Προς το περιεχόμενο

1000mbps Inalan - Προβλημα


firefarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει 2 μερες που αναβαθμισα την 200ρα συνδεση μου στην Ιναλαν με 1000mbps. Κλειδωνει στα 940mbps.(τσεκαρισμενο με 3 λαπτοπ, και ookla)

Η διαταξη που χρησιοποιω ειναι να παιρνω απο το 1ο port του huawei modem με ethernet cat 6 και να το συνδεω στο 1o port του Deco M4 (κυριο DECO). Σε αυτο συνδεονται ασυρματα αλλα 2 DECO M4, στα οποια συνδεονται με ethernet 2 σταθεροι υπολογιστες.

Το προβλημα μου ειναι οτι το DECO δεν στελνει 940mbps σημα wifi αλλα στα 300 το πολυ. Ακομα και διπλα στο deco , χωρις παρεμβολες. Ετσι και τα αλλα 2 Deco τοσο λαμβανουν.

Γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο? Δνε ξερω αν χρειαζεται καποια ρυθμιση. Οπως ειπα η ρυθμιση μου εινια δρομολογητης και οχι access point. Ουτε σε access point αλλαζει κατι. Εννοειτε εχω τσεκαρει καλωδια.

Τα φωτα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, firefarter είπε

Το προβλημα μου ειναι οτι το DECO δεν στελνει 940mbps σημα wifi αλλα στα 300 το πολυ. Ακομα και διπλα στο deco , χωρις παρεμβολες. Ετσι και τα αλλα 2 Deco τοσο λαμβανουν.

ριξε μια ματια εδω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2023 στις 12:16 ΠΜ, andreaspA είπε

Τι σε κανει να πιστευεις οτι μπορεις να εχεις 1gbps σε wifi ?

 

Η ελπιδα φιλε μου! Δεν ξερω αν φταιει το Deco ή οι συσκευες που συνδεονται ή ολα μαζι. Το μονο που ξερω ειναι οτι το modem βγαζει 940mbps στην θυρα 1. Το deco που συνδεεται με ethernet με το Modem, βγαζει 900 στο ethernet και 300 max στο WiFi.  Tο αλλο deco που ειναι στο δωματιο και συνδεεται με το main βγαζει 300 και σε ethernet και σε wifi. Οι συσκευες που συνδεονται ειναι POCO X3 pro, Iphone 10 και ενας desκtop με μητρικη Rog Strix Ζ590-F Gaming Wifi. Αυτο που θα ηθελα να ακουσω ειναι οτι οι συσκευες δεν υποστηριζουν παραπανω ταχυτητα απο τα 300..Να ξερω οτι φταινε οι συσκευες ή το deco ΑΛΛΑ στα χαρτια υποστηριζουν τις ταχυτητες αυτες.  

Επεξ/σία από firefarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, firefarter είπε

Η ελπιδα φιλε μου! Δεν ξερω αν φταιει το Deco ή οι συσκευες που συνδεονται ή ολα μαζι. Το μονο που ξερω ειναι οτι το modem βγαζει 940mbps στην θυρα 1. Το deco που συνδεεται με ethernet με το Modem, βγαζει 900 στο ethernet και 300 max στο WiFi.  Tο αλλο deco που ειναι στο δωματιο και συνδεεται με το main βγαζει 300 και σε ethernet και σε wifi. Οι συσκευες που συνδεονται ειναι POCO X3 pro, Iphone 10 και ενας desκtop με μητρικη Rog Strix Ζ590-F Gaming Wifi. Αυτο που θα ηθελα να ακουσω ειναι οτι οι συσκευες δεν υποστηριζουν παραπανω ταχυτητα απο τα 300..Να ξερω οτι φταινε οι συσκευες ή το deco ΑΛΛΑ στα χαρτια υποστηριζουν τις ταχυτητες αυτες.  

ασε τα χαρτια. Δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να πιασεις 900mbit σε wifi. Ουτε καν στο χωριο σου στο χωραφι, στα 10χλμ απο τον πολιτισμό.

Ουτε με καλωδιο βασικα δεν θα τα πιασεις. Δε πα να ειναι gbit οι καρτες δυκτιου. Δεν εχω δει ποτε σε σπιτικο περιβαλλον τετοιες ταχυτητες.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, andreaspA είπε

ασε τα χαρτια. Δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να πιασεις 900mbit σε wifi. Ουτε καν στο χωριο σου στο χωραφι, στα 10χλμ απο τον πολιτισμό.

Ουτε με καλωδιο βασικα δεν θα τα πιασεις. Δε πα να ειναι gbit οι καρτες δυκτιου. Δεν εχω δει ποτε σε σπιτικο περιβαλλον τετοιες ταχυτητες.

 

Για το wifi σωστός, αν εξαιρέσεις pc, τα κινητά/ταμπλετ δεν έχουν και χρήση για 1gbps, αλλά με το καλώδιο δεν είσαι σωστός!
1000άρι έχω και γω αλλά cosmote, είναι λίγο δύσκολο να βρεις server που να μπορεί να σου δώσει 1000mbps αλλά δεν είναι και απίθανο!
Από steam που κατεβάζω παιχνίδια συχνά πυκνά, μπορεί να πάρει λίγη ώρα να κατεβάζει στα 300~400 αλλά μετά βαράει full 117.5MB/s.
Και από torrents με πολλούς seeders τερματίζει και μάλιστα πιο εύκολα από το steam.
Γνωστός μου δικτυάς, μου είπε ότι έχουν οι 1000άρες (και οι πιο μεγάλες ταχύτητες) τρελό tcp overhead που πρακτικά είναι σαν να έχεις 700άρα. Στην πράξη όμως δεν το βλέπω αυτό το overhead αν κατεβάσω από καλή πηγή.

Υ.Γ. παίζω με 2.5gbps nic από το main pc προς το router της Cosmote, αλλά δεν είδα διαφορά ακόμα και όταν το είχα στην 1gbps κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...