Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος οι μεγάλες ενημερώσεις για τα Windows 10


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tέλος εποχής»… και πιθανή αλλαγή στρατηγικής για τη Microsoft, που ανακοίνωσε ότι πρόκειται να σταματήσει να κατασκευάζει περιφερειακά που φέρουν την επωνυμία «Microsoft», μια ιστορική σειρά προϊόντων.

Ειδικότερα, όπως ανακοίνωσε ο κολοσσός της νέας τεχνολογίας στο εξής όλα τα περιφερειακά για υπολογιστές με την επωνυμία «Surface», την οποία χρησιμοποιεί επίσης για όλους τους υπολογιστές της (και την οικογένεια Surface Duo). 

Η ανακοίνωση της Microsoft κοινοποιήθηκε στο portal υψηλής τεχνολογίας The Verge, διαψεύδοντας μια προηγούμενη αναφορά τoυ Nikkei, σύμφωνα με την οποία η Microsoft μειώνει την παραγωγή περιφερειακών με την επωνυμία Surface. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

Εμένα τα 11 μου φαίνονται σαν ένα σκιν δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο ζόρι

Τα προϊόντα της μσ είναι βλαμμένα γενικά έτσι κι αλλιώς

Είναι χειρότερο interface από αυτό των 10. Πχ στο Brave browser, στα 11, δε μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στη μπάρα εργασίας και να ανοίξεις μία ιδιωτική καρτάλλα. Πρέπει να τον ανοίξεις, να πας στις επιλογές και να πατήσεις να ανοίξει ένα ιδιωτικό παράθυρο. Άλλο παράδειγμα, αν στα 11, θέλεις να πας στις κλασσικές επιλογές του δεξιού κλικ πρέπει να πατήσεις δεξί κλικ και στη συνέχεια "περισσότερες επιλογές" (κάπως έτσι το γράφει) και μετά να τις δεις. Αν χρειαστεί να αποσυμπιέσω κάποιο αρχείο με το 7zip πρέπει να κάνω όλο το παραπάνω και στη συνέχεια να πάω στην επιλογή 7zip και μετά "αποσυμπίεση αρχείου". Tragic...

Όλα αυτά γίνονται στα 10 πιο γρήγορα. Τα 11 το πήγανε "εμπρός πίσω"...

8 ώρες πριν, panoskatos είπε

Εννοείται , ακόμα και ο edge ενημερωνόταν ως και πριν λίγο καιρό . Αλλά τι ακριβώς φοβάσαι στην περίπτωση που δεν υπήρχε ενημέρωση ασφαλέιας στα 7αρια στον browser ; Την διαρροή των προσωπικών σου δεδομένων ; Γιατι αυτη γίνεται με την συμβολή σου στα 10αρια και 11αρια ενώ στα 7αρια οχι . 

Καμία υποχρέωση δεν υπάρχει στο τι λειτουργικό χρησιμοποιεί  κάποιος και ανάλογα την χρήση που κάνει.

Μια χαρά telemetry υπάρχει και στα 7:

https://www.howtogeek.com/428265/windows-7s-july-2019-security-patch-includes-telemetry/

η διαφορά είναι ότι στα 10 και στα 11 είναι πιο οργανωμένα τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι τα 11 πάσχουν από την ίδια παθογένεια που είχαν τα 8. Δηλαδή αμέσως μετά από ένα πολύ καλό και πετυχημένο λειτουργικό (τα 7 και τα 10) βγάζουν μία υπερ-πατάτα που προσπαθεί να ξανα-ανακαλύψει τον τροχο στα λειτουργικά συστήματα και αποτυγχάνει.

Τα 8 προσπάθησαν να φέρουν το tablet interface σε desktop και μη χειρότερα.
Τα 11 τώρα αλλάζουν την μπάρα να είναι στο κέντρο λες και το ζήτησε κανείς και γενικά το interface έγινε πιο δύσχρηστο και καλά για παραπάνω ασφάλεια.

Θέλω να πιστεύω ότι τα windows 12 θα είναι το νέο καλό λειτουργικό που θα βάλουμε όλοι και θα έχουμε για την επόμενη δεκαετία! Αυτό θα γίνει αναγκαστικά γιατί τα 11 όπως είπα και πριν έχουν απαιτήσεις σε hardware και τους υπολογιστές δεν τους αλλάζουμε όπως τα κινητά οπότε αρκετός κόσμος δεν θα μπορεί καν να βάλει 11 επομένως θα πρέπει με κάποιον τρόπο να δρομολογήσουν τους χρήστες παλιότερων υπολογιστών. Αν δεν το κάνουν θα υπάρξει πρόβλημα και θα διώξουν κόσμο από τα windows αναγκαστικά.

