Προς το περιεχόμενο

Το Netflix χάνει 1 εκ. συνδρομητές στην Ισπανία εξαιτίας των μέτρων αντιμετώπισης του password sharing


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλουν να το κάνουν 5,99 για να ψάχνουν να μας βρουν γιατί δεν το κάνουν 0,50 να τους ψάχνουμε εμείς. Σαν τα πάρκινκ πας 50min και σου λέν 4 ευρώ τόσα τους λείπουν? μετά δεν θα ψάξεις το τσαμπέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Η εταιρεία αναμένει πάντως ότι η πτώση στον αριθμό των συνδρομητών θα είναι στιγμιαία πριν οι χρήστες που δεν πλήρωσαν αρχίσουν να δημιουργούν τους δικούς τους λογαριασμούς" Δίκιο έχει! Σε τορρεντάδικα σε κατι KODI plugins, σε κάτι stremio ή απλά σε άλλες σε υπηρεσίες! Πάντως λογαριασμοί θα δημιουργηθούν

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kodi Technewsology και μια συνδρομη Real Debrid. Και αστούς να κουρεύονται*

 

*βεβαια βλακεία κανω που το γραφω συνεχεια σε αντίστοιχα ποστ γιατι τελικα είναι πολυ καλο που το γνωριζει λιγος κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, james01gr είπε

Οι περισσοτεροι συνδρομητές που έχασε ήταν σαν ακόλουθοι στο Instagram. Δεν πλήρωναν κάτι, χρησιμοποιούσαν την υπηρεσία τζαμπε. 

Διάβασες τι έγραψες ;; Έχασαν συνδρομητές λέει δηλαδή άτομα ΠΟΥ πλήρωναν την συνδρομή και όχι κάποιον που έκλεβε κωδικούς. 

3 ώρες πριν, vste είπε

Kodi Technewsology και μια συνδρομη Real Debrid. Και αστούς να κουρεύονται*

*βεβαια βλακεία κανω που το γραφω συνεχεια σε αντίστοιχα ποστ γιατι τελικα είναι πολυ καλο που το γνωριζει λιγος κοσμος.

Φίλος ότι έμαθες το kodi με το real  δεν σημαίνει ότι υπάρχει μόνο αυτό , υπάρχουν δεκάδες εφαρμογές  (οι πιο πολλές για android  αλλά αντίστοιχες και για win linux , για mac δεν έχω ιδέα) οι οποίες δουλεύουν με real και όχι μόνο, και πίστεψέ με δεν είναι καθόλου μα καθόλου λίγοι αυτοί που τις χρησιμοποιούν. Από τη άλλη μπορεί να είναι και καλό που θα το μάθουν και άλλοι το real θα κρατήσει πολλά χρόνια (θεωρητικά) τις ίδιες τιμές, που όσα χρόνια το έχω δεν τις έχει αλλάξει.

Επεξ/σία από lost2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από αυτούς που πληρώνουν ένα ποσό ετήσια στον κάτοχο του λογαριασμού για να χρησιμοποιώ ένα από τα profiles. Πλέον με το Disney από Vodafone και το Amazon, ζήτημα αν μπω έστω και μια φορά τον μήνα. Ο μικρός βλέπει μόνο παιδικά ο οποίος όμως βολεύεται και με το Disney.

Έχουμε ήδη αποφασίσει ότι στην περίπτωση που θα γίνει αυτό και εδώ απλά θα την σταματήσουμε και αν βγαίνει μία στο τόσο κάτι τόσο καλό που θέλω να το δω η θα πληρώνω για ένα μία ή θα στραφώ σε άλλα μέσα.

Έχω περιέργεια πάντως να δω αν θα πετύχει αυτό που πάνε να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια διόρθωση που διαβάζω σε αρκετές αναρτήσεις από πάνω. Το μεταφρασμένο άρθρο του νήματος, αναφέρει συνδρομητές και πιο κάτω χρήστες αλλά διαβάζοντας τα αγγλικά άρθρα γράφουν "Of the more than 1 million users who stopped watching Netflix during the period, about two-thirds had been using someone else’s password, according to the firm’s data." οπότε το σωστό είναι χρήστες και όχι συνδρομητές. Άρα το 1/3 αυτών, περί 333.000 είναι οι συνδρομητές και οι συνδρομές που έχασε το Νετφλιξ.

Επεξ/σία από Athoz
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Athoz είπε

Μια διόρθωση που διαβάζω σε αρκετές αναρτήσεις από πάνω. Το μεταφρασμένο άρθρο του νήματος, αναφέρει συνδρομητές και πιο κάτω χρήστες αλλά διαβάζοντας τα αγγλικά άρθρα γράφουν "Of the more than 1 million users who stopped watching Netflix during the period, about two-thirds had been using someone else’s password, according to the firm’s data." οπότε το σωστό είναι χρήστες και όχι συνδρομητές. Άρα το 1/3 αυτών, περί 333.000 είναι οι συνδρομητές και οι συνδρομές που έχασε το Νετφλιξ.

