Προς το περιεχόμενο

Αρχιτεκτονική και Μαρκετινγκ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/4/2023 στις 7:40 ΜΜ, Mususumu είπε

Πιστευετε έχει πεθάνει η Αρχιτεκτονική στην Ελλάδα; 
Όλοι μου λένε ότι θα πεινασω αν δεν ανοίξω δικό μου γραφείο και πως καλύτερα να φύγω έξω γιατί λεφτά αν θα δω θα δω σε μεγάλη ηλικία.

Λέω όταν τελειώσω να πάω προς μάρκετινγκ που μου αρέσει επισης πολύ

Να φύγεις έξω. Υπάρχει θέμα με τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών στην Ελλάδα. Αν και δεν είναι αυτός ο μοναδικός λόγος για να εγκαταλείψει ένας νέος την Κολομβία της Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, Mususumu είπε

Δεν έθεσα το οικονομικό σαν κριτήριο αλλά το μέλλον στην Ελλάδα γενικότερα. 

Ουτε ο τίτλος στα 50 μου είναι πιστεύω κριτήριο καθώς είμαι άνθρωπος που ο,τι και να επιλέξω να κάνω, θέλω να το κάνω σωστά και να φτάσω στο καλύτερο δυνατό επίπεδο που μπορώ. 
 

Το θέμα είναι αξίζει αλλαγή του κλάδου με την τωρινή κατάσταση η όχι; 

Τι όνειρα έχεις για το μέλλον σου ;; 

Θα ήθελες να γράψεις βιβλίο;

Θα ήθελες να πάρεις Μουντιάλ ;

Θα ήθελες να φτιάξεις ουρανοξύστη;

Θα ήθελες να οδηγήσεις φόρμουλα 1;

Θα ήθελες να κάθεσαι σπίτι σου και να παίζεις lol;

Θα ήθελες να τραγουδάς όπερα;

Οι σπουδές και η εργασία σου είναι το "μεταφορικό" μέσο προς αυτά...

 

Αν θες να δεις μια σύγκριση μεταξύ νεοεισερχομενου ως αρχιτέκτονας και ως μαρκετιερ στην αγορά εργασίας της ελλαδας ,τοτε

για τους αρχιτέκτονες το 8ωρο στην Αθήνα είναι 800 με 850 και το 8ωρο είναι 10ωρο και δεν σχεδιάζεις τίποτα απλά κάνεις διεκπεραίωση φακέλους στην πολεοδομία (αν υπάρχει και εργοτάξιο παιζει και το Σάββατο)

Στην επαρχία ονομάζεται "το παιδί που μαθαίνει" και η πληρωμή είναι ανάλογα τα κέφια του εργοδότη

 

για το μάρκετινγκ είναι 900 το 10ωρο, κάνεις σοσιαλ, τηλεφωνικό κέντρο, φωτοτυπίες, Μάιλ κλπ

Στην επαρχία δεν υπάρχει τέτοια θέση 

 

Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά κάνεις περίπου τα ίδια αλλά υπάρχει ιεραρχία που ματώνεις για να την ανέβεις

 αλλα αλλάζεις δουλειές κάθε 6μηνες με 1 χρόνο στην αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, st2 είπε

Τι όνειρα έχεις για το μέλλον σου ;; 

Θα ήθελες να γράψεις βιβλίο;

Θα ήθελες να πάρεις Μουντιάλ ;

Θα ήθελες να φτιάξεις ουρανοξύστη;

Θα ήθελες να οδηγήσεις φόρμουλα 1;

Θα ήθελες να κάθεσαι σπίτι σου και να παίζεις lol;

Θα ήθελες να τραγουδάς όπερα;

Οι σπουδές και η εργασία σου είναι το "μεταφορικό" μέσο προς αυτά...

 

Αν θες να δεις μια σύγκριση μεταξύ νεοεισερχομενου ως αρχιτέκτονας και ως μαρκετιερ στην αγορά εργασίας της ελλαδας ,τοτε

για τους αρχιτέκτονες το 8ωρο στην Αθήνα είναι 800 με 850 και το 8ωρο είναι 10ωρο και δεν σχεδιάζεις τίποτα απλά κάνεις διεκπεραίωση φακέλους στην πολεοδομία (αν υπάρχει και εργοτάξιο παιζει και το Σάββατο)

Στην επαρχία ονομάζεται "το παιδί που μαθαίνει" και η πληρωμή είναι ανάλογα τα κέφια του εργοδότη

 

για το μάρκετινγκ είναι 900 το 10ωρο, κάνεις σοσιαλ, τηλεφωνικό κέντρο, φωτοτυπίες, Μάιλ κλπ

Στην επαρχία δεν υπάρχει τέτοια θέση 

 

Στο εξωτερικό τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά κάνεις περίπου τα ίδια αλλά υπάρχει ιεραρχία που ματώνεις για να την ανέβεις

 αλλα αλλάζεις δουλειές κάθε 6μηνες με 1 χρόνο στην αρχή 

Παραείναι «υλιστικά» και «πεζα» αυτα τα όνειρα θεωρώ.

