Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει " ρούτερ με 1000 lamport - lanport "


stevepap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά χαρά σε όλους. Η γραμμή που έχω στο σπίτι μου είναι 200αρα της inalan και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το WiFi λόγο κακής ποιότητας ρούτερ. Μίλησα με τεχνικό της εταιρείας και μου είπε επειδή το ρούτερ που δίνουν με τo πακέτο σύνδεσης είναι μόνο για ethernet και όχι τόσο κατάλληλο για WiFi θα πρέπει να βρω ένα ρούτερ του εμπορίου που θα το συνδέσω στην συνέχεια στο ρούτερ της inalan αλλά να είναι "1000 lamports" αν το λέω και το γράφω σωστά. Ξέρει κανείς να μου πει τι ακριβώς πρέπει να βρω ή να μου προτείνετε κιόλας κάποιο στο εμπόριο σχετικά οικονομικό για να κάνω την δουλειά μου?? Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από stevepap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jkoukos είπε

LAN θύρες εννοεί, δηλαδή να υποστηρίζουν Gigabit αντί του Fast Ethernet (100Mbps) ταχύτητες.

Δηλ router εως 1000 mbps ??

Επεξ/σία από stevepap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stevepap είπε

Δηλ router εως 1000 mbps ??

Στο skroutz πας στη σελίδα

https://www.skroutz.gr/c/775/adsl-modem.html

και διαλέγεις στα φίλτρα:

Μέγιστη Ταχύτητα Ethernet: 1000 Mbps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα απλό switch με Gbit πόρτες πάρε. Δεν χρειάζεται να είναι router (ή modem).

Άκυρο, δεν είχα δει ότι το πρόβλημα είναι στο WiFi, νόμιζα ήθελε απλώς περισσότερες θύρες...

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, stevepap είπε

Γειά χαρά σε όλους. Η γραμμή που έχω στο σπίτι μου είναι 200αρα της inalan και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με το WiFi λόγο κακής ποιότητας ρούτερ. Μίλησα με τεχνικό της εταιρείας και μου είπε επειδή το ρούτερ που δίνουν με τo πακέτο σύνδεσης είναι μόνο για ethernet και όχι τόσο κατάλληλο για WiFi θα πρέπει να βρω ένα ρούτερ του εμπορίου που θα το συνδέσω στην συνέχεια στο ρούτερ της inalan αλλά να είναι "1000 lamports" αν το λέω και το γράφω σωστά. Ξέρει κανείς να μου πει τι ακριβώς πρέπει να βρω ή να μου προτείνετε κιόλας κάποιο στο εμπόριο σχετικά οικονομικό για να κάνω την δουλειά μου?? Ευχαριστώ πολύ.

Εγώ στη θέση σου θα φρόντιζα το router να έχει wifi5, ακόμα και το καλύτερο router δεν μπορεί να κάνει τίποτα με τόσες παρεμβολές που έχουν οι πολυκατοικίες σήμερα στα 2.4ghz.

Αν θέλεις router με πραγματικά καλό wifi εγώ προτείνω από amazon.de το AX86S της Asus, σε γραμμή κάτω από Gigabit δεν έχει διαφορά από τα ακριβότερα router. Φυσικά το καλύτερο WIFI δεν σημαίνει περισσότερη εμβέλεια μια και υπάρχουν όρια από την ΕΕ, μόνο με κινέζικο firmware μπορείς να αυξήσεις πραγματικά την εμβέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...