Spoiler

Και στο άρθρο που γράφει εδώ πέρα το λέει. Αλλά περιμένεις να διαβάσει κανείς το άρθρο;; Στο insomnia είσαι, τον τίτλο και πολύ είναι.

 

Επεξ/σία από filip123go
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω το εξής σκάλωμα. Και απο την πλευρά του Netflix και από την πλευρά των insomniacs που λένε τζαμπατζήδες όσοι *μοιράζονται την συνδρομή...

Netflix: Πακέτο με 4 ταυτόχρονες θέσεις προβολής. Η κουβέντα θα έπρεπε να σταματάει εκεί. Πρόβλημα μου αν θα είναι στο ίδιο σπίτι, αν θα το μοιράζομαι με κολλητούς, με φίλους από το στρατό, με συμφορουμίτες ή με την όμορφη φοιτήτρια που μετακόμισε στον κάτω όροφο και θέλω να την ρίξω. Πληρώνω για 4 ταυτόχρονες θεάσεις? Που το προβλημα σου ρε netflix. Αν είναι έτσι άσε μόνο το πρώτο πακέτο ενεργό. 

Spoiler

* Δεν είναι όλες οι μοιρασιές με κολλητούς, συμφορουμίτες και τζαμπατζήδες. Εγω έχω μια συνδρομη για να βλέπω εγώ, η γυναίκα μου και 2 airbnb που έχω. Προσωπικά έχω να δω πάνω από 2 μήνες netflix. Το έχω κατα 99% για τα Airbnb. Αν έρθει στην Ελλάδα η πολιτική τους, δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω...

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, johnfree είπε

απο τα 170εκ συνδρομητες εχασε το 1εκ. δηλαδη το 0,7% θα ελεγα μικρο ποσοστο

Σε μόνο μια χώρα είναι το εκατομμύριο ή τέλος πάντων το ποσοστό των χρηστών που συζητάμε και όχι σε παγκόσμιο επίπεδο.

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Πήρανε τον πουλο στην Ισπανία που είναι σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση απο μας. Οσοι δεν κατάλαβαν ότι πήρανε τον πουλο, δεν ξέρουν να διαβάζουν. Άλλος σχολιάζει ότι από τα 170 εκ εχασε το 1. Η Ισπανία για την οποία συζητάμε έχει 40 εκ πληθυσμο. Και μιλαμε για 1 εκατομμύριο ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ στην ΙΣΠΑΝΙΑ. Αν βλέπανε 4 εκατομμύρια μεσω αυτών των 1 εκ συνδρομών, δεν θεωρούνταν 4 εκατομμύρια συνδρομητές. Ηταν 1 εκ συνδρομητές. ΘΕΑΤΕΣ μπορεί να ηταν 4 εκ max, αλλα αυτό είναι αδιαφορο εδω. 

Για να κόψουν λοιπόν αυτα τα 3 εκ που δεν πληρώνανε, χασανε και 1 εκ που πληρώνανε και μάλιστα την ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ συνδρομη. Αν ήταν 5 εκ συνδρομητές που γράφει φίλος παραπάνω και ακούγεται ποιο λογικό και χασανε το 1 εκ, τους μείνανε τα 4 εκ που πληρώνανε φθηνότερες συνδρομες η συντριπτική πλειοψηφία..  Μείωση 25% σε συνδρομητές, και μείωση εσόδων 25%+ (χασανε τις ακριβές συνδρομές. Μπορεί να είναι και 35% η μείωση στα έσοδα). Αμα το αναλύσω περισσότερο, είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα, γιατί οι συνδρομές που τους μείνανε δεν είναι οι ίδιες με πριν. Πολλοί δεν το κόψανε και πληρώνουν τώρα φτηνή συνδρομή αλλιώς θα ηταν μεγαλύτερη η πτώση. Στο  χωριό μου λενε, οι μ@λ... πληρώνονται. 

Μπραβω μεγάλη επιτυχία. Βέβαια καμια πολυεθνική δεν ανακοινώνει ποτέ οτι απέτυχε. Βλέπουν το ποτήρι μισογεμάτο και ανακοινώνουν ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ οτι στο μέλλον θα αυξηθούν. Τους το είπε η χαρτορίχτρα μάλλον. Και εγω λέω ότι στο μέλλον θα φύγουν και άλλοι που για την ώρα το κράτησαν με την ψυχή στο στόμα και μέχρι να βρουν εναλλακτικες λύσεις πληρώνοντας χ4 αλλά είναι έτοιμοι να φύγουν και αυτοί. Ποιο λογικό μου ακούγεται αυτό. Τωρα τι κάνανε στον πλούσιο Καναδά, δεν έχει και μεγάλη σχέση με τις οικονομίες του Νότου της Ευρώπης τουλάχιστον. 

