Προς το περιεχόμενο

Backup SSD σε HDD


z1zu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Δουλεύω με σχεδιαστικά πρόγραμματα και σχετικά μεγάλα αρχεία, αυτή τη στιγμή έχω 2xSSD απο 2TB ο καθένας που ο ένας έχει τα αρχεία δουλειάς και ο άλλος τη βιβλιοθήκη μου. Θα ήθελα αυτά τα 2 να γίνονται ενα backup( mirror? ) σε εναν HDD 4TB τον οποίο έχω ήδη χωρίσει σε 2 partition γι'αυτή τη δουλειά. Αν υπάρχει και η δυνατότητα να γίνεται αυτό το backup σε καθορισμένη ώρα κάθε μέρα θα ήταν ιδανικό. Να αναφέρω οτι γίνεται και άλλο backup σε εξωτερικό δίσκο κάθε μερα σε περίπτωση που χαθεί όλο το pc

Ποιός είναι ο τρόπος που θα μπορούσα να το κάνω αυτό;
Με επηρεάζει κάπου στις ταχύτητες μου;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 12:51 ΜΜ, z1zu είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Δουλεύω με σχεδιαστικά πρόγραμματα και σχετικά μεγάλα αρχεία, αυτή τη στιγμή έχω 2xSSD απο 2TB ο καθένας που ο ένας έχει τα αρχεία δουλειάς και ο άλλος τη βιβλιοθήκη μου. Θα ήθελα αυτά τα 2 να γίνονται ενα backup( mirror? ) σε εναν HDD 4TB τον οποίο έχω ήδη χωρίσει σε 2 partition γι'αυτή τη δουλειά. Αν υπάρχει και η δυνατότητα να γίνεται αυτό το backup σε καθορισμένη ώρα κάθε μέρα θα ήταν ιδανικό. Να αναφέρω οτι γίνεται και άλλο backup σε εξωτερικό δίσκο κάθε μερα σε περίπτωση που χαθεί όλο το pc

Ποιός είναι ο τρόπος που θα μπορούσα να το κάνω αυτό;
Με επηρεάζει κάπου στις ταχύτητες μου;

Ευχαριστώ πολύ!

FreeFileSync 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 12:51 ΜΜ, z1zu είπε

Ποιός είναι ο τρόπος που θα μπορούσα να το κάνω αυτό;

λυσεις backup υπαρχουν αρκετες, καθε μια με θετικα και αρνητικα σε σχεση με τις αλλες. Στις παραμετρους αυτης της δυσκολης εξισωσης να προσθεσεις τις γνωσεις του χρηστη και το κοστος.

το backup μπορει να αποτελειται απο 3 κομματια που πρεπει "εσυ" να τα αποφασισεις. Λειτουργικο, εφαρμογες, δεδομενα χρηστη. Εσυ διαλεγεις και προχωρας αναλογα

Στις 26/4/2023 στις 12:51 ΜΜ, z1zu είπε

τα αρχεία δουλειάς και ο άλλος τη βιβλιοθήκη μου.

και τα 2 αυτα ειναι στην ιδια κατηγορια, τα αρχεια (δεδομενα) του χρηστη

προσωπικη αποψη > με αυτα που κανεις ή θελεις να κανεις ακομα, προσπαθησε μην βρεθεις σε πολυπλοκες λειτουργικες καταστασεις

Στις 26/4/2023 στις 12:51 ΜΜ, z1zu είπε

Να αναφέρω οτι γίνεται και άλλο backup σε εξωτερικό δίσκο κάθε μερα σε περίπτωση που χαθεί όλο το pc

βαλε τον δισκο 4TB που λες σε ενα κουτι και κανε χ2 φορες το ιδιο πραγμα

το ACRONIS ειναι επιπληρωμη εφαρμογη. Απλα να το γνωριζεις. Ναι το εχω δωρεαν ως κατοχος WD HDD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει backup το freefilesync?

Να ξεκαθαρίσω οτι θεωρώ ότι είναι άλλο το backup άλλο το sync αρχείων. Δεν ξέρω αν το  freefilesync κανει  versioning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

Να ξεκαθαρίσω οτι θεωρώ ότι είναι άλλο το backup άλλο το sync αρχείων. Δεν ξέρω αν το  freefilesync κανει  versioning.

μεταφραση απο το λεξικο
backup = αντιγράφων ασφαλείας
στην κατηγορια Computing
an extra copy of data from a computer.    "make a backup of any important files"

απο την στιγμη που η λεξη "backup" ειναι ο ορισμος, κατι σαν η κορυφη στην πυραμιδα, τοτε το "αντιγραφο ασφαλειας" μπορει να ειναι
- ενα αρχειο ή  πολλα αρχεια
- ενας φακελος ή πολλοι
- μια partition ή πολλες
ουτε εχει σημασια αν ειναι χειροκινητα ή αυτοματα. Αυτο που εχει σημασια ειναι η τεχνικη. Και εκει οι ανθρωποι εχουν δωσει διαφορετικες λεξεις (περιγραφες) ωστε να γινεται ευκολη αναγνωριση στο ειδος του backup και να χωριζονται σε κατηγοριες το ακριβες hardware ή software. Με αυτο τον διαχωρισμο, οι καταναλωτες ξερουν που να απευθυνθουν για να δωσουν λυση στο δικο τους προβλημα

backup μπορει να γινει ακομα και στον ιδιο αποθηκευτικο χωρο. Ενα παραδειγμα. Υπαρχουν εφαρμογες που οταν ο χρηστης επεξεργαζεται ενα αρχειο, δημιουργουν αυτοματα ενα ακομα ιδιο, οπου μετα το extension πχ .doc, προσθετει ενα νεο extension .bak Το τρεχον αρχειο εχει κανονικα το .doc Αν κατι παει στραβα, ο χρηστης εχει το παλιο για ασφαλεια.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...