Αν ειχα κάτι τόσο συγκεκριμένο στο μυαλό μου δεν θα αναρτούσα αυτό το ποστ. 

Ονειρο μου, με την πραγματική έννοια του ονείρου και όχι του στόχου, είναι να κάνω κάτι που θα αγαπώ και θα μπορεί να μου αποφέρει επαρκή χρήματα για να μπορέσω να συντηρήσω την οικογένεια μου.

Αν προσπαθήσω να το οριοθετησω αυτό σε πρακτικά πλαίσια, τότε θα μιλήσω για ένα συγκεκριμένο μοντέλο και τύπο εργασίας που μου ταιριάζει. Πχ δημιουργικό, Hybrid, διεπιστημονικό, ερευνητικό, ευέλικτο σε αρμοδιότητες 

Δυστυχως τα ψυχομετρικά τεστ που έκανα δεν βοήθησαν καθώς μου έβγαλαν 4 τύπους προσωπικότητας  αντί για 3 (υπήρξε και στα 2 ισοβαθμία) και μου έβγαλε κόντρα τύπους πχ πρώτο επιχειρηματικό και αμεσως μετά συμβατικό. (Δηλαδή από τη μια το ρισκο του επιχειρείν και από την άλλη τη ρουτίνα του 9-5) 
Γι αυτό προσπαθώ να δω σαν ύστατη λύση την κατάσταση στην Ελλάδα για να πάρω μια απόφαση για το τι να επιλέξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, st2 είπε

κανε ταξίδια στο εξωτερικο αν προλαβαίνεις πριν αποφασίσεις

πήγαινε στρατό πριν αποφασίσεις

 

 

Είμαι κοπέλα 🙄

Εχω γυρίσει όλη την Ευρώπη και Τυνησια, Αίγυπτο, Μαροκο, Ιορδανια. Κάποιες χώρες τις επισκέφθηκα σαν youth worker με προγράμματα erasmus+ 

Έχω αρχίσει να πελαγώνω μη μπορώντας να κατασταλάξω κάπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mususumu είπε

Είμαι κοπέλα

Συγγνώμη που υπέθεσα ότι πρέπει να υπηρετήσεις

Να σου κάνω μια ερώτηση σε τι φάση ζωής εισαι;

Πόσο χρονών είσαι;

Τελείωσες λύκειο;

Έχεις κάνει 1ο πτυχίο και πας για 2ο;

Πότε πρόλαβες και έκανες όλα αυτά τα ταξίδια;

------------

Μην πελαγωνεις γιατί να ξέρεις στο 90% των περιπτώσεων σπουδάζεις αρχιτεκτονική και καταλήγεις εκτιμητής έργων τέχνης για παράδειγμα .

 

 

Επεξ/σία από st2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, st2 είπε

Συγγνώμη που υπέθεσα ότι πρέπει να υπηρετήσεις

Να σου κάνω μια ερώτηση σε τι φάση ζωής εισαι;

Πόσο χρονών είσαι;

Τελείωσες λύκειο;

Έχεις κάνει 1ο πτυχίο και πας για 2ο;

Πότε πρόλαβες και έκανες όλα αυτά τα ταξίδια;

------------

Μην πελαγωνεις γιατί να ξέρεις στο 90% των περιπτώσεων σπουδάζεις αρχιτεκτονική και καταλήγεις εκτιμητής έργων τέχνης για παράδειγμα .

 

 

Κανένα θέμα 

Ειμαι 27. Ενώ είχα τελειώσει με μαθήματα, καθυστέρησα τη διπλωματική μου γιατί δούλευα κυρίως ως freelancer σαν αρχιτεκτονας και με πήγε πίσω.
οι γονείς μου είναι πολιτικοί μηχανικοί με γραφείο, όποτε δουλεύαμε μαζί. -Όχι πολύ καλή ιδέα

Πήγαινα σε ελληνογερμανικό σχολείο από μικρή και τα ταξίδια ήταν πάντα μέρος της κουλτούρας μας οικογενειακα. Προσπαθώ να κάνω τουλάχιστον 2-3 ταξίδια τον χρόνο.

Η απογοητευση μου στον κλάδο και παρα το background και τη βοήθεια που είχα, με χει κανει να αναθεωρήσω αν έκανα σωστή επιλογή για τα ελληνικά δεδομένα.

