Προς το περιεχόμενο

Τσάντα πλάτης για 2 φωτογραφικές μηχανές με τους φακούς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να καταλήξω σε τσάντα πλάτης που θα χωράει μία DSLR κ μία Mirrorless (NIKON και οι δύο), με φακούς, όχι zoom, συν 3-4 άλλους φακούς, χοντρικά.

Δεν με ενδιαφέρει να έχει χώρο για laptop η drone κλπ.

Έχει κάποιος εμπειρία από τέτοια τσάντα, ανεξάρτητα μάρκας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η μικρότερη της που δεν χωράει laptop παρά μόνο tablet αλλά έχουν μικρή διαφορά χρημάτων

https://www.outletvideo.com/diat-150-photography-backpack-gray-black-collor-gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτήν.

Την έχω ταλαιπωρήσει αρκετά για 4 χρόνια, με δυο σώματα και φακούς σημαντικού βάρους,

παρ όλα αυτά φαίνεται (και λειτουργεί) σαν καινούργια.  Την συστήνω ανεπιφύλακτα. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Έχω αυτήν.

Την έχω ταλαιπωρήσει αρκετά για 4 χρόνια, με δυο σώματα και φακούς σημαντικού βάρους,

παρ όλα αυτά φαίνεται (και λειτουργεί) σαν καινούργια.  Την συστήνω ανεπιφύλακτα. 

Η Θήκη laptop είναι για 13" ή κάνει και για 15";

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GQPhDFBI είπε

Η Θήκη laptop είναι για 13" ή κάνει και για 15";

 

Δεν έχω laptop οπότε δεν μπορώ να πω ακριβώς.

Εγώ βάζω ένα tablet 12.9 και έχει  περιθώριο ακόμη.

Οπότε νομιζω ότι ένα slim laptop μεχρι 15' θα το χωραγε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.amazon.se/gp/product/B07YFG38NC/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&th=1

Έχω αυτή εδώ αρκετούς μήνες.
Σκυλί μαύρο σε πάγους-χιόνια και λάσπες που την πετάω χάμω δίχως να πολυσκέφτομαι εάν πάθει κάτι.
Έχει αρκετούς χώρους για μεγάλα σώματα (full frame), φακούς, τρίποδο 1.6μ και drone.
Βέβαια δεν είναι και ιδιαίτερα όμορφη, εφόσον μοιάζει και είναι καραβόπανο/κανναβάτσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, LongTom είπε

https://www.amazon.se/gp/product/B07YFG38NC/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o02_s00?ie=UTF8&th=1

Έχω αυτή εδώ αρκετούς μήνες.
Σκυλί μαύρο σε πάγους-χιόνια και λάσπες που την πετάω χάμω δίχως να πολυσκέφτομαι εάν πάθει κάτι.
Έχει αρκετούς χώρους για μεγάλα σώματα (full frame), φακούς, τρίποδο 1.6μ και drone.
Βέβαια δεν είναι και ιδιαίτερα όμορφη, εφόσον μοιάζει και είναι καραβόπανο/κανναβάτσο.

Αααα διαφωνώ. Είναι πολύ ωραία εξωτερικά συγκριτικά με τις υπόλοιπες μαύρες μιζέριες που κυκλοφορούν (και εγώ τέτοια έχω δε βγάζω την ουρά μου απ΄έξω). Εφόσον είναι και ποιοτικά καλή όπως λες μια χαρά τη βρίσκω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την peak design everyday v1 (30L) εδω και χρονια. Ειναι η go-to για ταξιδια με φωτογραφικη μαζι μου. Ακριβη, αλλα δεν ανεφερες budget

https://www.peakdesign.com/products/everyday-backpack?variant=29743300902956

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εχω την peak design everyday v1 (30L) εδω και χρονια. Ειναι η go-to για ταξιδια με φωτογραφικη μαζι μου. Ακριβη, αλλα δεν ανεφερες budget

