Προς το περιεχόμενο

Επιλογή scooter


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφέρω τα δεδομένα ώστε να υπάρχει καλή εικόνα.

Αυτή τη στιγμή έχω αυτοκίνητο/μηχανή/μηχανάκι.

Υπάρχει ένα πολύ μικρό ενδεχόμενο να μετακομίσω. Αν γίνει, σκέφτομαι να δώσω το παπί και να πάρω ένα σκουτερ. Τα σιχαίνομαι αλλά το σκεπτικό μου είναι να μπορώ να κινουμαι άνετα μέσα στην πόλη αποκλειστικά με το σκουτερ έχοντας περισσότερους χώρους για ψώνια και πράγματα. Με το παπί έχεις μόνο το βαλιτσάκι και δε μπορείς να κουβαλήσεις πχ μια εξάδα νερά αν χρειαστεί. Άρα ο σκοπός μου είναι καθαρά πρακτικός που σημαίνει κάτι pcx απορίπτονται μιας και δεν έχουν επίπεδο πάτωμα. Από κινητήρα πιστεύω >125cc δεν έχει νόημα γιατί αν χρειαστεί να βγω εκτός πόλης παίρνω τη μηχανή ή το αυτοκίνητο. Οπότε μη προτείνετε τίποτα 300αρια. Δε το συζητάμε καν.

Budget. Δε ξέρω αν πάρω καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Γενικά αντιπαθώ τα μεταχειρισμένα αλλά δε θέλω να δώσω και πολλά χρήματα. Περισσότερο για μεταχειρισμένο λέω με τιμή λίγο πάνω από 1000€. Οπότε μη προτείνετε τίποτα με 4000€ ούτε για πλάκα. Με ενδιαφέρει επίσης εκτός από την πρακτικότητα (πάτωμα, χώροι, ντουλαπάκι..) το οικονομικό κομμάτι (κατανάλωση). Επισης απορίπτονται κάτι φλώρικες βέσπες

Σκεφτόμουν κάτι σε sym symphony ή kymco agility. Γενικά δεν έχω ιδέα από σκουτερ οπότε προτείνετε λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sh150 medley 125-150, πρεπει αναγκαστικα να ανεβεις σε μπατζετ τα φθηνα σκουτερ ειναι παγιδα,τριζουν πολυ,καινε και ειναι ζημιαρικα

κοιτα και σε symphony st200 μην συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο τυπου agility οπως ανεφερες

εστω και σε liberty να πας παλι πρεπει να ανεβεις λιγο σε μπατζετ αναγκαστικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγοτερα απο 1500 δεν παιρνεις τιποτα πανω απο 50cc. αν δεν θες ηλεκτρικο που βρισκεις ακομα και καινουργιο, παρε ενα lead με 1500 που ειναι σκυλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν πρώτη σκέψη είχα το sym symphony (το είχα σταμπάρει και παλαιότερα). Δε ξέρω ποια η διαφορά ανάμεσα σε ST / SR. Μετά βλέπω και το agility Που απ ότι φαίνεται είναι στην ίδια κατηγορία σε όλα. Από αυτά τα 2 τι προτιμάτε;

Κατι sh δε τα κοιτάω γιατί η τιμή φτάνει τα 4000€. Μπορεί να τα αξίζουν και με το παραπάνω, δε το γνωρίζω, αλλά τόσα χρήματα δε δίνω για scooter προτιμώ να τα φάω σε πασατέμπο. 

Για το ηλεκτρικό δε το συζητώ. Στην παρούσα φάση δε με βολεύει κιολας. Εγώ είμαι και χυμαριό και θα ξεχνάω να το φορτίσω. Δε γίνεται να περιμένω καμια ώρα να φορτίσει αν χρειαστεί να πάω κάπου.

Η αλήθεια είναι ότι θα ιδανικό θα ήταν να δώσω ~1500€ για μεταχειρισμένο. Τώρα αν δε βρεθεί κάτι καλό δεν έχω θέμα να πάω και σε καινούργιο εκεί στα 2300-2500€. Εντωμεταξύ είναι κάτι απίθανοι τύποι που πουλάνε μεταχειρισμένα λίγο πιο κάτω από τιμή καινούργιου.

13 ώρες πριν, Fordakias7 είπε

 

κοιτα και σε symphony st200 μην συμβιβαστεις με κατι λιγοτερο τυπου agility οπως ανεφερες

θεωρείς το agility κατώτερο; αν πάω σε symphony λογικά πάω σε 125-150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bitbit είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα ιδανικό θα ήταν να δώσω ~1500€ για μεταχειρισμένο. Τώρα αν δε βρεθεί κάτι καλό δεν έχω θέμα να πάω και σε καινούργιο εκεί στα 2300-2500€. Εντωμεταξύ είναι κάτι απίθανοι τύποι που πουλάνε μεταχειρισμένα λίγο πιο κάτω από τιμή καινούργιου.

θεωρείς το agility κατώτερο; αν πάω σε symphony λογικά πάω σε 125-150.

