Προς το περιεχόμενο

Learn the Python language for fun and no profit


mixos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Day 0

χαιρετε.. ! 
Και καπου στα mid life ενιωσα την επιθυμια να ασχοληθω, επαγγελματικα ειμαι τελειως αλλου (διδασκω μουσικη) αλλα γιατι οχι.. μια καινουργια προκληση.
Δεν σκεφτομαι οτι θελω να αλλαξω καριερα κλπ αλλα θελω να μαθω «σωστα» .
Για αυτο δεν θελω να μπλεξω με youtube (μπορει να υπαρχουν αξιολογα καναλια απλα θελω να υπαρχει μεθοδολογια , και ως ασχετος δεν μπορω να φτιαξω εγω πλανο κλπ) οποτε εχω καταληξει οτι με βολευουν πολυ τα video courses παρά βιβλια.
Μικρος στο σχολειο ψιλοδιαβαζα καποια περιοδο (κατι βιβλιαρες του στυλ «μαθε c++ σε 21 μερες»  :D) δεν μου ειναι τελειως αγνωστος ο τροπος σκεψης στα πιο αρχαρια βηματα. 
(κατανοω εννοιες οπως μεταβλητες, συναρτησεις loops κλπ..)

Εφαγα πολλες ωρες ψαχνοντας μεχρι που νομιζω κατεληξα σε αδιεξοδο,  αν δεν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο θα ξεκινησω με το "100 Days of Code: The Complete Python Pro Bootcamp " της Angela Yu .
Με προβληματιζει που λενε οτι καποια θεματα ειναι outdated αλλα καπως πρεπει να ξεκινησω . (υπαρχει κατι αλλο αξιολογο να μου προτεινετε ?)
Μπορει να ακουστει αστειο αλλα υπαρχει νοημα να διαβασω κατι παραλληλα του στυλ "how to write clean code?" ή ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο ?
(σκεφτομαι οπως στα μαθηματα μου, ειναι η θεωρια  αλλα πρεπει να δινουμε βαση και στην τεχνικη )

Γενικα εχω σκοπο να γραφω αρκετα εδω, οποτε αν δεν ειναι κοπος ριχτε κανενα motivational μηνυμα και αν εχετε ορεξη ενα challenge τι να εχω γραψει μεχρι την Κυριακη
Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα τα βιντεομαθήματα του Ψούνη: https://www.youtube.com/@psounis/playlists

Προσφέρει σημειώσεις και κάνει το μάθημα πολύ ευχάριστο. Επίσης, βάζει αρκετές ασκήσεις τις οποίες έπειτα τις λύνει, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις μόνος κι αν δεν τα καταφερεις να δεις τη λύση.

Εγώ έμαθα μαζί του C (τόσο όσο ήθελα) και τώρα είμαι στη Java κι είμαι πολυ ικανοποιημένος με τη διδασκαλία του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την επόμενη εβδομάδα θα έχω τελειώσει το Google Data Analytics στο Coursera που τώρα μαθαίνω την R και έπειτα θα ξεκινήσω το course του university of Michigan: Python for everybody. Απ΄οσο έχω ψάξει αυτό είναι που τράβηξε το ενδιαφέρον. Παλιά είχα προσπαθήσει στο codeacademy αλλά δεν μου ταίριαξε πολύ και το παράτησα.

Ο Ψουνής φοβερός, έχω παρακολουθήσει τα βίντεο για την SQL.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2023 στις 3:53 ΠΜ, mixos23 είπε

