Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καλωδίου utp


bill987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θέλω να βάλω καινούργια εξωτερική καλωδίωση στο σπίτι , από το κουτί του ΟΤΕ που είναι έξω από το σπίτι μου κατευθείαν στο router...

Έχω καταμπερδευτει με τις επιλογές που υπάρχουν, cat 5 , cat 6 , πάχος κτλ ??

Ποιο προτείνεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bill987 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω να βάλω καινούργια εξωτερική καλωδίωση στο σπίτι , από το κουτί του ΟΤΕ που είναι έξω από το σπίτι μου κατευθείαν στο router...

Έχω καταμπερδευτει με τις επιλογές που υπάρχουν, cat 5 , cat 6 , πάχος κτλ ??

Ποιο προτείνεται???

  • Επώνυμο
  • cat6,
  • μαυρο εξωτερικού χώρου,
  • καλύτερα μονόκλωνο. 

πχ https://www.kafkas.gr/kalodia/tilepikoinonion-data/data-exoterikou-chorou/utp-cat6/kalodio-u-utp-2x24awg-4-6-gia-exoteriki-chrisi_192231/?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε τηλεφωνικό καλώδιο τύπου ΡΕΤ (μαύρο εξωτερικών χώρων) είτε δικτύου S/FTP αλλά οπωσδήποτε μονόκλωνο (solid) και πάχους 23AWG (το παραπάνω που αναφέρθηκε είναι λεπτότερο (24AWG).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Οποιοδήποτε τηλεφωνικό καλώδιο τύπου ΡΕΤ (μαύρο εξωτερικών χώρων) είτε δικτύου S/FTP αλλά οπωσδήποτε μονόκλωνο (solid) και πάχους 23AWG (το παραπάνω που αναφέρθηκε είναι λεπτότερο (24AWG).

Σωστά τα λες. Έχει βέβαια 3πλάσια προς 4πλάσια τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Τι λέτε γι΄ αυτό???

https://www.gadget-shop.gr/kouloura-s-ftp-cat6-50m-logilink-cpv0043-logilink-dom030814#prettyPhoto

59 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σωστά τα λες. Έχει βέβαια 3πλάσια προς 4πλάσια τιμη.

 

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Οποιοδήποτε τηλεφωνικό καλώδιο τύπου ΡΕΤ (μαύρο εξωτερικών χώρων) είτε δικτύου S/FTP αλλά οπωσδήποτε μονόκλωνο (solid) και πάχους 23AWG (το παραπάνω που αναφέρθηκε είναι λεπτότερο (24AWG).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, bill987 είπε

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Τι λέτε γι΄ αυτό???

https://www.gadget-shop.gr/kouloura-s-ftp-cat6-50m-logilink-cpv0043-logilink-dom030814#prettyPhoto

 

 

δεν ειναι μαυρο εξωτερικού χώρου,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Σωστά τα λες. Έχει βέβαια 3πλάσια προς 4πλάσια τιμη.

Το τηλεφωνικό ΡΕΤ έχει πάχος 23AWG και είναι φθηνότερο.

Το F/UTP είναι επώνυμο της Panduit και μακράν καλύτερο εξού και η τιμή. Αν η όδευση γειτνιάζει με καλώδια ισχυρών ρευμάτων, είναι το μόνο που μειώνει τον ηλεκτρομαγνητικό θόρυβο.

12 λεπτά πριν, bill987 είπε

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Τι λέτε γι΄ αυτό???

https://www.gadget-shop.gr/kouloura-s-ftp-cat6-50m-logilink-cpv0043-logilink-dom030814#prettyPhoto

Αν και δεν αναφέρει τεχνικά χαρακτηριστικά, βρήκα στο διαδίκτυο ότι είναι πάχους 23AWG αλλά CCA, που σημαίνει ότι οι εσωτερικοί αγωγοί δεν είναι καθαρός χαλκός αλλά αλουμίνιο με μια λεπτή στρώση επικάλυψης χαλκού και έχει μεγαλύτερη αντίσταση. Για μικρά μήκη δεν υπάρχει θέμα ωστόσο και ειδικά στην δική σου περίπτωση που δεν μεταφέρεις Data αλλά DSL σήμα.

11 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

δεν ειναι μαυρο εξωτερικού χώρου,

Δεν είναι απαραίτητο να είναι μαύρο, αρκεί τα χαρακτηριστικά του να προορίζονται για εξωτερική χρήση. Για παράδειγμα έχω εδώ και χρόνια ένα γκρι Cat5e της Panduit σε εξωτερικά ΑΡ και δεν έχουν κανένα θέμα. Επίσης η Ubiquti έχει αντίστοιχο άσπρο καλώδιο για τα δικά της ΑΡ, αλλά το μειονέκτημα είναι ότι έχει πάχος 24AWG.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...