Προς το περιεχόμενο

Nova FTTH router (HG8145V5) και Synology NAS μέσω DDNS


WaNk
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από WaNk,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Έχω ένα NAS της Synology εδώ και χρόνια, και όσο ήμουν σε cosmote vdsl μπορούσα κανονικά να συνδεθώ μέσω DDNS σε αυτό, και από το εσωτερικό δίκτυο και εξωτερικά.

Από τη στιγμή που έκανα την αναβάθμιση σε Nova FTTH σταμάτησα να έχω πρόσβαση μέσω του DDNS, παίρνοντας error "ERR_CONNECTION_TIMED_OUT". 

Μίλησα με τον πάροχο και μου είπαν πως ενεργοποίησαν το ΝΑΤ loopback στη γραμμή μου, αλλά και πάλι δε μπορώ να συνδεθώ. Όταν τρέχω το router set-up στο NAS μου βγάζει πως υπάρχουν δύο router στον χώρο και θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον πάροχο ώστε να τα ορίσει σε bridge mode. 

Γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είσαι σε CGNAT. Για επιβεβαίωση κοιτάς την ΙΡ της σύνδεσης που δείχνει το μενού του Router και την συγκρίνεις με αυτή εδώ.

Αν δεν είναι ίδιες, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς να σε βγάλουν από το CGNAT ώστε να πάρεις κανονική δημόσια ΙΡ για να έχεις πρόσβαση από το διαδίκτυο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Προφανώς είσαι σε CGNAT. Για επιβεβαίωση κοιτάς την ΙΡ της σύνδεσης που δείχνει το μενού του Router και την συγκρίνεις με αυτή εδώ.

Αν δεν είναι ίδιες, παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς να σε βγάλουν από το CGNAT ώστε να πάρεις κανονική δημόσια ΙΡ για να έχεις πρόσβαση από το διαδίκτυο στο σπίτι.

Ναι, είμαι. Νομίζω πως δεν το κάνουν πλέον, αλλά έχω ζητήσει να μου ενεργοποιήσουν το NAT Loopback το οποίο πιστεύω πως θα λύσει το πρόβλημα... Το θέμα είναι πως στο παρελθόν μου είχαν πει ότι έχει ενεργοποιηθεί, αλλά και πάλι συνέχιζε το πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα είναι το NAT Loopback που δεν έχει σχέση με το πρόβλημα και ούτε πρόκειται να το λύσει.

Αν δεν βγεις από το CGNAT ώστε να πάρεις κανονική δημόσια ΙΡ, θα έχεις πάντα το πρόβλημα για το οποίο δεν υπάρχει άλλη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, jkoukos είπε

Άλλο πράγμα είναι το NAT Loopback που δεν έχει σχέση με το πρόβλημα και ούτε πρόκειται να το λύσει.

Αν δεν βγεις από το CGNAT ώστε να πάρεις κανονική δημόσια ΙΡ, θα έχεις πάντα το πρόβλημα για το οποίο δεν υπάρχει άλλη λύση.

Ευχαριστώ πολύ! Με εβγαλαν σήμερα από το CGNAT, αλλά τώρα παίρνω error ERR_CONNECTION_REFUSED ...

Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Λύση

UPDATE

Ξαναέκανα port forwarding και όλα οκ. Επομένως σε παρόμοια περίπτωση:

  1. Ζητάμε από πάροχο να μας βγάλει από το CGNAT
  2. Ελέγχουμε τα port forwarding rules του router, και κάνουμε τις απαραίτητες αλλαγές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...