Προς το περιεχόμενο

Αγορά Πικαπ


forlorn_hope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, spooker είπε

ένας λόγος που αποφάσισα να μην ασχοληθώ με το βινύλιο είναι πως δεν έχω παλιούς δίσκους βινυλίου στους οποίους ο ήχος έχει γραφτεί χωρίς να έχει υπάρχει analog to digital conversion σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο όπως γίνεται πλέον.
"Original pressings were often mastered with rare vacuum tube gear that is very expensive and difficult to find…many of today’s ME will use digital gear during the mastering of vinyl"
Προφανώς στους σύγχρονους δίσκους βινυλίου η ποιότητα θα είναι κατώτερη από οποιοδήποτε αντίστοιχο cd γιατί πολύ απλά το βινύλιο θα είναι απλά ένα μέσο αποθήκευσης της ψηφιακής έκδοσης του μουσικού κομματιού.. Επίσης η ποιότητα των βινυλίων λέγεται πως έχει πέσει κατακόρυφα. Για τους παλαιούς true analog δίσκους βινυλίου πιθανότατα να υπάρχει κάποιο ακουστικό πλεονέκτημα το οποίο είναι λογικό.

Αν πας από μοναστηράκι μεριά, αν είσαι από αθηνα, θα βρεις 1τες κόπιες μεταχειρισμένες, αξίζει να ρήξης μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπερα και μια ερώτηση 

μολις αγόρασα μεταχειρισμένο ένα dual cs 505 και αφου έρθει και ασχοληθώ λιγο να το περιποιήθω θα χρειαστώ έναν προενισχυτη .

θελω για αρχή κατι φτηνό vfm να κάνει τουλάχιστον καλά τη δπυλεια του .

τι προτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 22/4/2023 στις 2:13 ΜΜ, forlorn_hope είπε

Παιδιά μια ζωή είχα cd ,είμαι εντελώς ασχετος με το βινύλιο ,το μόνο που ακούω τόσα χρόνια είναι για την ανωτερότητα του ήχου του και είπα να το τολμήσω να δω την διαφορά .

Η μουσική που ακούω είναι heavy metal ,κλασικό και συμφωνικό .

Η αλήθεια είναι είχα στο μυαλό μου κάτι πολύ entry , μιας που νόμιζα ότι ο ενισχυτής και τα ηχεία έχουν την πιο μεγάλη σημασία ,δηλαδή το πολύ 200 ευρώ αλλά από ότι βλέπω δεν φτάνουν για να δω όντως την διαφορά που λένε όλοι εκτός εάν κάνω την υπέρβαση  που μάλλον είναι αναπόφευκτη 

Ο ήχος είναι κάτι υποκειμενικό το βινύλιο ακούγεται τελείως διαφορετικά από τα cd ποιος soft  ποιο ζεστός ήχος 

Γενικά το βινύλιο είναι ένα ακριβό χόμπι από τη στιγμή που θέλεις να παίξεις με τα λιγότερα δυνατά χρήματα καλύτερα να πας σε κάποιο μεταχειρισμένο vintage πικαπ

Θα είναι πολύ ποιοτικότερο από οποιοδήποτε καινούργιο μέχρι 500€

Στις 5/12/2023 στις 3:33 ΜΜ, giabritsos είπε

Καλησπερα και μια ερώτηση 

μολις αγόρασα μεταχειρισμένο ένα dual cs 505 και αφου έρθει και ασχοληθώ λιγο να το περιποιήθω θα χρειαστώ έναν προενισχυτη .

θελω για αρχή κατι φτηνό vfm να κάνει τουλάχιστον καλά τη δπυλεια του .

τι προτείνετε ;

Εδώ  είσαι

https://www.skroutz.gr/s/14867598/Cambridge-Audio-Solo-Phono-Preamp-Asimi.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το καλύτερο phono stage με προσιτή τιμή είναι το sciit mani 2. Εχω το schiit mani 1 και το σύγκρινα με το cambridge audio solo και ακουγόταν ανώτερο φαντάζομαι το sciit mani 2 θα είναι κορυφή.

Εχω ακούσει και το ifi zen δεν είχα την τύχη να τα συγκρίνω, αλλά ο ήχος του μου φάνηκε πολύ κλινικός.

Ρίχτε μια ματιά στο sciit mani 2 και δεν θα απογοητευτείτε. 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μεγαλη διαφορα θα ακουσεις αλλαζοντας κεφαλη σε αυτη την κατηγορια τιμης phono preamp, βρες πρωτα την κεφαλη και σκεψου αν θα την αλλαξεις με αλλης κατηγοριας αργοτερα ωστε να παρεις τουλαχιστο συμβατο προενισχυτη για το μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...