Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναγκάστηκε να διακόψει προσωρινά την παραγωγή του M2 λόγω των χαμηλών πωλήσεων των υπολογιστών Mac


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο, μια χαρα κανουν και για επαγγελματικη χρηση. Προσωπικα ουτε εγω χρησιμοποιω windows στην δουλεια μου, μας παρεχουν macbooks εξαρχης.

Γνωριζω, ομως, σοβαρα software house εδω και στο εξωτερικο που χρησιμοποιουν windows laptop. Επισης, για .NET developers ειναι σχεδον μονοδρομος.

Ο φανμποισμος μονο κακο κανει στην κοινοτητα και στην τσεπη μας.

Ο συγγραφέας του δεύτερου πιο δημοφιλέστερου βιβλίου για .net χρησιμοποιεί για το 99% των chapters mac.

Μάλιστα έλεγε ότι στην επόμενη version του βιβλίου θα πάει 100% σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, JonnyBoy είπε

 Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου σε πολλά απ'όσα λες. Όντως η σωστή βάση σύγκρισης είναι τα Ultrabooks. Και εκεί το Macbook Air M2 είναι το ισχυρότερο εκτός πρίζας. Αν όμως ζητάς την μέγιστη ευελιξία/συμβατότητα πας σε κάτι όπως το Samsung Galaxy Book3 Pro 360. Και αν θες περισσότερη ισχύ πας στο Galaxy Book3 Ultra. Διότι αποφεύγεις την κλειστή αρχιτεκτονική της Apple. Λιγότερο ισχυρά φυσικά μηχανήματα και τα δύο. Δεν είμαι funboy της Samsung. Αλλά στην Βαρκελώνη φέτος αυτά τα Ultrabooks ξεχώρισαν.

Προφανώς και το λειτουργικό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Έχω γράψει και παραπάνω ότι το Macbook δεν κάνει για όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skiabox είπε

Δε νομίζω να έχει ιδιαίτερες διαφορες ο max με τον pro σε compile time.

Είπαμε τον max θα τον πάρεις μόνο αν ασχολείσαι επαγγελματικά με γραφικά / video.

Επίσης ξέχασες στο post σου ότι έχω δύο εξωτερικές οθόνες οπότε δεν μπορώ να παω σε μη pro.

Ναι, σε οθόνες έχει ένα θεματάκι ο Μ1 (μιας και σε laptop, μόνο 1 έξτρα βάζεις).

Για το compile time παίζει πολύ... πάρα πολύ... έχω παρατηρήσει τρομερές διαφορές από project σε project, δεν έχω κάτσει όμως να ψάξω πως και γιατί. Δηλαδή σε κάποια project μπορεί να 'χεις ένα marginal benefit από τον MAX (και αν), αλλά σε ορισμένα άλλα να πέσει ξύλο.

Βεβαίως παίζει πολύ και το σενάριο να'ναι απλά λάθος τα metrics και να λέω βλακείες, διότι δεν έχω ο ίδιος δύο μηχανήματα (M1 PRO + MAX) ώστε να συγκρίνω με 100% ίδια flags, ίδια modules, ίδιο checkout από git, κ.λπ. Αν και γενικά όταν το 'ψαχνα προσπάθησα να βρω "σωστές" συγκρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Tablet είπε

Προφανως και μείωσαν παραγωγή και αυτοί και ολες οι εταιριες.
 

ΔΕΝ ειναι δυνατον ο κύκλος των περισσοτερον μοντέλων να είναι  1-1,5 χρόνος.  

Μας έχουν πρήξει με καθε χρόνο νεο iPhone και M1, M2 και έχει στουμπώσει η αγορά ενω οι αναγκες του κόσμου ΔΕΝ αλλαζουν σε 1 ετος.

Μακαρι να γίνει αν παγκοσμιο regulation minimum 3 χρόνια κύκλος κάθε συσκευής πριν βγει η καινουργια για όλες τις εταιρίες.

