Προς το περιεχόμενο

Blu ray


Basilhs23___

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μερικά video και φωτογραφίες από μια ψηφιακή μηχανή που έβγαλα για την ορκωμοσία ενός φίλου και θέλω να του τα δώσω. Το συνολικό τους μέγεθος είναι 27GB.

Σκεφτόμουν αν έχει νόημα να αγοράσω έναν δίσκο blu ray για να του τα δώσω να τα έχει.

Το μόνο που γνωρίζω για τα blu ray είναι οτι χωράνε 25GB, δεν γνωρίζω αν δουλεύουν στις υπάρχουσες μονάδες dvd record που έχουμε ή απαιτούν άλλον εξοπλισμό για την εγγραφή και μεταφορά δεδομένων από και προς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θες blue ray writer που δεν ειναι φτηνα  και για να το δεις ενα blue ray player κανα 50ε σε πψ παντα εσωτερικο αν πας εξωτερικο x2 τουλαχιστον οι τιμες 

του το δινεις σε usb stick με 15ε ενα καλο και καθαρισες 

αλλιως μια καλη συμπιεση/recode ειδικα τα video και μπορει να χωρανε σε dvd-dl που ειναι πιο φτηνα

Επεξ/σία από Aris_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Aris_ είπε

θες blue ray writer που δεν ειναι φτηνα  και για να το δεις ενα blue ray player κανα 50ε σε πψ παντα εσωτερικο αν πας εξωτερικο x2 τουλαχιστον οι τιμες 

του το δινεις σε usb stick με 15ε ενα καλο και καθαρισες 

αλλιως μια καλη συμπιεση/recode ειδικα τα video και μπορει να χωρανε σε dvd-dl που ειναι πιο φτηνα

Δεν τα γνώριζα τα DVD dl, τώρα τα ψάχνω λιγο. Με αυτά μπορώ να κάνω εγγραφή από την υπάρχουσα μονάδα που έχω; Είναι μια παλιά του 2009, κάνει κανονικά εγγραφή στα υπάρχοντα dvd r και rw των 4.7GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bluray δισκάκια ενός layer (γύρω στα 23 GB καθαρή χωρητικότητα), αν είναι καλή μάρκα (π.χ. Verbatim), είναι πολύ αξιόπιστο αποθηκευτικό μέσο (αρκεί να μην είναι τεχνολογίας LTH).
Τα dual layer DVD είναι, κατά την προσωπική μου εμπειρία,  αναξιόπιστα. Δεν είναι σίγουρο πως το δεύτερο layer θα γραφεί και θα διαβαστεί σωστά. Πάντα χρειάζεται πλήρης έλεγχος ανάγνωσης μετά την εγγραφή. Κι εκτός αυτού, ο παραλήπτης πρέπει να έχει συσκευή ανάγνωσης dvd, πράγμα που δεν είναι αυτονόητο στις μέρες μας.
Γι' αυτό προτείνω κι εγώ usb στικάκι. Με ένα τέτοιο των 32 GB και μικρό κόστος θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω μερικά video και φωτογραφίες από μια ψηφιακή μηχανή που έβγαλα για την ορκωμοσία ενός φίλου και θέλω να του τα δώσω. Το συνολικό τους μέγεθος είναι 27GB.

Σκεφτόμουν αν έχει νόημα να αγοράσω έναν δίσκο blu ray για να του τα δώσω να τα έχει.

Το μόνο που γνωρίζω για τα blu ray είναι οτι χωράνε 25GB, δεν γνωρίζω αν δουλεύουν στις υπάρχουσες μονάδες dvd record που έχουμε ή απαιτούν άλλον εξοπλισμό για την εγγραφή και μεταφορά δεδομένων από και προς αυτά.

https://www.skroutz.gr/c/61/usb-flash/f/361414/32GB.html?o=usb+sticks&order_by=pricevat&order_dir=asc

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω μερικά video και φωτογραφίες από μια ψηφιακή μηχανή που έβγαλα για την ορκωμοσία ενός φίλου και θέλω να του τα δώσω. Το συνολικό τους μέγεθος είναι 27GB.

εγω θα αγοραζα αυτο 19-20€

https://www.skroutz.gr/s/27257866/Sandisk-Ultra-Extreme-Go-64GB-USB-3-2-Stick-Γκρι.html

20211104103633_8ed04eb4.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...