Προς το περιεχόμενο

Νέα TV λόγω μετακόμισης σε μεγαλύτερο χώρο. 65 ή 75 inches;


jimokak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και όλες. Πρόσφατα μετακομίσαμε σε μεγαλύτερο χώρο και η 49 ιντσών Samsung Q60 δεν μας καλύπτει. Ψάχνω για νέα και αναρωτιέμαι να πάω σε 75 inces ή είναι πολύ μεγάλη; Μήπως να πάω σε 65 και 1 κατηγορία πάνω δλδ Q90?

Μήπως αξίζει να πάω σε OLED; Όπως 

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/252735-tv-qd-oled-samsung-65-qe65s95ba ή κάποια LG?

Διαθέσιμο budget:
1500 -1800

 

Απόσταση και γωνία θέασης:
3.2 μέτρα περίπου.

 

Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσότερο:

1) TV

2) Streaming platforms  (Netflix, Apple TV, Disney) για ταινίες και σειρές

3) Gaming XBOX series S

 

προτίμηση σε μέγεθος (γιατί "size matters  :devil: "): 

Να προτιμήσω 65 ή 75; Η 75 θα είναι υπερβολική; Θα κουράζει για απλή τηλεόραση ή όταν δεν έχει άλλη πηγή φωτός το δωμάτιο;

 

Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων:

Όχι ιδιαίτερα, θα μπει σε τοίχο. Το πρόβλημα είναι πως πίσω από την TV βρίσκεται μπαλκονόπορτα. Να προτιμήσω κάποια με καλό antiglare; Θα βοηθήσει;

Όπως αυτή; https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/244924-samsung-neo-qled-qe65qn90ba-65

έχει διαφορά με την 85qn για παράδειγμα ή δεν αξίζει;

 

Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; ( 3D, smart, ultra HD, HDR κτλ): 120 HZ, direct full array, local dimming

 

Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν :

1) https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/244924-samsung-neo-qled-qe65qn90ba-65

2) https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/244919-samsung-qled-qe65q80ba-65?view=fromvariation

και τις αντίστοιχες 75 inches

 

Κατάστημα προτίμησης (προαιρετικά):

Κωτσόβολος ή άλλη μεγάλη αλυσίδα

Επεξ/σία από jimokak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την αποσταση που λες, οι 75" το ideal. Αλλα οκ, ειναι κ πανακριβες οποτε αναλογα με το budget σου. Με το budget που λες δε μπορεις να πλησιασεις τα premium μοντελα οποτε πρεπει να ριξεις λιγο τις απαιτησεις.

από εκεί και πέρα, ισως μπορείς να δεις έναν οδηγό αγορας που εγραψα που μπορει να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

υγ: εχοντας δει το update του RTINGS για το crash test burn in, προσωπικα θα απεφευγα την Samsung S95B και τις QD OLED γιατι φαινεται οτι ως πολυ νεα τεχνολογια, ειναι αρκετα πιο ευαισθητη σε αυτο το προβλημα. Σε μερικα χρονια ισως το στρωσουν αλλα αφου κοιτας για 2022 μοντελα, περνεις ενα μεγαλύτερο ρισκο.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

για την αποσταση που λες, οι 75" το ideal. Αλλα οκ, ειναι κ πανακριβες οποτε αναλογα με το budget σου. Με το budget που λες δε μπορεις να πλησιασεις τα premium μοντελα οποτε πρεπει να ριξεις λιγο τις απαιτησεις.

από εκεί και πέρα, ισως μπορείς να δεις έναν οδηγό αγορας που εγραψα που μπορει να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

υγ: εχοντας δει το update του RTINGS για το crash test burn in, προσωπικα θα απεφευγα την Samsung S95B και τις QD OLED γιατι φαινεται οτι ως πολυ νεα τεχνολογια, ειναι αρκετα πιο ευαισθητη σε αυτο το προβλημα. Σε μερικα χρονια ισως το στρωσουν αλλα αφου κοιτας για 2022 μοντελα, περνεις ενα μεγαλύτερο ρισκο.

συγχαρητήρια για τον οδηγο αγορας .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2023 στις 11:07 ΠΜ, Skywalker333 είπε

για την αποσταση που λες, οι 75" το ideal. Αλλα οκ, ειναι κ πανακριβες οποτε αναλογα με το budget σου. Με το budget που λες δε μπορεις να πλησιασεις τα premium μοντελα οποτε πρεπει να ριξεις λιγο τις απαιτησεις.

από εκεί και πέρα, ισως μπορείς να δεις έναν οδηγό αγορας που εγραψα που μπορει να σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

υγ: εχοντας δει το update του RTINGS για το crash test burn in, προσωπικα θα απεφευγα την Samsung S95B και τις QD OLED γιατι φαινεται οτι ως πολυ νεα τεχνολογια, ειναι αρκετα πιο ευαισθητη σε αυτο το προβλημα. Σε μερικα χρονια ισως το στρωσουν αλλα αφου κοιτας για 2022 μοντελα, περνεις ενα μεγαλύτερο ρισκο.

