Προς το περιεχόμενο

Οθόνες με ενσωματωμένο Dock/Full USB-Hub


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά στην παρέα!

Ανοίγω ένα θέμα για να συζητάμε λύσεις οθονών με Dock/Full USB-Hub.

Η φιλοσοφία είναι να γλιτώσουμε το χώρο και τα καλώδια του εξωτερικού dock.
Όλα τα περιφερειακά τα συνδέουμε απευθείας στην οθόνη της λύσης που συζητάμε, όπως και το καλώδιο ethernet.

Προσωπικά ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ThinkPad φορητά, γιατί μόνο τέτοια laptop χρησιμοποιώ χρόνια τώρα, με εξωτερικό δικό τους dock.
Μπορούμε να συζητάμε, όμως, για όλες τις πιθανές λύσεις που καλύπτουν όλα τα φορητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Βλέπω και κάποιες οθόνες της Lenovo με Full USB-Hub, σαν την παρακάτω. Έχουμε τυχόν εμπειρίες;

https://www.skroutz.gr/s/33567598/Lenovo-ThinkVision-P24h-2L-IPS-Monitor-23-8-QHD-2560x1440-με-Χρόνο-Απόκρισης-6ms-GTG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ως τώρα!

Αυτό που θέλω να ψάξω μία προς μία λύση, είναι αν:
(α) υποστηρίζουν ταυτόχρονα και φόρτιση του laptop μέσω της USB-C (για όσα έχουν τέτοια), ώστε το φορητό να έχει πάνω του ένα και μοναδικό καλώδιο από την οθόνη και να μη χρειάζεται επιπρόσθετη τροφοδοσία, δηλαδή μόνο το USB-C to USB-C,
(β) σε παλιότερα laptop που δεν έχουν USB-C, θα βλέπει το dock της οθόνης με καλώδιο ή αντάπτορα, USB-C to USB-A; Φυσικά σε αυτή την περίπτωση, θα απαιτείται η εξωτερική τροφοδοσία του laptop.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/09/2023 at 14:29, kostasgr78 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ως τώρα!

Αυτό που θέλω να ψάξω μία προς μία λύση, είναι αν:
(α) υποστηρίζουν ταυτόχρονα και φόρτιση του laptop μέσω της USB-C (για όσα έχουν τέτοια), ώστε το φορητό να έχει πάνω του ένα και μοναδικό καλώδιο από την οθόνη και να μη χρειάζεται επιπρόσθετη τροφοδοσία, δηλαδή μόνο το USB-C to USB-C,
(β) σε παλιότερα laptop που δεν έχουν USB-C, θα βλέπει το dock της οθόνης με καλώδιο ή αντάπτορα, USB-C to USB-A; Φυσικά σε αυτή την περίπτωση, θα απαιτείται η εξωτερική τροφοδοσία του laptop.

Εγώ χτύπησα τούτη εδώ που κάνει το α). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/9/2023 στις 12:59 ΠΜ, somt είπε

Αυτή είναι μια καλή περίπτωση, γιατί εκτιμώ τις Dell, ως χρόνια χρήστης.

Ψάχνω λίγο τη σύγκριση με την Dell U2422HE που βρήκα επίσης, επειδή είμαι συνηθισμένος σε Ultrasharp.

https://www.skroutz.gr/s/28615137/Dell-Ultrasharp-U2422HE-IPS-Monitor-23-8-FHD-1920x1080.html

Στα specs βλέπω περισσότερο ότι η πρώτη είναι QHD, αλλά δεν ξέρω πόσο χειρότερη ποιότητα είναι από τις Ultrasharp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...