Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γράψιμο καναλιών σε ψηφιακό δεκτή mpeg4


Vasilis T 92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα αντιμετωπίζω το εξής θέμα Λοιπόν χρησιμοποιώ αυτόν τον ψηφιακό δεκτή mpeg4

https://www.skroutz.gr/s/17508361/Conceptum-DVB-T2-H-265-Ψηφιακός-Δέκτης-Mpeg-4-Full-HD-1080p-με-Λειτουργία-PVR-Εγγραφή-σε-USB-Σύνδεση-HDMI.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share αλλά όποιον αποκωδικοποιητή κι αν έχω δοκιμάσει ως τώρα και διαφορετικές μάρκες μου κάνει πάλι τα ίδια κάθε τόσο τεσπά μαζί με αυτόν τον εξωτερικό σκληρό δίσκο

https://www.skroutz.gr/s/14659850/Toshiba-Canvio-Basics-2018-USB-3-0-Εξωτερικός-HDD-1TB-2-5-Μαύρο.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share για καθημερινές συστηματικές εγγραφές προγραμμάτων καναλιών της digea αυτά πχ βάζω να γράψει 

https://mega.nz/file/BQ8lXSiS#UUCges9a5qt72z01_kqNwmWwG8PpPeTAE4TQiKPbfLQ

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι μια στο τόσο συνήθως μου τα γράφει όλα τεσπά έχει δεν έχει πολύ χώρο ο δίσκος και φορμαρισμένος σε ntfs πάντα μου κάνει αυτά https://mega.nz/file/pAtGBaaZ#oFG_lJg2r4i7-_nCDPTOPivyJB6Hs0ka-XNlJF2gw8Y η ο αποκωδικοποιητής η ο δίσκος δεν ξέρω και σταματάει να γράφει από μόνος του ... άλλες φορές μου γράφει πχ ένα τέταρτο και σταματάει να γράφει άλλες φορές μία ώρα αναλόγως πότε θα του καπνίσει να μου το κάνει αυτό δεν ξέρω τι γίνεται τι φταίει και μου τα κάνει αυτά 

 

https://mega.nz/file/5Zs1zSIb#nC-tkfyY-4D55SSs2VYPY3FwJZkmRw8SwymlQwgWyIo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στον αποκωδικοποιητή? η στον δίσκο? η ίσως και στο σήμα? και μου βγάνει αυτο το μυνήμα  https://mega.nz/file/pAtGBaaZ#oFG_lJg2r4i7-_nCDPTOPivyJB6Hs0ka-XNlJF2gw8Y και αποσυνδέεται στιγμιαία ο δίσκος κατά την διάρκεια της εγγραφής ενός καναλιού HD με αποτέλεσμα να σταματάει η εγγραφή από μόνη της 

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να είναι το πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μήνυμα που βγάζει αν έχει γίνει και σωστή μετάφραση αναφέρει ξεκάθαρα θέμα με το δίσκο. Από τη στιγμή που λες πως αποσυνδέεται στιγμιαία τι άλλο ψάχνεις; 
Ίσως για κάποιο λόγο δεν επαρκεί το ρεύμα από τη usb και κάνει αποσυνδέσεις ή έχει θέμα ο σκληρός. 
Εγώ θα δοκίμαζα αν υπάρχει εξωτερικός με έξτρα τροφοδοσία ή εγγραφή σε ένα μεγάλο φλασάκι. Αν το φλασάκι δεν αποσυνδεθεί τότε είναι ίσως θέμα τροφοδοσίας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως φταίει που είναι HDD και όχι SSD? Δεν έχουν και τις καλύτερες ταχύτητες εγγραφής και όταν γράφεις κάτι σαν απλή αντιγραφή δεν το καταλαβαίνεις αν πέσει η ταχύτητα εγγραφής, αν όμως είναι live τότε σίγουρα μπορεί να παρουσιάσει πρόβλημα.

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις έναν SSD, ή αν έχεις κάποιον SSD έστω και μικρό δοκίμασέ τον πρώτα και δες. Αν δεν σου βγάζει θέματα τότε είναι όντως η ταχύτητα εγγραφής.

~~

Edit: Διαβάζοντας τα σχόλια για τον σκληρό γράφει κάποιος:

Αναφορά σε κείμενο

Ο δίσκος έχει κωδικό TOSHIBA MQ04UBF100 και έχει 128MB cache, δηλαδή είναι τεχνολογίας SMR. Στην εγγραφή αρχείων τα πρώτα 128ΜΒ τα αντιγράφει με 40-50ΜΒ/sec και μετά πέφτει στο 1ΜΒ/sec ή λιγότερο. Με βάση την λίστα της toshiba για τους SMR δίσκους, το ίδιο συμβαίνει και με το μοντέλο των 2TB.
Στην ανάγνωση αρχείων σε εμένα πιάνει 50-70MB/sec.
Οπότε αν θέλει κάποιος να αντιγράψει μικρά αρχεία στον δίσκο, πχ 200MB, είναι καλό, αν θέλεις να αντιγράψεις πολλά GB θα περιμένεις πολλές ώρες ή και μέρες, με εγγραφή 1ΜΒ/sec χρειάζεται 11 μέρες για να γεμίσει το 1ΤΒ.

