SSD συνδεδεμένο με την καλωδιοταινία καταφερε κανεις να κάνει?

ναιπ. κανω dual boot. Στον nvme efi system partition + linux και  μονο windows στον sata χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι από την πρώτη εμπειρία χρήσης είμαι κατενθουσιασμένος! Αθόρυβο και ταχύτατο! Μόνο τη στιγμή του Boot ακούγεται και μετά το ξεχνάς ότι υπάρχει!

Επειδή τις επόμενες εβδομάδες θα έχουμε να ασχοληθούμε με αρκετά θεματάκια σχετικά με τα Settings/Tuning/Upgrading του, προτείνω να μεταφερθούμε σε εξειδικευμένο Thread για να οργανώσουμε καλύτερα τις πληροφορίες
 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ εχθές παραγγελία που έβαλα 1η Απριλίου. 

Στο unboxing, μου φάνηκε υπερβολικά μικρό το μηχάνημα και έμεινα λίγο η αλήθεια. Ήξερα της διαστάσεις του αλλά άλλο είναι να το βλέπεις από κοντά. Ο βασικότερος λόγος που έκανα την αγορά ήταν το ποσό μικρό είναι και έμεινα υπέρ ευχαριστημένος από αυτό.

Το μηχάνημα όντως κάνει έναν δυνατό θόρυβο όταν ανοίγει αλλά οκ δεν ενοχλεί σιγά. Στην χρήση του, benchmark και 4k videos η ταχύτητα του είναι απίστευτη, ειδικά αν υπολογίσουμε και το κόστος των 265-275 ευρώ.

Και εμένα μου ήρθε με SATA M.2 που πιάνει max 520Mb/s. Άρα μόνο στο Amazon με NVME M2 και λίγες η περίπτωσης.

Είμαι ενθουσιασμένος και το μηχανάκι θα αξιοποιηθεί ανάλογα.

Μια ερώτηση: Στο manual αναφέρει ότι συνολικά μέσα θα έχει 8 βιδες, που η 4 απ' αυτές είναι για να βάλεις σκληρό δίσκο μέσα. Εγώ βρήκα μόνο 2 μαύρες και 2 κανονικές βίδες. Υπάρχει άτομο που είχε μέσα και της άλλες 4; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, XghosT7 είπε

Παρέλαβα και εγώ εχθές παραγγελία που έβαλα 1η Απριλίου. 

Στο unboxing, μου φάνηκε υπερβολικά μικρό το μηχάνημα και έμεινα λίγο η αλήθεια. Ήξερα της διαστάσεις του αλλά άλλο είναι να το βλέπεις από κοντά. Ο βασικότερος λόγος που έκανα την αγορά ήταν το ποσό μικρό είναι και έμεινα υπέρ ευχαριστημένος από αυτό.

Το μηχάνημα όντως κάνει έναν δυνατό θόρυβο όταν ανοίγει αλλά οκ δεν ενοχλεί σιγά. Στην χρήση του, benchmark και 4k videos η ταχύτητα του είναι απίστευτη, ειδικά αν υπολογίσουμε και το κόστος των 265-275 ευρώ.

Και εμένα μου ήρθε με SATA M.2 που πιάνει max 520Mb/s. Άρα μόνο στο Amazon με NVME M2 και λίγες η περίπτωσης.

Είμαι ενθουσιασμένος και το μηχανάκι θα αξιοποιηθεί ανάλογα.

Μια ερώτηση: Στο manual αναφέρει ότι συνολικά μέσα θα έχει 8 βιδες, που η 4 απ' αυτές είναι για να βάλεις σκληρό δίσκο μέσα. Εγώ βρήκα μόνο 2 μαύρες και 2 κανονικές βίδες. Υπάρχει άτομο που είχε μέσα και της άλλες 4; 

2 οι μαύρες που πάνε στην πλάτη του Mini-PC για τη VESA βάση και 2 αντίστοιχα οι ασημένιες που πάνε στην οθόνη.
Οι άλλες 4, είναι αυτές οι βίδες που συνοδεύουν τα ελαστικά ποδαράκια και δένουν το σασί (απλά οι Κινέζοι τα αναφέρουν όλα ξεχωριστά, και ας είναι συναρμολογημένα ήδη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εσείς είχατε m.2 δίσκο μέσα ή sata;

Ο συνάδελφος που το πήρε το άνοιξε και μου έστειλε φωτογραφίες μιας και του είχα πει να πάρει έναν m.2 και να κρατήσει τον sata που είχε μέσα για αποθήκευση.

Τελικά έχει έναν CYX m.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τελικά έχει έναν CYX m.2.

Έως τώρα αυτόν έχουμε όλοι. M.2 2280 (Sata) και όχι M.2 NVMe που θα θέλαμε. :P

 

 

Επεξ/σία από specre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2023 στις 11:48 ΜΜ, Feigen είπε

προφανως το μηχανάκι ειναι πολυ καλό για τα λεφτα του.

Ως media player επαρκει για normal αναλύσεις έως 4k. Απο κει και περα κι επειδη εγω ψάχνω τα οριά του προφανώς και έχει ορια. Πάνω απο 4κ με υψηλά birtrate γονατίζει. Σε 8κ βλέπεις απλα slide show. Ειχα μια ελπίδα να τα παει καλύτερα απο το tablet μου αλλα τα πάει πολύ χειρότερα.

Εγω το θελω σα γενικων καθηκόντων media server ανοιχτο 24ωρες το 24ωρο σε αντικατάσταση ενος παλιου nuc που αποδειχθηκε σκυλι. Δεν ξέρω αν ειναι αξιόπιστο να λειτουργήσει κι αυτο έτσι με την ποιοτητα δισκου και μνημών που έχει μέσα. Σιγουρα σημαντικα αρχεια δε θα του βάλω ουτως ή αλλως.

Ζητησα να μου στειλουν και την αποδειξη να μη μας περνάνε και για προβατα. Να δουμε τι θα απαντησουν και γιατι δεν την έδωσαν εξαρχης.

 

(*) boot απο 2ο πλο SSD συνδεδεμένο με την καλωδιοταινία καταφερε κανεις να κάνει? Ενω τα βλέπουν τα windows, απο το bios δεν τον βλέπει και δεν με αφήνει να βαλω κάτι αλλο απο τον default κινέζικο για boot. Δοκιμασα να βγάλω τον κινέζικο τελειως και με απλο sata με την καλωδιοταινια δεν bootαρει. Με 2 διαφορετικους samsung δοκιμη

 

To πουλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Feigen είπε

θα παρω και κανα ακομα να βρίσκεται αν το ξαναβγάλουν σ' αυτη την τιμη...🙂

Επειδή είπες ότι πάει χειρότερα απο το tablet σου είπα μήπως το μετάνιωσες εγώ πάντως αν θες σου δίνω το ίδιο ποσό που έβαλες για να το αγοράσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...