Προς το περιεχόμενο

Αγορά από eBay Αμερικής, έμεινε στο τελωνείο Αθηνών και επιστράφηκε Αμερική αντί να μου έρθει εδώ


peterako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχές Φεβρουαρίου έκανα μία παραγγελία από το eBay. Στο tracking ότι είχε φτάσει στη μονάδα αερομεταφορών στην Αθήνα, και ότι το κράτησαν εκεί. Σήμερα ξαναμπαίνω για να δω τι διάολο γίνεται και βλέπω ότι μέσα στο Μάρτιο είχε επιστραφεί Αμερική. Το χειρότερο είναι ότι δεν ξέρω αν επιστράφηκε στον αποστολέα, γιατί μου βγάζει ότι παραδόθηκε. Ξέρει κανείς τι παίζει ή τι μπορώ να κάνω? Λεφτά δεν μου επιστράφηκαν. Έχω στείλει ήδη μήνυμα στον αποστολέα για να δω αν το παρέλαβε αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά στον αποστολέα τα επιστρέφουν

Άνοιξε ticket στο ebay πες ότι για άγνωστο λόγο επέστρεψε στον πωλητή και ζήτα πίσω τα χρήματα σου

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Φυσικά στον αποστολέα τα επιστρέφουν

Άνοιξε ticket στο ebay πες ότι για άγνωστο λόγο επέστρεψε στον πωλητή και ζήτα πίσω τα χρήματα σου

Μέγα γκάφα. Όλοι μου λέγανε ότι το τελωνείο μπορεί να αργήσει κάμποσο και γω ο μπούφος τους άκουσα και το άφησα. Το Ebay δίνει 30 μέρες από την ημερομηνία παράδοσης και έχουν περάσει με το παραπάνω. Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να πάρω πίσω τα λεφτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, peterako είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να πάρω πίσω τα λεφτά μου.

99% θα τα πάρεις, άνοιξε τικετ ότι δεν παρέλαβες και μίλα απο εκεί με τον πωλητή

Το τίκετ αφού το ανοίξεις δεν θα το κλείσεις ως solved ότι και αν σου πει ο πωλητής αν δεν δεις τα χρήματα στον λογαριασμό σου.

Αν δεν βγάζεις άκρη με τον πωλητή θα το προωθήσεις στο ebay να κρίνουν αυτοί.

Μπορεί να αργήσει λίγο αλλά θα τα πάρεις τα χρήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις πάντως και ποια είναι η "πολιτική" επιστροφών του πωλητή. Είχα παραγγείλει κάτι από Ιαπωνία (!!!) αξίας περίπου 100 ευρώ. Όταν έφτασε Ελλάδα, μου ζήτησαν σχεδόν άλλα 100 ευρώ τελωνείο. Φυσικά τα πλήρωσα αν και δεν περίμενα τόσα. Επειδή η διαδικασία άργησε κανά μήνα και το δέμα φαινόταν στο τελωνείο, ο πωλητής επικοινώνησε μαζί μου και με ρώτησε τι γίνεται. Του λέω ότι είναι στο τελωνείο και θέλουν άλλα 100 ευρώ για να το παραλάβω (Χωρίς φυσικά να του επιρρίψω ευθύνη ή να ζητήσω κάτι από αυτόν) και μου απαντάει ότι είναι δικιά μου ευθύνη να πληρώσω του δασμούς και αν δεν παραλάβω και γυρίσει πίσω σε αυτόν δεν θα με αποζημιώσει καθώς στην σελίδα αναφερόταν ότι δεν δέχεται επιστροφές. Δεν ξέρω αν στην περίπτωση σου θεωρηθεί ότι αρνήθηκες την παραλαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας ένα Toshiba Qosmio X305 από Αμερική για να έρθει Ελλάδα το τελωνείο πόσο κοστίζει ??? Γιατί ο πωλητής μου είπε ότι το ebay αναλαμβάνει τής αποστολές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paulJ είπε

Καλησπέρα σας ένα Toshiba Qosmio X305 από Αμερική για να έρθει Ελλάδα το τελωνείο πόσο κοστίζει ??? Γιατί ο πωλητής μου είπε ότι το ebay αναλαμβάνει τής αποστολές 

