Προς το περιεχόμενο

Τι scooter πόλης να διαλέξω


LOVExVOTKA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα Σε όλο το φόρουμ.

 

Ήμουν ενός χρόνου κάτοχος scooter Daytona miro 130 Ήρθε η ώρα να το πουλήσω λοιπόν και σκέφτομαι να πάω σε κάτι μεγαλύτερο μέχρι 250 cc η χρήση του θα είναι καθαρά για πόλη. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω σε θέμα αξιοπιστίας Μιας και θα είναι μεταχειρισμένο. Θέλω μέχρι 2 έως 2,5 χιλιάδες ευρώ να κοστίσει . Έχει κάποιος κάποιο μοντέλο στο νου του μάρκα να προτείνει. Όλες οι απόψεις είναι δεκτές παιδιά συζήτηση κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, LOVExVOTKA είπε

Καλησπέρα Σε όλο το φόρουμ.

 

Ήμουν ενός χρόνου κάτοχος scooter Daytona miro 130 Ήρθε η ώρα να το πουλήσω λοιπόν και σκέφτομαι να πάω σε κάτι μεγαλύτερο μέχρι 250 cc η χρήση του θα είναι καθαρά για πόλη. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω τι να διαλέξω σε θέμα αξιοπιστίας Μιας και θα είναι μεταχειρισμένο. Θέλω μέχρι 2 έως 2,5 χιλιάδες ευρώ να κοστίσει . Έχει κάποιος κάποιο μοντέλο στο νου του μάρκα να προτείνει. Όλες οι απόψεις είναι δεκτές παιδιά συζήτηση κάνουμε.

όπως είναι η αγορά μεταχειρισμένων σε αυτά τα λευτά, η θα βρείς χρέπι με 60.000χλμ, η θα είναι μηχανάκι που καινούριο κοστίζει 3000-3500ευρό και θα έχει και 35000-40.000χλμ

 

ανέβασε κατά 500euro το budget και κοίτα κάτι σε

 AGILITY S 200i ABS Ε5 - Kymco Scooters

SYMPHONY ST 200 TOP-BOX – Sym Scooters

JET14 200 – Sym Scooters

 

Αξιόπιστο δεν υπάρχει. όλα είναι θέμα συντήρησης. Οτι και να πάρεις είναι ρισκο, δεν ξέρεις αν ο προηγούμενος το έσκιζε,εβαζε κακό λάδι/ανταλακτικά,δεν τηρούσε το πρόγραμμα τον service κλπ θα βγάλει πρόβληματα.  Δεν υπάρχουν ποιά μηχανάκια σαν τα town mate Που τα έβαζες ελαιόλαδο κάθε 15.000χλμ και πάλι δούλευαν ρολόι.. 

 

Επεξ/σία από madnifestah
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Σκεφτόμουν κάτι σε xmax 250cc του 9 με 11 μοντέλο κάπου στα 2000 βρίσκεις απλά δεν ξέρω αν έχει κανένας να μας πει και εντυπώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, LOVExVOTKA said:

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Σκεφτόμουν κάτι σε xmax 250cc του 9 με 11 μοντέλο κάπου στα 2000 βρίσκεις απλά δεν ξέρω αν έχει κανένας να μας πει και εντυπώσεις

σε αυτή την ηλικια xmax χρεπι θα ειναι καλυτερα πανε σε 200 κυβικα με λιγα λεφτα παραπάνω και πάρε κατι καινουργιο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LOVExVOTKA είπε

Σκεφτόμουν κάτι σε xmax 250cc του 9 με 11 μοντέλο κάπου στα 2000 βρίσκεις.

14 χρονών, χωρίς ABS,κατανάλωση >4lt/100χμλ. γνήσια ανταλλακτικά ακριβά λόγω παλαιότητας,δύσκολο να βρείς πλαστικά αν πέσεις κλπ κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω 2 μηχανές και 2 σκούτερ beverly και vespa 300 το xmax μου φαίνεται αρκετά καλή ιδέα για μεταχειρισμένο μιας που οτι xmax έχω πιάσει για βόλτα όλα είναι χωρίς παρατράγουδα εστω και αν ειναι φορτωμενα με χιλιόμετρα.. τώρα αν και άρκετοι θα διαφωνήσουν κοίτα και για κανένα μπεβερλακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, Ducatista said:

Προσωπικά έχω 2 μηχανές και 2 σκούτερ beverly και vespa 300 το xmax μου φαίνεται αρκετά καλή ιδέα για μεταχειρισμένο μιας που οτι xmax έχω πιάσει για βόλτα όλα είναι χωρίς παρατράγουδα εστω και αν ειναι φορτωμενα με χιλιόμετρα.. τώρα αν και άρκετοι θα διαφωνήσουν κοίτα και για κανένα μπεβερλακι

μια χαρα ειναι το xmax απλα οχι αυτής της ηλικας το πολυ 3 4 χρονον απο εκει και περα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Black Demis είπε

μια χαρα ειναι το xmax απλα οχι αυτής της ηλικας το πολυ 3 4 χρονον απο εκει και περα.........