Ειναι αυτό που είπες. Αν θέλω να επιβιώσω πρέπει να ασχολούμαι με ΠΕΑ, αυθαιρεσίες κλπ. (Το απεχθανομαι όπως ο διάολος το λιβάνι) Καμία απολύτως σχέση με αυτό που σπούδασα και όταν εν τελει ασχοληθώ με αυτό που σπούδασα, οι απολαβές συγκριτικά με το το work-life balance και τη στρεσογόνα φύση της δουλειας είναι τραγικα. 
 

Τωρα είμαι στη φάση που δουλεύω τη διπλωματική μου και σκέφτομαι τι μεταπτυχιακό να κάνω μετά για να με βοηθήσει στην αλλαγή καριέρας.

Επεξ/σία από Mususumu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξέρεις την πραγματικότητα του αρχιτέκτονα ελεύθερου επαγγελματία τότε κάνε ένα μεταπτυχιακό με άσκηση στο εξωτερικό

Ένα ΜΒΑ είναι καλή ιδέα 

Εκτός αν έχεις κάποιο τομέα που να σε ενδιαφέρει πραγματικά πχ urbanism 

20 ώρες πριν, Mususumu είπε

τουλάχιστον 2-3 ταξίδια τον χρόνο

Σαββατοκύριακο στο χωριό και το θεωρούμε επιτυχία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω γνωρισει φοιτητη αρχιτεκτον που να μην εχει προβλημα στο μυαλο του. ενα τεραστιο μπλεξιμο λογικης, τεχνης και χαους. Η κοπελα εφαγε 6 χρονια στο πολυτεχνιο και θελει να κανει μαρκετινγ που κανει η καθε νυχου που τελειωσε το ιεκ.. θεε και κυριε, ακου τους γονεις σου που ειναι μηχανικοι!!!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από Allan-Wake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Allan-Wake είπε

δεν εχω γνωρισει φοιτητη αρχιτεκτον που να μην εχει προβλημα στο μυαλο του. ενα τεραστιο μπλεξιμο λογικης, τεχνης και χαους. Η κοπελα εφαγε 6 χρονια στο πολυτεχνιο και θελει να κανει μαρκετινγ που κανει η καθε νυχου που τελειωσε το ιεκ.. θεε και κυριε, ακου τους γονεις σου που ειναι μηχανικοι!!!!!!!!!!!!!

Παρωχημενη αντίληψη και προσβλητικό τσουβαλιασμα οπότε προχωράμε. 

Για την ιστορία μόνο να αναφερω ότι πρωτος ξάδερφος της μητέρας μου χημικός μηχανικός επισης από Πολυτεχνείο με βαθμό 8+ κατέληξε για καμία 10ετια περίπου να είναι marketing director της Coca Cola στην Ελλάδα και έχοντας περάσει από πολλές πολυεθνικές όπως Halls, Red Bull κλπ. 
Οποτε μόνο κατά δεν είναι οι γονείς μου. Ειδικά βλέποντας την κατάσταση στην Ελλάδα στον τομέα μου.

Τα υπόλοιπα ασχολίαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αξίζει να σπουδάσω αρχιτεκτονική και να κάνω την καριέρα μου στην Ελλάδα;  ή επειδή είναι δύσκολες οι συνθήκες ποια να θα ήταν καλύτερα να πάω εξωτερικό;

Μόλις τώρα, Antreas07L είπε

Αξίζει να σπουδάσω αρχιτεκτονική και να κάνω την καριέρα μου στην Ελλάδα;  ή επειδή είναι δύσκολες οι συνθήκες ποια να θα ήταν καλύτερα να πάω εξωτερικό;

Η γενικά να κοιτάξω τιποτα διαφορετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Antreas07L said:

Αξίζει να σπουδάσω αρχιτεκτονική και να κάνω την καριέρα μου στην Ελλάδα;  ή επειδή είναι δύσκολες οι συνθήκες ποια να θα ήταν καλύτερα να πάω εξωτερικό;

Η γενικά να κοιτάξω τιποτα διαφορετικό

αξίζει ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JakeKaufman είπε

αξίζει ναι.

Μα οι περισσότεροι λένε πως έχουν γίνει πολύ δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα πολλές ώρες δουλειάς και χαμηλός μισθός και είναι δύσκολο να βρεις πελάτες(γενικά δουλειά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Antreas07L said:

Μα οι περισσότεροι λένε πως έχουν γίνει πολύ δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα πολλές ώρες δουλειάς και χαμηλός μισθός και είναι δύσκολο να βρεις πελάτες(γενικά δουλειά)

Ποιοι ειναι αυτοι που τα λένε αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...