Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία εντάσσεται στο πλευρό των ΗΠΑ για τον περιορισμό της πρόσβασης της Κίνας σε εξοπλισμό κατασκευής ημιαγωγών


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω εάν οι Κινέζοι πουλήσουν τα τρισεκατομμύρια δολάρια που έχουν σε ομόλογα τι θα κάνουν οι Αμερικάνοι, ο Κινέζος όπως λέει το άρθρο έχει ήδη 7nm χωρίς να χρησιμοποιεί εξοπλισμό Δυτικής κατασκευής ή προέλευσης. 

  • Like 5
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, akmakas είπε

Ξεχάσαν την Χιροσίμα και το Ναγκασάκι....

Για την ακρίβεια, ξέχασαν (όλοι τους) το μπλοκάρισμα του μισού Ειρηνικού που τους άφησε χωρίς πρώτες ύλες (πετρέλαιο, κυρίως) λίγα χρόνια πριν το χοντρομπαλά και το τσουπωτό αγόρι.

Λες και δεν ξέρουν σε τί θα οδηγήσουν αυτά, αργά ή γρήγορα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις το τηγάνι, θέλεις και αυγά. Κι αν η Κίνα δε μπορεί να κατασκευάσει τον εξοπλισμό κατασκευής ημιαγωγών, έχει τις πρώτες ύλες (πχ σπάνιες γαίες) στο έδαφός της και παράλληλα έχει αγοράσει τα κοιτάσματα άλλων χωρών. Ποιός έχει το πάνω χέρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η ημιμάθεια ξεχειλίζει στα σχόλια του νήματος, αρχίστε πρώτα μ αυτό: https://www.goodreads.com/book/show/60321447-chip-war & μετά συνεχίστε τις γεωπολιτικές σας τοποθετήσεις...

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να έχεις και εσύ κάθε τρεις και λίγο βορειοκορεατικους πυραύλους, κατασκευασμένους στην Κίνα για δοκιμές, να πέφτουν τριγύρω σου και θα έβλεπα τι θα έκανες…

Μια τρύπα στο νερό θα κάνουν. Η Κίνα μπορεί να αντιγράψει αυτό που θέλει… 😉

Και η αντιγραφή από το στάδιο της κατασκευής θα περάσει. 

Έχουν άπειρο επιστημονικό προσωπικό που μπορούν να βρουν, από επιστήμονες με σπουδές και εμπειρία σε ΗΠΑ και άλλα ξένα πανεπιστήμια. Αρκετοί εξ αυτών σπουδάζουν έξω και επιστρέφουν στην Κίνα. Έχουν όλα τα μέσα να κάνουν αυτό που θέλουν. 

Τώρα αν όντως θα καταφέρουν να της δημιουργήσουν πρόβλημα, θα το δούμε. Εγώ οτιδήποτε ακούω κατά της Κίνας δεν βλέπω πως μπορεί να της προκαλέσει ζημιά σε κάτι. Παραμένει μια πανίσχυρη χώρα και οικονομία. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nekrik είπε

Πολίτης κράτους οπως η Ελλάδα που δεν παράγει ούτε τρικυκλο μηχανάκι αλλά φυσικά είναι αναπτυγμένη😂, είπε τους Ρώσους υποανάπτυκτους  🤣. Οκ !! 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Russian_Nobel_laureates

Ελα ρε αναπτυγμένε "Ελληνα"  🤣Με τις αμέτρητες αποστολες στο διάστημα 🤡 

δυστυχως γι αυτους δεν παραγουν σχεδον τπτ πλεον απο βαρια βιομηχανια και μου το εχει πει ατομο που ζει Ρωσια, τα μισα και παραπανω εξαρτηματα του lada ερχονται απ εξω, καμια σχεση με παλαιοτερα

Επεξ/σία από Titos301
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Titos301 είπε

δυστυχως γι αυτους δεν παραγουν σχεδον τπτ πλεον απο βαρια βιομηχανια και μου το εχει πει ατομο που ζει Ρωσια, τα μισα και παραπανω εξαρτηματα του lada ερχονται απ εξω, καμια σχεση με παλαιοτερα

δυστυχως γι αυτους δεν παραγουν σχεδον τπτ πλεον απο βαρια βιομηχανια και μου το εχει πει ατομο που ζει Ρωσια, τα μισα και παραπανω εξαρτηματα του lada ερχονται απ εξω, καμια σχεση με παλαιοτερα

Στα ΙΧ αυτοκίνητα συμφωνώ. Όσον αφορά Βαριά οχήματα: Τρακτερ αγροτικά , μεταγωγικά . Στρατιωτικά Φορτηγά, υποβρύχια , πλοία , αεροπλάνα, ελικόπτερα  πυραύλους και κινητήρες, Ε ; Όλο και κάτι παραπάνω από εμάς παράγουν 🥲. Όλα αυτά βαριά βιομηχανία είναι. Ολόκληρους ICBM’s παράγουν όπως οι SARMAT. Δεν τη λες και «ελαφριά» τη βιομηχανία  που τα παράγει! Απλα στα  ΙΧ οχήματα ήταν πάντα πίσω. Δεν το είχαν με τίποτα.  Η LADA ήταν της Renault αν θυμάμαι σωστά. Όμως κάτι ΚΑΜΑΖ που είχαν κερδίσει σε κάτι Paris-Dakar Ραλυ  18 φορες, μια χαρά τα παράγουν.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kamaz