Δεν διαφωνώ στο όσο πιο λίγα χλμ η και ηλικιακά ακόμη τοσο το καλύτερο απλα εμπειρικά χωρίς να το έχω τα 2 3 xmax  που εχω πιάσει ήταν κομπλέ για τα χλμτρα τους που για μένα σε ένα μηχανάκι αυτό λέει πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ducatista said:

Δεν διαφωνώ στο όσο πιο λίγα χλμ η και ηλικιακά ακόμη τοσο το καλύτερο απλα εμπειρικά χωρίς να το έχω τα 2 3 xmax  που εχω πιάσει ήταν κομπλέ για τα χλμτρα τους που για μένα σε ένα μηχανάκι αυτό λέει πολλά!

κομπλέ ειναι απλα εκείνη την στηγμη λογο ηλικίας ακομη και με μηδενικά χιλομετρα ζημιές θα ξεφυτρώνουν καθε μέρα....... και λογικο γενικός μηχανάκι αξίζει να πάρεις μονο καινουργιο και το κρατάς οσο έχει εγγύηση και λιγο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μηχανικά είναι άψογο. όπως και o 250cc της piaggio.

έχω κάνει 37.500χλμ σε 2 χρόνια στο αδερφάκι του το x-city 250 (ίδια μηχανάκια, άλλη ρόδα-στήσιμο) και δεν μου έχει κάνει κανένα παράπονο.. 1 καρβουνάκι στην μίζα χρειάστηκε να αλλάξω και τεντοτήρα καδένας τώρα στα 72.000χλμ.  λογικές "βλάβες" δηλαδή. 

όμως το είχα πάρει το 2021 στα 1200ευρό μαζί με την μεταβίβαση και είχε 34.500χλμ 

όταν σε αυτά τα λεφτά βρίσκω καινούργιο,με abs δικάναλο,full φωτα led κλπ κλπ δεν υπάρχει δίλημμα...

Επεξ/σία από madnifestah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NickTG said:

Από εκεί και πέρα τι θα πάθει? 

λίγο η ηλικία λίγο οτι τελείωσε η εγγύηση ότι πάθει το πληρώνεις λίγο τα πλαστικά λίγο τα χιλομετρα η αλλιώς θα πληρώνεις , ενώ όσο ειναι καινουργιο τα έξοδα ειναι ελάχιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Black Demis said:

λίγο η ηλικία λίγο οτι τελείωσε η εγγύηση ότι πάθει το πληρώνεις λίγο τα πλαστικά λίγο τα χιλομετρα η αλλιώς θα πληρώνεις , ενώ όσο ειναι καινουργιο τα έξοδα ειναι ελάχιστα

Δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο μεγάλη η ηλικία όταν τελειώσει η εγγύηση για να αρχίσουν να βγάζουν ζημιές ή να παθουν κάτι τα πλαστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εννοείται όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο κατανοούμε και το ρίσκο.

 

Πήγα είδα ένα beverly cruiser 250 του 2009 με 63.500 χλμ και μου άρεσε πολύ απλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις 1900 ευρώ για 15ετίας μηχανάκι ή να βάλεις άλλο ένα χιλιάρικο και να πάρεις καινούργιο. 

 

Για καινούργιο είμαι μεταξύ

sym symphony 200

και

kymco agility 200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις ένα χιλιάρικο ακόμα πας σε σχεδόν καινούρια 250/300αρια σκούτερ των εταιρειών που κοιτάς. Η sym έχει το gts 300, το citycom 300 (από το 17 και μετά έχει abs, αυτό έχω εγώ, το πήρα 3250€ με 13κ χλμ τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε και πλέον αξίζει αρκετά περισσότερο από ότι βλέπω) και έχεις και τo hd 300 που ξεφεύγει λίγο. Από kymco είσαι στο Agility 300 και σε κάνα δυο άλλες τρακοσαρες επιλογές και κοιτάς και sh300 (παλιότερο από τα από πάνω και με πιο πολλά χλμ). Γενικά στα 2.5-3κ κοιτούσα και εγώ για μένα και πήγα σε καλό μεταχειρισμένο και δεν το μετανιώνω! 

5 ώρες πριν, LOVExVOTKA είπε

Κοίταξε εννοείται όταν μιλάμε για μεταχειρισμένο κατανοούμε και το ρίσκο.

 

Πήγα είδα ένα beverly cruiser 250 του 2009 με 63.500 χλμ και μου άρεσε πολύ απλά αυτό δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις 1900 ευρώ για 15ετίας μηχανάκι ή να βάλεις άλλο ένα χιλιάρικο και να πάρεις καινούργιο. 

 

Για καινούργιο είμαι μεταξύ

sym symphony 200

και

kymco agility 200

Αν βάλεις ένα χιλιάρικο ακόμα πας σε σχεδόν καινούρια 250/300αρια σκούτερ των εταιρειών που κοιτάς. Η sym έχει το gts 300, το citycom 300 (από το 17 και μετά έχει abs, αυτό έχω εγώ, το πήρα 3250€ με 13κ χλμ τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε και πλέον αξίζει αρκετά περισσότερο από ότι βλέπω) και έχεις και τo hd 300 που ξεφεύγει λίγο. Από kymco είσαι στο Agility 300 και σε κάνα δυο άλλες τρακοσαρες επιλογές και κοιτάς και sh300 (παλιότερο από τα από πάνω και με πιο πολλά χλμ). Γενικά στα 2.5-3κ κοιτούσα και εγώ για μένα και πήγα σε καλό μεταχειρισμένο και δεν το μετανιώνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...