Προς το περιεχόμενο

Το Twitter αρχίζει να αφαιρεί τα μπλε checkmarks από όλους τους παλιούς χρήστες


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, culnar είπε

Γιατί το μπλε checkmark ήταν εκεί για να πιστοποιεί ότι ο κάτοχος του λογαριασμού είναι όντως το δημοφιλές άτομο/το άτομο με επιρροή. Τώρα, για παράδειγμα, αν εγώ αποφασίσω να κάνω ένα account "Κυριάκος Μητσοτάκης" και πληρώσω τα 8$ θα φαίνεται στους υπόλοιπους ότι είμαι ο Κυριάκος Μητσοτάκης και όχι ένας χλέμπουρας που απλά θέλει να τρολάρει.

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Το θέμα δεν είναι το κόστος, αλλά το ότι μπορεί ο οποιοδήποτε να πληρώσει και να φαίνεται σαν verified account, ενω δεν είναι 

Θα έστεκε το επιχείρημα αν δεν έπεφταν deverifications σαν μορφή light-ban. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, culnar είπε

Γιατί το μπλε checkmark ήταν εκεί για να πιστοποιεί ότι ο κάτοχος του λογαριασμού είναι όντως το δημοφιλές άτομο/το άτομο με επιρροή. Τώρα, για παράδειγμα, αν εγώ αποφασίσω να κάνω ένα account "Κυριάκος Μητσοτάκης" και πληρώσω τα 8$ θα φαίνεται στους υπόλοιπους ότι είμαι ο Κυριάκος Μητσοτάκης και όχι ένας χλέμπουρας που απλά θέλει να τρολάρει.

Κατσε, δηλαδή η πληρωμή συνδρομής δεν θα έχει και άλλη διαδικασία μετά; Όπως επαλήθευσης και ταυτοποίησης του χρήστη; Αν είναι έτσι θεωρώ πολύ λάθος αυτή την τακτική. Εγώ νόμιζα ότι το σύστημα θα είναι όπως με το checkmark του fb με την διαφορά ότι τώρα θα πρέπει και να πληρώνεις. 

Με το θέμα της πληρωμής καθαρά δεν είμαι αντίθετος, δεν θα λείψουν από το 99.99% όσων γκρινιάζουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εξυπνο  θα ηταν ολοι αυτοι οι δημοσιογραφοι και ειδησιογραφικά κανάλια που τους εριξε μαυρο , πχ new york times να φτιαξουν ψευτικα accounts new york times και να ποσταρουν τρολ. Ετσι θα ξεφτιλιστει η εικονα του twitter σαν αξιοπιστη πηγη, και θα αναγκαστει να τα δωσει σε ολους δωρεαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στενοχωρήθηκε ο Ronaldo και ο Le Bron για τα 8 ευρώ του τουίτερ ,  γελοία πράματα , αν είναι δυνατόν , λες να κάνω τουίτερ να μου απαντήσει ο Μασκ ? καλώς ήρθες !😄

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, klaftop είπε

Το πιο εξυπνο  θα ηταν ολοι αυτοι οι δημοσιογραφοι και ειδησιογραφικά κανάλια που τους εριξε μαυρο , πχ new york times να φτιαξουν ψευτικα accounts new york times και να ποσταρουν τρολ. Ετσι θα ξεφτιλιστει η εικονα του twitter σαν αξιοπιστη πηγη, και θα αναγκαστει να τα δωσει σε ολους δωρεαν

Ότι το twitter θεωρούνταν αξιόπιστη πηγή δηλαδή πριν τον Elon και τώρα χάλασε..

digibyte-dgb.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, culnar είπε

. Τώρα, για παράδειγμα, αν εγώ αποφασίσω να κάνω ένα account "Κυριάκος Μητσοτάκης" και πληρώσω τα 8$ θα φαίνεται στους υπόλοιπους ότι είμαι ο Κυριάκος Μητσοτάκης και όχι ένας χλέμπουρας που απλά θέλει να τρολάρει.

γιατί, δηλαδή δεν είναι??? 😧

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί είναι τόσο θέμα να πληρώσουν 8$ το μήνα όλοι αυτοί οι λεφτάδες {ηθοποιοί, επιχειρηματίες, αθλητές κλπ) που χρησιμοποιούν το twitter για να διαφημίσουν τη δουλειά τους.

Γιατί πριν το μπλε σηματακι πιστοποιούσε οτι ένας λογαριασμος ηταν όντως ενός διασημου ή μια εταιρείας ή ενος οργανισμου (υπουργεια-διεθνεις οργανισμοι-ΜΚΟ κτλπ)
 
Τώρα το μπλε σηματακι απλα πιστοποιει οτι καποιος πληρωνει 8 δολλαρια για αυτό. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Backpacker είπε

Γιατί πριν το μπλε σηματακι πιστοποιούσε οτι ένας λογαριασμος ηταν όντως ενός διασημου ή μια εταιρείας ή ενος οργανισμου (υπουργεια-διεθνεις οργανισμοι-ΜΚΟ κτλπ)
 
Τώρα το μπλε σηματακι απλα πιστοποιει οτι καποιος πληρωνει 8 δολλαρια για αυτό. 

Τωρα το μπλε σηματακι σημαινει πως καποιος ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ λογαριασμος πληρωνει κι απο πανω 8 δολλαρια.

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, michael92 είπε

Θα έστεκε το επιχείρημα αν δεν έπεφταν deverifications σαν μορφή light-ban. 

