Προς το περιεχόμενο

Η Nintendo προσφέρει απεριόριστες δωρεάν επισκευές στην Ευρώπη για το πρόβλημα των Joy-Con 


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nick_souvlaki said:

Αν και παθών από το stick drift σε ένα χειριστήριο -το άλλαξαν μέσα στην εγγύηση - (και έχω ένα ακόμα που ψιλό-αρχίζει να το κάνει) δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει η τεχνολογία από το PS1 έως σήμερα σημαντικά. Ο λόγος που παλιά δεν φαινόταν το πρόβλημα, από ότι έχω καταλάβει, είναι ότι τότε το deadzone που έβαζαν στις ρυθμίσεις ήταν  μεγάλο (γιατί και τα παιχνίδια δεν ήταν όπως σήμερα που εκμεταλλεύονταν την κάθε μικρή κίνηση του αναλογικού). Για αυτό δεν το καταλαβαίναμε. Ενώ πλέον το καταλαβαίνουμε γρήγορα.

Αυτή είναι η εξήγηση. Όλα έχουν να κάνουν με το deadzone.

Σε μιά άλλη εποχή, ήμουν σχεδόν αποκλειστικά με PC gaming και χρησιμοποιούσα χειριστήρια PS2, XBOX360 Logitech F710, F510 κλπ, με το πρόγραμμα xpadder, το οποίο έδειχνε τη συμπεριφορά των αναλογικών.

Τόσο το DS2 όσο και το XBOX360 controller τα αναλογικά τους δεν επέστρεφαν στο απόλυτο κέντρο (και μιλάμε για όταν ήταν καινούργια ακόμα) , και είχα drifting αν όριζα ένα φυσιολογικό για PC gamer deadzone. Έπρεπε να μεγαλώσω το deadzone αν θυμάμαι καλά στο 10%-20%  25% της διαδρομής του αναλογικού για να μήν έχει drifting.

Κάπου πρέπει να υπάρχουν τα πόστ μου με ακριβή νούμερα.

Χεχε, το βρήκα. Επιστροφή στο μακρινό 2016, με αναφορές σε πόστ μου του 2012. Τα XBOX360 χειριστήρια χρειάζονταν deadzone στο 25% της διαδρομής τους:

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Έχει βουήξει ο τόπος από τότε που βγήκε το Switch. Όλοι την έχουμε πάθει αργά ή γρήγορα :)

Εγώ με 3 μηχανήματα ως τώρα τίποτα ως σήμερα και το πρώτο μηχάνημα είναι ήδη 5 ετών. 

Το Ps5 μου είναι καινούργιο ακόμα οπότε καλά είναι. Το xbox μου πέθανε σε 13 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, cbmusic23 είπε

Λυσή υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια απλά δεν την βάζουν λόγο κόστους. Λέγεται Hall Effect Joysticks

Είχα δει χειριστήρια όπως το Gulikit Kingkong 2 Pro και 8bitdo ultimate με 60-70€, δεν τα λες και ακριβά. Αξίζουν αν είναι να μην ξαναδώ ποτέ drift.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Είχα δει χειριστήρια όπως το Gulikit Kingkong 2 Pro και 8bitdo ultimate με 60-70€, δεν τα λες και ακριβά. Αξίζουν αν είναι να μην ξαναδώ ποτέ drift.

ναι τα εχω δει αυτα π λες επισης σε καποια anbernic emulator  devices τα χρησιμοποιουν αλλα δεν ειναι το ιδιο οπως πουλας xbox η sony nintendo υποθέτω οτι σε μικρη παραγωγη συμφερει να τα βαζεις αλλα σε μεγαλη ομως π δεν μιλαμε για για μερικες χιλιαδες κομματια μαλλον το κοστος ξεπερναει τα στανταρ αυτων τον εταιρειων.Φυσικα και θα ηθελα παντου τετοια αναλογικα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cbmusic23 είπε

Λυσή υπάρχει εδώ και αρκετά χρόνια απλά δεν την βάζουν λόγο κόστους. Λέγεται Hall Effect Joysticks

 

9 λεπτά πριν, cbmusic23 είπε

ναι τα εχω δει αυτα π λες επισης σε καποια anbernic emulator  devices τα χρησιμοποιουν αλλα δεν ειναι το ιδιο οπως πουλας xbox η sony nintendo υποθέτω οτι σε μικρη παραγωγη συμφερει να τα βαζεις αλλα σε μεγαλη ομως π δεν μιλαμε για για μερικες χιλιαδες κομματια μαλλον το κοστος ξεπερναει τα στανταρ αυτων τον εταιρειων.Φυσικα και θα ηθελα παντου τετοια αναλογικα για να εχω ησυχο το κεφαλι μου 

Το ξέρω. Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον το κάνουν για κυρίως οικονομικούς λόγους. 


