Προς το περιεχόμενο

Από Intel σε AMD


Vasilis_02

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Θέλω να αλλάξω το hardware του συστήματός μου από Intel σε AMD, και έχω τον εξής προβληματισμό: τα ήδη εγκαταστημένα Windows 7 στο σκληρό δίσκο, τα οποία λειτουργούν με το hardware της Intel, θα αναγνωριστούν από το hardware της AMD και θα λειτουργήσουν κανονικά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο θέμα amd/Intel όσο το ότι αλλάζεις την μητρική και κτλ επέκταση ένα τεράστιο μέρος των συσκευών του συστήματος. 

Αν ήταν 10αρια θα σου έλεγα ότι κατά 80-90%, δεν θα είχες θέμα. Τα 7αρθα όμως δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθουν. Θα έλεγα να μεταφέρεις ότι έχεις στην επιφάνεια εργασίας, στα έγγραφα, στις λήψεις, μουσική, φωτογραφίες κτλ σε ένα απλό φάκελο στον δίσκο ή σε εξωτερικό δίσκο και μετά να κάνεις ένα sysprep generalize ώστε να αφαιρέσει όλους τους drivers υλικού και να δεχτεί την νέα μητρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να κάνεις απεγκατασταση όλους τους drivers ακόμα και αλλαγη από intel σε άλλη intel γενιά μπορεί να έχεις θέμα, τα windows δεν ειναι linux εχουν hybrid kernel 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Vasilis_02 είπε

@micos000 εαν το νέο hardware είναι Intel θα δουλέψει;

Είπαμε, δεν είναι τόσο θέμα intel/amd όσο μητρικής και εσωτερικών συσκευών. Άνοιξε την διαχείριση συσκευών και δες πόσα έχει, πέρα από τα γνωστά και κλασσικά sound, vga, net κτλ. Επίσης το sysprep καθαρίζει τα harware ids των συσκευών που "δένουν" με την μητρική ώστε όταν συνδεθεί ο δίσκος στην νέα μητρική να συνδεθεί το λειτουργικό με τις νέες συσκευές χωρίς να κρατάει τα παλιά σαν κρυφές συσκευές.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι αυτό που σου είπα πριν. Το sysprep θα το κάνεις ως εξής... -> https://www.makeuseof.com/tag/making-sure-windows-7-will-boot-after-changing-the-motherboard/

Να ξέρεις ότι μετά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις ξανά τα windows. Αν τα είχες με κλειδί oem, δηλαδή ήρθαν τα 7 προεγκατεστημένα με τον υπολογιστή, τότε δεν θα μπορέσεις να τα ενεργοποιήσεις ξανά στην νέα μητρική καθώς οι oem άδειες κλειδώνουν με το hardware  id του συστήματος που ενεργοποιούνται την πρώτη φορά. Αν τα ενεργοποίησε ο ..."daz", τότε δεν υπάρχει θέμα, θα στα ξανα ενεργοποίηση πάλι ο ίδιος.

Επίσης, αν διαβάσεις τις οδηγίες θα είδες ότι δεν θα μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στον υπάρχων χρήστη σου από την αρχή γιατί θα σου ζητήσει αναγκαστικά να κάνεις νέο χρήστη. Οπότε κάνε έναν νέο προσωρινό χρήστη (π.χ. temp) και όταν μπεις μια φορά, αποσυνδέσου, μπες με τον παλιό χρήστη και διέγραψε τον προσωρινό.

Εννοείτε ότι θα πάρεις backup τα αρχεία σου για σιγουριά, αν και δεν διαγράφεται τίποτα με το sysprep (πέρα από τους drivers και τα id των συσκευών) αλλά better be safe than sorry (κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε δηλαδή).

Την διαδικασία με το sysprep την έχω κάνει πολλές φορές σε 10άρια και όχι τόσες πολλές φορές στα 7άρια χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από εχθές μέχρι σήμερα, κάποια πράγματα άλλαξαν.
Χωρίς να έχω κάνει sysprep σε κανέναν από τους δύο ακόλουθους υπολογιστές, πραγματοποίησα τις εξής αλλαγές:

1) Σε σύστημα Windows 7, αντικατέστησα (λόγω θανάτου του hardware) μητρική, μνήμες και επεξεργαστή Intel, με Intel.
Εκκίνησα το σύστημα έχοντας τοποθετημένο στον οδηγό DVD τον δίσκο με τα Windows 7, ­­­για να τα εγκαταστήσω από την αρχή. Στο τρίτο βήμα του οδηγού εγκατάστασης των Windows 7, ένα μήνυμα με ενημέρωσε ότι λείπουν οι drivers του οδηγού DVD.

Σημείωση: Ο οδηγός DVD είναι ένας παλαιός της SAMSUNG, για τον οποίο δεν έχω (ούτε είχα) οδηγούς, γιατί δεν μου χρειάστηκαν ποτέ.