Αν μιλάς για το Toshiba Qosmio X305 του 2008, γιατί να έρθει Ελλάδα? καλά είναι εκεί που βρίσκεται 😄

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε αδερφέ εγώ μπορεί να θέλω να πάρω και λάπτοπ του 1990 λογαριασμό θα σας δώσω τη θέλω να πάρω δηλαδή ΕΛΕΟΣ, απαντηστε σε αυτην την ερώτηση που έκανα και μην σχολιάζετε

Επεξ/σία από paulJ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, paulJ said:

Καλησπέρα σας ένα Toshiba Qosmio X305 από Αμερική για να έρθει Ελλάδα το τελωνείο πόσο κοστίζει ??? Γιατί ο πωλητής μου είπε ότι το ebay αναλαμβάνει τής αποστολές 

Καταλαβαίνεις πως ρωτάς ποιο θα είναι το πιθανό κόστος στο τελωνείο ενώ δεν αναφέρεις καν την αξία αγοράς του προϊόντος, μεταφορικά κόστη και με ποιον ταχυδρομικό πάροχο.

Μόνο η μαγική μου γυάλα μπορεί να έχει πιθανή απάντηση.

Με το "ο πωλητής μου είπε ότι το ebay αναλαμβάνει τής αποστολές" εννοείς το Global Shipping Programme ή κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα στέλνει μέσω Global Shipping Program, θα σου έχει στο checkout τι πληρώνεις σε τέλη και δασμούς και τα πληρώνεις upfront εκείνη τη στιγμή. Δεν θα έχει έξτρα έξοδα εκτελωνισμού. Οπότε φτάσε στο checkout και δες πόσο χρεώνεσαι total shipping, fees etc.

Απλά πρόσεχε να αναφέρει ξεκάθαρα πως το shipping γίνεται μέσω του Global Shipping Program του Ebay.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Charismo είπε

Αν τα στέλνει μέσω Global Shipping Program, θα σου έχει στο checkout τι πληρώνεις σε τέλη και δασμούς και τα πληρώνεις upfront εκείνη τη στιγμή. Δεν θα έχει έξτρα έξοδα εκτελωνισμού. Οπότε φτάσε στο checkout και δες πόσο χρεώνεσαι total shipping, fees etc.

Απλά πρόσεχε να αναφέρει ξεκάθαρα πως το shipping γίνεται μέσω του Global Shipping Program του Ebay.

Φίλε μου εννοείς αυτό ??

bnbn.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, επειδή πολλοί εδώ μέσα έχουν άγνοια σε κάποια θέματα (όπως και εγώ και εσύ σε άλλα) πολλές φορές λένε έρχεται με ebay έτσι αόριστα και να είναι

- usps (ΗΠΑ) και ΕΛΤΑ (Ελλάδα)

- ιδιωτικό κούριερ (ΗΠΑ) και ιδιωτικό κούριερ (Ελλάδα) ) (κλάμα από κόστος)

- Global Shipping Programme (δηλαδή ebay Pitney Bowes από ΗΠΑ) και UPS Ελλάδα (παλαιότερα, τώρα παίζει μέχρι και ΕΛΤΑ κούριερ) άρα και προπληρωμένα όλα από πριν αλλά ΕΣΥ πρέπει να μας πεις τι ισχύει

- Ebay International Shipping (εδώ κάνεις προσευχή σε ότι πιστεύεις μας έφερε σε αυτό τον κόσμο)

εγώ θα πρότεινα ή να δώσεις παραπάνω πληροφορίες σε αυτά που ρώτησα παραπάνω ή να ανεβάσεις ένα screenshot της παραγγελίας σου (κρύβοντας προσωπικά στοιχεία) για μία καλύτερη εικόνα/εκτίμηση

 

EDIT: με πρόλαβαν τα παιδιά από πάνω!

κρίνοντας από αυτό που ανέβασες, μάλλον περί EIS (ebay international shipping) πρόκειται. Η θεωρία λέει ότι δεν θα πληρώσεις κάτι επιπλέον (έχει συμβεί έτσι κι όχι μόνο μία φορά, απλά τις περισότερες φορές γίνεται μπλέξιμο και διπλοχρέωση)

* πάντως με βάση τη συνολική αξία, δεν θα έπρεπε να έχει και δασμούς?

Επεξ/σία από draculias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...