Προς το περιεχόμενο

bridge speedport plus - tp link - openvpn


for4
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jkoukos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

έχω το speedport entry 2i από την cosmote με 50αρα και voip τηλεφωνία. Έχω και το tp link vr-400 v2. Θέλω να το κάνω bridge με κύριο λόγο ότι θέλω να προσθέσω το openvpn για να μπορώ να δουλεύω remote με το remote desktop της Ms. 

θα ήθελα αν κάποιος ξέρει σχετικά να με καθοδηγήσει για να το καταφέρω να το κάνω να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις; Ρωτώ διότι το Remote Desktop και το VPN είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και δουλεύουν ανεξάρτητα μεταξύ τους.

Υπόψη, το VR400 μπορεί να παίξει μόνον ως VPN server και όχι ως Client.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θέλω να μπορώ να συνδέομαι από το σπίτι στο γραφείο με το remote desktop των windows και να μην χρησιμοποιώ εφαρμογές τύπου team viewer κλπ. 

το pass through το κατάφερα μέχρι στιγμής. 

στο vr400 βάζω το openvpn on που έχει ενσωματωμένο, παίρνω το file που κάνει generate αλλά δεν καταφέρνω να συνδεθώ όταν δοκιμάζω απομακρυσμένα. Είναι συνέχεια στο connecting o openvpn client

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Ακολούθησε τον οδηγό.

Υπόψη ότι το VR400, το VPN Tunnel και ο Router του άλλου δικτύου από το οποίο προσπαθείς να έχεις πρόσβαση στο σπίτι, υποχρεωτικά πρέπει να έχουν διαφορετικά υποδίκτυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθώντας τον οδηγό της tp-link το κατάφερα. Είναι εξαιρετικά απλό όπως το έχουν φτιάξει και μπράβο τους.

Μια παρατήρηση: η τελευταία έκδοση του client του openvpn βγάζει σφάλμα και ψάχνοντας είδα το είχαν και άλλοι και πρότειναν να κατεβάσεις την έκδοση 2,5,8. Πράγματι με αυτήν την έκδοση συνδέθηκε αμέσως και "παίζει" άψογα.

ευχαριστώ για την βοήθεια. 

(είχα και κάτι αποσυνδέσεις στην γραμμή προχθές και φοβήθηκα ότι έφταιγε το pppoe αλλά ήρθε χθες ο τεχνικός του οτε και βρήκε ότι έφταιγε το ρούτερ που ήταν λίγο παλιό και μου το άλλαξε με το speedport plus και μέχρι στιγμής τρέχουν όλα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...