Προς το περιεχόμενο

Bun In δεν καλύπτει η έξτρα εγγύηση - επέκταση


APPLEGEEK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, plan B είπε

Δηλαδη εγω που βλεπω ΑΝΤ1 απο τις 08.00 το πρωι μεχρι τις 10.00 το βραδυ και απο τις 10.00 μεχρι τις 12.00 παιζω  Gran Turismo

να μη παρω OLED γιατι θα παθει burn in και δεν θα την επισκευασουν;

Τοτε γιατι κανουν παραγωγη αυτων και μας τις πουλανε;

τις πουλανε για αυτους που ξερουν πως θα τις χρησιμοποιησουν, για αυτους που τηρουν ορισμενες προυποθεσεις πχ κλεισιμο της τηλεορασης καθε 4 ωρες περιπου για κανενα 10λεπτο, βλεπουν ταινιες, δεν βλεπουν συνεχεια τα ιδια καναλια με στατικες εικονες, αλλαζουν περιεχομενο. Αν δεν μπορει καποιος να τηρησει αυτα, παιρνει καποια αλλη τεχνολογια , εταιρειες ειναι και θελουν να πουλησουν, εχουν καλυτερη εικονα, εχουν ιδιαιτεροτητες ομως οπου αν δεν τις τηρησεις ισως εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, filipprin είπε

Δεν ειναι για σενα η OLED

Α, ναι ξεχασα.. εχω αλλα ματια εγω, δεν κανει να εχω OLED.

Οταν αγορασα εγω OLED TV κανενας δεν μου ειπε οτι πρεπει καθε 4 ωρες να την κλεινω ενα 10λεπτο και να μην βλεπω συνεχεια τα ιδια καναλια.

Ναι εχουν καλυτερη εικονα και θελω να την εχω κι εγω οπως και ολοι μας πιστευω.

Ομως να δινεις τοσα χρηματα και να το παιζεις κωρονα γραμματα αν θα σου κανει burn in οχι μονο σε μενα αλλα και σε αυτους που ΄'ξερουν'' πως να την χρησιμοποιουν 

ε, τοτε δεν νομιζω οτι φταιει ο καταναλωτης 

Επεξ/σία από plan B
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες τηλεοράσεις πλέον έχουν μηχανησμούς για προστασία του πάνελ.

Ο φόβος του burn in μπορεί να ξεπεραστεί αγοράζοντας μια LG, βάζοντας χαμηλά τη φωτεινότητα και μειώνοντας το color saturation. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, υπάρχουν άτομα που χρησιμοποιούν οθόνες όπως τη C2 σα monitor υπολογιστή, με ατελείωτες ώρες στατικά στοιχεία στα windows/chrome/youtube και δεν έχουν ίχνος burn in.

Παρόλαυτα, μια OLED για να βλέπεις εκπομπές δεν μου βγάζει νόημα. Το πιο πιθανό είναι πως δε θα δεις καμια διαφορά που θα εκτιμήσεις και μη πω πως μια QLED θα σου φανεί πολύ πιο εντυπωσιακή.

Τυπικά όμως συμφωνώ πως το burn in πρέπει να καλύπτεται. Όταν αγόρασα, μου είπαν πως καλύπτεται το burnin όταν ειναι σε μεγάλο βαθμό. Ο καθένας λέει τα δικά του. Θεωρώ πως θα σε καλύψουν πάντως σε σοβαρές περιπτώσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...