Παρόλα αυτά, σε περίπτωση που είναι μόνο οικονομικό το θέμα, γιατί δεν τα βάζουν ούτε στα premium χειριστήρια, που έτσι κι αλλιώς η τιμή δεν είναι απαγορευτική παράμετρος για την πώληση τους; Πιθανολογώ ότι είτε υπάρχει θέμα σημαντικού κόστους/επένδυσης και στην συναρμολόγηση (πχ. απαιτείται μεγάλη αλλαγή στις γραμμές παραγωγής), είτε υπάρχει θέμα γενικά στην παραγωγή τους (είναι μικρή ακόμα η παραγωγή για να καλύψει τη ζήτηση, με βάση τη σημερινή τεχνολογία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα χρειαζεται αλλαγη σιγουρα στι γραμμη παραγωγης γτ δουλευουν διαφορετικα οποτε σιγουρα θα θελεις αλλαγες πανω στην πλακετα που μπαινουν τα αναλογικα σιν αλλαγες για τις βασεις τους και καποια αλλα μικροπραγματα αυτα στα λεω απο πλευρα εμπειριας ειμαι τεχνικος και εχω αλλαξει παρα πολλα αναλογικα .Συμφωνω μαζι σου οτι στα premium gamepad επρεπε να τα εχουν οπωσδηποτε .Επισης νομιζω εχεις δικιο οτι δεν ειναι μεγαλη η διαφορα στο κοστος απλα υποθετω βαση ποσοτητας και οπως ακριβως το ειπα απλα να υποθετω δεν μπορω να πω κατι με σιγουρια. Επισης αυτο π εχω παρατηρησει κυριως στα αναλογικα απο τα playstation γτ κυριως αυτα εχω σε μεγαλυτερη ποσοτητα για επισκευη ειναι οτι συγκεκριμενα παιχνιδια τα φθηρουν ποιο γρηγορα συνηθως αυτα π χρησιμοποιουν το κλικ στο αναλογικο για να τρεχει ο χαρακτηρας (παρατηρηση καθαρα απο θεμα επισκευης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα joysticks που παρουσιαζουν drifting βασιζονται σε ΠΟΝΤΕΣΙΟΜΕΤΡΑ που με την παροδο του χρονου εχουν φθορες αρα και drifting. Τα  joystick που χρησημοποιουν Hall Effect (μαγνητισμο) ΔΕΝ παρουσιαζουν drift. Το GuliKit KingKong 2 Pro ειναι ενα τετοιο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teomaniacos είπε

πως θα ξερω οτι εχω drift; φενεται κομπλε μεχρι στιγμης το switch v2 και το pro controller της νιτεντο; 🤔

Θα το καταλάβεις γιατί θα κινείται ο χαρακτήρας ή η κάμερα χωρίς να το κουνάς εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Θα το καταλάβεις γιατί θα κινείται ο χαρακτήρας ή η κάμερα χωρίς να το κουνάς εσύ. 

οκ οποτε δεν εχω drift ακομα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2023 στις 11:05 ΠΜ, evansicaria είπε

Άμα έχει χαθεί απόδειξη να το δεχτούν άραγε;

Αφού λέει ακόμα και μετά τη λήξη της εγγύησης, γιατί να χρειάζεσαι απόδειξη? Πέραν αυτού σε όλα τα ηλεκτρονικά είδη υπάρχουν s/n όπου φαίνεται ποτέ πουλήθηκαν έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις μίλησα με CD-Media και μου είπαν ότι ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΚΟΥΣΑΤΕ αν βρουν και άλλο πρόβλημα στο joycon χρεώνεται η επισκευή του. Και εγώ πού ξέρω ότι μου λένε την αλήθεια;;;; Μπορεί να είναι μια χαρά το το χειριστήριο και αυτοί εδώ να θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα. Το ΄ρώτησα και μου είπαν ότι θα με ενημερώσουν από πριν αν έχει και άλλο θέμα το χειριστήριο, αλλά αν εγώ δεν θέλω να επισκευαστεί το άλλο πρόβλημα μου χρεώνεται 10€ ελάχιστη επισκευή!! Πια είναι η γνώμη σας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...