Προς το περιεχόμενο

Αρχιτεκτονική και Μαρκετινγκ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευετε έχει πεθάνει η Αρχιτεκτονική στην Ελλάδα; 
Όλοι μου λένε ότι θα πεινασω αν δεν ανοίξω δικό μου γραφείο και πως καλύτερα να φύγω έξω γιατί λεφτά αν θα δω θα δω σε μεγάλη ηλικία.

Λέω όταν τελειώσω να πάω προς μάρκετινγκ που μου αρέσει επισης πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Gingerbread είπε

Γιατί αν ανοίξεις δικό σου γραφείο θα σου έρθουν πελάτες;

Αυτό ρωτάω. Έχει μέλλον το συγκεκριμένο επάγγελμα η θα κουραστώ πολύ περισσότερο από το μάρκετινγκ πχ. κυνηγωντας πελατες για να δω λεφτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το μάρκετνγκ έχει καλές προοπτικές. Η αρχιτεκτονική σίγουρα δεν έχει. Επίσης μιλάμε για μια 5ετή σχολή δεν έχω καταλάβει αν έχεις ήδη περάσει εκεί. Τέλος ότι δουλειά και να κάνεις θα κουραστείς και ίσως βγάλεις λεφτά. Μπορεί να κουραστείς πολύ και να μην βγάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδάζω αρχιτεκτονική και τώρα που τελειώνω σκέφτομαι να το γυρίσω σε μάρκετινγκ που μου αρέσει γιατί βλέπω από φίλους μου δουλεια δεν και χαμηλοί μισθοί με πολύ αγχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις δικό σου γραφείο σίγουρα θα χρειαστείς γνώσεις μαρκετινγκ για να προωθήσεις τη δουλειά σου. Αν η αρχιτεκτονική σου αρέσει κυνηγησε το είτε Ελλάδα είτε εξω, αν δεν ψήνεσαι και πολύ αλλαξε αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχιτεκτονική σίγουρα δεν έχει πεθάνει στην Ελλάδα, αντίθετα ανθίζει φοβερά τα τελευταία 2-3 χρόνια (μαζί με όλον τον κλάδο των κατασκευών). Ο λόγος είναι φυσικά ότι για πολλά χρόνια είχαν «κάτσει» όλα. 

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι οι νέοι εργαζόμενοι απολαμβάνουν ιδιαίτερα προνόμια. Η καπιταλιστική μηχανή τους υποχρεώνει σε υπερωρίες και χαμηλούς μισθούς 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Η αρχιτεκτονική σίγουρα δεν έχει πεθάνει στην Ελλάδα, αντίθετα ανθίζει φοβερά τα τελευταία 2-3 χρόνια (μαζί με όλον τον κλάδο των κατασκευών). Ο λόγος είναι φυσικά ότι για πολλά χρόνια είχαν «κάτσει» όλα. 

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι οι νέοι εργαζόμενοι απολαμβάνουν ιδιαίτερα προνόμια. Η καπιταλιστική μηχανή τους υποχρεώνει σε υπερωρίες και χαμηλούς μισθούς 

 

Άνθισε και με τις πρώτες ανατιμήσεις ξαναπάγωσε σε μεγάλο βαθμό. 
θεωρώ την κατασκευή πολύ εύθραυστο κλάδο και τον πρώτο που πλήττεται σε περιόδους κρίσης. 
εχουν οι γονείς μου τεχνικό γραφείο αλλά από το 2010 και μετά είναι αρκετά δυσκολα Τα πράγματα.

Ειδικά για έναν αρχιτέκτονα που στην Ελλάδα ειδικά θεωρούνται πολυτέλεια και δεν επιλέγονται για μικροδουλειές, δεν θεωρώ πως έχει το αντίκρισμα του χρόνου της σχολής, του όγκου των προγραμμάτων που πρέπει να γνωρίζεις και που, των εξόδων για να μπεις και να τελειώσεις και φυσικά και ας έχεις και πορτφολιο σε χουν με 800€ με υπερωρίες.

 

εχω αρχίσει να πιστεύω πως ένας αρχιτεκτονας μοιάζει σε αρκετά επίπεδα με έναν γιατρό (πχ αναγνωρισιμότητα μετά τα 35+ , ίδιο ακαδημαϊκό χρόνο φοιτησης κλπ, πολυέξοδη σχολή) χωρίς όμως φυσικά τις απολαβές ενός γιατρού. 

Επεξ/σία από Mususumu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τους ειδικούς του insomnia δεν υπάρχει μάρκετινγκ στην Ελλάδα' Όλοι δουλεύουν με φυλλάδια και ποσοστά επί των πωλήσεων. @pavlovic που είσαι; Θέλουν τις γνώσεις σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2023 στις 11:08 ΠΜ, Mususumu είπε

Άνθισε και με τις πρώτες ανατιμήσεις ξαναπάγωσε σε μεγάλο βαθμό. 
θεωρώ την κατασκευή πολύ εύθραυστο κλάδο και τον πρώτο που πλήττεται σε περιόδους κρίσης. 
εχουν οι γονείς μου τεχνικό γραφείο αλλά από το 2010 και μετά είναι αρκετά δυσκολα Τα πράγματα.