Ίσως τελικά αυτό να είναι το πρόβλημα, γράφει καλά μέχρι τα 128ΜΒ και μετά από λίγο πέφτει η ταχύτητα. Έχεις παρατηρήσει ότι γράφει καλά μέχρι ένα σημείο και στο βγάζει μετά από μερικά λεπτά εγγραφής, ή στο βγάζει σε εντελώς άκυρη χρονική στιγμή;

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Έχεις παρατηρήσει ότι γράφει καλά μέχρι ένα σημείο και στο βγάζει μετά από μερικά λεπτά εγγραφής, ή στο βγάζει σε εντελώς άκυρη χρονική στιγμή;

Και τα δύο αναλόγως πότε θα του καπνίσει να το κάνει αυτό σε εντελώς άκυρη χρονική στιγμή απροσδόκητη 

28 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις έναν SSD, ή αν έχεις κάποιον SSD έστω και μικρό δοκίμασέ τον πρώτα και δες.

https://www.skroutz.gr/s/23541960/Samsung-Portable-SSD-T7-USB-3-2-USB-C-500GB-2-5-Titan-Gray.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share Aυτός είναι καλός για αρχή δοκιμαστικά??, Όχι δεν έχω κάποιον SSD χρησιμοποιώ μόνο εξωτερικούς 2.5αριδες έτοιμους HDD για αυτήν την δουλειά γιατί και με τα στικάκια έχω χειρότερο θέμα με της εγγραφές με χαμηλή ταχύτητας εγγραφής μου βγάζει μύνημα κάθε τρεις και λίγο ο αποκωδικοποιητής και μου κάνει χειρότερα πάγωματα κολλήματα  στην εικόνα σπασίματα κτλπ η εγγραφή ts κολλήματα πχ ανοίγει ο αποκωδικοποιητής και το στικάκι δεν ξεκινάει να γράφει καν με προδίδει η γράφει για λίγο στην αρχή αν θυμάμαι σωστά και μετά σταματάει να γράφει από μόνο του χωρίς λόγο κτλπ τεσπα μου κάνουν χειρότερα από ότι η 2.5αριδες έτοιμη που βάζω για να γράφουν ώρες και συχνά καθημερινά 

1 ώρα πριν, shodan είπε

ή εγγραφή σε ένα μεγάλο φλασάκι. Αν το φλασάκι δεν αποσυνδεθεί τότε είναι ίσως θέμα τροφοδοσίας. 

Και με τα στικάκια έχω χειρότερο θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Και τα δύο αναλόγως πότε θα του καπνίσει να το κάνει αυτό σε εντελώς άκυρη χρονική στιγμή απροσδόκητη 

https://www.skroutz.gr/s/23541960/Samsung-Portable-SSD-T7-USB-3-2-USB-C-500GB-2-5-Titan-Gray.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share Aυτός είναι καλός για αρχή δοκιμαστικά??, Όχι δεν έχω κάποιον SSD χρησιμοποιώ μόνο εξωτερικούς 2.5αριδες έτοιμους HDD για αυτήν την δουλειά γιατί και με τα στικάκια έχω χειρότερο θέμα με της εγγραφές με χαμηλή ταχύτητας εγγραφής μου βγάζει μύνημα κάθε τρεις και λίγο ο αποκωδικοποιητής και μου κάνει χειρότερα πάγωματα κολλήματα  στην εικόνα σπασίματα κτλπ η εγγραφή ts κολλήματα πχ ανοίγει ο αποκωδικοποιητής και το στικάκι δεν ξεκινάει να γράφει καν με προδίδει η γράφει για λίγο στην αρχή αν θυμάμαι σωστά και μετά σταματάει να γράφει από μόνο του χωρίς λόγο κτλπ τεσπα μου κάνουν χειρότερα από ότι η 2.5αριδες έτοιμη που βάζω για να γράφουν ώρες και συχνά καθημερινά 

