Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία εντάσσεται στο πλευρό των ΗΠΑ για τον περιορισμό της πρόσβασης της Κίνας σε εξοπλισμό κατασκευής ημιαγωγών


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AtiX είπε

Μεγάλη επαφή με κινέζους που ζουν εκτός Κίνας, δεν έχω, αλλά θα μου έκανε τρομερή εντύπωση κάποιος που έμαθε να ζει σε Ευρώπη, Καναδά ή Αμερική να θέλει να γυρίσει πίσω στην Κίνα… είναι γλυκιά η ελευθερία όπως μου είπε η γυναίκα φίλου μου που πρόσφατα έφερε και τους γονείς της εδώ…

Σεβαστή αποψη. Ούτε εγώ έχω εμπειρία με Κινέζους. Ο ξάδερφος μου σπούδαζε στην Αγγλια προ δεκαετίας και μου έλεγε για τους περισσότερους Κινέζους φοιτητες που σπούδαζαν σε αγγλικά πανεπιστήμια, με το που θα πάρουν πτυχίο επιστρέφουν στην πατρίδα τους. Μερικοί αναζητούν εργασία εκεί, ενώ υπάρχουν πάρα πολλοί πολίτες σε αγγλόφωνες χώρες με κινεζική καταγωγή. 

1 ώρα πριν, Erpeto66 είπε

Τελικά πόσο εύκολα ξεχνάει ο άνθρωπος, μνήμη χρυσόψαρου και οι ιάπωνες, Ξεχάσαμε κι αυτοι τις δύο ατομικές βόμβες σε Χιροσίμα και Ναγκασάκι,κανονικα με το που θα ακουγαν Αμερικη επρεπε να μην τους πουλανε ουτε στυλό ….. αλλα βλεπεις το χρημα προδίδει και εξαγοραζει τα παντα 

Και εμείς δεν θα έπρεπε να φεύγαμε μετανάστες για Γερμανία, να αγοράζουμε προϊόντα made in Germany και το κράτος μας να συνάπτει συμφωνίες και εργολαβίες με εταιρείες γερμανικών συμφερόντων. Επίσης κανένας Έλληνας να μην πατούσε Τουρκία ούτε για διακοπές και να μην αγοράζαμε άπειρα Brand λευκών συσκευών και προϊόντων που είναι made in turkey. 

Οπως καταλαβαίνεις, ξέχασε δεν ξέχασε κάποιος το τι του προκάλεσε στο παρελθόν ένα άλλο έθνος η κράτος, οι εποχές αλλάζουν. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τα νο1 τσατσακια των Αμερικανων στην Ασια. Βέβαια αυτοι έχουν λογο να το κάνουν καθότι  το μεταξυ τους αμυντικό μνημόνιο είναι μονομερες δηλ σε περιπτωση επιθεσης κατα της Ιαπωνίας οι ΗΠΑ είναι υποχρεωμενες να παρέμβουν ενω δεν ισχύει το αναποδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εξελιξη του αρχαιοτερου πολιτισμου στον πλανητη δεν μπορει κανενας πλεον να την σταματησει.Εκτος και εαν εχει αυταπατες.

Οταν οι κινεζοι εγραφαν σε χαρτι οι αλλοι εγραφαν σε πλακες απο πηλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2023 στις 2:05 ΜΜ, nekrik είπε

Πολίτης κράτους οπως η Ελλάδα που δεν παράγει ούτε τρικυκλο μηχανάκι αλλά φυσικά είναι αναπτυγμένη😂, είπε τους Ρώσους υποανάπτυκτους  🤣. Οκ !! 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Russian_Nobel_laureates

Ελα ρε αναπτυγμένε "Ελληνα"  🤣Με τις αμέτρητες αποστολες στο διάστημα 🤡 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε κάθε τέτοιο θέμα ο ελληναρας βγάζει τον αντιαμερικανισμο του είναι για γέλια. Αν προσθέσεις και την αγάπη του για την Κίνα και το καθεστώς της ολοκληρωνεσαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Αυτό που σε κάθε τέτοιο θέμα ο ελληναρας βγάζει τον αντιαμερικανισμο του είναι για γέλια. Αν προσθέσεις και την αγάπη του για την Κίνα και το καθεστώς της ολοκληρωνεσαι.

Αντιδυτικοί που απολαμβάνουν όλα τα προνόμια των δυτικών κοινωνιών, αυτή η μάστιγα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtk-386 είπε

Αν προσθέσεις και την αγάπη του για την Κίνα και το καθεστώς της ολοκληρωνεσαι.

Καλά αυτό είναι δική σου ερμηνεία. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες έχουν αγάπη η για να το πω αλλιώς εκτιμούν τον πολιτισμό της Κίνας, όπως υποθέτω και οι Κινέζοι τον δικό μας ειδικά τον αρχαίο πολιτισμό. 

Αντιαμερικανισμος υπήρχε πολύς από το 70, εκτιμώ πως έχει μειωθεί σημαντικά σε σχέση με παλιά. 

Για το καθεστώς της Κίνας, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να το γουστάρει εκτός άμα είναι κομμουνιστής η γουστάρει δικτατορίσκους. Ακόμα και οι κομμουνιστες λένε πως αυτό που συμβαίνει στην Κίνα δεν είναι κομμουνισμός. 