Ειδικά για έναν αρχιτέκτονα που στην Ελλάδα ειδικά θεωρούνται πολυτέλεια και δεν επιλέγονται για μικροδουλειές, δεν θεωρώ πως έχει το αντίκρισμα του χρόνου της σχολής, του όγκου των προγραμμάτων που πρέπει να γνωρίζεις και που, των εξόδων για να μπεις και να τελειώσεις και φυσικά και ας έχεις και πορτφολιο σε χουν με 800€ με υπερωρίες.

 

εχω αρχίσει να πιστεύω πως ένας αρχιτεκτονας μοιάζει σε αρκετά επίπεδα με έναν γιατρό (πχ αναγνωρισιμότητα μετά τα 35+ , ίδιο ακαδημαϊκό χρόνο φοιτησης κλπ, πολυέξοδη σχολή) χωρίς όμως φυσικά τις απολαβές ενός γιατρού. 

Γιατρός 6 χρόνια σπουδές - Αρχιτέκτονας 5.

Επίσης στην Ελλάδα τα τμήματα Αρχιτεκτονικής φέρνουν περισσότερο σε τμήμα καλων τεχνών παρά σε Πολυτεχνική Σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2023 στις 10:44 ΜΜ, acomaedo είπε

Γιατρός 6 χρόνια σπουδές - Αρχιτέκτονας 5.

Επίσης στην Ελλάδα τα τμήματα Αρχιτεκτονικής φέρνουν περισσότερο σε τμήμα καλων τεχνών παρά σε Πολυτεχνική Σχολή.

Καλά ας μη σταθούμε στον 1 χρόνο παραπάνω της ιατρικης Σχολής για να το θέσουμε σαν αντεπιχείρημα.

Επισης είμαι στο ΕΜΠ που είναι ξεκαθαρα Πολυτεχνείο και το πιο δυνατό της χώρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΕΜΠ είναι Πολυτεχνείο αλλά η Αρχιτεκτονική του (όπως και όλες στην Ελλάδα) έχουν μεγαλύτερη σχέση με σχολή καλών τεχνών παρά τεχνικής κατεύθυνσης σχολή. Τα μαθηματικοποιημένα μαθήματα και τα μαθήματα τεχνολογικού προσανατολισμού είναι δυστυχώς μετρημένα στα δάχτυλα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό ακούγεται αυτό. Πόσα μαθηματικοποιημένα μαθήματα να έχουν ή καλύτερα, αν είχαν παραπάνω, σε τι ακριβώς θα τους χρησίμευαν;

Και μονο η δυνατότητα σύνθεσης (εξου και όλα αυτά τα ατελείωτα μαθήματα συνθέσεων που έχουν), τους δίνει τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με τους άμεσα συσχετιζόμενους (σε σημείο σύγχυσης πολλές φορές) πολιτικούς μηχανικούς.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει;

Θέλεις να κάνεις δεύτερο πτυχίο μάρκετινγκ μόλις τελειώσεις την αρχιτεκτονική;

Και αναρωτιέσαι αν αξίζει να το κάνεις;

 

Εσύ όταν θα είσαι 50 χρόνων σε μια ιδανική πορεία ζωής τι θα ήθελες να είχες πετύχει στην ζωή σου;

Πχ να έχει λάβει ένα βραβείο pritzker ή να έχεις κάνει την διαφημιστική καμπάνια ενός υποψηφίου προέδρου των ΗΠΑ;

Απάντησε σε αυτό και θα πάρεις κατεύθυνση

Η λογική ότι στο μάρκετινγκ παίρνουν πρώτο μισθό 3000 ευρώ δεν είναι κριτήριο 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, st2 είπε

Δεν έχω καταλάβει;

Θέλεις να κάνεις δεύτερο πτυχίο μάρκετινγκ μόλις τελειώσεις την αρχιτεκτονική;

Και αναρωτιέσαι αν αξίζει να το κάνεις;

 

Εσύ όταν θα είσαι 50 χρόνων σε μια ιδανική πορεία ζωής τι θα ήθελες να είχες πετύχει στην ζωή σου;

Πχ να έχει λάβει ένα βραβείο pritzker ή να έχεις κάνει την διαφημιστική καμπάνια ενός υποψηφίου προέδρου των ΗΠΑ;

Απάντησε σε αυτό και θα πάρεις κατεύθυνση

Η λογική ότι στο μάρκετινγκ παίρνουν πρώτο μισθό 3000 ευρώ δεν είναι κριτήριο 

 

 

Δεν έθεσα το οικονομικό σαν κριτήριο αλλά το μέλλον στην Ελλάδα γενικότερα. 

Ουτε ο τίτλος στα 50 μου είναι πιστεύω κριτήριο καθώς είμαι άνθρωπος που ο,τι και να επιλέξω να κάνω, θέλω να το κάνω σωστά και να φτάσω στο καλύτερο δυνατό επίπεδο που μπορώ. 
 

Το θέμα είναι αξίζει αλλαγή του κλάδου με την τωρινή κατάσταση η όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...