Day 0

χαιρετε.. ! 
Και καπου στα mid life ενιωσα την επιθυμια να ασχοληθω, επαγγελματικα ειμαι τελειως αλλου (διδασκω μουσικη) αλλα γιατι οχι.. μια καινουργια προκληση.
Δεν σκεφτομαι οτι θελω να αλλαξω καριερα κλπ αλλα θελω να μαθω «σωστα» .
Για αυτο δεν θελω να μπλεξω με youtube (μπορει να υπαρχουν αξιολογα καναλια απλα θελω να υπαρχει μεθοδολογια , και ως ασχετος δεν μπορω να φτιαξω εγω πλανο κλπ) οποτε εχω καταληξει οτι με βολευουν πολυ τα video courses παρά βιβλια.
Μικρος στο σχολειο ψιλοδιαβαζα καποια περιοδο (κατι βιβλιαρες του στυλ «μαθε c++ σε 21 μερες»  :D) δεν μου ειναι τελειως αγνωστος ο τροπος σκεψης στα πιο αρχαρια βηματα. 
(κατανοω εννοιες οπως μεταβλητες, συναρτησεις loops κλπ..)

Εφαγα πολλες ωρες ψαχνοντας μεχρι που νομιζω κατεληξα σε αδιεξοδο,  αν δεν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο θα ξεκινησω με το "100 Days of Code: The Complete Python Pro Bootcamp " της Angela Yu .
Με προβληματιζει που λενε οτι καποια θεματα ειναι outdated αλλα καπως πρεπει να ξεκινησω . (υπαρχει κατι αλλο αξιολογο να μου προτεινετε ?)
Μπορει να ακουστει αστειο αλλα υπαρχει νοημα να διαβασω κατι παραλληλα του στυλ "how to write clean code?" ή ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο ?
(σκεφτομαι οπως στα μαθηματα μου, ειναι η θεωρια  αλλα πρεπει να δινουμε βαση και στην τεχνικη )

Γενικα εχω σκοπο να γραφω αρκετα εδω, οποτε αν δεν ειναι κοπος ριχτε κανενα motivational μηνυμα και αν εχετε ορεξη ενα challenge τι να εχω γραψει μεχρι την Κυριακη
Ευχαριστω !

Ειχα βρεθει σε παρομοια θεση και ξεκινησα να ασχολουμαι για χομπυ οταν ημουν 45. Και εγω, οπως και εσυ, δεν ημουν παντελως ασχετος αλλα αυτο που με βοηθησε να παρω μπρος ηταν αυτο που ειπε ο φιλος @masteripper: απλα αρχισα να γραφω.
Αν σου αρεσουν τα games και το games programming, γραψε ενα classic παιχνιδι με ενα framework ή με ενα ευκολο game-engine.
Γιατι θα μου πεις. Γιατι ειναι συγκεκριμενος στοχος, ρεαλιστικος (δεν ειναι απαγορευτικος για beginner), το artwork το βρισκεις ετοιμο ευκολα, και το βασικοτερο, σου δινει αμεση ικανοποιηση. Δεν εχει σημασια αν θα το κανεις με "λαθος" τροπο (που σχεδον σιγουρα θα το κανεις με λαθος τροπο στην αρχη). Θα σου δειξει ποσο σημαντικα ειναι τα data structures, οι αλγοριθμοι, τα conditionals, τα loops, κτλ.
Το πρωτο πραγμα που ειχα κανει ως αρχαριος ηταν ενα remake του Solomon's Key, με το GameMaker και γλωσσα GML (μια C-like γλωσσα), και μετα εκανα μεταβαση σε C/C++. Επισης μην αποκλειεις αλλες γλωσσες. Ειδικα η C ειναι η πιο απλη απο ολες.
Ο λογος που σου προτεινω να μαθεις "αναποδα" ειναι γιατι οι περισσοτεροι χομπιστες τεινουν να τα παρατανε οταν μαθαινουν δομημενα. Γραφοντας κατευθειαν προγραμματα σου δινει ας πουμε ενα αμεσο αποτελεσμα, αλλα με μεγαλα κενα που τα συμπληρωνεις μετα.
Τελος για εκμαθηση προσωπικα δεν ακολουθησα ποτε courses. Με το manual της γλωσσας παραμασχαλα, απειρα forums, knowledge bases, Discord servers, και πιο σπανια καποια δωρεαν series στο YouTube.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και πλέον εν έτει 2023 όταν κάνεις κάποιο python script και θες προσωποποιημένο debugging και άμεσα, χρησιμοποίησε το chatgpt ή άλλο ai system. Εχω πάθει σοκ με το πόσο καλό debugging κάνει το εργαλείο αυτό, αν του δίνεις τα σωστά δεδομένα φυσικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι μετα απο μια εβδομαδα απο την μερα που ξεκινησα..
αρχικα να κανω μια ερωτηση, σε μια ασκηση 
"Inside the 'encrypt' function, shift each letter of the 'text' forwards in the alphabet by the shift amount and print the encrypted text. "

