Προς το περιεχόμενο

Η NVIDIA ανακοίνωσε επίσημα την GeForce RTX 4070 με τιμή $599 στις ΗΠΑ


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Georgios Pappas είπε

Οταν είχε βγεί η 1070 έκανε 550 ευρώ οπότε δεν νομίζω τα λές σωστά

2014 αγόρασα την 970 Asus 370Ευρώ 2022 3070ti την αγόρασα  940ευρώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι έχουν ανέβει τα πάντα και όχι μόνο στις κάρτες πάλι καλά να λέμε στις κάρτες κανείς δεν μας υποχρεώνει να αγοράσουμε σε αντίθεση με είδη πρώτης ανάγκης που δεν γίνεται αλλιώς και έχουμε ανέβει ακόμα παραπάνω. Προσωπικά πήρα 760 ευρώ 4070ti και είμαι πολύ ευχαριστημένος παραπάνω δεν θα έδινα όμως. Για 4070 μέχρι 600 ευρώ θα έδινα όχι παραπανω. Η Intel έχει δρόμο ακόμα για να γίνει σοβαρός ανταγωνιστης για nvidia και amd αλλά μακάρι 3 παίχτες στην αγορά ίσως δούμε πτώσεις τιμών μελλοντικά. 

Μακάρι 2 παίκτες εννοείς. Διότι τώρα δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Το λέω και το ξαναλέω, προσπαθήστε και εσείς να το καταλάβετε σας παρακαλώ για να μην συνεχίσουν οι άσκοπες συζητήσεις περί Nvidia vs amd. Είναι η ίδια εταιρεία. Ίδιοι μέτοχοι = ίδια χρήματα = μηδέν ανταγωνισμός. Ξέρετε πως λειτουργεί το καπιταλιστικο σύστημα και ειδικά την σήμερον ημέρα.

Ελπίζουμε λοιπόν για την ιντελ, μήπως και υπάρξει ανταγωνισμός μετά από πολλά χρόνια μονοπώλιο της ΙΔΙΑΣ εταιρείας.

(Απλό Google search για τους top 10 μετόχους σε ποσοστά ανάμεσα στις 2 εταιρείες "πράσινη" και "κόκκινη" και ανοίξτε τα μάτια σας).

Καλές γιορτές, μην ξεχνιόμαστε!

Επεξ/σία από eselor
Ευχές.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά κάρτα για μέχρι 1440p, με νέες τεχνολογίες,τρομερό efficiency και νορμάλ μέγεθος ώστε να χωρά και σε πιο κόμπακτ κουτιά. Η τιμή της όμως θα έπρεπε να είναι 100 ευρώ κάτω.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.a6800883cd06e52f198417429640f742.png

Για 4060 / 4060ti στα 350 - 500€ max θα ήταν από άριστη έως καλή, τώρα απλά έτσι και έτσι, 12gb είναι το ελάχιστο και δεν ξέρω μήπως σε κάνα χρόνο δυο χρειάζεται αλλαγή είτε συμβιβασμό με low/medium textures.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλη φαινεται . Αν πεσει σε κανενα χρονο στα 400 (ΑΝ) θα ειναι αξιοπρεπη αναβαθμιση απο την 3060ti που εχω τωρα . Βεβαια να δουμε και η amd τι θα βγαλει . Ηδη στο εξωτερικο πετσοκοψε τη τιμη της 6950 ...

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Havik είπε

image.png.a6800883cd06e52f198417429640f742.png

Για 4060 / 4060ti στα 350 - 500€ max θα ήταν από άριστη έως καλή, τώρα απλά έτσι και έτσι, 12gb είναι το ελάχιστο και δεν ξέρω μήπως σε κάνα χρόνο δυο χρειάζεται αλλαγή είτε συμβιβασμό με low/medium textures.

 

Τα 500 δολάρια msrp της 3070 ήταν μόνο στα χαρτιά.

41 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Καλη φαινεται . Αν πεσει σε κανενα χρονο στα 400 (ΑΝ) θα ειναι αξιοπρεπη αναβαθμιση απο την 3060ti που εχω τωρα . Βεβαια να δουμε και η amd τι θα βγαλει . Ηδη στο εξωτερικο πετσοκοψε τη τιμη της 6950 ...

Στα 400 δεν πέφτει δυστυχώς σε 1 χρόνο .

Ομως ποιος έχει 850-1000 watt psu για να τρέξει την 6950 ?

Και αν δεν έχεις, και βάλεις και το κόστος psu , μετά πας σε άλλη κατηγορία.

Δυστυχώς δεν υπάρχει σοβαρή εναλλακτική αυτή τη στιγμη της 4070.

