Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούργιου PC


savnik20
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από SeNNinhA,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. 10400? Τι φάση, time traveller? Το 2020 πέρασε και ελπίζω ανεπιστρεπτι. Με 200κάτι ευρώ παίρνεις i5 13400, που ειναι και γ**ω τους επεξεργαστές. Ή κάποιον αντίστοιχο ryzen. Αν θες να χαμηλώσεις το budget και με ryzen 5600g ή i5 12400 είσαι τούμπανος
  2. Μητρική ανάλογη τοu CPU που θα πάρεις.
  3. Nvme στα 50€ έχει 1 tb WD sn570, δοκιμασμένος και αξιοπιστος.
  4. Kit με 2x8 μνήμες για να έχεις dual channel.
  5. Από κουτιά δεν έχω ασχοληθει εδώ και χρόνια αλλά δε θα έπαιρνα innovator.
  6. PSU δε χρειάζεσαι τόσο μεγάλο αν δεν βάλεις κάρτα γραφικων. Και όχι τέτοια μάρκα. Στο 50ρικο έχει διάφορα επώνυμα.
  7. Για τα windows δεν χρειάζεσαι επίσημη άδεια εκτός αν έχεις κατάστημα ή θα χρησιμοποιήσεις το pc επαγγελματικά. Διαφορετικά παίρνεις κλειδί απο internet 2-3€.
  8. Ποσταρε την ερώτηση στο https://www.insomnia.gr/forums/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/
  9. Γράψε και τι budget έχεις + για ποιά δουλειά το θες το pc.
  10. Σίγουρα με αυτά τα χρήματα μπορεί να αγοραστεί πολύ ανώτερο σύστημα. Και με πολύ λιγότερα χρήματα εφάμιλλων δυνατοτήτων.
Επεξ/σία από Tol1as
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Για εργασία γραφείου προορίζεται ;

Για word, photoshop, επεξεργασία βιντεο(κοψιμο,ραψιμο) internet, και μερικά απλά προγράμματα για ηλεκτρονικά.

2 ώρες πριν, Tol1as είπε
  1. 10400? Τι φάση, time traveller? Το 2020 πέρασε και ελπίζω ανεπιστρεπτι. Με 200κάτι ευρώ παίρνεις i5 13400, που ειναι και γ**ω τους επεξεργαστές. Ή κάποιον αντίστοιχο ryzen. Αν θες να χαμηλώσεις το budget και με ryzen 5600g ή i5 12400 είσαι τούμπανος
  2. Μητρική ανάλογη τοu CPU που θα πάρεις.
  3. Nvme στα 50€ έχει 1 tb WD sn570, δοκιμασμένος και αξιοπιστος.
  4. Kit με 2x8 μνήμες για να έχεις dual channel.
  5. Από κουτιά δεν έχω ασχοληθει εδώ και χρόνια αλλά δε θα έπαιρνα innovator.
  6. PSU δε χρειάζεσαι τόσο μεγάλο αν δεν βάλεις κάρτα γραφικων. Και όχι τέτοια μάρκα. Στο 50ρικο έχει διάφορα επώνυμα.
  7. Για τα windows δεν χρειάζεσαι επίσημη άδεια εκτός αν έχεις κατάστημα ή θα χρησιμοποιήσεις το pc επαγγελματικά. Διαφορετικά παίρνεις κλειδί απο internet 2-3€.
  8. Ποσταρε την ερώτηση στο https://www.insomnia.gr/forums/forum/49-νέα-συστήματα-αναβαθμίσεις/
  9. Γράψε και τι budget έχεις + για ποιά δουλειά το θες το pc.
  10. Σίγουρα με αυτά τα χρήματα μπορεί να αγοραστεί πολύ ανώτερο σύστημα. Και με πολύ λιγότερα χρήματα εφάμιλλων δυνατοτήτων.

Ειχα ενα παλιό κομπιούτερ (18 χρόνια) και με αυτό βολευομουν για αυτά που εκανα. Αλλα ξαφνικά με αφησε η μητρική. Και επειδή εχω να ασχοληθω πολλα χρόνια με το άθλημα αυτό είπα να παρω κάτι ετοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, savnik20 είπε

Για word, photoshop, επεξεργασία βιντεο(κοψιμο,ραψιμο) internet, και μερικά απλά προγράμματα για ηλεκτρονικά.

m/b = Asus Prime B660M-A D4 (η κάτι αντίστοιχο)

cpu = i5 13400

ram = CORSAIR CMK16GX4M2E3200C16 VENGEANCE LPX 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ DUAL KIT (η κάτι αντίστοιχο) 

ssd = SAMSUNG PM9A1 OEM 512GB NVME PCIE GEN 4.0 X4 M.2 2280 BULK

psu = BE QUIET! PSU PURE POWER 11 FM 550W BN317 GOLD CERT

κουτί = διάλεξε ένα της αρεσκείας σου 

windows = αγόρασε κλειδί από οποιοδήποτε κλειδάδικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savnik20 είπε

Ειχα ενα παλιό κομπιούτερ (18 χρόνια) και με αυτό βολευομουν για αυτά που εκανα. Αλλα ξαφνικά με αφησε η μητρική. Και επειδή εχω να ασχοληθω πολλα χρόνια με το άθλημα αυτό είπα να παρω κάτι ετοιμο.

