Προς το περιεχόμενο

Νέο desktop, "πέρασμα" νέων WIN 11, δεν προχωρά γιατί δεν "βλέπει" τον ssd...


draculias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, micos000 είπε

Μήπως έχει κάποιο θέμα το στικάκι ή το πέρασμα των 11 σε αυτό; Δεν δοκιμάζεις σε ένα άλλο στικάκι ή να ξαναπεράσεις τα 11 με το rufus; Θα κατεβάσεις πρώτα τα 11 σε iso με το tool και μετά θα το βάλεις στο usb με το rufus.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, γνωρίζω πως γίνεται, η αλήθεια είναι ότι έχω περάσει windows σε πολλά μηχανήματα στο παρελθόν (όχι 11άρια) με bootable usb με rufus. Με media creation tool πρώτη φορά, αλλά το κατέβασα από microsoft και έχω επίσημο κλειδί αγορασμένο για windows (δεν είναι ότι θα περάσουμε κόπια του"θείου" να παίζει κάποιο σκάλωμα).

Θα πάω από κει να έχω μπροστά το μηχάνημα να δω τι γίνεται.

Αν μου διαφεύγει κάτι άλλο, ευχαρίστως να ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, kyriakidis είπε

Tον driver τον φορτωνεις κατά το setup εγκατάστασης των windows έτσι ?

IMG_20230516_141132.jpg

Θέλω να πιστεύω πως... ναι (δεν ήμουν μπροστά), μη λέω κουβέντες στον αέρα, θα πάω από εκεί να έχω εικόνα ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και καλή μας εβδομάδα.

το χειρουργείο πέτυχε, είδε τον σκληρό, έγινε εγκατάσταση και όλα οκ.

Για την ιστορία: δοκίμασα και ο ίδιος την διαδικασία (από κοντά πια) με extract όλα τα αρχεία του RST driver σε ένα folder drv που δημιούργησα στο bootable usb, όταν ερχόταν η ώρα του κενού παραθύρου των windows (ότι δεν έβλεπε κανένα σκληρό δίσκο δλδ) πήγαινα load driver, δήλωνα τον drv φάκελο και... τίποτε.

Να πω πως την Παρασκευή που μας πέρασε μας... θυμήθηκε ο μεταπωλητής (προσφέρει και support ως υπηρεσία) και αποκρίθηκε πως παρόμοια προβλήματα έχουν παρουσιαστεί και σε άλλους νέους κατόχους lenovo μηχανημάτων και μας έστειλε 2 folders:

- Intel RST VMD controller

και

- Raid driver

Να σημειώσω πως κάποια επιλογή σχετική με raid στο bios... δεν έβλεπα.

Οπότε επέλεξα να περάσω τα αρχεία του πρώτου (RST VMD controller) και τότε μου εμφάνισε τα παρακάτω

IMG_4804.jpg.78d4cde38f71d6f6b5dc1fb4094043d9.jpg

Επιλέγοντας το πρώτο (χωρίς να γνωρίζω τι το διαφορετικό έχει από την 2η επιλογή...), φορτώνει και μετά πάλι... τίποτε. Τότε είχα ένα ...flashback από την εικόνα που μου είχε στείλει ο φίλος μου (ο κάτοχος του lenovo) όταν του ζητούσα ένα screenshot με τις επιλογές για setup των sata (συνημμένο παρακάτω στο τέλος του κειμένου) και θυμήθηκα αυτό το... Optane, συνεπώς επέλεξα πρώτα να φορτώσει αυτό και στη συνέχεια (χωρίς να μου εμφανίσει ότι κάτι ολοκληρώθηκε) ξανά το RST VMD controller και νενικήκαμεν!

Κανονικά εγκατάσταση και updates και ετοιμοπαράδοτο.

ΥΓ. δεν θα το παίξω γνώστης, εξακολουθώ να μην γνωρίζω τί είναι αυτό το Optane 😆, δεν ξέρω τι παραπάνω προσφέρει σαν πληροφορία, απλά το θυμήθηκα από πριν θεωρώντας πως λειτουργεί σαν... prerequisite για να κάνω load τον rst driver.

Ευχαριστώ για τις κατευθύνσεις κύριοι 👍

IMG_2926.jpg.14d6d30bda636285ab6ec017b05c5b81.jpg

 

Επεξ/σία από draculias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Optane δεν ηταν η πατεντα της Intel που εβαζε στα μηχανηματα , επιπροσθετως του κανονικου δισκου και εναν μικρο ssd συνηθως 16gb ή 32gb που επαιζε τον ρολο της  cache ? Κατι αναλογο που γινοταν παλιοτερα με τους SSHD που ηταν hybrid δισκοι και το "κομματι" του δισκου που ηταν πιο γρηγορο (συνηθως ηταν ενα ειδος ssd ενσωματωμενος στον μηχανικο) επαιζε τον ρολο της cache.

Αρα για να καταλαβω τι κανατε ... δηλωσατε τον 512αρη δισκο ως... optane ? Μονο εμενα μου φαινεται αυτο λαθος ? Εγω προσωπικα εκει που δειχνεις το sata setup στο σκρινσοτ , θα εβαζα "ahci" και θα εβγαζα ακρη για drivers , αν χρειαζοταν , σε αυτο το mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω μπροστά μου, το "παρέδωσα". τα στοιχεία παραπάνω τα παρέθεσα από το συνημμένο IdeaCentre_AIO_3_27ITL6_Spec.pdf

(αν τα καταλαβαίνω σωστά) έχει νόημα αν δικαιολογείται το optane ή όχι από την στιγμή που ήταν "μονόδρομος" η εγκατάσταση του rst driver μαζί με optane? διότι διαφορετικά δεν με άφηνε να προχωρήσω αφού δεν "έβλεπε" σκληρό δίσκο...

αυτό εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα ότι αν δεν ήταν με optane ο m2 μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα στη χρήση του. Μπορεί όμως και όχι.

Εσύ, αφού το παρέδωσες, έχε το στο νου σου αν σου παραπονεθεί ο παραλήπτης. Αν όχι, καλή καρδιά. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Εννοούσα ότι αν δεν ήταν με optane ο m2 μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα στη χρήση του. Μπορεί όμως και όχι.

Εσύ, αφού το παρέδωσες, έχε το στο νου σου αν σου παραπονεθεί ο παραλήπτης. Αν όχι, καλή καρδιά. :)

Τι φύσεως προβλήματα, ξαφνικά windows crashes ή προβληματική λειτουργία του ssd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...