Βασικα ΔΕΝ υπαρχει λογως υπαρξης Μ2 οταν πηγε ο αλλος και εσκασε 5Κ να παρει το Μ1 ΜΑΧ που είναι κτήνος και σπανια χρησιμοποιηται 100% να του λέει παρε Μ2 Pro.. 

Αυτό που λες θα "ωφελήσει" μόνο τους υπερκαταναλωτες που προφανώς είναι πολλοί (συν λόγοι marketing) αλλιώς οι εταιρίες θα είχαν μεγαλύτερους κύκλους. 

Οι πιο σκεπτόμενοι αγοραστές ωφελούνται από τον ετήσιο κύκλο αφού όποτε και να αγοράσουν θα πάρουν κάτι πιο δυνατό από το να το έπαιρναν στον 2ο ή 3ο χρόνο ζωής. Ακόμα μπορούν να πάρουν 1-2 μοντέλα πίσω πιο φτηνά με το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που αναφέρεις.

Επίσης θα υπήρχε θέμα αν πχ η Samsung ή Apple έβγαζε κάθε χρόνο (ενώ ο άλλος όχι) ή σε ενδιάμεσο χρόνο (πχ μετά από 18 μήνες). Θα έχανε πωλήσεις αυτός με την πιο παλιά συσκευή σαν outdated.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι στο μυαλό μας ότι επηρεαζόμαστε από τον ετήσιο κύκλο ανανέωσης και όχι στην πράξη. Οι εταιρίες ελέγχοντας το περιβάλλον προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη είτε βραχυπρόθεσμα είτε μακροπρόθεσμα. (σ.σ. φυσικά δεν υπάρχει νομοθεσία για το περιβαντολλογικό κόστος αλλά τα καλαμάκια μας μάραναν)

 Μοναδική παρένθεση, αν εννοείς αυτό συμφωνώ 100%, αν σου δίναν τον κύκλο updates με βάση τον χρόνο αγοράς δηλαδή +2 χρόνια.

Αλλά δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς αυτό και σε κανένα προϊόν. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφέρθηκε, φιλτατοι, ακόμα υπερασπιζόμαστε την κοροϊδία με τα 8GB RAM και 256GB SSD στα 950€ εν έτει 2023 (MacBook Air M1 και οποιαδήποτε άλλη εταιρεια); Και μιλάμε για laptop "εργασίας";

Δεν έχει να κάνει με το ότι η Apple κάνει μαγικά και "το MacOS δουλεύει διαφορετικά από τα Windows" όπως αναφέρθηκε κι εδώ. Πρώτον δεν υπάρχουν μόνο τα Windows εκεί έξω. Δουλειά του λειτουργικού είναι να σου αφήσει όσο το δυνατόν περισσότερη RAM για να εργαστείς, ενώ αυτό κάνει τη δουλειά του. Όταν θα έχεις 500 καρτέλες Chrome ανοιχτές και 5-6 προγράμματα, δεν πάει να είναι MacOS, Windows, Linux, θα κάνει swap με 8GB RAM. Όταν θα γράφεις scripts που δουλεύουν με μεγάλο όγκο δεδομένων και θες να τα τεσταρεις, θα κάνει swap με 8GB RAM. Αν έχεις και τον αργό SSD του M2, ακόμα χειρότερα...

Εκτός κι αν εννοούμε "επαγγελματική χρήση" το άνοιγμα 2 Excel, 1 Word και 2 καρτελών. Που εκεί σου κάνει την ίδια δουλειά laptop του 2013. 

Υ.Γ. Επειδή αναφέρθηκε ο 4800U. Lenovo Slimbook 7 του 2020 αγορασμενο στα 500€ πέρυσι, με 16GB RAM, 4700U, 2 SSD για Windows και Linux, μου κρατάει εύκολα 10 ώρες σε μεικτή χρήση VS Code, browsing και PDFs σε Fedora με TLP. Αδυνατω να σκεφτώ σε πόσα σεναρια, κάποιος θα μένει καθημερινά 10 ώρες μακριά από πριζα. Και, ναι, όλη η RAM είναι απαραίτητη και ο 4700U είναι τερατακι για αυτά που προσφέρει (εξέπληξε κι εμένα η αυτονομία του). Δεν τρέχουμε όλη μέρα Geekbench στην πραγματική ζωή. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Ο συγγραφέας του δεύτερου πιο δημοφιλέστερου βιβλίου για .net χρησιμοποιεί για το 99% των chapters mac.