Ξαφνικα δε το λες μετά απο 18 χρόνια 🤣 Μακάρι όλα τα πισιά να πήγαιναν τόσο!

ΙΜΟ απέφυγε τα έτοιμα build (εκτός κι αν βρεις καμιά τρελή ευκαιρία). Συνήθως έχουν σαβούρα μέσα. Αν πας part με part θα φτιάξεις κάτι πολύ καλύτερο.

Η συναρμολόγηση δεν είναι πολύ δύσκολη αν πιάνει κατσαβίδι το χέρι σου. Δες κανα βίντεο στο YT και με λίγη προσοχη και υπομονη θα είσαι ΟΚ 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Tol1as είπε

Ξαφνικα δε το λες μετά απο 18 χρόνια 🤣 Μακάρι όλα τα πισιά να πήγαιναν τόσο!

ΙΜΟ απέφυγε τα έτοιμα build (εκτός κι αν βρεις καμιά τρελή ευκαιρία). Συνήθως έχουν σαβούρα μέσα. Αν πας part με part θα φτιάξεις κάτι πολύ καλύτερο.

Η συναρμολόγηση δεν είναι πολύ δύσκολη αν πιάνει κατσαβίδι το χέρι σου. Δες κανα βίντεο στο YT και με λίγη προσοχη και υπομονη θα είσαι ΟΚ 👍

Υπάρχει κόσμος που δεν γνωρίζει και ούτε ενδιαφέρεται.

@ts

Νομίζω καλύτερα να το χτίσεις μόνη σου, ρώτα κάνα κατάστημα αν μπορούν να στο συναρμολογήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpeg.4f5f149aed1a0894d7c8933b41e64115.jpeg

το κατάστημα είναι ενδεικτικό , μπορείς να κάνεις παραπλήσια σύνθεση σε όποιο κατάστημα σε εξυπηρετεί. Το κουτί επίσης ενδεικτικό , μπορείς να διαλέξεις όποιο σου αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι.

Καλό είναι να πας σε πιο νέο και ισχυρό επεξεργαστή.

Εγω θα έβαζα 2Χ16GB RAM και 1TB SSD

Αφού λες βίντεο και φωτο τότε πιθανολογώ ότι το 500GB +1TB θα είναι πολύ λίγο. Οπότε πιθανά να έβαζα 1ΤΒ SSD + τουλάχιστον 4ΤΒ HDD και πάλι το βλέπω λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά την ακύρωσα την παραγγελία.

θα ακούσω την συμβολή σας να το χτίσω εγώ.

Μόνο θα ήθελα να μου προτείνετε μητρική που να έχει και έξοδο serial com(rs232) γιατί την χρειάζομαι στην δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, savnik20 είπε

Μόνο θα ήθελα να μου προτείνετε μητρική που να έχει και έξοδο serial com(rs232) γιατί την χρειάζομαι στην δουλειά μου.

https://www.e-shop.gr/aten-uc232a-at-usb-to-serial-converter-p-PER.618072

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ θα ήθελα μερικές συγκεκριμένες προτάσεις για να επιλέξω. Είμαι διαθετιμενος να διαθέσω μέχρι 600 ευρω, εκτός οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για τον i5 10400, εχω να πω τα καλυτερα. Αρκετα δυνατος, χαμηλες θερμοκρασιες, δεν μου εχει δημιουργισει κανενα προβλημα. Ομως τον πηρα πριν 3 χρονια και. Σημερα θα πηγαινα σε 13400, και βεβαια με τιποτα 190 ευρω, απο οτι ειδα 100-120, ειδα τιμες στο σκρουτζ.

 Ειμαι 100% υπερ των κοματι κοματι, απο τα ετοιμα, ακομα κι αν δεν γνωριζει καποιος να τα συναρμολογισει, καποιος φιλος, γνωστος η τες πα ενας τεχνικος με αμοιβη.

Τα παιδια εδω γνωριζουν να προτεινουν οτι VFM υπαρχει για καθε δουλεια και βαλαντιο. Σε αυτο το θεμα τους εχω τυφλη εμπιστοσυνη και τους βγαζω το καπελο.

 Καλες αγορες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2023 στις 7:52 ΠΜ, Chris2756 είπε

 Για τον i5 10400, εχω να πω τα καλυτερα. Αρκετα δυνατος, χαμηλες θερμοκρασιες, δεν μου εχει δημιουργισει κανενα προβλημα. Ομως τον πηρα πριν 3 χρονια και. Σημερα θα πηγαινα σε 13400, και βεβαια με τιποτα 190 ευρω, απο οτι ειδα 100-120, ειδα τιμες στο σκρουτζ.

 Ειμαι 100% υπερ των κοματι κοματι, απο τα ετοιμα, ακομα κι αν δεν γνωριζει καποιος να τα συναρμολογισει, καποιος φιλος, γνωστος η τες πα ενας τεχνικος με αμοιβη.

Τα παιδια εδω γνωριζουν να προτεινουν οτι VFM υπαρχει για καθε δουλεια και βαλαντιο. Σε αυτο το θεμα τους εχω τυφλη εμπιστοσυνη και τους βγαζω το καπελο.

 Καλες αγορες 

τελικά πήρα τον 13400.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...