Προς το περιεχόμενο

Νέο desktop, "πέρασμα" νέων WIN 11, δεν προχωρά γιατί δεν "βλέπει" τον ssd...


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Πήρε φίλος ένα desktop all-in-one (Lenovo IdeaCentre AIO 3 27ITL6) με τις παρακάτω προδιαγραφές:

i3-1115G4/27 FHD
IPS/8GB/512GB SSD/Webcam/WiFi+BT/No Os, Black

και αγόρασε win11 (κλειδί μόνο δηλαδή) να περάσει στο νέο μηχάνημα. του έφτιαξα ένα bootable usb με το media creation tool για τα windows 11 και του το έδωσα.

Με ενημερώνει πως ενώ bootάρει κανονικά από το usb stick, γίνεται έναρξη της  διαδικασίας, περνάει και τον σειριακό αριθμό που ζητά και ακολούθως φτάνει στο κλασικό σημείο που ρωτά το σύστημα για upgrade ή νέα windows. Επιλέγει το 2ο και του ζητά να επιλέξει σε ποιο storage να το περάσει... ε λοιπόν, η λίστα είναι κενή, δεν βλέπει κανέναν ssd! και προφανώς δεν μπορεί να συνεχίσει...

Επειδή τηλεφωνικά είναι προς το παρόν η μόνη επικοινωνία, του λέω να μπει στο bios να δεί εάν φαίνεται ο σκληρός στα devices, δεν αναφέρει πουθενά κάποιον ssd storage...

Σκέφτηκα, όπως πολλά νέα μηχανήματα έρχονται με κάποιο δικό τους cd με drivers (εδώ όχι, δεν έχουμε βέβαια έτσι κι αλλιώς dvd drive), αν περάσει στο root του bootable stick και κάποιο εκτελεστικό αρχείο για storage drivers από το site της Lenovo μήπως ξεκινήσει;

Δεν μου έχει τύχει, μπορεί να λέω και ανακρίβειες, μπορεί να επιχειρηθεί κάτι τέτοιο; διαφορετικά τι λύση υπάρχει;

ΥΓ1: το support ακόμα τον καλεί πίσω...

ΥΓ2: το ακραίο σενάριο μη ύπαρξης πραγματικού ssd εντός το μηχανήματος (θεωρητικά) το αποκλείω, η αγορά έχει γίνει από πολύ γνωστό μαγαζί (όχι αλυσίδα), χρόνια στον χώρο από το κέντρο Στουρ... της πρωτεύουσας, από όπου έχω ψωνίσει στο παρελθόν αρκετά laptops.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, draculias είπε

Sorry, αλλά δεν θα έλεγα ότι κατάλαβα τι ακριβώς πρέπει να κάνω

κάνε παραθεση την απαντηση του συμφορουμιτη ή tag γιατι αλλιως δεν θα το δει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παραθεση ή tag να το κανει, εχω κοψει τις ειδοποιησεις απο quotes και tags. 

Τι δεν καταλαβες απο ολο αυτο που ειπα? Τι ειναι το live cd? Τι ειναι μια λινουξοδιανομη? Πως τρεχει το lsblk?

(38)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, jim_p είπε

Και παραθεση ή tag να το κανει, εχω κοψει τις ειδοποιησεις απο quotes και tags. 

Τι δεν καταλαβες απο ολο αυτο που ειπα? Τι ειναι το live cd? Τι ειναι μια λινουξοδιανομη? Πως τρεχει το lsblk?

(38)

Καλά από linux δεν έχω επαφή έτσι κι αλλιώς, το live cd από που θα το έτρεχα;

32 λεπτά πριν, kyriakidis είπε

Κατέβασε τους drivers Intel RST Driver Καντά extract στο stick με τα windows κάνε load driver το inf αρχείο με τον driver , μετά θα σε βγάλει τον ssd

Σε ευχαριστώ. Άρα είναι εφικτό αυτό που έλεγα κι εγώ στο αρχικό post. Extract δηλαδή χύμα στα μαζί με τα αρχεία των windows, σωστά;

ΥΓ. έχω ήδη κατεβάσει όλους τους drivers από την Lenovo, απλά στους storage drivers δεν ήξερα τι να επιλέξω, είχε τον RST όπως αναγράφεις αλλά και το (Intel) HH-HH and KH-NH Solid State Drive Firmware Utility...