Μάλιστα έλεγε ότι στην επόμενη version του βιβλίου θα πάει 100% σε mac.

Και τι σχεση εχει οτι χρησιμοποιει macbook για να γραψει το βιβλιο του με το οτι τα windows laptop δεν κανουν για επαγγελματικη χρηση;

Ειναι αυτο σοβαρο επιχειρημα; Ειναι γνωστο αλλωστε οτι πολλοι engineers απο google, microsoft κλπ χρησιμοποιουν macOS αντι για windows. 

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως τα macbooks ειναι εξαιρετικα μηχανηματα ειδικα για developers, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι τα windows δεν κανουν για software development

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε

Εσείς που λέτε ότι το έχετε για επαγγελματική χρήση, και δεν σας κρασαρει ποτέ, τι στο καλό κάνετε;;;

Γιατί vs Code στάνταρ 1 φορά τη βδομάδα θα κολλήσει, android studio το ίδιο, docker το ίδιο... 

Εκτός εάν "επαγγελματική χρήση" εννοείτε την επεξεργασία κειμένου (που οκ, για κάποιους όντως μπορεί να είναι).

 

Η πλειοψηφία των επαγγελματιών δεν είναι προγραμματιστές οπότε ναι, επαγγελματική χρήση σημαίνει πολλά περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αυτό που λες θα "ωφελήσει" μόνο τους υπερκαταναλωτες που προφανώς είναι πολλοί (συν λόγοι marketing) αλλιώς οι εταιρίες θα είχαν μεγαλύτερους κύκλους. 

Οι πιο σκεπτόμενοι αγοραστές ωφελούνται από τον ετήσιο κύκλο αφού όποτε και να αγοράσουν θα πάρουν κάτι πιο δυνατό από το να το έπαιρναν στον 2ο ή 3ο χρόνο ζωής. Ακόμα μπορούν να πάρουν 1-2 μοντέλα πίσω πιο φτηνά με το ίδιο αποτέλεσμα με αυτό που αναφέρεις.

Επίσης θα υπήρχε θέμα αν πχ η Samsung ή Apple έβγαζε κάθε χρόνο (ενώ ο άλλος όχι) ή σε ενδιάμεσο χρόνο (πχ μετά από 18 μήνες). Θα έχανε πωλήσεις αυτός με την πιο παλιά συσκευή σαν outdated.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι στο μυαλό μας ότι επηρεαζόμαστε από τον ετήσιο κύκλο ανανέωσης και όχι στην πράξη. Οι εταιρίες ελέγχοντας το περιβάλλον προσπαθούν να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη είτε βραχυπρόθεσμα είτε μακροπρόθεσμα. (σ.σ. φυσικά δεν υπάρχει νομοθεσία για το περιβαντολλογικό κόστος αλλά τα καλαμάκια μας μάραναν)

 Μοναδική παρένθεση, αν εννοείς αυτό συμφωνώ 100%, αν σου δίναν τον κύκλο updates με βάση τον χρόνο αγοράς δηλαδή +2 χρόνια.

Αλλά δεν νομίζω ότι το κάνει κανείς αυτό και σε κανένα προϊόν. 

 

Συμφωνώ με όσα λες, όμως μην αφηνουμε απ'εξω τον παραγοντα περιβαλλον σε όλο αυτον τον υπερκαταναλοτισμο που υπάρχει.. Δηλαδη καλο ειναι που θα παρει καποιος Μ1 Pro, αρκετα φθηνοτερα και θα αναβαθμιστει απο intel based πχ, αλλα ολοι χανουμε στον κοινο παρανομαστη που ειναι αυτος ο κύκλος παραγωγης καταναλωσης. 

