Προς το περιεχόμενο

Ram 64gb


Chris2756
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από TROIDX,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Εχω HyperX HX426C16FB3K2/32      2x16gb/dual/2666/ddr4 μνημες. Ριχνοντας μια ματια, στα e-shops, ειδα οτι δεν ειναι πλεον διαθεσιμες. Ποιες μνημες θα μπορουσα να χρισημοποιησω, ωστε να παω τελικα σε 64gb, χωρις να δημιουργιθει προβλημα ασυμβατοτητας?

cpu: i5 10400,   mobo: gigabyte B460M DH3H 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ γενική η συζήτηση εφόσον δεν υπάρχουν οι ίδιες.

Χοντρικά ναι, εφόσον είναι στην ίδια τάση/ίδια ρολόγια το πιθανότερο είναι οτι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν έχει δοκιμάσει κάποιος το συγκεκριμένο που θες να κάνεις 100% σωστή απάντηση δεν θα πάρεις.

 

Αν δεν κάνω λάθος η μητρική υποστηρίζει 64 γιγα μνήμης με 2 στικ οπότε εγώ προσωπικά θα έδινα αυτές που έχω για να πάρω 64αρι κιτ να εχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H μητρικη εχει 4 slots μνημης, max128gb.  Mε i3/i5 2666MHz, και με i7/i9 2933MHz.

 Ευχαριστω για τις γνωμες παιδια, πιο σηγουρο μου φαινεται να κοιτξω για 2x32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

2χ32 παρε hyper x ή gskill trident z neo ΑΝ βασταει η τσεπη σου στα 3200-3600 (η qvl αναθεμα και αν εχουν ολες τις μνημες στη δουλευουν δεν δουλευουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τις περισσότερες φορές που κάποιος έχει μητρική με 4ram slots και θέλει να ανέβει σε ram τελικά πουλά αυτές που έχει για να πάρει νέο σετακι. Άρα δεν ξέρω αν είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχει 4 slots η μητρική. Ακόμα και να βάλει κάποιος 4 ίδιες μνήμες και δουλέψουν πιθανότατα θα ρίξουν την συχνότητα λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, fotaras76 said:

Πάντως τις περισσότερες φορές που κάποιος έχει μητρική με 4ram slots και θέλει να ανέβει σε ram τελικά πουλά αυτές που έχει για να πάρει νέο σετακι. Άρα δεν ξέρω αν είναι μεγάλο πλεονέκτημα να έχει 4 slots η μητρική. Ακόμα και να βάλει κάποιος 4 ίδιες μνήμες και δουλέψουν πιθανότατα θα ρίξουν την συχνότητα λειτουργίας.

καλα τας λες, για ''backup'' θα χρειαστουν τα αλλα 2 αν ερθει ΄΄χαλασμενη'' μητρικη και που να τρεχεις να βγαλεις ακρη με αυτο που στη πουλησε...ευτηχως ΔΕΝ ειχα ποτε προβλημα με χαλασμενα slots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καταλαβα. Hyper X εχω, αλλα δεν βρικα σε 2x32. Βρικα αυτες G.Skill Ripjaws V F4-2666C18D-64GVK memory module 64 GB DDR4 2666 MHz (F4-2666C18D-64GVK)

 Ο επεξεργαστης μου υποστηριζει μεχρι 2666ΜΗz. Και δεν νομιζω οτι το μηχανημα μου αξιξει καποια 250Ε για μνημες. τετοια ποσα θα τα σκεφτω στο νεο PC με ddr5 και ολα τα σχετκα.

Εχετε δικαιο για τα 4 slots, τελικα. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 hours ago, Chris2756 said:

 Καταλαβα. Hyper X εχω, αλλα δεν βρικα σε 2x32. Βρικα αυτες G.Skill Ripjaws V F4-2666C18D-64GVK memory module 64 GB DDR4 2666 MHz (F4-2666C18D-64GVK)

 Ο επεξεργαστης μου υποστηριζει μεχρι 2666ΜΗz. Και δεν νομιζω οτι το μηχανημα μου αξιξει καποια 250Ε για μνημες. τετοια ποσα θα τα σκεφτω στο νεο PC με ddr5 και ολα τα σχετκα.

Εχετε δικαιο για τα 4 slots, τελικα. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

να σαι καλα και να χαιρεσε οτι φτιαχνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...