η λυση που εγραψα ηταν η παρακατω:

def encrypt(text: str, shift: int):
    chipher_text = ""
    for letter in text:
        chipher_text += alphabet[alphabet.index(letter) + shift]
    print(chipher_text)


alphabet = ['a', 'b', 'c', 'd', 'e', 'f', 'g', 'h', 'i', 'j', 'k', 'l', 'm',
            'n', 'o', 'p', 'q', 'r', 's', 't', 'u', 'v', 'w', 'x', 'y', 'z']

text = input("Type your message:\n").lower()
shift = int(input("Type the shift number:\n"))

encrypt(text, shift)

η απαντηση που εδειξε ηταν η εξης

alphabet = ['a', 'b', 'c', 'd', 'e', 'f', 'g', 'h', 'i', 'j', 'k', 'l', 'm',
            'n', 'o', 'p', 'q', 'r', 's', 't', 'u', 'v', 'w', 'x', 'y', 'z']

text = input("Type your message:\n").lower()
shift = int(input("Type the shift number:\n"))


def encrypt(plain_text, shift_amount):
  cipher_text = ""
  for letter in plain_text:
    position = alphabet.index(letter)
    new_position = position + shift_amount
    new_letter = alphabet[new_position]
    cipher_text += new_letter
  print(f"The encoded text is {cipher_text}")

encrypt(plain_text=text, shift_amount=shift)

 

Καταλαβαινω οτι το κανει οσο πιο απλο γινεται για να καταλαβουμε ως ασχετοι. 
Προσπαθω ομως να καταλαβω  ποια ειναι γενικοτερα η «σωστη πρακτικη»  στο πως γραφουμε, , ειμαι οκ ετσι οπως εγραψα την for? 
Υπαρχει κατι σχετικο που μπορω να διαβασω ? 

Αν εχει κανεις την υπομονη να μου πει λιγο τι γινεται με τις συναρτησεις και πιο συγκεκριμενα με τις παραμετρους. χρησιμοποιουμε τα ιδια ονοματα/διαφορετικα για παραμετρους και ορισματα οταν την καλουμε ? τι θεωρειται «πιο σωστο» ?

Ευχαριστω και για τις πληροφοριες στα προηγουμενα μηνυματα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω να σου απαντήσω συγκεκριμένα για Python αλλά γενικότερα, όσο πιο ικανός προγραμματιστής είσαι, τόσο πιο απλός είναι ο κώδικάς σου. Δεν είναι θέμα ασχετοσύνης. Όσο πιο απλός είναι ο κώδικάς σου, τόσο πιο εύκολη κάνεις τη ζωή σου και τη ζωή των συναδέρφων σου.

Το παρακάτω είναι ένα απόσπασμα από το πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου "Clean Code", το οποίο είναι, θεωρώ, από τα πιο σημαντικά βιβλία που πρέπει να διαβάσει κάποιος που ασχολείται με τον προγραμματισμό.

Αναφορά σε κείμενο

In general programmers are pretty smart people. Smart people sometimes like to show off their smarts by demonstrating their mental juggling abilities. After all, if you can reliably remember that r is the lower-cased version of the url with the host and scheme removed, then you must clearly be very smart.

One difference between a smart programmer and a professional programmer is that the professional understands that clarity is king. Professionals use their powers for good and write code that others can understand.

Ποια από τις δύο λύσεις πιστεύεις ότι είναι πιο ευκολονόητη;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...