Τι είναι το deverification; 

Unverified είναι η λέξη που ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Backpacker είπε

Γιατί πριν το μπλε σηματακι πιστοποιούσε οτι ένας λογαριασμος ηταν όντως ενός διασημου ή μια εταιρείας ή ενος οργανισμου (υπουργεια-διεθνεις οργανισμοι-ΜΚΟ κτλπ)
 
Τώρα το μπλε σηματακι απλα πιστοποιει οτι καποιος πληρωνει 8 δολλαρια για αυτό. 

Ρε παιδια μην λέτε ότι να ναι. Είναι δυνατόν να πληρώνεις 8$ και να παιρνεις σηματάκι οτι είσαι πιστοποιημένα ο οποιοσδήποτε? Απλά επιπλέον θα χρειάζεται να πληρώνεις τωρα αφού αποδείξεις ποιος είσαι πρώτα!

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koutsis είπε

Ρε παιδια μην λέτε ότι να ναι. Είναι δυνατόν να πληρώνεις 8$ και να παιρνεις σηματάκι οτι είσαι πιστοποιημένα ο οποιοσδήποτε? Απλά επιπλέον θα χρειάζεται να πληρώνεις τωρα αφού αποδείξεις ποιος είσαι πρώτα!

 

Άνθρωπε μου το σηματακι πλεον δεν πιστοποιει τιποτα. Εναν αριθμο τηλεφωνου χρειαζεται μονο για να κανεις την επιβεβαιωση.
Με το που ξεκινας τη συνδρομη μπαινει το σημα. Αν θελω εγω αλλαζω το userName μου σε οτι θελω. 
Αν βαλω μια φωτογραφια του Μπραντ Πιτ και username μπραντ πιτ μια χαρα θα φαινεται στο timeline σαν να ανεβαζει ο Μπραντ Πιτ με το μπλε σηματακι 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Backpacker είπε

 

Άνθρωπε μου το σηματακι πλεον δεν πιστοποιει τιποτα. Εναν αριθμο τηλεφωνου χρειαζεται μονο για να κανεις την επιβεβαιωση.
Με το που ξεκινας τη συνδρομη μπαινει το σημα. Αν θελω εγω αλλαζω το userName μου σε οτι θελω. 
Αν βαλω μια φωτογραφια του Μπραντ Πιτ και username μπραντ πιτ μια χαρα θα φαινεται στο timeline σαν να ανεβαζει ο Μπραντ Πιτ με το μπλε σηματακι 

Δεν στέκει αυτό που λες με τίποπτα. Δεν έχει κανένα νόημα! Το σηματάκι σημαίνει ότι έχει γίνει έλεγχος και εχει πιστοποιηθεί ότι είσαι εσύ ο πραγματικός χρήστης. Αλλίώς ποιό το νόημα να δίνουν στον καθένα μπλέ σηματάκια χωρίς κανένα έλεγχο? Μπορώ εγώ δηλαδή με 24$ να παριστάνω πως είμαι ο Trump, o Putin και ο Erdogan ταυτόχρονα και όλοι στο twitter να με διαβάζουν και να νομίζουν οτι γράφει ο πραγματικός Putin? Καταλαβαίνεις πως είναι αδύνατον να σημβαίνει κάτι τέτοιο!

Επεξ/σία από koutsis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koutsis είπε

Δεν στέκει αυτό που λες με τίποπτα. Δεν έχει κανένα νόημα! Το σηματάκι σημαίνει ότι έχει γίνει έλεγχος και εχει πιστοποιηθεί ότι είσαι εσύ ο πραγματικός χρήστης. Αλλίώς ποιό το νόημα να δίνουν στον καθένα μπλέ σηματάκια χωρίς κανένα έλεγχο? Μπορώ εγώ δηλαδή με 24$ να παριστάνω πως είμαι ο Trump, o Putin και ο Erdogan ταυτόχρονα και όλοι στο twitter να με διαβάζουν και να νομίζουν οτι γράφει ο πραγματικός Putin? Καταλαβαίνεις πως είναι αδύνατον να σημβαίνει κάτι τέτοιο!

Ωραία ας δούμε το παρακάτω παράδειγμα που σχετίζεται με την Ελλάδα.

 

Τον Αντώνη Διαματαρη, τoν πρώην υφυπουργό εξωτερικών που παραιτήθηκε (για το πτυχίο από το πανεπιστήμιο Columbia) τον θυμάσαι;

Αυτό είναι το προφίλ του στο Twitter:

https://twitter.com/ahdiamataris

Κάποιος έφτιαξε έναν άλλο λογαριασμό με λίγο διαφορετικό όνομα, πήρε φωτογραφία του και αγόρασε το μπλε σηματακι:

https://twitter.com/a_diamakaris

 

Πιστεύεις ότι έγινε πραγματικά έλεγχος ταυτότητας του δεύτερου λογαριασμού και υπάρχει άτομο με αυτό το όνομα;

 

Άλλη περίπτωση για το Σουδάν:

https://www.middleeasteye.net/news/sudan-hemeti-twitter-rsf-false-dead-verification-chaos

Κάποιος έφτιαξε ένα λογαριασμό με παρόμοιο όνομα με αυτόν του RSF, πήρε το σήμα και έγραψε ότι σκοτώθηκε ένας στρατηγός.

Μέχρι να αποδειχθεί ότι ψέμα είχαν περάσει μερικές ώρες.

Επεξ/σία από ioankav
Προσθήκη παραδείγματος
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...