Προς το περιεχόμενο

Ελεγχος κωδικού χρηστη σε PHP


astralhappiness

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum!

Βρήκα ένα php scriptακι στο διαδικτυο που σου δινει μια ετοιμη φορμα εγγραφης νεου χρηστη και εισοδου. Το θέμα είναι ότι δεν έχει προαπαιτούμενα για το τι κωδικό θα βάλεις, μπορείς πχ να γίνεις μέλος με κωδικό ενός χαρακτήρα, και θα ήθελα να κανω αυτό το check και να εμφανιζει σχετικο μήνυμα για συγκεκριμενο αριθμο χαρακτηρων / συμβολων κτλ. Βρήκα αυτό αλλά επειδή δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με το αντικειμενο, δε ξερω πως ακριβως να το ενσωματωσω.

Το script είναι αυτό, εχω σημειωσει με βελακι τα σχετικά πεδία (εισαγωγης κωδικου και επανεισαγωγης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημέρα, τι βοήθεια χρειάζεσαι; Το σκριπτάκι που έβαλες δε θα έλεγα ότι είναι και το καλύτερο, αλλά άμα εσένα σου κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι το πλήρες script, είναι αυτό που αφορά καθαρα το registration κομμάτι.

Αυτό που θέλω είναι οταν ενας χρηστης παει να γινει μελος βαζοντας αδυναμο κωδικό, να του εμφανιζει μηνυμα να επιλεξει εναν ισχυροτερο αντι να τον δεχεται και να περναει κανονικα την εγγραφη στη βαση δεδομενων, για παραδειγμα να ζηταει κωδικο με minimum 8 χαρακτηρες και με οπωσδηποτε ενα συμβολο και εναν αριθμό μέσα (τυχαιο κριτηριο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα πρέπει να έχεις έναν controller στην PHP τον οποίο θα χτυπάς με το Ajax (γραμμή 169 στο script σου), ο οποίος θα κάνει ό,τι ελέγχους θες και θα επιστρέφει ένα μήνυμα με επιτυχίας ή αποτυχίας. Θα ελέγχεις αυτό το μήνυμα (το function στη γραμμή 185), και αναλόγως του τι είναι θα εμφανίζεις τα μηνύματα που θέλεις ή θα κάνεις redirect σε άλλη σελίδα αν όλα πήγαν καλά ή ό,τι άλλο θες.

Καλό θα ήταν να βάλεις αυτούς τους ελέγχους και στη javascript, ούτως ώστε αν ο χρήστης έχει βάλει κωδικό που δεν ικανοποιεί τους κανόνες σου να δείχνεις τα μηνύματά σου χωρίς να χρειαστεί να καλέσεις το server. Για να το κάνεις αυτό, αρκεί να βάλεις έναν event listener στο submit της φόρμας και να κάνεις εκεί τους ελέγχους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Θα πρέπει να έχεις έναν controller στην PHP τον οποίο θα χτυπάς με το Ajax (γραμμή 169 στο script σου), ο οποίος θα κάνει ό,τι ελέγχους θες και θα επιστρέφει ένα μήνυμα με επιτυχίας ή αποτυχίας. Θα ελέγχεις αυτό το μήνυμα (το function στη γραμμή 185), και αναλόγως του τι είναι θα εμφανίζεις τα μηνύματα που θέλεις ή θα κάνεις redirect σε άλλη σελίδα αν όλα πήγαν καλά ή ό,τι άλλο θες.

Καλό θα ήταν να βάλεις αυτούς τους ελέγχους και στη javascript, ούτως ώστε αν ο χρήστης έχει βάλει κωδικό που δεν ικανοποιεί τους κανόνες σου να δείχνεις τα μηνύματά σου χωρίς να χρειαστεί να καλέσεις το server. Για να το κάνεις αυτό, αρκεί να βάλεις έναν event listener στο submit της φόρμας και να κάνεις εκεί τους ελέγχους σου.

Ξερω στο μυαλο μου τι πρεπει να κανω αλλα επειδη δεν εχω ασχοληθει με προγραμματισμο δε ξερω πως να το ενσωματωσω (μπορω να καταλαβω καποια πραγματα κοιτωντας κωδικά αλλα απο συνταξη σχεδον μηδεν). Το παραδειγμα που εστειλα εδώ (χρησιμοποιει την ιδια μεταβλητη $password) μπορουμε να το βαλουμε στο scriptακι; Φανταζομαι οι σειρές 6-12 ειναι αυτες που θελω αλλά δε ξερω πως να τις ενσωματωσω και με ποιες αλλαγές.

Επεξ/σία από astralhappiness
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 λεπτά πριν, astralhappiness είπε

Ok βρηκα λύση δηλώνοντας στο πεδίο input type το pattern των χαρακτηρων που θελω να περιλαμβάνει, πολύ αμεσότερο.

Κι αν πάω εγώ στον κώδικα της σελίδας και το βγάλω το pattern, βάλω ό,τι να 'ναι και κάνω submit;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Κι αν πάω εγώ στον κώδικα της σελίδας και το βγάλω το pattern, βάλω ό,τι να 'ναι και κάνω submit;

Ναι όντως, το δοκίμασα, νομιζα πως η σελιδα δε διαβαζει τις αλλαγες αν δε γινει refresh οποτε και θα επανελθει ο κωδικας (περα απο τις κοσμητικές που φαινονται εκεινη τη στιγμη στον browser).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2023 στις 9:10 ΠΜ, astralhappiness είπε

Βρήκα αυτό αλλά επειδή δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με το αντικειμενο, δε ξερω πως ακριβως να το ενσωματωσω

Ο κώδικας είναι php. Επομένως ο κώδικας που βρήκες, που ελέγχει τον κωδικό πρόσβασης πρέπει να μπει σε αρχείο .php. Από αυτό που βλέπω, χρησιμοποιείς ένα αρχείο Users.php . Εκεί πρέπει να μπει.

Τώρα, δεν ξέρω τι πας να κάνεις και γιατί αλλά ίσως χρειαστεί περισσότερες αλλαγές για να πετύχεις αυτό που θέλει γιατί βλέπω να χρησιμοποιείς ajax κτλπ. Στην ερώτηση σου όμως, αυτή είναι η απάντηση.

Επεξ/σία από Ponous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...