Γενικα εδω στο εξωτερικο οι μισοι συναδελφοι αλλαζουν τα iPhone  pro και max σαν καλτσες γιατι ειναι hype και το μονο που κανουν ειναι να κοιτανε stories στο instagram και να τσαταρουμε στο whatsapp. Αυτο συνεπαγεται οτι αφενος δεν εχουν καταναλωτικη συνειδηση και αφαιτερου σε αυτους που ειναι οι πληοψηφια χρηστων - αγοραστων, αν τους εδινες μια αναβαθμιση καθε 3 χρονια με σοβαρα  updates δεν θα τους άλλαζε και τίποτα

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, apos είπε

Κατσε βρε, το 2020 βγήκε το M1 και το 2022 το M2.

Πέρσι έβγαλε M1 Max & Ultra όμως.. Επρεπε να αφήσει το lineup για 2-3 γεμάτα χρόνια στα ράφια κατ'εμε, γιατί τώρα το κοινό που ενδιαφέρεται είναι συνεχώς στο περίμενε. Δεν είναι τυχαίο ότι η πλειοψηφία των reviewers (ακόμη και των hardcore fans) αναφέρουν ένα γενικό μπέρδεμα με τα προϊόντα της πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Επειδή αναφέρθηκε, φιλτατοι, ακόμα υπερασπιζόμαστε την κοροϊδία με τα 8GB RAM και 256GB SSD στα 950€ εν έτει 2023 (MacBook Air M1 και οποιαδήποτε άλλη εταιρεια); Και μιλάμε για laptop "εργασίας";

Δεν έχει να κάνει με το ότι η Apple κάνει μαγικά και "το MacOS δουλεύει διαφορετικά από τα Windows" όπως αναφέρθηκε κι εδώ. Πρώτον δεν υπάρχουν μόνο τα Windows εκεί έξω. Δουλειά του λειτουργικού είναι να σου αφήσει όσο το δυνατόν περισσότερη RAM για να εργαστείς, ενώ αυτό κάνει τη δουλειά του. Όταν θα έχεις 500 καρτέλες Chrome ανοιχτές και 5-6 προγράμματα, δεν πάει να είναι MacOS, Windows, Linux, θα κάνει swap με 8GB RAM. Όταν θα γράφεις scripts που δουλεύουν με μεγάλο όγκο δεδομένων και θες να τα τεσταρεις, θα κάνει swap με 8GB RAM. Αν έχεις και τον αργό SSD του M2, ακόμα χειρότερα...

Εκτός κι αν εννοούμε "επαγγελματική χρήση" το άνοιγμα 2 Excel, 1 Word και 2 καρτελών. Που εκεί σου κάνει την ίδια δουλειά laptop του 2013. 

Υ.Γ. Επειδή αναφέρθηκε ο 4800U. Lenovo Slimbook 7 του 2020 αγορασμενο στα 500€ πέρυσι, με 16GB RAM, 4700U, 2 SSD για Windows και Linux, μου κρατάει εύκολα 10 ώρες σε μεικτή χρήση VS Code, browsing και PDFs σε Fedora με TLP. Αδυνατω να σκεφτώ σε πόσα σεναρια, κάποιος θα μένει καθημερινά 10 ώρες μακριά από πριζα. Και, ναι, όλη η RAM είναι απαραίτητη και ο 4700U είναι τερατακι για αυτά που προσφέρει (εξέπληξε κι εμένα η αυτονομία του). Δεν τρέχουμε όλη μέρα Geekbench στην πραγματική ζωή. 