Και με τα στικάκια έχω χειρότερο θέμα 

Αυτός που έβαλες γράφει: "Ταχύτητα μεταφοράς έως 1GB/s" όχι απλά γρήγορος, τούρμπο είναι. Μάλιστα και οι κριτικές το δικαιώνουν, τα λιγότερα αστεράκια που έχει είναι 3 αστεράκια από 2 άτομα μόνο, ο ένας από τους δύο λέει ότι είναι τέλειος αλλά ακριβός και γρατζουνίζεται εύκολα άρα άκυρη κριτική, και ο άλλος έχει θέμα με το macbook του που δεν μας αφορά.

image.png.2aa6f920357c88e9d2ffe695ec8f5fa4.png

~~~
Σε ότι αφορά τα στικάκια USB αυτά δεν έχουν πολύ γρήγορη εγγραφή, ακόμα και τα αυτά με usb 3.0 δεν είναι και τόσο γρήγορα, τα στικάκια και οι SD κάρτες μνήμης (αυτές που βάζουμε στα κινητά) δεν έχουν τις ταχύτητες του SATA ούτε στο 1/10.

~~
Υ.Γ. για να μην παρεξηγηθώ, αν το πρόβλημα είναι όντως η ταχύτητα εγγραφής (και όχι κάτι άλλο, όπως πρόβλημα με την ίδια συσκευή εγγραφής) τότε με τον SSD θα σωθείς. Μην το πάρεις και δεις ότι έχει πάλι θέματα και φταίω εγώ που πρότεινα SSD.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasilis T 92 είπε

Η USB port του δέκτη από όσο λέει ο κατασκευαστής στο manual είναι 2.0 πιστεύετε θα έχω θέμα με αυτό??

Το usb 2.0 προσφέρεις ταχύτητες μέχρι 480Mbps οπότε αποκλείεται.

Φαντάσου μία GoPro 11 έχει μέγιστη ποιότητα βίντεο 120Mbps και κάνει βίντεο μέχρι 4Κ/120fps. Το μηχάνημα που έχεις κάνει μέχρι 1080p και μέχρι 60fps αν όχι 30fps.

Κάπου διάβασα ότι τα κανάλια της digea (όλη η πανελλαδική τηλεόραση) μας στέλνει ψευδές 4Κ και μάλιστα έλεγαν κάτι για μέγιστο ρυθμό 32Mbps ενώ στα περισσότερα κανάλια δεν είναι ούτε 20Mbps λόγω κεραιών και απόστασης εκπομπής σήματος (δεν αντέχει μεγάλες αποστάσεις λόγω θορύβου κτλ). Η ΕΡΤ π.χ. διάβασα ότι στέλνει περίπου 20Mbps βίντεο και έχει από τις καλύτερες εικόνες, οπότε τα υπόλοιπα κανάλια μπορεί να στέλνουν πολύ λιγότερο.

Δες ένα από τα βίντεο που έχεις καταγράψει και δες πόσα bitrate είναι να μας φύγει και η απορία. Οχι ότι το bitrate του βίντεό σου είναι αντιπροσωπευτικό του σήματος της τηλεόρασης ντε και καλά, γιατί μπορεί να το κάνει και επεξεργασία το μηχάνημα (λίγο χλωμό γιατί δεν έχουν μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και απλά αποθηκεύουν το σήμα που δέχονται από την κεραία) αλλά τσέκαρέ το και πες μας.

 

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Δες ένα από τα βίντεο που έχεις καταγράψει και δες πόσα bitrate είναι να μας φύγει και η απορία. Οχι ότι το bitrate του βίντεό σου είναι αντιπροσωπευτικό του σήματος της τηλεόρασης ντε και καλά, γιατί μπορεί να το κάνει και επεξεργασία το μηχάνημα (λίγο χλωμό γιατί δεν έχουν μεγάλη επεξεργαστική ισχύ και απλά αποθηκεύουν το σήμα που δέχονται από την κεραία) αλλά τσέκαρέ το και πες μας.

Spoiler

General

ID : 101 (0x65)

Format : MPEG-TS

File size : 5.77 GiB

Duration : 3 h 39 min

Overall bit rate mode : Variable

Overall bit rate : 3 765 kb/s

Video

ID : 1110 (0x456)

Menu ID : 1100 (0x44C)

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : High@L4

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, RefFrames : 4 frames

Codec ID : 27

Duration : 3 h 39 min

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 3 385 kb/s

Maximum bit rate : 18.0 Mb/s

Width : 1 920 pixels

Height : 1 080 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate : 25.000 FPS

Standard : Component

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : MBAFF

Scan type, store method : Interleaved fields

Scan order : Top Field First

Bits/(Pixel*Frame) : 0.065

Stream size : 5.18 GiB (90%)

 

Color range : Limited

Color primaries : BT.709

Transfer characteristics : BT.709

Matrix coefficients : BT.709

Audio

ID : 1112 (0x458)

Menu ID : 1100 (0x44C)

Format : MPEG Audio

Format version : Version 1

Format profile : Layer 2

Codec ID : 3

Duration : 3 h 39 min