Αυτό όμως που αρκετοί επισημαίνουν ασχετως των υπολοίπων πραγμάτων, μέσα σε αυτούς και εγώ, είναι ότι μιλάμε για μια χώρα με τέτοια μεγέθη και επιρροή, που φανταζει δύσκολο ως ακατόρθωτο να της προκαλέσεις πλήγμα, ότι θα υποστεί φθορά και ζημιά επειδή θα της επιβληθεί ένα εμπάργκο στην πρόσβαση σε υλικά ημιαγωγών. 

Την τελευταία δεκαετια και βάλε θυμάμαι πολλές φορές που ΗΠΑ και ΕΕ προσπάθησαν να δημιουργησουν πρόβλημα στην κινέζικο εμπόριο επιβαλλοντας δασμούς. Η ανάπτυξη της κινεζικής οικονομίας συνεχίζεται κανονικά. Η χώρα αυτή εχει λύσεις, έχει προσβάσεις, έχει κανάλια προώθησης προϊόντων, έχει να ασχοληθεί με όλη την υπόλοιπη Ασία πλην Ιαπωνίας, την Αφρική, την Ρωσία, την Λατινική Αμερική. ΗΠΑ και ΕΕ έχουν τεράστιο ΑΕΠ, στο κατά πόσο μπορούν να βλάψουν έναν άλλον γίγαντα έχω τις αμφιβολίες μου, και με την Ρωσία έγιναν πολλά και διάφορα όμως στην τελική δεν ξέρω στο κατά πόσο της προκάλεσαν πραγματικό πρόβλημα. 

Όλα αυτά φυσικά τα λέω εγώ με απειροελάχιστη γνώση, κάποιος/οι με περισσότερες γνώσεις μπορεί να διαφωνήσει σε πολλά πράγματα. 

Αυτό είναι ένα post γενικό για όσους εκφράζουν την παραπάνω αποψη και όχι προσωπικά για εσένα και το quote, sorry για ενα ακόμα σεντονι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Καλά αυτό είναι δική σου ερμηνεία. Σχεδόν όλοι οι Έλληνες έχουν αγάπη η για να το πω αλλιώς εκτιμούν τον πολιτισμό της Κίνας, όπως υποθέτω και οι Κινέζοι τον δικό μας ειδικά τον αρχαίο πολιτισμό. 

Αντιαμερικανισμος υπήρχε πολύς από το 70, εκτιμώ πως έχει μειωθεί σημαντικά σε σχέση με παλιά. 

Για το καθεστώς της Κίνας, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας που να το γουστάρει εκτός άμα είναι κομμουνιστής η γουστάρει δικτατορίσκους. Ακόμα και οι κομμουνιστες λένε πως αυτό που συμβαίνει στην Κίνα δεν είναι κομμουνισμός. 

Αυτό όμως που αρκετοί επισημαίνουν ασχετως των υπολοίπων πραγμάτων, μέσα σε αυτούς και εγώ, είναι ότι μιλάμε για μια χώρα με τέτοια μεγέθη και επιρροή, που φανταζει δύσκολο ως ακατόρθωτο να της προκαλέσεις πλήγμα, ότι θα υποστεί φθορά και ζημιά επειδή θα της επιβληθεί ένα εμπάργκο στην πρόσβαση σε υλικά ημιαγωγών. 

Την τελευταία δεκαετια και βάλε θυμάμαι πολλές φορές που ΗΠΑ και ΕΕ προσπάθησαν να δημιουργησουν πρόβλημα στην κινέζικο εμπόριο επιβαλλοντας δασμούς. Η ανάπτυξη της κινεζικής οικονομίας συνεχίζεται κανονικά. Η χώρα αυτή εχει λύσεις, έχει προσβάσεις, έχει κανάλια προώθησης προϊόντων, έχει να ασχοληθεί με όλη την υπόλοιπη Ασία πλην Ιαπωνίας, την Αφρική, την Ρωσία, την Λατινική Αμερική. ΗΠΑ και ΕΕ έχουν τεράστιο ΑΕΠ, στο κατά πόσο μπορούν να βλάψουν έναν άλλον γίγαντα έχω τις αμφιβολίες μου, και με την Ρωσία έγιναν πολλά και διάφορα όμως στην τελική δεν ξέρω στο κατά πόσο της προκάλεσαν πραγματικό πρόβλημα. 

Όλα αυτά φυσικά τα λέω εγώ με απειροελάχιστη γνώση, κάποιος/οι με περισσότερες γνώσεις μπορεί να διαφωνήσει σε πολλά πράγματα. 

Αυτό είναι ένα post γενικό για όσους εκφράζουν την παραπάνω αποψη και όχι προσωπικά για εσένα και το quote, sorry για ενα ακόμα σεντονι. 

 

Είσαστε όμως αρκετά λάθος. Με ελάχιστη προσπάθεια η Huawei εξαφανίστηκε από την Ευρώπη και την Αμερική.

Στα των ημιαγωγών τώρα. Η Αμερική σε συνεργασία με τους συμμάχους της, ελέγχει όλα τα σημαντικά κομμάτια για την κατασκευή των ημιαγωγών, τα λεγόμενα choke points, είτε στο λογισμικό που χρειάζεται στον σχεδιασμό των ημιαγωγών είτε στις πατέντες για την κατασκευή τους είτε στα μηχανήματα για την κατασκευή τους. Εδώ έρχεται η ASML που στην ουσία στήθηκε με αμερικάνικα κεφάλαια και χωρίς πρόσβαση στα μηχανήματά της δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πλέον. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...