Προς το περιεχόμενο

External usb disk on Xpenology


spocky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω στησει ενα Xpenology σε ενα παλιο pc που ειχα με DSM 7. Οταν βαζω πανω εναν usb 3 δισκο που εχω δεν τον αναγνωριζει καθολου. Υποστηριζεται η λειτουργια external drive οπως το κανονικο synology η δεν μπορει να γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο κανονικό μόνο για backup το βάζεις δεν φτιάχνεις volume. Παλιά κάνανε κάτι πατέντες και εμφανιζόταν σαν εσωτερικώς αλλά δεν έχω διαβάσει κάτι πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ το εβαλα σε αλλο USB και το ειδε κανονικα ως external folder.

Ειχα στησει το Xpenology σε εναν παλιο 80αρη SATA που ειχα, χωρις RAID setup. Τωρα εχω προσθεσει μερικους ακομα δισκους παλι χωρις RAID.

Μπορω καπως να αλλαξω τον 80αρη που ειχα σαν πρωτο δισκο με εναν πιο μεγαλο, χωρις να ξαναστησω απο την αρχη ολο το Xpenology? Σκεφτομαι να κανω το εξης:

Προσθετω αλλον εναν 250αρη και τον κανω RAID 1 με τον 80αρη (διαθεσιμα GB=80). Αφου γινει το RAID, αφαιρω τελειως τον 80αρη και προσθετω παλι εναν 250αρη σε RAID 1 και ετσι θα εχω ενα RAID 1 με 250GB διαθεσιμα. Ειναι σωστο?

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spocky είπε

Προσθετω αλλον εναν 250αρη και τον κανω RAID 0 με τον 80αρη (διαθεσιμα GB=80). Αφου γινει το RAID, αφαιρω τελειως τον 80αρη και προσθετω παλι εναν 250αρη σε RAID 0 και ετσι θα εχω ενα RAID 0 με 250GB διαθεσιμα. Ειναι σωστο?

Όχι. Εάν σπάσει το RAID 0 χάνεται το όλο volume. 
Μήπως εννοείς RAID 1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RAID 0 εγραψα; Ναι RAID 1 εννοουσα... Το εκανα τελικα και επαιξε. Το μονο προβλημα που εχω τωρα ειναι οτι απο τις 4 sata που εχει η asus h61m το synology αναγνωριζει μονο τις τρεις..Κατι πρεπει να ειχα κανει λαθος στο αρχικο satamapport

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...