Προς το περιεχόμενο

Γειά σας , σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα νέο κανάλι στο youtube για Linux και BSD λειτουργικά συστήματα , ελεύθερο λογισμικό κλπ. : The Nerdy Daemon


xrhstaras666
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από manolis940,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας , σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα νέο κανάλι στο youtube για Linux και BSD λειτουργικά συστήματα , ελεύθερο λογισμικό κλπ. : The Nerdy Daemon

Θα είναι στα αγγλικά αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον από Έλληνες και κάνετε εγγραφή θα έχω και βίντεο στα Ελληνικά .

Πρόκειται να μοιράζομαι και projects που θα φτιάχνω όπως διανομές, freebsd based projects ("freebsd διανομή")

Θα έχω και θα μοιράζω φυσικά και dotfiles κλπ οπότε αν θέλετε μπορείτε να το επισκεφτείτε , είναι χομπίστικο κανάλι καθαρά μην 

νομίζετε πως περιμένω να βγάλω τίποτε , δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο,  απλά για να βάζω πράγματα που με ενδιαφέρουν.

     Η διεύθυνση είναι αυτή , βοηθήστε αν θέλετε κάνοντας subscribe  στο κανάλι και share στα βιντεάκια .

https://www.youtube.com/channel/UCcHnjBj7HxaeQ5mjV2DzM_Q

 

nerdy-daemon.png

Επεξ/σία από xrhstaras666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Γειά σας , σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα νέο κανάλι στο youtube για Linux και BSD λειτουργικά συστήματα , ελεύθερο λογισμικό κλπ. : The Nerdy Daemon
  • Λύση

Το έκλεισες κιόλας ή δεν το άνοιξες ακόμα;

Συμβουλή μου, σου προτείνω να μην πας σε δύο γλώσσες καθώς κάνει "κακό" στο ίδιο το κανάλι.΄Μία γλώσσα και καθαρός ήχος και εικόνα αλλιώς δεν πρόκειται να το βρεις κανένας. Παίξε με ελληνικούς υπότιτλους αν θες, αν και τέλος θα κουραστείς να τους γράφεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έκλεισα τελικά , κάτι streams έκανα αλλά δεν νομίζω να τα είδε κανείς , ίσως με βιντεάκια να ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Είναι σκέτη απογοήτευση όταν ξεκινάς . 

Είχα κάνει ένα steam πως να φτιάξεις μια διανομή και την έχω ανεβάσει εκεί πέρα Nerdy Daemon OS , a Linux Distro - Manage Files at SourceForge.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xrhstaras666 είπε

Ναι το έκλεισα τελικά , κάτι streams έκανα αλλά δεν νομίζω να τα είδε κανείς , ίσως με βιντεάκια να ήταν καλύτερα τα πράγματα.

Είναι σκέτη απογοήτευση όταν ξεκινάς . 

Είχα κάνει ένα steam πως να φτιάξεις μια διανομή και την έχω ανεβάσει εκεί πέρα Nerdy Daemon OS , a Linux Distro - Manage Files at SourceForge.net

Για ποιο λόγο να ασχοληθεί κάποιος να φτιάξει μια "διανομή", δε φτάνουν οι εκατοντάδες που υπάρχουν; 

Άλλωστε ήδη οι περισσότερες από αυτές δεν έχουν λόγο ύπαρξης. 

Επισκέφθηκα και το λινκ που έβαλες, τα themes, το transparency και μερικές εφαρμογές, τα ονομάζεις διανομή; 

Σε λάθος δρόμο είσαι, όπως λέω συχνά, πολλές "διανομές" δεν τις ξέρουν ούτε αυτοί που τις έφτιαξαν. 

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάνει ένα εκπαιδευτικό βίντεο που εξηγεί τα βασικά και το αποτέλεσμα το ανέβασα εκεί πέρα ,  ο καθένας μπορεί να φτιάξει ότι θέλει , ούτως ή άλλως διανομή λέγεται ότι και να έχεις αλλάξει , συγκεκριμένα είναι ένα custom iso βασισμένο στο original iso του lubuntu που το δημιούργησα τότε για εκπαιδευτικό σκοπό.

Βασικά δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με linux γιατί μου αρέσει περισσότερο το freebsd, είχα αρχίσει να μαθαίνω περίπου το 2020 και είχα και ένα πειραματικό project βασισμένο στο freebsd  με δικό μου σκριπτ για να φορτώνει αυτόματα τον οδηγό και  δικό μου πρόγραμμα εγκατάστασης σε Qt.

Είχε πάρα πολλά downloads.

βίντεο σχετικά:

 

 

 

Επεξ/σία από xrhstaras666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrhstaras666 είπε

ο καθένας μπορεί να φτιάξει ότι θέλει , ούτως ή άλλως διανομή λέγεται ότι και να έχεις αλλάξει , συγκεκριμένα είναι ένα custom iso βασισμένο στο original iso του lubuntu που το δημιούργησα τότε για εκπαιδευτικό σκοπό.

