Προς το περιεχόμενο

Αγορά Πικαπ


forlorn_hope

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αυτόν εδώ τον ενισχυτή και  ηχεία ροιστερ  emphasis  πολλά χρόνια τώρα  μαζί με ένα  cd player πάλι yamaha ,στα γεράματα μου ήρθε η φλασιά να ακούσω από βινύλιο ,μπορώ να πάρω κάποιο Πικαπ και να το συνδέσω ?

Αν γίνεται ,υπάρχει κάποιο αξιοπρεπές σε καλή τιμή η θα πρέπει να δώσω καμία 500αρα και να αφήσω το εγχείρημα ?

 

IMG_20230422_101315.jpg

Επεξ/σία από forlorn_hope
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής σου έχει είσοδο PHONO οπότε ναι, μπορείς να συνδέσεις pick up. 
Δυο αξιοπρεπείς επιλογές σε σχετικά χαμηλή  θα ήταν αυτή και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή με το ίδιο καλώδιο που έχω συνδεδεμένο το cd player ,έτσι ?

Αυτά είναι τα πιο οικονομικά να φανταστώ , ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pick up έχει καλώδια επάνω του και είναι παρόμοια  με αυτά του CD player (RCA). 
Τα pick up που προτείνω είναι από τα πλέον οικονομικά αλλά όχι τα απολύτως φτηνότερα. 
Ειναι entry level συσκευές, αλλά από παραδοσιακούς κατασκευαστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς, πήγαινε στο project, έχω 2 project τα οποία είναι manual τελείως και ένα marantz το οποίο είναι automatic όπως το dual.

Θα σου έλεγα όχι στο dual για 1 σημαντικό λόγο, είναι αυτόματο, αν θες να ακούσεις 7ιντζα αλλα και 12ιντζα δισκάκια μερικά είναι γραμμένα αρκετά κοντά στην τρύπα τους,

Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μην παίξει ποτέ το κομμάτι ολόκληρο γιατί θα σηκωθεί ο βραχίονας πριν τελειώσει ο δίσκος, αυτό με τα manual πικαπ το γλιτώνεις.

ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ 329 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ PRIMARY

Μετα ιδια λευτα παιρνεις αυτο==> https://www.skroutz.gr/s/4259010/Pro-Ject-Audio-Essential-II-with-Ortofon-OM-5E-Πικάπ-Μαύρο.html

Το οποίο έχει καλύτερο βραχίονα, έχει καλύτερη κεφαλοβελόνα, είναι ποιο βαρύ που σημαίνει καλύτερη μηχανική γείωση, και φυσικά έχει antiskating, αυτό το βαριδάκι στο πλάι του βραχίωνα, και έχει πολύ καλό μονοπάτι αναβάθμισης, αν θελήσεις να αλλάξεις κεφαλή στο μέλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο επίπεδο τιμής ~ €350 η επιλογή που προτείνει ο @Inwolfgr είναι σαφώς καλύτερη λύση. 
Πρέπει να δεις την χρήση, την δυνατότητα αναβαθμίσεως vs αλλαγή συσκευής, και να γίνεις λίγο περισσότερο  συγκεκριμένος στο budget σου.


Αν το «όχι 500» μπορεί να είναι και 400-420 τότε οι επιλογές είναι σαφώς περισσότερες και καλύτερες.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ζωή είχα cd ,είμαι εντελώς ασχετος με το βινύλιο ,το μόνο που ακούω τόσα χρόνια είναι για την ανωτερότητα του ήχου του και είπα να το τολμήσω να δω την διαφορά .

Η μουσική που ακούω είναι heavy metal ,κλασικό και συμφωνικό .

