Προς το περιεχόμενο

Το Netflix χάνει 1 εκ. συνδρομητές στην Ισπανία εξαιτίας των μέτρων αντιμετώπισης του password sharing


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

 

Μήπως να σας μασήσω και την τροφή να μην κουράζεστε? 😅

Εγω σας είπα πως βολευομαι μπείτε λίγο Σκρουτζ - bestprice και βρείτε αυτό που σας ταιριάζει!

Τα subs τα έχει το στρέμιο όχι το tv box!

δεν υπάρχει κατι να μασήσεις αγαπητέ, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κατι να αντικαθιστά την οποιαδήποτε streaming υπηρεσία για κάποιον που θέλει απλά να πατάει ένα κουμπί και να παίζει η ταινία απροβλημάτιστα σε οποιαδήποτε συσκευή αναπαραγωγής (στη μέγιστη ανάλυση εικόνας και ήχου)

οπότε προτιμώ να δινω (κατι λιγότερο απο) 30€ το χρονο να βλέπω νετφλιξ απροβλημάτιστα οπου θέλω στην μέγιστη δυνατή ποιότητα με ενα κλικ 

Επεξ/σία από heavyrain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kal_cor είπε

Συγγνωμη αλλα πως γινεται να τους κοψουν απλα με τις ip?αφου δεν υπαρχουν static?ειλικρινα ρωταω πως τους βρισκουν

Αν είναι όλοι στο ίδιο νοικοκυριό τότε πρέπει να έχουν την ίδια ΙΡ, αν είναι σε άλλα σπίτια δεν θα μπορούν να βλέπουν ταυτόχρονα. Ακόμα και αν στο σπίτι αλλάξει η ΙΡ τότε είναι πάλι ίδια στο σαλόνι όπως και στο υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού.

Ουσιαστικά από εδώ και πέρα θα μπορούν να μοιράζονται netflix μόνο όσοι μένουν πολύ κοντά ώστε να μοιράζονται και το ίντερνετ... αλλιώς βάζεις ένα vpn+dns ίδιο σε όλα τα σπίτια και άντε γεια.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, james01gr είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Υπάρχει τεράστιο θέμα κατανόησης κειμένου. Διαβάζουμε το ίδιο πράγμα και καταλαβαινουμε κάτι άλλο. 

Επίσης, πολλοί σε οτιδήποτε γίνεται, πιστεύουν πως θα γίνει η κόκκινη επανάσταση (που θα ξεκινήσει από μια αντιπαράθεση με την Tesla, με το Netflix κτλ) που θα καλύψει με κόκκινο μανδύα της ολόκληρη την Ευρώπη και τον κόσμο. Και θα δει όλος ο κόσμος τι θα πάθει ο τάδε και ο δείνα. 

 Η αδυναμία ελέγχου από το netflix που υπήρχε μέχρι τώρα, οδήγησε σε στρεβλώσεις 

Ποια αδυναμία? Αυτό που κάνει τωρα, μπορούσε ανετα να το κάνει εξαρχής. Επίτηδες το ιδιο δημιουργησε αυτή την κατάσταση για να αποκτήσει μεγάλη συνδρομητικη βαση, και τωρα που πιστεύει οτι εδραιώθηκε δυνατά, αλλάζει την πολιτική του ουσιαστικά. Αμα εχεις ενα χωράφι για χρόνια, ακομα και αν δε σου ανήκει αποκτάς δικαιώματα. Το netflix έκανε τα στραβά μάτια για χρόνια. Αυτό που κάνει τώρα είναι νομιμοτατο, αλλα κατα ποσο είναι και ηθικό είναι πολύ συζητήσιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Αν είναι όλοι στο ίδιο νοικοκυριό τότε πρέπει να έχουν την ίδια ΙΡ, αν είναι σε άλλα σπίτια δεν θα μπορούν να βλέπουν ταυτόχρονα. Ακόμα και αν στο σπίτι αλλάξει η ΙΡ τότε είναι πάλι ίδια στο σαλόνι όπως και στο υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού.

Ουσιαστικά από εδώ και πέρα θα μπορούν να μοιράζονται netflix μόνο όσοι μένουν πολύ κοντά ώστε να μοιράζονται και το ίντερνετ... αλλιώς βάζεις ένα vpn+dns ίδιο σε όλα τα σπίτια και άντε γεια.