Mωρε διανομη λεγεται , αλλα και αχρηστη λεγεται ταυτοχρονα. Προτιμοτερο να φτιαξεις εναν οδηγο που θα δειχνει πως γινονται οι custom-ιες , παρα να φτιαξεις μια καινουργια διανομη , που δεν εχει ουσιαστικα λογο υπαρξης , οπως και χιλιαδες αλλες απο ανθρωπους που ειχαν την ιδια ιδεα με σενα ;) 
 

2 ώρες πριν, xrhstaras666 είπε

Βασικά δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με linux γιατί μου αρέσει περισσότερο το freebsd, είχα αρχίσει να μαθαίνω περίπου το 2020 και είχα και ένα πειραματικό project βασισμένο στο freebsd  με δικό μου σκριπτ για να φορτώνει αυτόματα τον οδηγό και  δικό μου πρόγραμμα εγκατάστασης σε Qt.

Αν και δεν εχω δουλεψει εκτενως freebsd , πιστευω οτι σε home pc , "καθεται" καλυτερα το λινουξ. Αν μιλαμε για συγχρονο hardware , ποικιλια εφαρμογων/παιχνιδιων , οση και αν ειναι αυτη κλπ κλπ. Σιγουρα ο,τι εφτιαξες σε/για freebsd , θα μπορουν να φτιαχτουν/μετατραπουν και για καποια διανομη λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mphxths είπε

Προτιμοτερο να φτιαξεις εναν οδηγο που θα δειχνει πως γινονται οι custom-ιες , παρα να φτιαξεις μια καινουργια διανομη , που δεν εχει ουσιαστικα λογο υπαρξης

Δεν λέω πως εξυπηρετεί κάτι αλλά είναι ενδιαφέρον θέμα είναι αρκετοί που θέλουν να μάθουν. 

Όντως πάντως καλύτερα να φτιάξεις ένα σκριπτ που να ρυθμίζει το desktop παρά να φτιάξεις διανομή.

- Το Linux θα έχει σίγουρα καλύτερες επιδόσεις και θα τρέχεις και όποιες εφαρμογές θέλεις οπότε είναι πιο χρήσιμο.

  Σκέφτομαι να εγκαταστήσω Fedora με KDE Plasma τι γνώμη έχεις ;

Επεξ/σία από xrhstaras666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xrhstaras666 είπε

Σκέφτομαι να εγκαταστήσω Fedora με KDE Plasma τι γνώμη έχεις ;

Fedora σοβαρη διανομη. Προσωπικα το KDE δεν το πολυγουσταρω , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο DE. Ειμαι περισσοτερο Gnome fanboy. Εχει live isos το fedora , κατεβασε και δοκιμασε τα. Ειναι αρκετα απλο στην εμφανιση , χωρις πολλες custom-ιες και ισως ξενισει καποιον. Στο 2ο φορητο που αυτον τον καιρο εχω βαλει Fedora/Gnome , χρειαστηκαν πολλες "παρεμβασεις" για να γινει εμφανισημο και λιγο ανθρωπινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mphxths είπε

Fedora σοβαρη διανομη. Προσωπικα το KDE δεν το πολυγουσταρω , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο DE. Ειμαι περισσοτερο Gnome fanboy. Εχει live isos το fedora , κατεβασε και δοκιμασε τα. Ειναι αρκετα απλο στην εμφανιση , χωρις πολλες custom-ιες και ισως ξενισει καποιον. Στο 2ο φορητο που αυτον τον καιρο εχω βαλει Fedora/Gnome , χρειαστηκαν πολλες "παρεμβασεις" για να γινει εμφανισημο και λιγο ανθρωπινο.

Θα δοκιμάσω το iso με το Gnome να δω αν παίζουν όλα καλά .

Έχω φτιάξει αυτό το κανάλι , μόλις μου περάσει ο covid θα ξεκινήσω σιγά σιγά.

https://www.youtube.com/channel/UCCucdjsjOtQFW_SwSId_kgQ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2023 στις 8:40 ΜΜ, xrhstaras666 είπε

Θα δοκιμάσω το iso με το Gnome να δω αν παίζουν όλα καλά .

Έχω φτιάξει αυτό το κανάλι , μόλις μου περάσει ο covid θα ξεκινήσω σιγά σιγά.

https://www.youtube.com/channel/UCCucdjsjOtQFW_SwSId_kgQ

Εύχομαι να το αρχίσεις και να πάει καλά.έκανα και μια έγγραφή  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2023 στις 8:42 ΜΜ, darkthan είπε

Εύχομαι να το αρχίσεις και να πάει καλά.έκανα και μια έγγραφή  

Σε ευχαριστώ θα τη χρειαστώ , λόγω κορωνοϊού που μου άλλαξε τα φώτα αναβλήθηκε , επίσης αποφάσισα να το κάνω στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, xrhstaras666 είπε

Σε ευχαριστώ θα τη χρειαστώ , λόγω κορωνοϊού που μου άλλαξε τα φώτα αναβλήθηκε , επίσης αποφάσισα να το κάνω στα Ελληνικά.

Απλα βγαλε την μουσικη  αν γινεται  ή χαμήλωσε την αρκετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, darkthan είπε

Απλα βγαλε την μουσικη  αν γινεται  ή χαμήλωσε την αρκετα 

Θεωρώ ότι εφόσον δεν μιλάει η μουσική είναι σε καλά επίπεδα. Το λάθος για εμένα είναι σε video στα οποία γίνεται περιγραφή και από πίσω παίζει συνεχώς μουσική.
Θεωρώ ότι μπορείς να ξεκινήσεις να παρουσιάζεις με περιγραφή τα gnome extension που εσύ ξεχωρίζεις και χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...