EDIT: στον RST driver έχει μόνο ένα .exe αρχείο...

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, draculias είπε

EDIT: στον RST driver έχει μόνο ένα .exe αρχείο...

Εγκατέστησε το winrar και δοκίμασε να κάνεις δεξί κλικ. Αν σου βγάζει extract είσαι οκ. Αποσυμπιέζεις και προχωράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε μηπως ο δισκος στο BIOS ειναι σε τιποτα raid mode , και για αυτο δεν τον βλεπει. Πολλες εταιριες εχουν τετοιο κολλημα να τον σεταρουν σε αυτο το mode. Ειδικα η lenovo. Αν ειναι σε raid mode , το γυρναει σε ahci και λογικα θα τον δει η εγκατασταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα κάνουμε πρώτα την τράμπα από raid σε aschi (αν είναι enabled το raid mode) και αν δεν, προχωράμε στην προσθήκη με extraction του RST driver (είχες δίκιο @hawkpilot, με 7z στο .exe κάνει όντως extract).

θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα μας, επειδή υπάρχει η δυσκολία συνεννόησης τηλεφωνικά (ο κάτοχος σχεδόν μηδέν γνώσεις, εγώ 10 πράγματα παραπάνω, όχι κάτι ιδιαίτερο), θα πάω από κει να δούμε τι μέλλει γενέσθαι με αυτό το lenovo.

Για την ιστορία, το μόνο που (καταφέραμε) να δοκιμάσουμε είναι να δηλωθεί στο Bios ότι θα περαστεί ο RST driver για να τον δει κατά το πέρασμα των WIN11 και να κάνει εγκατάσταση.

IMG_29261.jpg.d7cb4d1c19492782685f4b45a5a01504.jpg

Αμ δε, συνεχίσει να μην βλέπει σκληρό δίσκο για install...

Θα ενημερώσω

Επεξ/σία από draculias
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ο δίσκος που έβαλε είναι sata ή m2; Οι m2 νομίζω δεν φαίνονται στις sata συσκευές. Πριν τι δίσκο είχε;

Είναι αυτό (Lenovo IdeaCentre AIO 3 27ITL6) με τις παρακάτω προδιαγραφές:

i3-1115G4/27 FHD
IPS/8GB/512GB SSD/Webcam/WiFi+BT/No Os, Black

Καινούργιο είναι το pc. Σαν compact που είναι υποθέτω ότι είναι m2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχει κάποιο θέμα το στικάκι ή το πέρασμα των 11 σε αυτό; Δεν δοκιμάζεις σε ένα άλλο στικάκι ή να ξαναπεράσεις τα 11 με το rufus; Θα κατεβάσεις πρώτα τα 11 σε iso με το tool και μετά θα το βάλεις στο usb με το rufus.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, draculias είπε

Καλημέρα μας, επειδή υπάρχει η δυσκολία συνεννόησης τηλεφωνικά (ο κάτοχος σχεδόν μηδέν γνώσεις, εγώ 10 πράγματα παραπάνω, όχι κάτι ιδιαίτερο), θα πάω από κει να δούμε τι μέλλει γενέσθαι με αυτό το lenovo.

Για την ιστορία, το μόνο που (καταφέραμε) να δοκιμάσουμε είναι να δηλωθεί στο Bios ότι θα περαστεί ο RST driver για να τον δει κατά το πέρασμα των WIN11 και να κάνει εγκατάσταση.

IMG_29261.jpg.d7cb4d1c19492782685f4b45a5a01504.jpg

Αμ δε, συνεχίσει να μην βλέπει σκληρό δίσκο για install...

Θα ενημερώσω

Tον driver τον φορτωνεις κατά το setup εγκατάστασης των windows έτσι ?

IMG_20230516_141132.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...