Σε ευχαριστώ πολύ! Ίσως μια 75 ιντσών Samsung 85b είναι υπερ αρκετή για τις ανάγκες μου
https://www.plaisio.gr/samsung-neo-qled-4k-tv-75qn85b-75-4k-ultra-hd_3940101

Θα περιμένω μήπως πέσει λίγο. 
Ιδανικά θα πήγαινα σε 

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/244934-samsung-neo-qled-qe75qn90ba-75

 

αλλά ξεφεύγει αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να κανεις υπομονη μεχρι κανα Ιουνιο μηπως παιχτει καμια καλη προσφορα με εκπτωσεις+επιστροφη. Τουλαχιστον ειχε το MM τον Νοεμβριο (πριν bf), αλλα ειμαστε μακρια.

Στις 16/4/2023 στις 4:16 ΜΜ, jimokak είπε

Να προτιμήσω 65 ή 75; Η 75 θα είναι υπερβολική; Θα κουράζει για απλή τηλεόραση ή όταν δεν έχει άλλη πηγή φωτός το δωμάτιο;

Γενικα ειναι καλο να βαλεις καποια λεντοταινια απο πισω ή καποιο φωτιστικο δεξια αριστερα στην γωνια του χωρου που θα μπει (τα σημερινα standards απαγορευουν χρηση φωτιστικου οροφης :P)

Στις 16/4/2023 στις 4:16 ΜΜ, jimokak είπε

Όχι ιδιαίτερα, θα μπει σε τοίχο. Το πρόβλημα είναι πως πίσω από την TV βρίσκεται μπαλκονόπορτα. Να προτιμήσω κάποια με καλό antiglare; Θα βοηθήσει;

Μπα. Βασικα ισα ισα οι glossy εχουν καλυτερα αποτελεσματα μιας και δεν διαχεουν (δεν ξερω αν χρησιμοποιω σωστο ρημα) το φως πανω στο panel ωστε να το κανουν πιο soft. Οποτε, επειδη μιλαμε για μπαλκονοπορτα, το ιδιο ειναι μιας και θα βλεπεις την πηγη του φωτος ειτε καθαρα ειτε θολα. Αν μιλαμε για μερα, απλα θα κλεινεις πατζουρι/παρεις κουρτινες σκιασης/ σκουρες κουρτινες (αν οχι σκιασης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αλλη απορία! τι γινεται με το τηλεοπτικο σημα και τις 75 ιντσες? Ακουω γενικα για πιξελιασματα όταν βλεπουμε σε μεγαλη τηλεοραση από σχετικά κοντινη αποσταση...  Εγω έχω απόσταση 3.60μ και αμφιταλαντευομαι αν θα πρεπει να κινηθω σε 75 ή σε καλή 65αρα!. Εχει κανεις αποψη επι του θεματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Theogs είπε

Εγω εχω αλλη απορία! τι γινεται με το τηλεοπτικο σημα και τις 75 ιντσες? Ακουω γενικα για πιξελιασματα όταν βλεπουμε σε μεγαλη τηλεοραση από σχετικά κοντινη αποσταση...  Εγω έχω απόσταση 3.60μ και αμφιταλαντευομαι αν θα πρεπει να κινηθω σε 75 ή σε καλή 65αρα!. Εχει κανεις αποψη επι του θεματος?

Για τηλεοπτικό σήμα συνήθως full hd στην καλύτερη οι 75 ίντσες στα 3,6 μ είναι οκ , για 4κ ανάλυση είναι και μικρή. Απλά αν πας αρκετά κοντά στην 75αρα και έχεις πιο χαμηλή ανάλυση θα δείς χειρότερη εικόνα γιατί πρέπει η χαμηλή ανάλση να απλώσει στις 75 ίνστες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι ότι υπαρχουν και καναλια με χαμηλη αναλυση. η digea kai h ertflix ειναι 1080p? Ειναι επισης και τα τοπικα που ειναι αστα να πανε! οποτε σε αυτα τα μετρα μηπως ειναι προτιμοτερο να κινηθω στις 65 ιντσες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Theogs είπε

το θεμα ειναι ότι υπαρχουν και καναλια με χαμηλη αναλυση. η digea kai h ertflix ειναι 1080p? Ειναι επισης και τα τοπικα που ειναι αστα να πανε! οποτε σε αυτα τα μετρα μηπως ειναι προτιμοτερο να κινηθω στις 65 ιντσες? 

1080i για την ακριβεια

δεν θα με ενδιεφερε καθολου εμενα η εικονα στα digea παντως.

Επεξ/σία από Ntinaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ. τα επίγεια θα φαίνονται λίγο "soft" στις 65-75.

Και μένα μου φάνηκε λίγο από 50->65  άλλα δεν βλέπω επίγεια τηλεόραση

Αλλα εάν έχεις τον χώρο/budget δεν είναι λόγος αυτός για να προτιμήσεις μικρότερη tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...