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 192 kb/s

Maximum bit rate : 207 kb/s

Channel(s) : 2 channels

Sampling rate : 48.0 kHz

Compression mode : Lossy

Delay relative to video : -1 s 362 ms

Stream size : 301 MiB (5%)

Language : Greek

Menu

ID : 7110 (0x1BC6)

Menu ID : 1100 (0x44C)

Duration : 3 h 39 min

List : 1110 (0x456) (AVC) / 1112 (0x458) (MPEG Audio, Greek) / 1115 (0x45B) () / 1116 (0x45C) () / 1155 (0x483) (DVB Subtitle)

Language : / Greek

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

General

ID : 101 (0x65)

Format : MPEG-TS

File size : 5.77 GiB

Duration : 3 h 39 min

Overall bit rate mode : Variable

Overall bit rate : 3 765 kb/s

Video

ID : 1110 (0x456)

Menu ID : 1100 (0x44C)

Format : AVC

Format/Info : Advanced Video Codec

Format profile : High@L4

Format settings, CABAC : Yes

Format settings, RefFrames : 4 frames

Codec ID : 27

Duration : 3 h 39 min

Bit rate mode : Variable

Bit rate : 3 385 kb/s

Maximum bit rate : 18.0 Mb/s

Width : 1 920 pixels

Height : 1 080 pixels

Display aspect ratio : 16:9

Frame rate : 25.000 FPS

Standard : Component

Color space : YUV

Chroma subsampling : 4:2:0

Bit depth : 8 bits

Scan type : MBAFF

Scan type, store method : Interleaved fields

Scan order : Top Field First

Bits/(Pixel*Frame) : 0.065

Stream size : 5.18 GiB (90%)

 

Color range : Limited

Color primaries : BT.709

Transfer characteristics : BT.709

Matrix coefficients : BT.709

Audio

ID : 1112 (0x458)

Menu ID : 1100 (0x44C)

Format : MPEG Audio

Format version : Version 1

Format profile : Layer 2

Codec ID : 3

Duration : 3 h 39 min

Bit rate mode : Constant

Bit rate : 192 kb/s

Maximum bit rate : 207 kb/s

hannel(s) : 2 channels

Sampling rate : 48.0 kHz

Compression mode : Lossy

Delay relative to video : -1 s 362 ms

Stream size : 301 MiB (5%)

Language : Greek

Menu

ID : 7110 (0x1BC6)

Menu ID : 1100 (0x44C)

Duration : 3 h 39 min

List : 1110 (0x456) (AVC) / 1112 (0x458) (MPEG Audio, Greek) / 1115 (0x45B) () / 1116 (0x45C) () / 1155 (0x483) (DVB Subtitle)

Language : / Greek

Video: 3.765 kb/s (3,7Mbps)
Audio: 192 kb/s

Οπότε είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια απορία οσο αρχίζει να γεμίζει ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος πχ αυτός https://www.skroutz.gr/s/14659850/Toshiba-Canvio-Basics-2018-USB-3-0-Εξωτερικός-HDD-1TB-2-5-Μαύρο.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share πέφτει η ταχύτητα εγγραφής του?? 

Και αν ναι πχ ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος 1TB που χρησιμοποιώ για εγγραφές προγραμμάτων MPEG-TS στα ποσά GB ελεύθερα αρχίζει να πέφτει η ταχύτητα εγγραφής τού???

Επεξ/σία από Vasilis T 92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Εχω μια απορία οσο αρχίζει να γεμίζει ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος πχ αυτός https://www.skroutz.gr/s/14659850/Toshiba-Canvio-Basics-2018-USB-3-0-Εξωτερικός-HDD-1TB-2-5-Μαύρο.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share πέφτει η ταχύτητα εγγραφής του?? 

Και αν ναι πχ ένας εξωτερικός σκληρός δίσκος 1TB που χρησιμοποιώ για εγγραφές προγραμμάτων MPEG-TS στα ποσά GB ελεύθερα αρχίζει να πέφτει η ταχύτητα εγγραφής τού???

Σε όλους τους HDD η ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης αρχίζει να πέφτει προοδευτικά αμέσως με το πρώτο ΜΒ εγγραφής και μέχρι να γεμίσουν. Εάν μένουν και χωρίς ανασυγκρότηση, οι ταχύτητες πέφτουν ακόμα περισσότερο. 

Είναι θέμα φυσικής. 

image.png.0f0b9cfc57bc4255de859fb9d3ae7eb6.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που με προβληματίζει στους SSD είναι η θερμοκρασία τους στο να γράφουνε για μεγάλα χρονικά διαστήματα μην ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες και έχω θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...