https://www.peakdesign.com/products/everyday-backpack?variant=29743300902956

+1

Από τις top επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει διαφορά backpack εκ των οποίων και κάποια ακριβά και ποιοτικά. Το μεγαλύτερο τους πρόβλημα ήταν ότι όλα ήταν βαριά και κουραστικά για χρήση πάνω από μια - δυο ώρες. Τελικά κατέληξα σε αυτή εδω που είναι η πιο ελαφριά από όλες!! Εξαιρετική χωρίς πολλά πολλά…

https://shop.fstopgear.com/urban-series-camera-bags/dalston-21l-urban-camera-backpack/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε.

Θα ήθελα να πάρω την Benro Τσάντα Πλάτης Φωτογραφικής Μηχανής Ranger 400N  αλλά ξεπερνάει οριακά το budget μου, 210 ευρω, οπότε ίσως καταλήξω στην

Benro Τσάντα Πλάτης Φωτογραφικής Μηχανής Ranger 200 με 150 ευρω.

Έχει κάποιος άποψη?

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την γνωρίζω ούτε ξέρω τι ακριβώς ψάχνεις . Αλλά θα σου πω να ψάξεις καλά κ να πάρεις αυτό που θεωρείς καλύτερο αλλιώς σύντομα θα ...ξαναψωνισεις!!

Πήρα δύο τσάντες και για διαφορετικούς λόγους δεν με βολεψαν. Η πρώτη επώνυμη,  πάρα πολύ καλή ποιοτικά αλλά μεσσαιου μεγέθους κ δεν μου έφτανε για τη χρήση που ήθελα ..κ η δεύτερη μεγαλύτερη αλλά no name, πιο οικονομική  και ποιοτικά υποδεέστερη. Και βρίσκομαι πάλι στην αρχή αφού δεν καλύπτομαι από τις επιλογές μου  και σκέφτομαι να τις δώσω κ τις δύο και να ψάχνω πάλι από την αρχή.

Μην κάνεις το ίδιο λάθος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris pap είπε

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε.

Θα ήθελα να πάρω την Benro Τσάντα Πλάτης Φωτογραφικής Μηχανής Ranger 400N  αλλά ξεπερνάει οριακά το budget μου, 210 ευρω, οπότε ίσως καταλήξω στην

Benro Τσάντα Πλάτης Φωτογραφικής Μηχανής Ranger 200 με 150 ευρω.

Έχει κάποιος άποψη?

Ευχαριστώ

 

Σα γενικότερο σχόλιο να πω κάτι. Επειδή ο καθένας έχει διαφορετικό σωματότυπο, το βολικό για τον καθένα είναι διαφορετικό. Δεν ξέρω αν βρίσκεσαι Αθήνα - Θεσσαλονίκη αλλά αν έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις κάντο. Σε γνωστά, καλά φωτογραφικά μαγαζιά του κέντρου της Αθήνας (δε θέλω να γράψω συγκεκριμένα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση) πιστεύω πως μπορείς να πας με τον εξοπλισμό σου και να δοκιμάσεις 2-3 τσάντες - ιδανικά φορτωμένες - στις οποίες θα έχεις καταλήξει. Να δεις πως θα είναι όταν θα τα κουβαλάς όλα μαζί, πόσο εύκολα μπορείς να βγάλεις και να χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό σου κλπ. 

Το λέω επειδή εγώ δεν το έκανα :D και οκ μπορεί να μου "έκατσε" σωστά και να μην έχω θέμα αλλά δεν είναι ο κανόνας αυτός. Οκ είχα κάνει και εγώ την έρευνα μου, οι κριτικές ήταν όλες καλές ως προς την άνεση για τον εξοπλισμό που είχα κατά νου να κουβαλήσω και οκ δύσκολο να κάνουν τόσοι άνθρωποι λάθος ειδικά για γνωστές, επώνυμες τσάντες αλλά εν τέλει εσύ θα τη φορέσεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...