σωστά αυτά που λες αλλά εφόσον είσαι επαγγελματίας δεν θα επενδύσεις σε μηχάνημα με οχτώ γιγα ραμ εφόσον δε σου κάνει , θα πάρεις κάτι δυνατότερο . Προσωπικά για τα δουλειά μου τα οχτώ γιγα ραμ τόσο σε Mac os όσο και σε windows 11 είναι οκ 

το ότι βέβαια η ραμ είναι πλέον παμθφηνη και αυτοί από τα 8 στα 16 το χρεώνουν ο κούκος αηδόνι είναι άλλο θέμα , όντως τα 16θα έπρεπε να είναι πλέον το basic σε ένα προϊόν κοντά στο χιλιαρικο  . Αλλά τι αν λέμε εδώ ακόμα πουλάνε λάπτοπ με 4 γιγα ραμ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Choronzoon είπε

 

το ότι βέβαια η ραμ είναι πλέον παμθφηνη και αυτοί από τα 8 στα 16 το χρεώνουν ο κούκος αηδόνι είναι άλλο θέμα , 

https://www.exclusivestores.gr/dell/dell_product_details/209-30-DEMOS16C/DELL-MEMORY-16GB---1RX8-DDR4-UDIMM-3200MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, polaki είπε

Το πήρα με προπαραγγελια όταν βγήκε, και έχω ήδη το MacBook Air M1, το macmini m2 είναι ίσως το πιο VFM small factor που έχει βγει ποτέ. 

Ας μου βρει ένας ΕΝΑ μηχάνημα που να έχει καλύτερο VFM.

Αλλά πέραν του Mac mini M2, καμία άλλη υλοποίηση δεν αξίζει (θεωρώ εγώ)  τα παραπάνω λεφτα της σε σχέση με το Μ1 αντίστοιχο της. 

Αν και όλα είναι θέμα στοχευμένης δουλειάς. Θέλω να πω ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ο m2 βγάζει γούστα, αλλά... Ευκαιρία δεν είναι. 

Δες εδώ για παράδειγμα : Minisforum NAB6

και βάλε 32GB Ram με 1ΤΒ SSD με τον i7 12650 με 530 δολάρια.

 

Processor

Intel® Core™ i7-12650H Processor, 10 Cores/16 Threads
(24M Cache, up to 4.70 GHz)

Graphics

Intel® UHD Graphics for 12th Gen Intel® Processors

(Graphics Frequency 1.40 GHz)

Memory

DDR4 Dual channel

(SODIMM Slots×2, up to 64GB)

Storage

M.2 2280 PCIe4.0 SSD ×1 (up to 2TB)

Storage Expansion

2.5-inch SATA HDD Slot ×1 (SATA 3.0, 6.0Gb/s)

Wireless Connectivity

M.2 2230 WIFI Support (Wi-Fi,BlueTooth)

Video Output

HDMI (4K@60Hz) ×2

USB-C (4K@60Hz) ×2

Audio Output

HDMI ×2

3.5mm Combo Jack ×1

Ports & Buttons

RJ45 2.5 Gigabit Ethernet Port ×2
USB3.2 Gen1 Type-C ×1 (Data Transfer, Front)
USB3.2 Type-C ×1 (DisplayPort)
USB3.2 Type-C ×1 (Alt DP, Data Transfer)
USB3.2 Gen2 Type-A ×4
HDMI ×2
DMIC ×1
3.5mm Combo Jack ×1
Clear CMOS ×1

Power

DC 19V (adapter included)

System

Windows 11 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Armoral είπε

Μα και σαν δεύτερο PC σαν creator να το αφήσεις να κάνει export δε σε χαλάει καθόλου για να μην καίει το βασικό σου τα απαυτά του σε ρεύμα.

Άσε που από ότι διαβάζω τo Mac OS δε γνωρίζει τη λέξη crash.

Πάρε να διαβάσεις για να γνωρίζεις λοιπόν:

Mac keeps crashing? What causes it and how to fix Mac crash (macpaw.com)

Mac Keeps Crashing? This Is Why and How to Fix It (anyrecover.com)

Αν το πας έτσι βέβαια, έχω να δω BSOD σε Windows 10 και 11 από το 2015 (σε 4 διαφορετικά μηχανήματα). Τι σημαίνει αυτό ότι δεν έχουν crashαρει σε άλλους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...