Θα σου ζητάει η εφαρμογή πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο και αν δεν την δώσεις δεν θα παίζει. Τι θα κάνεις; 

Βλέπεις οτι αν θέλουν δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Οπως επισης οι πιο πολλες VPN IPs ειναι γνωστές, ηδη βγαινουν ειδοποιήσεις ότι είσαι πισω απο VPN. Και έστω οτι δεν ειναι γνωστές θα εισαι εσυ και ολα τα σπίτια σου και ολα τα σπιτια που έχουν vpn πισω απο την ιδια IP, αρα τι; 100 χρήστες/ταυτόχρονες θεασεις απο την ιδια IP ;

Αν θελουν, σε κανουν και κλαις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostasfalcon είπε

Πάρτε ένα φθηνό TV box και… και πείτε αντίο στο νετφλιξ…

Μιας και δεν πολυασχολουμαι, τι σημαινει αυτο? εννοεις τις παιρατ συνδρομες που τα εχουν ολα, η εχω χασει κατι νεοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dbrillis είπε

Αν δεν καταλαβαινεις την πλευρα του Netflix σκεψου στα Airbnb σου να το νοικιαζουν συνεχεια δεκα ατομα το καθένα ενω χωρανε τέσσερα, και αυτοι οι δεκα να κανουν μπανιο, στεγνώνουν μαλλια κτλ. Αυτό να γίνετε για μήνες, θα αυξησεις τη τιμή της βραδιάς, θα βάλεις αυστηρό οριο στα ατομα, αν ναι, γιατί; Εσενα σε νοιαζει η τιμή της βραδιάς τι σε νοιάζει αν ειναι δεκα ατομα ή τέσσερα; 😁

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ισως δεν το ειπα εγώ σωστά. Δεν είπα οτι είναι σωστό να είναι ο κωδικός μου σε 10 τηλεοράσεις ή να τον μοιράζομαι με 20 φίλους. Μιλάω για το όριο των 4 συσκευών να μην ξεπερνιέται αλλά να μην πρέπει να λογοδοτήσω για το ποιανού είναι αυτές οι συσκευές. 

Το παραδειγμά σου με το Airbnb είναι λάθος με αυτό που εννοώ. Φυσικά και δεν θα δεχόμουν να μείνουν 10 άτομα όταν εχω τιμή για 4. Για να το φέρω το παράδειγμά σου σε αυτό που εννοώ, είναι ως εξής: Να έχω μια τιμή οτι πχ 2 άτομα 30€/μέρα, 4 άτομα 50€/μέρα και αφού κλείσει κάποιος με 4 άτομα, να κάθομαι να ψάχνω να διαπιστώσω αν είναι συγγενείς. Από την στιγμή που πλήρωσαν για 4 άτομα και ήρθαν 4 άτομα, δεν με πειράζει αν είναι φίλοι, συγγενείς, συμφοιτητές, άγνωστοι. 

Επεξ/σία από killer76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σταμάτησα το νετφλιξ αμέσως μόλις άρχισαν να στέλνουν μηνύματα για την παύση του διαμοιρασμού των κωδικών.

Αυτό ήταν η αφορμή διότι προσωπικά μπορώ να πληρώνω μια συνδρομή για τον εαυτό μου. Η αιτία ήταν η ατέλειωτη σαβουρα που έχει ο "γίγαντας του streaming" και η ανελέητη πολιτική και κοινωνική προπαγάνδα ακόμα και σε άσχετα σημεία ενός ντοκυμαντέρ με εντελώς διαφορετικό θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, james01gr είπε

Οι περισσοτεροι συνδρομητές που έχασε ήταν σαν ακόλουθοι στο Instagram. Δεν πλήρωναν κάτι, χρησιμοποιούσαν την υπηρεσία τζαμπε. 

 

21 ώρες πριν, Titos301 είπε

Αυτο εψαξα πριν λιγο αλλα εχουν παρει για τα καλα την ανηφορα της google καμια προταση για αξιοπιστο; να μπαινει youtube και imio αξιοπρεπως

 

21 ώρες πριν, Titos301 είπε

Αυτο εψαξα πριν λιγο αλλα εχουν παρει για τα καλα την ανηφορα της google καμια προταση για αξιοπιστο; να μπαινει youtube και imio αξιοπρεπως

mi box s και το αντίστοιχο nokia. Ενναλακτικά αν βρεις κινέζικο με Google/Android tv απείραχτο αλλα η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη.

Οκ. Συγκρίνουν Καναδά με Ισπανία. Τα 6 - 13 ευρώ για νέους ανθρώπους που παλεύουν να βγάλουν το νοικι ειναι πολλά για Ισπανία, Ελλάδα κτλ.
Ισως να υπάρξει μια ανακαμψη λόγο συνήθειας αλλά μετά ο κόσμος θα περάσει στο on/off mode και στο alternative ways. Συνδρομή μόνο όποτε έχει καμια σειρά που τους ενδιαφέρει.

4 ώρες πριν, oldnew είπε

Ποια αδυναμία? Αυτό που κάνει τωρα, μπορούσε ανετα να το κάνει εξαρχής. Επίτηδες το ιδιο δημιουργησε αυτή την κατάσταση για να αποκτήσει μεγάλη συνδρομητικη βαση, και τωρα που πιστεύει οτι εδραιώθηκε δυνατά, αλλάζει την πολιτική του ουσιαστικά. Αμα εχεις ενα χωράφι για χρόνια, ακομα και αν δε σου ανήκει αποκτάς δικαιώματα. Το netflix έκανε τα στραβά μάτια για χρόνια. Αυτό που κάνει τώρα είναι νομιμοτατο, αλλα κατα ποσο είναι και ηθικό είναι πολύ συζητήσιμο. 