Η αλήθεια είναι είχα στο μυαλό μου κάτι πολύ entry , μιας που νόμιζα ότι ο ενισχυτής και τα ηχεία έχουν την πιο μεγάλη σημασία ,δηλαδή το πολύ 200 ευρώ αλλά από ότι βλέπω δεν φτάνουν για να δω όντως την διαφορά που λένε όλοι εκτός εάν κάνω την υπέρβαση  που μάλλον είναι αναπόφευκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, forlorn_hope είπε

Παιδιά μια ζωή είχα cd ,είμαι εντελώς ασχετος με το βινύλιο ,το μόνο που ακούω τόσα χρόνια είναι για την ανωτερότητα του ήχου του και είπα να το τολμήσω να δω την διαφορά .

Αν αυτό που θες είναι να δεις την διαφορά, έχω την εντύπωση ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου. Αν έχεις συλλογή δίσκων και θέλεις που και που να ακούς τότε προχώρα 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα στη παρέα. Εγώ θα πρότεινα να κάνεις λίγο οικονομία και μιας και σκέφτεσαι για πικάπ να βρεις ένα technics mkii που είναι κλασσικό , συλλεκτικό και ένα από τα καλύτερα πικάπ ever.

Θα ακούσεις τις μουσικές σου και αν η διαφορά στον ήχο δεν είναι αυτή που τελικά περίμενες, το δίνεις ανά πάσα στιγμή χωρίς να χάσεις ούτε 1 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μιας και είδα φώς και μπήκα, να ρωτήσω: Αν η βελόνα σηκώνεται αυτόματα πριν το τέλος του δίσκου (κόβει το τραγούδι στη μέση), τι μπορώ να ρυθμίσω;

Το πικάπ είναι Thorens TD280 MKII

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2023 στις 1:30 ΜΜ, Mpiftekis είπε

Μιας και είδα φώς και μπήκα, να ρωτήσω: Αν η βελόνα σηκώνεται αυτόματα πριν το τέλος του δίσκου (κόβει το τραγούδι στη μέση), τι μπορώ να ρυθμίσω;

Το πικάπ είναι Thorens TD280 MKII

Πιάνουν τα χέρια σου?

Πρέπει να το ανοίξεις να το ρυθμίσεις.

Πάρε μια γεύση

Δεν είναι το μοντέλο σου, αλλά και το δικό σου δουλεύει με optical trigger.

Βρες το service manual του πικάπ σου να δεις που βρίσκεται το optical trigger και μπορείς να το ρυθμίσεις. 👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στις 22/4/2023 στις 10:19 ΠΜ, forlorn_hope είπε

Έχω αυτόν εδώ τον ενισχυτή και  ηχεία ροιστερ  emphasis  πολλά χρόνια τώρα  μαζί με ένα  cd player πάλι yamaha ,στα γεράματα μου ήρθε η φλασιά να ακούσω από βινύλιο ,μπορώ να πάρω κάποιο Πικαπ και να το συνδέσω ?

Αν γίνεται ,υπάρχει κάποιο αξιοπρεπές σε καλή τιμή η θα πρέπει να δώσω καμία 500αρα και να αφήσω το εγχείρημα ?

 

IMG_20230422_101315.jpg

Πριν φτάσουμε σε 4ψήφια ποσά, εγώ δηλώνω ενθουσιασμένος με το Audio technica AT-LP120xusb και την ποιότητα του ήχου με την default κεφαλή που "φοράει". Την οποία μπορείς να την αναβαθμίσεις όταν τα οικονομικά στο επιτρέψουν και να ανέβεις ακόμη περισσότερο στην κατηγορία. Σου προσφέρει επιλογή για έξοδο PHONO (που σαφώς είναι αυτή που επιλέγεις αν το υποστηρίζει ο ενισχυτής σου) ή LINE. Να σημειώσω μόνο πως παρόλα τα "καλούδια" που έχει το συγκεκριμένο, πρακτικά είναι εντελώς manual οπότε μην περιμένεις να ξεκινάει αυτόματα και να τοποθετεί μόνο του τη βελόνα στην αρχή, ούτε και να σταματάει αυτόματα αν φτάσει στο τέλος του δίσκου.