~~ Windows 98 -> Windows XP -> Windows 10 -> Windows ? ~~

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dieksodo είπε

win1 ok

win2 bad

win3 nice

win95 unstable

win98 good

winme worst os ever

winxp best os ever

winvista slow

win7 fast

win8 fail

win10 ok

win11 ??

εχω εναν core 2 quad me linux .

υπαρχει καμια εκδοση custom win xp με update για να παιξω vice city ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Είναι χειρότερο interface από αυτό των 10. Πχ στο Brave browser, στα 11, δε μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στη μπάρα εργασίας και να ανοίξεις μία ιδιωτική καρτάλλα. Πρέπει να τον ανοίξεις, να πας στις επιλογές και να πατήσεις να ανοίξει ένα ιδιωτικό παράθυρο. Άλλο παράδειγμα, αν στα 11, θέλεις να πας στις κλασσικές επιλογές του δεξιού κλικ πρέπει να πατήσεις δεξί κλικ και στη συνέχεια "περισσότερες επιλογές" (κάπως έτσι το γράφει) και μετά να τις δεις. Αν χρειαστεί να αποσυμπιέσω κάποιο αρχείο με το 7zip πρέπει να κάνω όλο το παραπάνω και στη συνέχεια να πάω στην επιλογή 7zip και μετά "αποσυμπίεση αρχείου". Tragic...

Όλα αυτά γίνονται στα 10 πιο γρήγορα. Τα 11 το πήγανε "εμπρός πίσω"...

Μια χαρά telemetry υπάρχει και στα 7:

https://www.howtogeek.com/428265/windows-7s-july-2019-security-patch-includes-telemetry/

η διαφορά είναι ότι στα 10 και στα 11 είναι πιο οργανωμένα τα πράγματα.

Στα 11, δεξί κλικ + shift  η :  

1) Win+R

2) regedit

3) OK

4) HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID\     επικόλληση στη γραμμή διευθύνσεων του Μητρώου των Windows, και πατάς Enter.

5) Έπειτα, δεξί κλικ στον φάκελο “CLSID”, επιλέγεις  “Κλειδί” από το μενού “Δημιουργία”, και ονομάζεις το νέο κλειδί “{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}”.

6) Στη συνέχεια, κάνεις δεξί κλικ στον φάκελο “{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}”, επιλέγεις “Δημιουργία → Κλειδί”, και ονομάζεις το νέο κλειδί “InprocServer32”.

7) Διπλό κλικ στο “(Προεπιλογή)”, διαγράφεις το περιεχόμενο του πλαισίου “Δεδομένα τιμής”, και πατάς το “OK”.

8) Τέλος, κάνεις μια επανεκκίνηση τον υπολογιστή για να γίνουν οι αλλαγές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crypton-R- είπε

Στο παρελθόν Windows XP & 7 ήταν top στην εποχή τους.

-

Τώρα που υπάρχουν και τα νεότερα:

Windows Vista και πίσω (πλην XP) = Shit

Windows XP = Ok

Windows 7 SP1 = Ok

Windows 10 22H2 = Nice (από έκδοση 2004 και μετά)

Windows 11 22H2 = Beautiful (από έκδοση 22Η2 και μετά)

-

Δεν ξέρω τι σκάλωμα έχετε... μόνο εγώ βλέπω κάθε αναβάθμιση (όταν φτάσουν σε μια σταθερή έκδοση) και καλύτερη;

Γούστα είναι αυτά. Αν ρωτήσεις ανθρώπους, που να έχουν σχέση με τη τεχνολογία, θα λάβεις πολλές διαφορετικές απαντήσεις και ο καθένας θα το τεκμηριώνει σύμφωνα με τις προτιμήσεις του και τη δουλειά που θέλει να κάνει στο pc του.

Τα 11, για εμένα, δεν είναι άσχημα. Είναι ημιτελή. Θέλουν δουλειά ακόμα και το άσχημο είναι ότι μόλις γίνουν όσο καλύτερα μπορούν, η MS θα μας πιέζει να πάμε στα 12...

Η 22Η2 διορθώσε βασικά θέματα, μεταξύ άλλων, αλλά υπάρχουν και προβλήματα που παραμένουν.