Επεξ/σία από abracs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, icenex είπε

Αν εσκαγε στα 499$ msrp ισως να μιλαγαμε για μια vfm καρτα..Θα την βρισκαμε και στα ραφια γυρω στα 500-550€ τωρα θα σκασει μυτη στα ραφια γυρω στα 650-700€ ισως και παραπανω.

Καρτες σαν την 970 ξεχαστε τες ολα δειχνουν οτι αυτες οι εποχες περασαν ανεπιστρεπτι...

Δεν ξέρω γιατί μιλάτε για Msrp ακόμα παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, therion13 είπε

Λογικά λογικα αφού έχει 600 msrp και η ti έκδοση εχει 800 και ξεκινάει από 880 Ελλάδα περίπου και αυτή θα πρέπει να την δούμε στα 680... λογικα λογικα

δύσκολα κάτω από 700 ευρώ, εκτός αν πάμε στις χειρότερες υλοποιήσεις, ακόμη πουλάνε 3080 600 ευρώ μεταχειρισμένες δεν ξέρω αργότερα μετά το καλοκαίρι μήπως παίξει μπάλα στα 650 με 680 όπως λες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aizenrath είπε

Δεν ξέρω γιατί μιλάτε για Msrp ακόμα παιδιά...

και γιατί να μην μιλάμε; όλοι οι λόγοι που δημιούργησαν την τεχνολογικά απαίσια αυτή περίοδο τελείωσαν, δεν υπάρχουν οι ψευτο δικαιολογίες που πολλοί κατάπιναν αμάσητα, τώρα έχει μένει μόνο η απληστία, της nvidia (εκφράζετε από το αυξημένο msrp, μέτριο value / € , τον περιορισμό της vram (για άλλη μια φορά) και την μεγάλη χρονική διαφορά ανάμεσα στα release high -> low end) και φυσικά ακολουθούν τα καταστήματα που από ότι φαίνεται αρνούνται πεισματικά να επαναφέρουν τις τιμές στα φυσιολογικά επίπεδα, γλυκάθηκαν με τα εχθρικά/ανήθικα για τους καταναλωτές υπερκέρδη.

Και για να μην ξεχνιόμαστε για άλλη μια φορά, όπως και σε πολλά πράγματα, αυτοί σας αξίζουν ! απλά δυστυχώς μας παίρνει όλους η μπάλα.

θα ακολούθηση το κράξιμο για την AMD όοοοταν αποφασίσει να βγάλει καμία gpu, από ότι φαίνεται είτε έχει ακόμα πολύ fine ξύδι (πλέον)  stock να ξεφορτωθεί είτε αυτή η γενιά θα είναι για κλωτσιές και τρέχει μπας και προλάβει να την μαζέψει.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει πάντως η εξέλιξη των gpu της nvidia, 970 έτσι και έτσι, 1070 awesome, 2070 χάλια μαύρα, 3070 awesome, 4070 χάλια, 5070 awesome? σαν τα windows ένα πράμα, γενιά παρά γενιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bonorov είπε

Τα 300€ των midrange καρτών το πήγαν μέσα σε μία 5ετια στα 600€.

Ευχαριστούμε Nvidia και AMD! 

μέσα σε αυτή την 10ετία τα πάντα ΥΠΕΡΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΗΚΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

750 euro η πιο φθηνη στην ελλαδα στο λανσαρισμα κλαιω απο τα γελια 😄

Capture.PNG

τιμές με φπα είναι. 599 msrp +24% do the math. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

Οταν είχε βγεί η 1070 έκανε 550 ευρώ οπότε δεν νομίζω τα λές σωστά

την 2070 super την ειχα παρει 1-2 μηνες μετα την κυκλοφορια της 505 ευρω(foxstore).

IPcDAYN.jpg

OWFBQg9.jpg

ΤΡΕΧΑΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΕΤΣΙΝΕΕΕΕΕ ΨΟΦΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΩ ΚΑΤΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vassilis018 είπε

τιμές με φπα είναι. 599 msrp +24% do the math. 

Δεν ισχύει, τα αρχικά MSRP, το R είναι από retail που συμπεριλαμβάνει vat/φπα, μπορεί να μην έχει υπολογιστεί με + 24% που έχουμε εδώ, αλλά έχει προστεθεί κάποιο ποσοστό, οι χώρες έχουν διαφορετικό, να προσθέσεις +3% + όσο% είναι η διαφορά οκ, αλλά να ξανά προσθέσεις όλο το 24αρι πάνω στην λιανική που περιέχει ήδη φπα δεν είναι οκ.

 

Edit: Από την στιγμή που είναι US retail price, Στο US λοιπόν η συνηθέστερη πρακτική είναι να μην περιλαμβάνονται φόροι στην τιμή.... οπότε και έχω λάθος, εκτός αν η Nvidia ανακοινώσει MSRP για EU ...

Επεξ/σία από Havik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...