Εμας μας άφησαν τελευταίους γιατί το ξέρουν οτι εδω θα γίνει σφαγη. Το 70% εχει οικονομικά προβλήματα και εκει που πλήρωνε 3.5€ για κατι που χρησιμοποιεί αραιά και που, αποκλείεται να πληρώσει τωρα 15.

Θα ήθελα να δω πότε θα το τολμήσουν σε καμία χώρα που οι πολίτες έχουν από τα πιο χαμηλά εισοδήματα, βέβαια φθηνότερες συνδρομές, και πάρα πολλά εκατομμύρια συνδρομητών λόγω μεγάλου πληθυσμού των χωρών αυτών. Δηλαδή χώρες όπως την Ινδία, το Πακιστάν, την Αίγυπτο, την Τουρκία. Κάτι Περού και Κόστα Ρίκα που το δοκίμασαν δεν είναι ενδεικτικά γιατί δεν είναι πληθυσμιακά ούτε Ινδία, ούτε Πακιστάν.

Εκεί θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσα εκατομμύρια συνδρομητών θα χάσουν. Αν εκεί είναι ανάλογα τα ποσοστά με την Ισπανία θα έχουν απώλεια συνδρομητών πολλών μα πολλών εκατομμύριων και το πιο πιθανό να τους περάσει το Disney+ σε συνδρομητές, αν γίνει αυτό οι μέτοχοι θα βγάλουν αφρούς και δεν θα μαζεύεται η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, killer76 είπε

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω το εξής σκάλωμα. Και απο την πλευρά του Netflix και από την πλευρά των insomniacs που λένε τζαμπατζήδες όσοι *μοιράζονται την συνδρομή...

Netflix: Πακέτο με 4 ταυτόχρονες θέσεις προβολής. Η κουβέντα θα έπρεπε να σταματάει εκεί. Πρόβλημα μου αν θα είναι στο ίδιο σπίτι, αν θα το μοιράζομαι με κολλητούς, με φίλους από το στρατό, με συμφορουμίτες ή με την όμορφη φοιτήτρια που μετακόμισε στον κάτω όροφο και θέλω να την ρίξω. Πληρώνω για 4 ταυτόχρονες θεάσεις? Που το προβλημα σου ρε netflix. Αν είναι έτσι άσε μόνο το πρώτο πακέτο ενεργό. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

* Δεν είναι όλες οι μοιρασιές με κολλητούς, συμφορουμίτες και τζαμπατζήδες. Εγω έχω μια συνδρομη για να βλέπω εγώ, η γυναίκα μου και 2 airbnb που έχω. Προσωπικά έχω να δω πάνω από 2 μήνες netflix. Το έχω κατα 99% για τα Airbnb. Αν έρθει στην Ελλάδα η πολιτική τους, δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω...

 

Τα εχει λυσει αυτα η Cosmote TV, μπορείς να εχεις μεχρι οχτω συσκευές συνδεδεμένες στο λογαριασμό σου και μπορείς να εχεις ταυτόχρονη θεαση σε δυο. Για να αντικαταστησεις μια συσκευή πρέπει να περάσει ενας μηνας. Στο Netflix ηταν τόσο λασκα που ενα account ηταν συνδεδεμενο σε 100 συσκευές. 

Αν δεν καταλαβαινεις την πλευρα του Netflix σκεψου στα Airbnb σου να το νοικιαζουν συνεχεια δεκα ατομα το καθένα ενω χωρανε τέσσερα, και αυτοι οι δεκα να κανουν μπανιο, στεγνώνουν μαλλια κτλ. Αυτό να γίνετε για μήνες, θα αυξησεις τη τιμή της βραδιάς, θα βάλεις αυστηρό οριο στα ατομα, αν ναι, γιατί; Εσενα σε νοιαζει η τιμή της βραδιάς τι σε νοιάζει αν ειναι δεκα ατομα ή τέσσερα; 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filip123go είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Και στο άρθρο που γράφει εδώ πέρα το λέει. Αλλά περιμένεις να διαβάσει κανείς το άρθρο;; Στο insomnia είσαι, τον τίτλο και πολύ είναι.