Εκτός αυτού, τα 11 δείχνουν να είναι βαρύτερα σε πόρους από κάθε άλλο λειτουργικό κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, γεγονός που αντιβαίνει στη λογική του λειτουργικού. Ένα λειτουργικό πρέπει να είναι ελαφρύ, ώστε να αφήνει όσο το δυνατό περισσότερους πόρους στις εφαρμογές. Επειδή το hardware που έχουμε είναι πλέον πολύ δυνατό, ο χρήστης δεν αντιλαμβάνεται τη διαφορά... Μέχρι να τα συγκρίνει, στο ίδιο μηχάνημα, με άλλα λειτουργικά. Πχ σε επίπεδο RAM:

Προσωπικά έχω χειριστεί και έχω στην κατοχή μου και τα 3 βασικά λειτουργικά: Windows, Linux και MacOS. 

Το μόνο που με κρατάει στα Windows είναι η συμβατότητα με τις επαγγελματικές μου εφαρμογές και το gaming (όποτε και ΑΝ προλάβω, αλλά θέλω να έχω την επιλογή...). Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν λογιστικές εφαρμογές για Linux/Mac.

4 λεπτά πριν, markos9 είπε

Στα 11, δεξί κλικ + shift  η :  

1) Win+R

2) regedit

3) OK

4) HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\CLASSES\CLSID\     επικόλληση στη γραμμή διευθύνσεων του Μητρώου των Windows, και πατάς Enter.

5) Έπειτα, δεξί κλικ στον φάκελο “CLSID”, επιλέγεις  “Κλειδί” από το μενού “Δημιουργία”, και ονομάζεις το νέο κλειδί “{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}”.

6) Στη συνέχεια, κάνεις δεξί κλικ στον φάκελο “{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}”, επιλέγεις “Δημιουργία → Κλειδί”, και ονομάζεις το νέο κλειδί “InprocServer32”.

7) Διπλό κλικ στο “(Προεπιλογή)”, διαγράφεις το περιεχόμενο του πλαισίου “Δεδομένα τιμής”, και πατάς το “OK”.

8) Τέλος, κάνεις μια επανεκκίνηση τον υπολογιστή για να γίνουν οι αλλαγές.

1) έως 10) Στα 10, απλά δεξί κλικ. Στα αστέρια της MS προφανώς ήταν δύσκολο να φτιάξουν κάποια απλή επιλογή για να το κάνεις. Πρέπει να μπεις στη regisrty...

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα έτσι καθηστε να σας γλεντανε Microsoft και Apple, να κόβουν υποστήριξη οπότε θελουν και να σας λένε αλλάξτε μηχάνημα στην ουσία, με αστείες δικαιολογίες. Ή βάλτε επιτέλους Linux να κάνετε εσείς κουμάντο στα μηχανήματα σας.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα για λιγα χρονια τα 10 θα ειναι τα νεα 7 που θα για να κραζουν καποιοι τα 11-12- οτι αλλο κυκλοφορήσουν μετα.
Ερχομενος απο το μελλον τωρα βλεπω να εχουν βγει windows 12 κανονικα και "καποιοι" θα λενε παλι εγω μενω στα 10 τα 11 και τα 12 ειναι γεματα bugs.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω παρατησησει ειναι οτι τα windows ανα 2 εκδοσεις ειναι χαλια. πχ win 98, xp, 7, 10 μια χαρα, ενω οι ενδιαμεσες εκδοσεις milenium, vista , 8 , 11 χαλι. τα 11 δε τα εχω δουλεψει ιδαιτερα αλλα το λιγο που τα ειδα για μενα με διαφορα καλυτερα τα 10 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Windows 10 μέχρι να σβήσει ο Ήλιος 😃

1 ώρα πριν, klaftop είπε

Αυτο που εχω παρατησησει ειναι οτι τα windows ανα 2 εκδοσεις ειναι χαλια. πχ win 98, xp, 7, 10 μια χαρα, ενω οι ενδιαμεσες εκδοσεις milenium, vista , 8 , 11 χαλι. τα 11 δε τα εχω δουλεψει ιδαιτερα αλλα το λιγο που τα ειδα για μενα με διαφορα καλυτερα τα 10 

Από την εποχή του DOS το έχουν αυτό στη Microsoft του Billάκου του nerd 🤓.

Μια καλή μια χάλια έκδοση έβγαζαν και στο DOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ethereum είπε

υπάρχει browser που υποστηρίζει ενημερώσεις ασφαλείας για τα 7 ?

Version 109.0.5414.120 (Official Build) (64-bit)
Ολοι οι Browsers Υποστηρίζουν τα windows 7.
Ακόμα και το νεο Edge (παρόλο που η Microsoft εχει αφαιρεσει ολα τα Updates και fix για windows 7 και σπανια μπορεις να βρεις κατι) το Edge to εχει κανει να τρεχει παντου.

Windows 2008 R2  Until Now and still Rocks!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...