Ναι ειναι κατωτερο, πηγαινε σε st200 σαν 150αρι πηγαινει κ λιγο χειροτερα δεν εχει την ιπποδυναμη sh150 medley 150 αλλα δεν σε πειραζει καθολου..2800 κουτα και μεταχειρισμενο πεφτει αρκετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
9 ώρες πριν, Achilleaspap είπε

Καλησπέρα... 30 χλμ πήγαινε έλα σε επαρχιακό οδικό δίκτυο ( παραλιακό) πιστεύετε θα τη πάλευε το homda vision 110? Η να πάω στο sh125? 

Έχεις περιορισμό στο δίπλωμα;

Αν όχι τότε σίγουρα ένα sh150i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 λεπτά πριν, Fordakias7 είπε

Έχεις περιορισμό στο δίπλωμα;

Αν όχι τότε σίγουρα ένα sh150i

Στο δίπλωμα όχι, δυστυχώς έχω στο μπάτζετ 

28 λεπτά πριν, Fordakias7 είπε

Έχεις περιορισμό στο δίπλωμα;

Αν όχι τότε σίγουρα ένα sh150i

Sh125 mode εννοούσα πριν*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SYM Symphony μονόδρομος για τα δεδομένα σου. Ιδανικά το 200 ST. ΕΠειδή πουλάει πολύ (το πιο ευπώλητο εδώ και χρόνια), λογικά θα βρεις και μεταχειρισμένα σε καλή τιμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tasanton είπε

SYM Symphony μονόδρομος για τα δεδομένα σου. Ιδανικά το 200 ST. ΕΠειδή πουλάει πολύ (το πιο ευπώλητο εδώ και χρόνια), λογικά θα βρεις και μεταχειρισμένα σε καλή τιμή.

 

 

Με τόσο μικρή διαφορά τιμής( αναφέρομαι σε καινούργια) sh mode, ποιότητα χοντα, χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου και ίδια ιπποδύναμη με το st200.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Pwpwpw said:

Με τόσο μικρή διαφορά τιμής( αναφέρομαι σε καινούργια) sh mode, ποιότητα χοντα, χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου και ίδια ιπποδύναμη με το st200.

Γούστα είναι αυτά. Τo Honda είναι 500€ ακριβότερο αλλά νομίζω ότι έχει 4 λιγότερους ίππους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, tasanton είπε

Γούστα είναι αυτά. Τo Honda είναι 500€ ακριβότερο αλλά νομίζω ότι έχει 4 λιγότερους ίππους.

To st 200 έχει 2800 και το sh mode έχει 3150, δεν ξέρω που το ειδες το 500αρικο της διαφοράς. Το st έρχεται με νάιλον  ελαστικά κινεζιες, πατάς ροχαλα και πέφτεις κάτω ενώ το Honda έρχεται με επώνυμα ελαστικά, όποτε στο st υπολόγιζε και αλλά 150-200 ευρώ για νέα ελαστικά γιατί αυτά που φοράει από Μαμα είναι παντελώς επικίνδυνα για πτώση, με αποτέλεσμα η  ψαλίδα τιμής να εξανεμίζεται. Ιπποδύναμη έχει 12,5 άλογα το st και το mode 125 έχει 11,5  με την διαφορά ότι το Honda καεί 2,5lt/100 πράγματικα και το st φτάνει για πλάκα και ξεπερνάει  τα  3.5lt/100. Είχα st200 euro 4 πριν 2 εβδομάδες το πούλησα. Στα 2200 που το είχα πάρει πριν 3 χρόνια ήταν οκ, στα 2800 που ζητάει σήμερα το e5 δεν θα το αγόραζα προσωπικά.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Pwpwpw said:

To st 200 έχει 2800 και το sh mode έχει 3150, δεν ξέρω που το ειδες το 500αρικο της διαφοράς. Το st έρχεται με νάιλον  ελαστικά κινεζιες, πατάς ροχαλα και πέφτεις κάτω ενώ το Honda έρχεται με επώνυμα ελαστικά, όποτε στο st υπολόγιζε και αλλά 150-200 ευρώ για νέα ελαστικά γιατί αυτά που φοράει από Μαμα είναι παντελώς επικίνδυνα για πτώση, με αποτέλεσμα η  ψαλίδα τιμής να εξανεμίζεται. Ιπποδύναμη έχει 12,5 άλογα το st και το mode 125 έχει 11,5  με την διαφορά ότι το Honda καεί 2,5lt/100 πράγματικα και το st φτάνει για πλάκα και ξεπερνάει  τα  3.5lt/100. Είχα st200 euro 4 πριν 2 εβδομάδες το πούλησα. Στα 2200 που το είχα πάρει πριν 3 χρόνια ήταν οκ, στα 2800 που ζητάει σήμερα το e5 δεν θα το αγόραζα προσωπικά.

EΕγώ βλέπω τιμή 2595€: NEW SYMPHONY 200 – Sym Scooters

Για την ιπποδύναμη δίκιο έχεις (έχει σε παρένθεση το σωστό νούμερο).

Δεν συγκρίνω τα scooter ως ποιότητα, αλλά ο φίλος κατάλαβα ότι έχει σφιχτό budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...