 

Το άρθρο εδω εχει τίτλο :"Το Netflix χάνει 1 εκ. συνδρομητές" και παρακάτω γράφει για "χρηστες". Οταν ξεκαθαρίσει το άρθρο τι γράφει, τότε να κρίνεις αυτους που το σχολιάζουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, oldnew είπε

Το άρθρο εδω εχει τίτλο :"Το Netflix χάνει 1 εκ. συνδρομητές" και παρακάτω γράφει για "χρηστες". Οταν ξεκαθαρίσει το άρθρο τι γράφει, τότε να κρίνεις αυτους που το σχολιάζουν. 

 

Spoiler

"Η κίνηση αυτή συνδέθηκε με την πτώση των συνδρομητών κατά περισσότερο από ένα εκατομμύριο, τα δύο τρίτα των οποίων χρησιμοποιούσαν τον κωδικό πρόσβασης κάποιου άλλου,"

Spoiler

"Η κίνηση αυτή συνδέθηκε με την πτώση των συνδρομητών κατά περισσότερο από ένα εκατομμύριο, τα δύο τρίτα των οποίων χρησιμοποιούσαν τον κωδικό πρόσβασης κάποιου άλλου,"

Spoiler

"Η κίνηση αυτή συνδέθηκε με την πτώση των συνδρομητών κατά περισσότερο από ένα εκατομμύριο, τα δύο τρίτα των οποίων χρησιμοποιούσαν τον κωδικό πρόσβασης κάποιου άλλου,"

Spoiler

"Η κίνηση αυτή συνδέθηκε με την πτώση των συνδρομητών κατά περισσότερο από ένα εκατομμύριο, τα δύο τρίτα των οποίων χρησιμοποιούσαν τον κωδικό πρόσβασης κάποιου άλλου,"

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Υπάρχει τεράστιο θέμα κατανόησης κειμένου. Διαβάζουμε το ίδιο πράγμα και καταλαβαινουμε κάτι άλλο. 

Επίσης, πολλοί σε οτιδήποτε γίνεται, πιστεύουν πως θα γίνει η κόκκινη επανάσταση (που θα ξεκινήσει από μια αντιπαράθεση με την Tesla, με το Netflix κτλ) που θα καλύψει με κόκκινο μανδύα της ολόκληρη την Ευρώπη και τον κόσμο. Και θα δει όλος ο κόσμος τι θα πάθει ο τάδε και ο δείνα. 

 

2 ώρες πριν, killer76 είπε

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω το εξής σκάλωμα. Και απο την πλευρά του Netflix και από την πλευρά των insomniacs που λένε τζαμπατζήδες όσοι *μοιράζονται την συνδρομή...

Netflix: Πακέτο με 4 ταυτόχρονες θέσεις προβολής. Η κουβέντα θα έπρεπε να σταματάει εκεί. Πρόβλημα μου αν θα είναι στο ίδιο σπίτι, αν θα το μοιράζομαι με κολλητούς, με φίλους από το στρατό, με συμφορουμίτες ή με την όμορφη φοιτήτρια που μετακόμισε στον κάτω όροφο και θέλω να την ρίξω. Πληρώνω για 4 ταυτόχρονες θεάσεις? Που το προβλημα σου ρε netflix. Αν είναι έτσι άσε μόνο το πρώτο πακέτο ενεργό. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

* Δεν είναι όλες οι μοιρασιές με κολλητούς, συμφορουμίτες και τζαμπατζήδες. Εγω έχω μια συνδρομη για να βλέπω εγώ, η γυναίκα μου και 2 airbnb που έχω. Προσωπικά έχω να δω πάνω από 2 μήνες netflix. Το έχω κατα 99% για τα Airbnb. Αν έρθει στην Ελλάδα η πολιτική τους, δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω...

 

Η διαφορα είναι πως και οι 4 οθόνες θέασης σου ανήκουν. Εάν το διαμοιραζεις ειναι παράνομο. Στην cosmote TV έχω δορυφορικό δεκτή ΣΥΝ την εφαρμογή. Μπορώ να βλέπω εγώ από την τβ μου και να δώσω στον φίλο μου τους κωδικούς να μπαίνει από την εφαρμογή. Είναι νόμιμο; όχι. Για ποιον λόγο; γιατί μοιράζομαι κάτι που δεν είναι δικό μου. Αγοράζω το δικαίωμα να βλέπω ΕΓΏ το Netflix. Η αδυναμία ελέγχου από το netflix που υπήρχε μέχρι τώρα, οδήγησε σε στρεβλώσεις που θεώρησαν όλοι πως είναι κτήμα τους με μια συνδρομη να το διαμοιρασμού σε 3-4 φίλους τους. Όμως δεν ήταν και το σωστό αυτό. Δεν είναι σωστό να το βάζεις σε airbnb πχ. Δεν πληρώνεις για αυτό την συνδρομή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...