2) Σε σύστημα Windows 10, αντικατέστησα (λόγω αναβάθμισης) μητρική, μνήμες και επεξεργαστή Intel, με AMD.
Αμέσως, μετά την εκκίνηση μου εμφάνισε το εξής μήνυμα:

1.jpg

Επεξ/σία από Vasilis_02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το 2 είναι ότι ήταν ενεργό το secure boot οπότε δεν θα μπουταρει σε άλλο hardware. Δοκίμασες τις επιλογές; που σου δίνει; 

Για το 1 μάλλον έχει θέμα το δισκάκι. Καντο ένα iso με το ultra iso ή το imageburn ή όποιο πρόγραμμα εγγραφής θέλεις, ετοίμασε ένα usb με το nentoy σε mbr και ρίξε μέσα το iso στο μεγάλο partition που θα σου ετοιμάσει. Μπούταρε από το usb. 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα

Στις 30/4/2023 στις 12:28 ΠΜ, micos000 είπε

Για το 2 είναι ότι ήταν ενεργό το secure boot οπότε δεν θα μπουταρει σε άλλο hardware. Δοκίμασες τις επιλογές; που σου δίνει; 

Για το 1 μάλλον έχει θέμα το δισκάκι. Καντο ένα iso με το ultra iso ή το imageburn ή όποιο πρόγραμμα εγγραφής θέλεις, ετοίμασε ένα usb με το nentoy σε mbr και ρίξε μέσα το iso στο μεγάλο partition που θα σου ετοιμάσει. Μπούταρε από το usb. 

Με συνδυασμό του 2 και του 1, το σύστημα που από Intel το πήγα σε AMD, ανταποκρίθηκε άψογα, χωρίς να κάνω sysprep!

 

Στις 29/4/2023 στις 10:17 ΜΜ, Vasilis_02 είπε

1) Σε σύστημα Windows 7, αντικατέστησα (λόγω θανάτου του hardware) μητρική, μνήμες και επεξεργαστή Intel, με Intel.

Το σύστημα από Intel σε Intel, με παιδεύει λίγο, λέγοντάς μου πως το iso  που χρησιμοποιώ δεν είναι σωστό. Θα δοκιμάσω άλλο iso και θα δούμε...

Παρόλα αυτά, υπάρχει τρόπος με το νέο hardware (από κατεστραμμένο Intel σε χρησιμοποιημένο Intel), να εκκινήσω το σύστημα με την παλιά εγκατάσταση των Windows 7 που περιέχει ο σκληρός;
Διευκρινίζω, πως το παλιό-κατεστραμμένο hardware της Intel δεν εκκινεί καθόλου ούτως ώστε να μπορέσω να κάνω sysprep.

Ο λόγος που θα προτιμούσα να εκκινήσω το σύστημα με την παλιά εγκατάσταση των Windows 7 και όχι να κάνω νέα εγκατάσταση, είναι το ότι θέλω να σώσω το λεξικό του Word που το έχω προσαρμόσει, προσθέτοντας πάρα πολλές λέξεις.

Σημείωση: Κάνω αναφορά διαρκώς για Intel και AMD και όχι για τις μητρικές, για να είναι πιο κατανοητός ο διαχωρισμός του ενός συστήματος από το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Vasilis_02 είπε

θέλω να σώσω το λεξικό του Word που το έχω προσαρμόσει, προσθέτοντας πάρα πολλές λέξεις.

Δες εδώ ή εδώ για το αρχείο που χρειάζεται να βρεις, αν προτίθεσαι να κάνεις νέα εγκατάσταση Windows και εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2023 στις 10:17 ΜΜ, Vasilis_02 είπε

1) Σε σύστημα Windows 7, αντικατέστησα (λόγω θανάτου του hardware) μητρική, μνήμες και επεξεργαστή Intel, με Intel.

Τελικά, χρησιμοποίησα άλλο iso όπου το έριξα σε ένα εκκινήσιμο USB Drive που είχα φτιάξει με το Ventoy.
Στα πρώτα βήματα του οδηγού εγκατάστασης μου παρουσίασε το ακόλουθο πρόβλημα:

1.jpg

Πάτησα την εντολή «Φόρτωση προγραμμάτων οδήγησης» και:

2.jpg

Βρήκα ένα πρόγραμμα οδήγησης στο διαδίκτυο γα τον σκληρό, και ξαναπροσπάθησα, αλλά δεν το έβλεπε καν...

Επεξ/σία από Vasilis_02
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, κατέβασα από τη Microsoft τα Windows 10 σε iso και με πολύ προσπάθεια κατάφερα και τα εγκατέστησα. Τέλος καλά, όλα καλά!

Σας ευχαριστώ όλους
Καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...