Πρακτικά η Audio Technica ξεκίνησε κοπιάροντας τα Technics, αλλά αυτό δεν μας πειράζει καθόλου από τη στιγμή που πετυχαίνει εξίσου εντυπωσιακό ήχο αλλά στο μισό και κάτω της τιμής! Ανακαλύπτω από την αρχή όλους τους δίσκους που έχω με το συγκεκριμένο! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 2:13 ΜΜ, forlorn_hope είπε

Παιδιά μια ζωή είχα cd ,είμαι εντελώς ασχετος με το βινύλιο ,το μόνο που ακούω τόσα χρόνια είναι για την ανωτερότητα του ήχου του και είπα να το τολμήσω να δω την διαφορά .

Η μουσική που ακούω είναι heavy metal ,κλασικό και συμφωνικό .

Η αλήθεια είναι είχα στο μυαλό μου κάτι πολύ entry , μιας που νόμιζα ότι ο ενισχυτής και τα ηχεία έχουν την πιο μεγάλη σημασία ,δηλαδή το πολύ 200 ευρώ αλλά από ότι βλέπω δεν φτάνουν για να δω όντως την διαφορά που λένε όλοι εκτός εάν κάνω την υπέρβαση  που μάλλον είναι αναπόφευκτη 

ένας λόγος που αποφάσισα να μην ασχοληθώ με το βινύλιο είναι πως δεν έχω παλιούς δίσκους βινυλίου στους οποίους ο ήχος έχει γραφτεί χωρίς να έχει υπάρχει analog to digital conversion σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο όπως γίνεται πλέον.
"Original pressings were often mastered with rare vacuum tube gear that is very expensive and difficult to find…many of today’s ME will use digital gear during the mastering of vinyl"
Προφανώς στους σύγχρονους δίσκους βινυλίου η ποιότητα θα είναι κατώτερη από οποιοδήποτε αντίστοιχο cd γιατί πολύ απλά το βινύλιο θα είναι απλά ένα μέσο αποθήκευσης της ψηφιακής έκδοσης του μουσικού κομματιού.. Επίσης η ποιότητα των βινυλίων λέγεται πως έχει πέσει κατακόρυφα. Για τους παλαιούς true analog δίσκους βινυλίου πιθανότατα να υπάρχει κάποιο ακουστικό πλεονέκτημα το οποίο είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
34 λεπτά πριν, spooker είπε

ένας λόγος που αποφάσισα να μην ασχοληθώ με το βινύλιο είναι πως δεν έχω παλιούς δίσκους βινυλίου στους οποίους ο ήχος έχει γραφτεί χωρίς να έχει υπάρχει analog to digital conversion σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο όπως γίνεται πλέον.
"Original pressings were often mastered with rare vacuum tube gear that is very expensive and difficult to find…many of today’s ME will use digital gear during the mastering of vinyl"
Προφανώς στους σύγχρονους δίσκους βινυλίου η ποιότητα θα είναι κατώτερη από οποιοδήποτε αντίστοιχο cd γιατί πολύ απλά το βινύλιο θα είναι απλά ένα μέσο αποθήκευσης της ψηφιακής έκδοσης του μουσικού κομματιού.. Επίσης η ποιότητα των βινυλίων λέγεται πως έχει πέσει κατακόρυφα. Για τους παλαιούς true analog δίσκους βινυλίου πιθανότατα να υπάρχει κάποιο ακουστικό πλεονέκτημα το οποίο είναι λογικό.

Με λίγο ψάξιμο βρίσκεις και σχετικά νέους δίσκους που έχουν τυπωθεί με το σωστό τρόπο και το ηχητικό αποτέλεσμα είναι άψογο. Το Back to Black ας πούμε της Winehouse με εντυπωσίασε με την ηχητική του απόδοση (γραμμένο σε half speed)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...