Ακριβώς υπάρχουν και άλλα μοντέλα που εφαρμόζουν διάφορες εταιρείες software και δίνουν αριθμό αδειών που κλειδώνουν με την συσκευή. Πληρώνεις 5 άδειες και τέλος. Τα λένε family pack αλλα στην πράξη δεν τους ενδιαφέρει αν είσαι family αφου πληρώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, heavyrain είπε

δεν υπάρχει κατι να μασήσεις αγαπητέ, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κατι να αντικαθιστά την οποιαδήποτε streaming υπηρεσία για κάποιον που θέλει απλά να πατάει ένα κουμπί και να παίζει η ταινία απροβλημάτιστα σε οποιαδήποτε συσκευή αναπαραγωγής (στη μέγιστη ανάλυση εικόνας και ήχου)

οπότε προτιμώ να δινω (κατι λιγότερο απο) 30€ το χρονο να βλέπω νετφλιξ απροβλημάτιστα οπου θέλω στην μέγιστη δυνατή ποιότητα με ενα κλικ 

Εάν το θέτεις έτσι και με αυτό το ύφος, Δικαίωμα σου αλλά μην είσαι μέσα σ’ αυτούς που θα δω Ποστ γκρίνιας!

Όποιος λοιπόν  δεν θέλει να κουράζει καθόλου το μυαλουδάκι του Κάνει αυτό που λες! (Με ό,τι καλό και κακό συνεπάγεται)

Όποιος έχει τη διάθεση να ασχοληθεί ελάχιστα υπάρχουν λύσεις και με μέγιστη ανάλυση εικόνας και ήχου!

και με όλα μέσα όχι μόνο νετφλιξ που Έτσι κι αλλιώς είναι περιορισμένο 

 

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2023 στις 11:14 ΜΜ, dbrillis είπε

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω τοση ωρα να χαλασω στο να δω κατι, συνηθως τρωω την ωρα μου στο Youtube.
To καλο (για εμενα) με αυτες τις πλατφορμες ειναι οτι μπορω να πληρωσω ενα μηνα, να δω οτι θελω και μετα να ξαναπληρωσω ενα μηνα μετα απο πεντε μηνες.  Τελος, για εμενα που δεν βλεπω σειρες ή θα δω μονο αν εχουν ολοκληρωθει και ειναι καλες, δεν εχει νοημα να πληρωνω καθε μηνα για να δω ταινιες.  

Πραγματικά νομίζω ότι αυτή είναι η λογική θεώρηση των πραγμάτων και αυτή είναι η σωστή λογική καταναλωτή. Θέλω κάτι και το αγοράζω. Δεν το χρειάζομαι πλέον το αφήνω πίσω. Το ξανά θέλω οκ, πάλι το αγοράζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Αν είναι όλοι στο ίδιο νοικοκυριό τότε πρέπει να έχουν την ίδια ΙΡ, αν είναι σε άλλα σπίτια δεν θα μπορούν να βλέπουν ταυτόχρονα. Ακόμα και αν στο σπίτι αλλάξει η ΙΡ τότε είναι πάλι ίδια στο σαλόνι όπως και στο υπόλοιπες συσκευές του σπιτιού.

Ουσιαστικά από εδώ και πέρα θα μπορούν να μοιράζονται netflix μόνο όσοι μένουν πολύ κοντά ώστε να μοιράζονται και το ίντερνετ... αλλιώς βάζεις ένα vpn+dns ίδιο σε όλα τα σπίτια και άντε γεια.

vpn στο νετφλιξ? καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, George268 είπε

vpn στο νετφλιξ? καλη τυχη

Ένα σωρό άτομα στην Ελλάδα χρησιμοποιούν netflix Τουρκίας με χρήση proxy/vpn. Το θέμα είναι να έχουν όλοι ίδια ΙΡ

9 ώρες πριν, dbrillis είπε

Θα σου ζητάει η εφαρμογή πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο και αν δεν την δώσεις δεν θα παίζει. Τι θα κάνεις; 

Βλέπεις οτι αν θέλουν δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά. Οπως επισης οι πιο πολλες VPN IPs ειναι γνωστές, ηδη βγαινουν ειδοποιήσεις ότι είσαι πισω απο VPN. Και έστω οτι δεν ειναι γνωστές θα εισαι εσυ και ολα τα σπίτια σου και ολα τα σπιτια που έχουν vpn πισω απο την ιδια IP, αρα τι; 100 χρήστες/ταυτόχρονες θεασεις απο την ιδια IP ;

Αν θελουν, σε κανουν και κλαις. 

100 χρήστες ούτως ή άλλως δεν γίνεται αφού μέχρι 6 συσκευές ταυτόχρονα δέχεται.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...