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nekrik είπε

Στα ΙΧ αυτοκίνητα συμφωνώ. Όσον αφορά Βαριά οχήματα: Τρακτερ αγροτικά , μεταγωγικά . Στρατιωτικά Φορτηγά, υποβρύχια , πλοία , αεροπλάνα, ελικόπτερα  πυραύλους και κινητήρες, Ε ; Όλο και κάτι παραπάνω από εμάς παράγουν 🥲. Όλα αυτά βαριά βιομηχανία είναι. Ολόκληρους ICBM’s παράγουν όπως οι SARMAT. Δεν τη λες και «ελαφριά» τη βιομηχανία  που τα παράγει! Απλα στα  ΙΧ οχήματα ήταν πάντα πίσω. Δεν το είχαν με τίποτα.  Η LADA ήταν της Renault αν θυμάμαι σωστά. Όμως κάτι ΚΑΜΑΖ που είχαν κερδίσει σε κάτι Paris-Dakar Ραλυ  18 φορες, μια χαρά τα παράγουν.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kamaz

καλα απο εμας δεν το συζητω, περα απο τουρισμο και real estate δεν γινεται κατι αλλο στην ελλαδα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 'χουμε ξαναπεί..

Η Κίνα διαθέτει τις πρώτες ύλες (& σπάνιες γαίες), το επιστημονικό κι εργατικό δυναμικό, την οικονομική δύναμη, έτοιμο πελατολόγιο (εντός κι εκτός), το κατάλληλο καθεστώς, την όρεξη και την υπομονή για να κατασκευάσει κυριολεκτικά ό,τι θελήσει. Είναι απλά θέμα χρόνου. Κι αυτός είναι με το μέρος της. Κι ας κάνουν ό,τι θέλουν οι Ιάπωνες..

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Titos301 είπε

καλα απο εμας δεν το συζητω, περα απο τουρισμο και real estate δεν γινεται κατι αλλο στην ελλαδα

Ξέχασες τα μαγαζιά τύπου barista😂. Όπου βλέπω να κλείνει μικρο κατάστημα εμπορίου πχ χαλιών ή ρούχων, ανοίγει ένα τέτοιο ή φαγάδικο ή μεζεδαδικο. Φτάσαμε να βλέπουμε πέντε έξι τέτοια καφεδαδικα στη σειρά λες και αυτό είναι το πρόβλημα μας. 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Και η αντιγραφή από το στάδιο της κατασκευής θα περάσει. 

Έχουν άπειρο επιστημονικό προσωπικό που μπορούν να βρουν, από επιστήμονες με σπουδές και εμπειρία σε ΗΠΑ και άλλα ξένα πανεπιστήμια. Αρκετοί εξ αυτών σπουδάζουν έξω και επιστρέφουν στην Κίνα. Έχουν όλα τα μέσα να κάνουν αυτό που θέλουν. 

Τώρα αν όντως θα καταφέρουν να της δημιουργήσουν πρόβλημα, θα το δούμε. Εγώ οτιδήποτε ακούω κατά της Κίνας δεν βλέπω πως μπορεί να της προκαλέσει ζημιά σε κάτι. Παραμένει μια πανίσχυρη χώρα και οικονομία. 

Δεν ξέρω πως μπορεί να σταθεί στον σημερινό, περίπλοκο, κόσμο η αυτάρκεια μυαλών…

είναι σαν να λες ότι μου φτάνουν μόνο οι Έλληνες γιατροί και παύεις να έχεις πρόσβαση σε όλη την διεθνή βιβλιογραφία και έρευνα, σε υλικά, σε φάρμακα, σε προσωπικό κλπ…

κατα τα αλλά δεν διαφωνώ ως προς την ισχύ της, την εικόνα της αυτάρκειας και την μη εξάρτησης από κανέναν σχολιάζω…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Δεν ξέρω πως μπορεί να σταθεί στον σημερινό, περίπλοκο, κόσμο η αυτάρκεια μυαλών…

είναι σαν να λες ότι μου φτάνουν μόνο οι Έλληνες γιατροί και παύεις να έχεις πρόσβαση σε όλη την διεθνή βιβλιογραφία και έρευνα, σε υλικά, σε φάρμακα, σε προσωπικό κλπ…

κατα τα αλλά δεν διαφωνώ ως προς την ισχύ της, την εικόνα της αυτάρκειας και την μη εξάρτησης από κανέναν σχολιάζω…

Και πρώτες ύλες έχει σχεδόν για τα πάντα. Και μυαλά όχι μόνο με σκέτες σπουδές αλλά και εργασιακή εμπειρία από το εξωτερικό. Και άπειρες εταιρείες, βιομηχανίες. Όλα τα έχει. Εκτός αν υπάρχει κάτι που εμένα μου διαφεύγει. 

Στην ίδια φάση περίπου θεωρώ και την Ινδία η οποία βέβαια είναι 15-20 χρόνια πίσω σε σχέση με την Κίνα αλλά ακολουθεί με τεράστιους ρυθμους.

Στα papers των επιστημονικων περιοδικών βαριέσαι να διαβαζεις ινδικά και κινέζικα επώνυμα εδώ και πολλά χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

“Η Ιαπωνία εντάσσεται στο πλευρό των ΗΠΑ για τον περιορισμό της πρόσβασης της Κίνας σε εξοπλισμό κατασκευής ημιαγωγών”

Στο Δεξί ή το Αριστερό Ενδομεσοκάρπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που οι Κινέζοι έχουν μαζέψει όλο το χαρτί και οι Αμερικανοί τους χρωστάνε τα μαλλιοκέφαλα τους θυμήθηκαν να τους κάνουν μαγικές ;

 Money rules the world τους λένε τώρα οι Κινέζοι 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...